Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

E-ticaret Sitelerinde Bulunması Gereken Temel Özellikler

İçerikler;

E-ticaret sitesi kurarak internetten satış yapmak isteyen işletmelerin e-ticaret sitesi kurulum süreçlerinde dikkatli bir şekilde hareket etmesi gerekir. Çünkü müşterilerine güven vermek ve satışlarını arttırmak isteyen işletmelerin e-ticaret sitelerinde belirli özelliklere yer vermesi gerekir. Genellikle bu özellikler her e-ticaret sitesinde olması gereken temel özelliklerdir.

 

Bu özellikler bulunmadığı takdirde işletmeler müştehilerine güven vermeyecek ve keyifli bir alışveriş deneyimi sunma ihtimallerini ortadan kaldıracaktır. Bu da müşterilerin e-ticaret sitenizde gezinme ve alışveriş yapma oranını düşürecektir. Bir nevi e-ticaret sitesinde olması gereken unsurlar dikkate alınmadığı takdirde işletmeniz kayıplar ile karşı karşıya kalacaktır.

 

Sizler için hazırladığımız E-ticaret Sitelerinde Bulunması Gereken Temel Özellikler adlı bu yazımızda bir e-ticaret sitesinde olmazsa olmazlar ve e-ticaret temel özellikleri hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Siz de bu yazımızı inceleyerek e-ticaret sitelerinde olması gereken özellikleri öğrenebilir ve sitenizi bunlara göre düzenleyerek kayıplarınızın önüne geçebilirsiniz.


 
E-ticaret Sitelerinde Bulunması Gereken Temel Özellikler

 

Responsive Tasarımlar

 

Günümüzde tüketicilerin alışveriş deneyimleri ve süreçleri büyük ölçüde mobil platformlara kaymaya başladı. Artık internetten bir ürün ve hizmet almak isteyen milyonlarca kişi satın alacaklara ürünlere ulaşmak için mobil cihazlarını kullanıyor. Bu da her e-ticaret sitesi için responsive tasarım özelliklerinin zorun olmasını beraberinde getiriyor.

 

Responsive tasarımlar bir e-ticaret sitesinin telefon ve tablet gibi akıllı cihazlarda problemsiz bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Responsive tasarımlar sayesinde e-ticaret firmaları müşterilerine kaliteli hizmet vererek satışlarını arttırma fırsatı yakalıyor. Bu nedenle e-ticaret sitesinde olmazsa olmazlar listesinin başında responsive tasarımlar yer alıyor.

 

Genellikle e-ticaret firmaları sitelerini responsive tasarlamak için hazır e-ticaret alt yapıları içerisinde bulunan profesyonel temaları kullanıyor açık kaynak kodlu yazılımlar ile e-ticaret sitesi kuran kişiler ile sitelerini responsive olarak tasarlamak için premium tamalar satın alıyor. Sizler de e-ticaret sitenizi kurma yönteminize göre sitenizi nasıl responsive bir hale getirebileceğinize karar verebilir, mobil duyarlı e-ticaret sitesi tasarımı yaparak mobil kullanıcılarının sitenizdeki deneyimini geliştirebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-ticarette Responsive Tasarım Neden Önemlidir?

 

İlgili İçerik; Yeni Premium Konsept Temalar ile Satışlarınızı Arttırın

 

E-ticaret Sitesi Temel Özellikler Responsive

 

SSL Sertifikaları

 

E-ticaret sitesi kuran işletmelerin sitelerini güvenli hale getirmesi gerekmektedir. Çünkü e-ticaret güvenliği sağlamak hem işletmeleri hem de müşterileri korumaktadır. Bu nedenle e-ticaret firmaları e-ticaret sitesi kurarken SSL sertifikaları kullanmaktadır.

 

E-ticaret sitelerine SSL sertifakası eklemek isteyen işletmeler açık kaynak kodlu yazılımlar kullanacaksa e-ticaret hostingi seçerken dikkatli olmalıdır. Hosting içerisinde gelen Ssl sertifikasının işletmenizin ihtiyacını karşılayıp karşılamayacağınıza karar vermeniz ve karşılamayacaksa SSL sertifikası satın almanız gerekmektedir.

 

Ticimax gibi profesyonel e-ticaret alt yapıları ile sitenizi kurarken ise e-ticaret sitesinde olması gerekenler arasında yer alan SSL sertifikalarına ücretsiz bir şekilde erişebilir ve sitenizin güvenliğini sağlayabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; SSL Sertifikası Nedir, Ne İşe Yarar?

 

İlgili İçerik; E-ticaret Siteleri İçin Performans Değerlendirme Rehberi

 

İlgili İçerik; E-Ticaret Hosting, E-Ticaret Siteleri İçin Hosting Seçimi Nasıl Yapılır?

Ürün, Kategori ve Marka Sayfaları

 

E-ticaret sitelerine ürün yükleyen işletmeler ürün, kategori ve marka sayfaları içerisinde ürünlerini kategorilerine ve markalarına göre kullanıcılara gösterebilmektedir. Yani kısacası bu sayfalar ile işletmeler ürünleri belirli özellikleriyle ön plana çıkarak müşterilerine sunabilmektedir.

 

Genellikle herhangi bir kategoride alışveriş yapmak isteyen ya da bir markayı yakından takip eden tüketiciler için ürün, kategori ve marka sayfaları oldukça önemlidir. Bu nedenle bir e-ticaret tasarlarken ürün, kategori ve marka sayfalarına sitenizde yer vermeniz gerekmektedir. Böylece tüketicilerin aradıkları ürün ve markalara kolay bir şekilde ulaşmasını sağlayabilir ve sitenizin satışlarını arttırabilirsiniz.

 
İlgili İçerik; E-ticarette Ürün ve Faydayı Öne Çıkartmak için 5 İpucu

İlgili İçerik; E-ticaret Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Ürün Fotoğrafları ve Açıklamaları

 

E-ticaret sitelerinden alışveriş yapan tüketicilerin ürünler ile ilk teması ürün fotoğrafları ve ürün açıklamaları sayesinde gerçekleştir. Profesyonel bir şekilde çekilen ürün fotoğrafları ve kullanıcılara bilgi vermeye yönelik hazırlanan ürün açıklamaları bir e-ticaret sitesinin satışlarının artmasını sağlar.

 

E-ticaret sitesinde olması gerekenler arasında yer alan ürün fotoğrafları ve ürün açıklamalarına sizler de sitenizde yer verebilir ve bu özellikler için doğru çalışmalar yaparak sitenizin satışlarını arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Ürün Fotoğrafçılığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Sanal Pos Özelliği

 

E-ticaret sitelerinden alışveriş yapan tüketicilerin satın aldıkları ürünlerin tahsilatını yapması gerekmektedir. Genellikle tüketiciler ödemelerini havale, eft, kapıda ödeme ya da kredi ve banka kartı ile ödeme seçeneklerini kullanarak gerçekleştirmektedir.

 

Bir e-ticaret sitesinin kredi ve banka kartı ile ödeme alabilmesi için ise sitelerde sanal pos özelliğinin bulunması gerekmektedir. Sanal pos özelliği e-ticaret temel özellikleri arasında yer alan ve sanal pos anlaşmaları sonrasında işletmelerin kullandığı bir özelliktir.

 

Sizler de e-ticaret sitesi kurarken kredi ve banka kartları ile güvenilir bir şekilde ödeme almak istiyorsanız sanal pos firmaları ile görüşebilir ve anlaşma yaparak sanal pos entegrasyonu yapabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Sanal Pos Nasıl Alınır?


İlgili İçerik; PCI DSS Nedir? Neden Önemlidir?

Blog Bölümü

 

İçerik pazarlaması son dönemlerde en popüler dijital pazarlama stratejileri arasında yer almaktadır. Birçok e-ticaret firması hedef kitlesinde yer alan kişilere ulaşmak, satış yapmak ve marka bilinirliğini arttırmak gibi amaçlar ile içerik pazarlamasına yönelmiştir.

 

E-ticaret firmalarının içerik pazarlaması yaparak tüketicilere ulaşabileceği e-ticaret temel özelliklerinden birisi bloglardır. Genellikle işletmeler ürettikleri içerikleri sitelerinin blog bölümünde paylaşarak hedef kitlesinde yer alan ve belirli konularda araştırmalar yapan kişilere ulaşmaktadır.

 

Blog bölümünde yer alan blog içi arama, kategori özellikleri ve en sevilen yazılar gibi bölümler kullanıcıların ürettiğiniz diğer içerikleri de görmesini sağlamaktadır. Bununla beraber blog bölümünde yer alan paylaşım butonları sayesinde ise ziyaretçiler istedikleri içerikleri sosyal medya platformlarında paylaşabilmektedir.

 

E-ticaret paketi seçerken ya da e-ticaret sitesi tasarımı yaparken işletmelerin bu özelliklere dikkat etmesi gerekmektedir.

 

İlgili İçerik; Blog Kullanımının E-Ticaretteki Önemi

 

Kargo Entegrasyonu

 

E-ticaret sitesinde olması gerekenler dendiği zaman birçok uzmanın aklına ilk olarak gelen şeylerden birisi kargo entegrasyonudur.

 

Kargo entegrasyonu, anlaşmalı olduğunuz kurumun kargo takip sistemini e-ticaret sitenize entegre etmenizi sağlayan bir özelliktir ve bu özellik e-ticaret sektörü için oldukça önemledir. Çünkü bir e-ticaret sitesi üzerinden ürün ve hizmet satın alan tüketiciler ürünlerini takip etmeyi istemektedir. E-ticarette müşteri memnuniyetini arttırmanın en önemli noktalarından birisi olan kargo entegrasyon özelliğine e-ticaret sitenizde yer verebilir ve sizler de sadık müşteriler kazanabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Kargo Entegrasyonları

 

İlgili İçerik; E-ticaret Entegrasyon Modelleri Nelerdir?

 

İlgili İçerik; ISO Belgeleri ile Ticimax Kalitesi Tescillendi?

 

E-ticaret Sitesi Temel Özellikler Kargo

 

Site İçi Arama Özelliği

 

E-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapan tüketiciler genellikle belirli bir ürün veya hizmeti aramak için site içi arama özelliğinden yararlanmaktadır. Site içi arama özelliği tüketicilerin belirli anahtar kelimeler ile sitenizin içerisinde arama yapmasını sağlayan bir özelliktir ve bu özellik e-ticarette dönüşüm oranlarını arttıran e-ticaret temel özellikleri arasında yer almaktadır.

 

Genellikle site içi arama özelliği bulunan e-ticaret sitelerinin bulunmayan sitelere nazaran satışlarının daha fazla olduğunu söylemek mümkündür. Bu nedenle e-ticaret sitesi kurarken işletmenizin başarılı bir yere gelmesini istiyorsanız site içi arama özelliğine önem vermelisiniz.

 

Ürün Filtreleme Özelliği

 

E-ticaret sitesinde olmazsa olmazlar arasında yer alan bir diğer özellik de ürün filtreleme özelliğidir. Çünkü online mağazalar üzerinden alışveriş yapan tüketiciler aradıkları ürüne ulaşabilmek için ürünleri renk, beden, cins, marka vb. şekillerde sınıflandırarak ilgili ürünlerin aramasını gerçekleştirmektedir.

 

Ürün filtreleme özelliği, tüketicilerin bu tür filtrelemeler kullanarak aradıkları ürünlere daha kolay ulaşmasını sağlamaktadır ve bununla beraber bu özellik işletmelerin satışlarını arttırmasında da etkin rol oynamaktadır.

 

İlgili İçerik; E-ticaret Sitesi Kurmak, 20 Adımda Başarılı Bir E-ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

 

E-ticaret Sitesi Temel Özellikler Ürün Filtreleme

 

Ticimax ile E-ticarette Başarılı Olun

 

E-ticaret sitelerinde olması gereken tüm özellikleri bilen ve bu özellikleri e-ticaret alt yapılarında yer veren firmamız tarafından üretilen e-ticaret alt yapıları ile sizler de sitenizi kurabilir ve e-ticarette başarıyı yakalayabilirsiniz.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret