Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

E-ihracat ve İhracat Destekleri ve Hibeleri

İçindekiler;

E-ihracat sektörü de e-ticaret gibi her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Günümüzde binlerce satıcı ürünlerini e-ihracat ile yurtdışına satıyor ve böylece kişiler döviz olarak gelir elde edebiliyor.

 

E-ihracat yapmak isteyen kişilerin büyük bölümü ürünlerini satın alırken ve yurtdışına satış yaparken belirli teşvik ve hibelerden yararlanıyor ve böylece kişilerin geliri daha hızlı bir şekilde artıyor.

 

E-ihracat ile yurtdışına satış yapmak isteyen kişiler için hazırladığımı E-ihracat Teşvik & Hibe Rehberi adlı bu yazımızda sizlere e-ihracat, e-ihracat teşvikleri gibi önemli birçok konu hakkında bilgi vereceğiz. Sizler de bu yazımızı inceleyerek e-ihracat hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve yurtdışına satış yaparak satışlarını daha kolay bir şekilde arttırabilirsiniz.

 


E-ihracat teşvik

 

E-ihracat Nedir?

 

E-ihracat, firmaların elinde bulundurdukları malları ve hizmetleri internet üzerinden yurtdışında yaşayan müşterilere satmasına verilen isimdir.

 

Kısacası e-ihracat internetten yurtdışına satış yapmak anlamına gelmektedir. E-ihracat ’ın firmalara sağladığı birçok avantaj bulunmaktadır.

 

İlgili İçerik; Ticimax E-ihracat Paketleri

 

E-ihracat nedir


 

E-ihracat'ın Firmalara Sağladığı Avantajlar

 

E-ihracat yapmanın firmalara sağladığı birçok avantaj bulunmaktadır. E-ihracat Teşvik & Hibe Rehberi adlı yazımızın bu bölümünde teşvik ve hibeler hakkında bilgi vermeye başlamadan önce gelin ilk olarak e-ihracatın firmalara sağladığı avantajlara bir bakalım.

 
 • E-ihracat yapan firmalar, ürün ve hizmetlerini daha kolay bir şekilde yurtdışına satabilmektedir.
 • E-ihracat ile firmalar müşteri portföyünde bulunan kişileri geliştirebilmektedir.
 • Firmalar e-ihracat sayesinde döviz kazandığı için gelirleri hızlı bir şekilde artış göstermektedir.
 • E-ihracat yapan işletmeler devletin sağladığı muafiyetler ve teşviklerden daha kolay bir şekilde yararlanabilmektedir.
 • KDV ve gümrük vergisi gibi birçok muafiyet e-ihracat yapan firmalara sağlanmaktadır.
 

Sizler de ürünlerinizi internetten yurtdışına satarken e-ihracatın bu avantajlarından yararlanabilir ve gelirlerinizi hızlı bir şekilde arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-ihracat Nasıl Yapılır?

 

E-ihracat firmalara sağladığı avantajlar

 

E-ihracat Teşvik Programları 2023

 

Türkiye Cumhuriyeti ve belirli bakanlıklar e-ihracat yapan ya da yapmak isteyen kişileri e-ihracata teşvik etmek için belirli dönemlerde belirli muafiyetleri içeren teşvik programlarını gündeme getirmektedir.

 

Böylece e-ihracat ile internetten yurtdışına satış yapan kişiler devlet tarafından oluşturulan ve e-ihracat teşvik programlarından yararlanabilmekte ve böylece daha kolay bir şekilde sermaye elde edebilmektedir.

 

Devletin e-ihracat yapan kişiler için verdiği teşvikler belirli alanlara göre belirlenmektedir ve günümüzde e-ihracata yönelik teşvikler şu alanlara göre yapılmaktadır;

 
 • Dijital Pazaryeri Tanıtım Desteği
 • E-ihracat Tanıtım Desteği
 • Sipariş Karışılama Hizmeti ve Depo Kira Desteği
 • Yurtdışı Pazaryeri Entegrasyonu Desteği
 • Pazaryeri Komisyon Gideri Desteği
 • E-ihracatı Geliştirme Projesi Desteği
 • Türkiye E-ihracat Platformu Desteği
 • Çevrim içi Mağaza ve Hedef Ülke E-Ticaret Paydaşlarından Alınan Hizmet Desteği
Resmî Gazete yayımlanan yeni e-ihracat teşvik programlarıdır.  


E-ihracat Teşvik Programları 2022

 

Dijital Pazaryeri Tanıtım Desteği

 

E-ihracat sektöründe faaliyet gösteren kişi ve işletmelerin yararlanabileceği teşvik türlerinden birisi olan dijital pazaryeri tanıtım desteği, e-ihracat konsorsiyumlarının ve e-ticaret sitelerinin, e-ihracat pazaryeri platformlarında verilen dijital reklamların harcamalarına yönelik verilen bir destek paketidir.

 

Kısmi bir destek paketi olan dijital pazaryeri tanıtım desteği paketinde markalar verdikleri reklamlardaki satışların %20’sini aşmayan giderlerde %50 oranında destek alabilecektir. Dijital pazaryeri tanıtım desteği paketinde markalar her Pazar yeri için 3 yıl boyunca bu destekten yararlanabilecektir.

 

E-ihracat destekleri arasında yer alan dijital pazaryeri tanıtım desteğinden yararlanmak isteyen markalar kademelerine ya da satış yaptıkları platformlara göre destekten yararlanabilmektedir. Şirket kademelerine göre verilen destek 7 milyon 500 bin Tl, e-ticaret sitelerinde 15 milyon Tl ve e-ihracat konsorsiyumlarında ise 25 milyon TL’yi geçmeyecektir.


Dijital Pazaryeri Tanıtım Desteği

 

E-ihracat Tanıtım Desteği

 

Yeni yayınlanan destek paketleri arasında yer alan e-ihracat tanıtım desteği pazaryeri, B2B platformlar, e-ticaret siteleri ya da e-ihracat konsorsiyumlarında satış yapan markaların pazarlama faaliyetleri için yararlanabileceği bir destek paketidir.

 

3 yıl süre ile verilen e-ihracat tanıtım desteğinde markaların pazarlama giderleri %50 oranında karşılanacaktır. Yine bu destekten de satış yapılan platforma göre yararlanmak mümkündür.

 
 • B2B satış yapılan platformlarda 4 milyon lira
 • E-ihracat konsorsiyumlarında 15 milyon lira
 • E-ticaret sitelerinde 25 milyon lira
 • Pazaryerlerinde 30 milyon lira
 

Sınırlar bulunmaktadır. Bu nedenle bu destek paketinden yararlanmak isteyen markaların bu limitleri göz önünde bulundurarak hareket etmesi gerekmektedir.


E-ihracat Tanıtım Desteği

 

Sipariş Karışılama Hizmeti ve Depo Kira Desteği

 

Sipariş Karışılama Hizmeti ve Depo Kira Desteği de yeni e-ihracat teşvik programlarından birisidir. Yurtdışına ürün satışı yapan markaların e-ticaret siteleri, pazaryeri platformları, e-ihracat konsorsiyumları üzerinden hedef pazarlarında yaptığı satışların %10’unu aşmayacak şekilde bu teşvikten yararlanması mümkündür. Sipariş karşılama hizmetlerinde destek oranı %50’dir ve destek 3 yıl süre ile sınırlandırılmıştır.

 

Ürün teslimatını sağlamak için tutulan depoların kira giderleri de %50 oranında karşılanacak ve 5 milyon TL’yi aşmayacaktır. Bu e-ihracat teşvik kapsamında destekten 25 birim için 3 yıl süreyle yararlanmak mümkündür.

 

Yurtdışı Pazaryeri Entegrasyonu Desteği

 

E-ihracat hibe ve destek programları arasında yer alan yurtdışı pazaryeri entegrasyonu desteği e-ihracat konsorsiyumları, e-ticaret şirketleri, pazaryeri platformları ve şirketlere yönelik verilen bir destektir. Markalar yurtdışı pazaryeri platformlarında entegrasyon kullandıkları takdirde bu hibe programından yararlanabilmektedir.

 

Yurtdışı Pazaryeri Entegrasyonu Desteği, 3 yıl süre ile verilen bir destekti ve maksimum 6 pazaryeri için verilmektedir. Yurt dışı pazaryeri entegrasyonunda yapılan harcamaların %50’si ve 200.000 TL’yi aşmayacak kısmı karşılanmaktadır.


Yurtdışı Pazaryeri Entegrasyonu Desteği

 

Pazaryeri Komisyon Gideri Desteği

 

E-ticaret firmaları, e-ticaret siteleri, şirketler ve e-ihracat konsorsiyumlarının yararlanabileceği desteklerden birisi olan pazaryeri komisyon desteği de 3 yıl süre ile verilen bir destektir. Markalar bu destekten %50 oranında yararlanabilmektedir.

 

Yeni e-ihracat destekleri arasında bulunan birçok model gibi bu destek programında da şirket kademesi, e-ticaret sitesi ve konsorsiyumlara yönelik limitler belirlenmiştir. Şirket kademesine göre 750.000 TL, e-ticaret siteleri için 2,5 milyon TL ve e-ihracat konsorsiyumları için de 3 milyon TL limit belirlenmiştir.

 

E-ihracat Geliştirme Projesi Desteği

 

E-ihracat yapacak olan firmaların hedef ülkeye kolay girmesini ve tanınmasını sağlamak için verilen yeni e-ihracat desteklerinden birisi de E-ihracat Tanıtım Projesi Desteğidir. Bu proje kapsamında %75 oranında destek sağlanmaktadır ve markalar maksimum 2 proje için bu destekten yararlanabilecektir ve yararlanılan tutar 15 milyon TL’yi aşmayacaktır.


E-ihracat Geliştirme Projesi Desteği

 

Türkiye E-ihracat Platformu Desteği

 

Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan e-ihracat desteklerinden biri de Türkiye e-ihracat platformu desteğidir. Bu destekten Türkiye e-ihracat platformunun kurulumda aktif olarak rol oynayacak, işletilmesini ve tanıtımı sağlayacak kurum ve kuruluşlar yararlanabilecektir.

 

Kuruluşların giderlerinin %75’lik bölümü 5 yıl boyunca karşılanacaktır ve yapılan destekler 15 milyon lirayı aşmayacaktır.

 

Çevrim içi Mağaza ve Hedef Ülke E-Ticaret Paydaşlarından Alınan Hizmet Desteği

 

Ticaret bakanlığı tarafından açıklanan hibe ve destek programlarından birisi de Çevrim içi Mağaza ve Hedef Ülke E-Ticaret Paydaşlarından Alınan Hizmet Desteğidir.

 

E-ticaret siteleri ve e-ihracat konsorsiyumları hedef Pazar ülkelerindeki yurtdışı pazaryeri platformlarında mağaza açmak için ülke paydaşlarından hizmet alacakları takdirde bu destek programından yararlanabileceklerdir.

 

Çevrim içi Mağaza ve Hedef Ülke E-Ticaret Paydaşlarından Alınan Hizmet Desteğinden yararlanmak isteyen kişi ve işletmeler bu destekten 3 yıl boyunca yararlanabilecektir ve yapılan harcamaların %50’lik bölümü karşılanacaktır. E-ihracat konsorsiyumları bu destek programından en çok 3 milyon TL, diğer paydaşlar ise yıllık maksimum 1,5 milyon TL oranında yararlanabilecektir.


Çevrim içi Mağaza ve Hedef Ülke E-Ticaret Paydaşlarından Alınan Hizmet Desteği

 

Pazara Giriş Raporu Desteği

 

E-ihracatta farklı ülke pazarlarına girmek isteyen kişi ve markaların yararlanabileceği e-ihracat desteklerinden birisi de pazara giriş raporu desteğidir.

 

E-ihracat konsorsiyumları, e-ticaret siteleri ya da pazaryerleri bu destekten yararlanabilmektedir. İlgili ülke ve e-ihracat raporlarına yönelik verilecek bu destek 1,5 milyon TL’yi aşmayacak ve giderlerin %50’si kadar verilecektir.

   

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.
 

Ticimax ile E-ihracat’ta Doğru Adımlar Atın

 

Yurtdışına ürün satmak isteyen birçok firmanın tercih ettiği e-ihracat alt yapısı olan Ticimax e-ihracat alt yapıları sayesinde sizler de sitenizi hızlı bir şekilde geliştirebilir ve anında satış yapmaya başlayabilirsiniz.

 

 

 

Ticimax'ın e-ihracat paketleri ile ürünlerinizi dünyaya satmak için demo talep formunu doldurabilir ve 15 günün ardından Ticimax ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Ticimax’ın ücretsiz e-ihracat eğitimleri ve e-ticaret hakkında bilgi almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. 

 

 

Yazar: Tolga Sefa Ağyıldız

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt
Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2023 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax