Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

E-ihracat Teşvik & Hibe Rehberi

İçerikler;

E-ihracat sektörü de e-ticaret gibi her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Günümüzde binlerce satıcı ürünlerini e-ihracat ile yurtdışına satıyor ve böylece kişiler döviz olarak gelir elde edebiliyor.

 

E-ihracat yapmak isteyen kişilerin büyük bölümü ürünlerini satın alırken ve yurtdışına satış yaparken belirli teşvik ve hibelerden yararlanıyor ve böylece kişilerin geliri daha hızlı bir şekilde artıyor.

 

E-ihracat ile yurtdışına satış yapmak isteyen kişiler için hazırladığımı E-ihracat Teşvik & Hibe Rehberi adlı bu yazımızda sizlere e-ihracat, e-ihracat teşvikleri gibi önemli birçok konu hakkında bilgi vereceğiz. Sizler de bu yazımızı inceleyerek e-ihracat hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve yurtdışına satış yaparak satışlarını daha kolay bir şekilde arttırabilirsiniz.

 


E-ihracat teşvik

 

E-ihracat Nedir?

 

E-ihracat, firmaların elinde bulundurdukları malları ve hizmetleri internet üzerinden yurtdışında yaşayan müşterilere satmasına verilen isimdir.

 

Kısacası e-ihracat internetten yurtdışına satış yapmak anlamına gelmektedir. E-ihracat ’ın firmalara sağladığı birçok avantaj bulunmaktadır.

 

İlgili İçerik; Ticimax E-ihracat Paketleri

 

E-ihracat nedir


 

E-ihracat'ın Firmalara Sağladığı Avantajlar

 

E-ihracat yapmanın firmalara sağladığı birçok avantaj bulunmaktadır. E-ihracat Teşvik & Hibe Rehberi adlı yazımızın bu bölümünde teşvik ve hibeler hakkında bilgi vermeye başlamadan önce gelin ilk olarak e-ihracatın firmalara sağladığı avantajlara bir bakalım.

 
 • E-ihracat yapan firmalar, ürün ve hizmetlerini daha kolay bir şekilde yurtdışına satabilmektedir.
 • E-ihracat ile firmalar müşteri portföyünde bulunan kişileri geliştirebilmektedir.
 • Firmalar e-ihracat sayesinde döviz kazandığı için gelirleri hızlı bir şekilde artış göstermektedir.
 • E-ihracat yapan işletmeler devletin sağladığı muafiyetler ve teşviklerden daha kolay bir şekilde yararlanabilmektedir.
 • KDV ve gümrük vergisi gibi birçok muafiyet e-ihracat yapan firmalara sağlanmaktadır.
 

Sizler de ürünlerinizi internetten yurtdışına satarken e-ihracatın bu avantajlarından yararlanabilir ve gelirlerinizi hızlı bir şekilde arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-ihracat Nasıl Yapılır?

 

E-ihracat firmalara sağladığı avantajlar

 

E-ihracat Teşvik Programları 2022

 

Türkiye Cumhuriyeti ve belirli bakanlıklar e-ihracat yapan ya da yapmak isteyen kişileri e-ihracata teşvik etmek için belirli dönemlerde belirli muafiyetleri içeren teşvik programlarını gündeme getirmektedir.

 

Böylece e-ihracat ile internetten yurtdışına satış yapan kişiler devlet tarafından oluşturulan ve e-ihracat teşvik programlarından yararlanabilmekte ve böylece daha kolay bir şekilde sermaye elde edebilmektedir.

 

Devletin e-ihracat yapan kişiler için verdiği teşvikler belirli alanlara göre belirlenmektedir ve günümüzde e-ihracata yönelik teşvikler şu alanlara göre yapılmaktadır;

 
 • Dijital Pazaryeri Tanıtım Desteği
 • E-ihracat Tanıtım Desteği
 • Sipariş Karışılama Hizmeti ve Depo Kira Desteği
 • Yurtdışı Pazaryeri Entegrasyonu Desteği
 • Pazaryeri Komisyon Gideri Desteği
 • E-ihracatı Geliştirme Projesi Desteği
 • Türkiye E-ihracat Platformu Desteği
 • Çevrim içi Mağaza ve Hedef Ülke E-Ticaret Paydaşlarından Alınan Hizmet Desteği
Resmî Gazete yayımlanan yeni e-ihracat teşvik programlarıdır.  


E-ihracat Teşvik Programları 2022

 

Dijital Pazaryeri Tanıtım Desteği

 

E-ihracat sektöründe faaliyet gösteren kişi ve işletmelerin yararlanabileceği teşvik türlerinden birisi olan dijital pazaryeri tanıtım desteği, e-ihracat konsorsiyumlarının ve e-ticaret sitelerinin, e-ihracat pazaryeri platformlarında verilen dijital reklamların harcamalarına yönelik verilen bir destek paketidir.

 

Kısmi bir destek paketi olan dijital pazaryeri tanıtım desteği paketinde markalar verdikleri reklamlardaki satışların %20’sini aşmayan giderlerde %50 oranında destek alabilecektir. Dijital pazaryeri tanıtım desteği paketinde markalar her Pazar yeri için 3 yıl boyunca bu destekten yararlanabilecektir.

 

E-ihracat destekleri arasında yer alan dijital pazaryeri tanıtım desteğinden yararlanmak isteyen markalar kademelerine ya da satış yaptıkları platformlara göre destekten yararlanabilmektedir. Şirket kademelerine göre verilen destek 7 milyon 500 bin Tl, e-ticaret sitelerinde 15 milyon Tl ve e-ihracat konsorsiyumlarında ise 25 milyon TL’yi geçmeyecektir.


Dijital Pazaryeri Tanıtım Desteği

 

E-ihracat Tanıtım Desteği

 

Yeni yayınlanan destek paketleri arasında yer alan e-ihracat tanıtım desteği pazaryeri, B2B platformlar, e-ticaret siteleri ya da e-ihracat konsorsiyumlarında satış yapan markaların pazarlama faaliyetleri için yararlanabileceği bir destek paketidir.

 

3 yıl süre ile verilen e-ihracat tanıtım desteğinde markaların pazarlama giderleri %50 oranında karşılanacaktır. Yine bu destekten de satış yapılan platforma göre yararlanmak mümkündür.

 
 • B2B satış yapılan platformlarda 4 milyon lira
 • E-ihracat konsorsiyumlarında 15 milyon lira
 • E-ticaret sitelerinde 25 milyon lira
 • Pazaryerlerinde 30 milyon lira
 

Sınırlar bulunmaktadır. Bu nedenle bu destek paketinden yararlanmak isteyen markaların bu limitleri göz önünde bulundurarak hareket etmesi gerekmektedir.


E-ihracat Tanıtım Desteği

 

Sipariş Karışılama Hizmeti ve Depo Kira Desteği

 

Sipariş Karışılama Hizmeti ve Depo Kira Desteği de yeni e-ihracat teşvik programlarından birisidir. Yurtdışına ürün satışı yapan markaların e-ticaret siteleri, pazaryeri platformları, e-ihracat konsorsiyumları üzerinden hedef pazarlarında yaptığı satışların %10’unu aşmayacak şekilde bu teşvikten yararlanması mümkündür. Sipariş karşılama hizmetlerinde destek oranı %50’dir ve destek 3 yıl süre ile sınırlandırılmıştır.

 

Ürün teslimatını sağlamak için tutulan depoların kira giderleri de %50 oranında karşılanacak ve 5 milyon TL’yi aşmayacaktır. Bu e-ihracat teşvik kapsamında destekten 25 birim için 3 yıl süreyle yararlanmak mümkündür.

 

Yurtdışı Pazaryeri Entegrasyonu Desteği

 

E-ihracat hibe ve destek programları arasında yer alan yurtdışı pazaryeri entegrasyonu desteği e-ihracat konsorsiyumları, e-ticaret şirketleri, pazaryeri platformları ve şirketlere yönelik verilen bir destektir. Markalar yurtdışı pazaryeri platformlarında entegrasyon kullandıkları takdirde bu hibe programından yararlanabilmektedir.

 

Yurtdışı Pazaryeri Entegrasyonu Desteği, 3 yıl süre ile verilen bir destekti ve maksimum 6 pazaryeri için verilmektedir. Yurt dışı pazaryeri entegrasyonunda yapılan harcamaların %50’si ve 200.000 TL’yi aşmayacak kısmı karşılanmaktadır.


Yurtdışı Pazaryeri Entegrasyonu Desteği

 

Pazaryeri Komisyon Gideri Desteği

 

E-ticaret firmaları, e-ticaret siteleri, şirketler ve e-ihracat konsorsiyumlarının yararlanabileceği desteklerden birisi olan pazaryeri komisyon desteği de 3 yıl süre ile verilen bir destektir. Markalar bu destekten %50 oranında yararlanabilmektedir.

 

Yeni e-ihracat destekleri arasında bulunan birçok model gibi bu destek programında da şirket kademesi, e-ticaret sitesi ve konsorsiyumlara yönelik limitler belirlenmiştir. Şirket kademesine göre 750.000 TL, e-ticaret siteleri için 2,5 milyon TL ve e-ihracat konsorsiyumları için de 3 milyon TL limit belirlenmiştir.

 

E-ihracat Geliştirme Projesi Desteği

 

E-ihracat yapacak olan firmaların hedef ülkeye kolay girmesini ve tanınmasını sağlamak için verilen yeni e-ihracat desteklerinden birisi de E-ihracat Tanıtım Projesi Desteğidir. Bu proje kapsamında %75 oranında destek sağlanmaktadır ve markalar maksimum 2 proje için bu destekten yararlanabilecektir ve yararlanılan tutar 15 milyon TL’yi aşmayacaktır.


E-ihracat Geliştirme Projesi Desteği

 

Türkiye E-ihracat Platformu Desteği

 

Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan e-ihracat desteklerinden biri de Türkiye e-ihracat platformu desteğidir. Bu destekten Türkiye e-ihracat platformunun kurulumda aktif olarak rol oynayacak, işletilmesini ve tanıtımı sağlayacak kurum ve kuruluşlar yararlanabilecektir.

 

Kuruluşların giderlerinin %75’lik bölümü 5 yıl boyunca karşılanacaktır ve yapılan destekler 15 milyon lirayı aşmayacaktır.

 

Çevrim içi Mağaza ve Hedef Ülke E-Ticaret Paydaşlarından Alınan Hizmet Desteği

 

Ticaret bakanlığı tarafından açıklanan hibe ve destek programlarından birisi de Çevrim içi Mağaza ve Hedef Ülke E-Ticaret Paydaşlarından Alınan Hizmet Desteğidir.

 

E-ticaret siteleri ve e-ihracat konsorsiyumları hedef Pazar ülkelerindeki yurtdışı pazaryeri platformlarında mağaza açmak için ülke paydaşlarından hizmet alacakları takdirde bu destek programından yararlanabileceklerdir.

 

Çevrim içi Mağaza ve Hedef Ülke E-Ticaret Paydaşlarından Alınan Hizmet Desteğinden yararlanmak isteyen kişi ve işletmeler bu destekten 3 yıl boyunca yararlanabilecektir ve yapılan harcamaların %50’lik bölümü karşılanacaktır. E-ihracat konsorsiyumları bu destek programından en çok 3 milyon TL, diğer paydaşlar ise yıllık maksimum 1,5 milyon TL oranında yararlanabilecektir.


Çevrim içi Mağaza ve Hedef Ülke E-Ticaret Paydaşlarından Alınan Hizmet Desteği

 

Pazara Giriş Raporu Desteği

 

E-ihracatta farklı ülke pazarlarına girmek isteyen kişi ve markaların yararlanabileceği e-ihracat desteklerinden birisi de pazara giriş raporu desteğidir.

 

E-ihracat konsorsiyumları, e-ticaret siteleri ya da pazaryerleri bu destekten yararlanabilmektedir. İlgili ülke ve e-ihracat raporlarına yönelik verilecek bu destek 1,5 milyon TL’yi aşmayacak ve giderlerin %50’si kadar verilecektir.

   

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.
 

Ticimax ile E-ihracat’ta Doğru Adımlar Atın

 

Yurtdışına ürün satmak isteyen birçok firmanın tercih ettiği e-ihracat alt yapısı olan Ticimax e-ihracat alt yapıları sayesinde sizler de sitenizi hızlı bir şekilde geliştirebilir ve anında satış yapmaya başlayabilirsiniz.

 

 

 

Ticimax'ın e-ihracat paketleri ile ürünlerinizi dünyaya satmak için demo talep formunu doldurabilir ve 15 günün ardından Ticimax ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Ticimax’ın ücretsiz e-ihracat eğitimleri ve e-ticaret hakkında bilgi almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. 

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret