Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

E-ticaret Siteniz İçin Doğal Backlink Kazanma İpuçları

İçerikler;

Arama motoru optimizasyonlarının önemli adımlarından biri olan backlink, internet sitenizin daha fazla trafik almasını sağlar. Belirli bir ücret karşılığı backlink satın alınabilir ancak, Google gibi arama motorları, bu trafiğin organik olup olmadığına yani doğal bir yönlendirme olup olmadığına önem verir.

 

“E-ticaret Siteniz İçin Doğal Backlink Kazanma İpuçları” konusunu ele alacağımız bu içeriğimizde; ücretsiz backlink, backlink sorgulama aracı ve backlink kazanmak konularına değineceğiz. Dilerseniz yazımıza, backlink nedir sorusuna cevap vererek başlayalım.

 

E-ticaret Siteniz İçin Doğal Backlink Kazanma İpuçları

 

Backlink Nedir?

 

Google gibi arama motorları, bir web sitesi diğerine bağlandığında, içeriğin dikkate değer olduğuna inandıkları anlamına geldiğinden, geri bağlantıyı bir sıralama sinyali olarak kullanır. Yüksek kaliteli geri bağlantılar, bir sitenin arama motoru sonuçlarında (SEO) sıralamasını ve görünürlüğünü artırmaya yardımcı olabilir.

 

Türkçeye geri bağlantılar olarak çevirebileceğimiz backlink, kimi zaman gelen bağlantılar ya da veya tek yönlü bağlantılar olarak da karşımıza çıkabilir. Backlink nedir sorusuna bir web sitesinden başka bir web sitesindeki bir sayfaya verilen bağlantılardır diyebiliriz.

 

Google ve diğer büyük arama motorları, belirli bir sayfa için geri bağlantıları "oy" olarak değerlendirir. Çok sayıda geri bağlantıya sahip sayfalar, yüksek organik arama motoru sıralamalarına sahip olma eğilimindedir. Dolayısı ile backlink kazanmak sizi daha görünür kılar.

 

Bir arama motoru algoritmasında bağlantıları kullanmak aslında yeni bir şey değidir. Çünkü backlink, Google'ın orijinal algoritmasının ("Page Rank" olarak bilinir) temelini oluşturmaktadır. Google, kullanılmaya başlandığı ilk zamanlardan bugüne kadar geçen süreçte algoritmasında binlerce değişiklik yapmış olsa da, backlink, önemli bir sıralama sinyali olmaya devam etmektedir.

 

Backlink Nedir

 

Backlinkler Nasıl Çalışır?

 

Backlink kazanmak, arama motoru algoritmasında, SEO'da ve web sitenizi büyütmek için genel stratejisinde önemli bir rol oynar. Geri bağlantıları düşünmenin en kolay yolu, web siteleri arasındaki konuşmalar olacaktır.

 

Örneğin bir blog yazarı ( örneğimizi daha anlaşılır kılmak için bu yazara Ayşe diyelim) herhangi bir bir spor etkinliği hakkında çok ilginç bir makale yazar. Başka bir blog yazarı da ( bu yazar da Fatma olsun) kendi bakış açısını paylaşırken ilk blogdaki Ayse’nin makalesine bağlantı verir. Fatma, konuyla ilgili olarak tanınmış çevrimiçi dergi sitesinde yazdığı için bu, Ayşe’nin gönderisine bir geri bağlantı oluşturur.

 

Çevrimiçi dergi popüler olduğu için, diğer birçok site yine Ayşe’nin makalesine geri bağlantı verecektir. Bu, çevrimiçi derginin otoritesini artırır ve Ayşe’nin makalesi de saygın bir siteden değerli bir backlink almış olur. Dolayısı ile backlink kullanımının temelde kazan-kazan mantığı ile çalıştığını söylemek yanlış olmaz. Bu doğal olarak referans verilen bağlantı, diğer bir deyişle ücretsiz backlink, arama motorunda organik trafik olarak kabul edilir.

 

Backlink Nasıl Çalışır

 

Backlink Neden Önemlidir?

 

Biraz önce de bahsettiğimiz gibi backlink (geri bağlantılar), temel olarak diğer web sitelerinden alınan oylardır. Bu oyların her biri arama motorlarına “Bu içerik değerli, güvenilir ve faydalı” demektedir.

 

Bu nedenle, sahip olduğunuz bu "oylar" ne kadar fazlaysa, siteniz Google ve diğer arama motorlarında o kadar üst sıralarda yer alacaktır. E ticaret siteleri için backlink tam da bu noktada oldukça önem taşır.

 

Hangi sektörde ürün ya da hizmet veriyor olursanız olun, sizin gibi onlarca firmanın, binlerce ürününün yer aldığı e- ticaret dünyasında, Google ve benzeri arama motorlarında üst sıralarda yer almak, rakipleriniz arasından sıyrılmak, öne geçmek, fark edilmek demektir. Bu da potansiyel müşterilerinize daha kolay ulaşmanızı sağlar ve satışlarınızın yükselmesine yardımcı olur.

 

İlgili İçerik; E-ticaret Siteleri İçin Performans Değerlendirme Rehberi

 

İlgili İçerik; Google Analytics Filtreleme Raporları Nasıl Kullanılır?

 

İlgili İçerik; Blog Kullanımının E-Ticaretteki Önemi

 

İlgili İçerik; E-ticaret Sitenizin Trafiğini Organik Olarak Arttırma Stratejileri

  

Backlink Neden Önemlidir

 

Ne Tür Backlinkler Değerlidir?

 

Backlink kazanmak son derece önemlidir demiştik ancak, tüm geri bağlantılar eşit öneme sahip değildir. Diğer bir deyişle, arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak istiyorsanız kaliteli backlink kazanmalısınız. Çünkü tek bir kaliteli geri bağlantı, 1000 düşük kaliteli geri bağlantıdan daha güçlü olabilir.

 

Backlink, güvenilir, yetkili bir web sitesinden geldiği zaman anlamlıdır. Bunu şöyle örneklendirebiliriz: Siz kurumsal ya da akademik bir yapıya ya da büyük bir şirkete mi daha çok güvenirsiniz, adını ilk kez duyduğunuz bir firmaya mı? Önemli bir blog yazarına mı güvenirsiniz, yoksa sıradan bir insana mı? Google da backlink için tam olarak böyle düşünür.

 

Bu örnekte bahsettiğimiz, tanınma ve güvenilirlik, “Domain Authority” olarak bilinir. Esasen, bir site ne kadar fazla yetkiye sahip ise,o siteden backlink yoluyla gelen bağlantılar dolayısı ile o trafik o kadar kıymetli olur.

 

Hangi Backlinkler Önemlidir

 

Backlink Türleri Nelerdir?

 

İki temel backlink türü vardır. Şimdi bu backlinklerin sitenizi nasıl etkilediklerine hızlıca bir göz atalım.

 

Nofollow etiketi, arama motorlarına bir bağlantıyı yok saymasını söyler. Bir siteden diğerine herhangi bir değer aktarmaz. Bu nedenle, genellikle arama sıralamanızı veya görünürlüğünüzü iyileştirmede yardımcı olmazlar. Bu az önceki örneğimizde bahsettiğimiz Domain Authority konseptine girmeyen sitelerden gelen backlinklerdir.

 

Dofollow linkleri herkesin istediği backlink türüdür. Saygın sitelerden gelenlerin en çok değere sahip olduğunu unutmayın. Bu tür bir geri bağlantı, arama motoru sıralamalarınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir.

 

Ancak şunu da hemen belirtelim, kötü veya 'toksik' olarak kabul edilen dofollow bağlantıları vardır. Bu bağlantılar şüpheli sitelerden gelir veya arama motoru hizmet şartlarını ihlal ederek elde edilir. Böylesi bir durum, Google'ın sitenizi cezalandırmasına ve hatta dizinini kaldırmasına neden olabilir. Unutmayın, önemli olan geri bağlantıların miktarı değil, sıralamada fark yaratan kalitedir.

 

Backlink Türleri Nelerdir

 

Backlink Nasıl Alınır?

 

Siteniz için backlink kazanmak yani geri bağlantılar oluşturmak zaman ve çaba gerektirir. Dilerseniz sizin için derlediğimiz web siteniz için kaliteli geri bağlantılar oluşturmaya başlamanın 6 basit yoluna bir bakalım. Bunlara ilaveten, rekabetçi backlink araştırması yapmaya başlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, sıralamada iyi olan rakiplerinizin geri bağlantılarını görmeniz gerektiğini unutmayın.

 
  • Sosyal medya profillerinize sitenize bağlantılar ekleyin.
  • Zaten iyi sıralanan bir gönderi için bir Google araması yapın ve ardından geliştirin ve genişletin.
  • Liste gönderileri, "nasıl yapılır" gönderileri, "neden" gönderileri, bilgi grafikleri veya gömülü videolar içeren gönderiler oluşturun. Bu biçimler genellikle standart gönderilerden daha fazla geri bağlantı alır.
  • Nihai rehber gönderilerini yazın. Bunlar, birkaç bin kelime içeren ve konunun her açısını kapsayan çok uzun yazılardır.
  • Diğer bloglarda ve web sitelerinde misafir yazıları yazın.
  • Sektörünüzdeki etkileyici kişilerle iletişime geçin ve onlara sitenizde bağlantı vermek isteyebilecekleri bir makale hakkında bilgi verin.
 


Backlink Nasıl Alınır

 

Backlink Nasıl Kontrol Edilebilir?

 

Google Arama Konsolu, SEMRush, Ahrefs vb. dahil olmak üzere web sitenizin geri bağlantılarını kontrol etmenize izin veren, backlink sorgulama aracı olarak yararlanabileceğiniz geri bağlantı izleme araçları vardır. Backlink takibi çok önemlidir. Google Web Yöneticisi, toksik web sitesi sahiplerinden gelen bağlantıları sitenizden kaldırmanızı isteyebilir. Bunu yapmazsanız, Google web sitenizi cezalandırabilir ve sayfa sıralamanız arama sonuçlarında düşmeye başlar.

 

Bu nedenle, bu 3 soruyu nasıl cevaplayacağınızı bilmeniz önemlidir:

 
  • Tüm geri bağlantılarımı nerede bulabilirim?
  • Toksik olup olmadıklarını nasıl bilebilirim?
  • Toksik backlink sitesi sahipleriyle nasıl iletişime geçebilirim?
 

Neyse ki, doğru araçlarla cevap kolaydır.

 

Sitenizi büyütmenize ve backlink sorgulamanıza yardımcı olması için Google Arama Konsolunu kullanabilirsiniz, ancak bu çok zaman alabilir ve yapabilecekleri sınırlıdır.

 

Daha hızlı ve daha iyi bir backlink sorgulama aracı olan SEMrush kullanarak, bu önemli soruların üçüne ve hatta çok daha fazlasına cevap verebilirsiniz.

 

SEMrush, özellikle back link ile ilgilenen iki ana alana sahiptir. Birincisi, rakiplerinizi incelemenizi sağlayan Backlink Analytics bölümü, ikincisi ise Backlink Denetim alanıdır.

 

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret