Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

E-ticarette Kaçınılması Gereken Hatalar

İçerikler;

E-ticaret sektörü son dönemlerin en popüler sektörleri arasında yer alıyor. Bu sektördeki büyüme hacmi daha önce internetten herhangi bir ürün satmayan kişilerin e-ticaret yapma isteğini arttırıyor. Bununla beraber bir dükkân ve mağaza üzerinden satış yapan işletmeler ise dijital dönüşüm süreçlerini tamamlayarak e-ticarete adım atıyor ve böylece gelirlerini hızlı bir şekilde arttırma fırsatı yakalıyor.

 

E-ticaret sektörüne giriş yapan kişilerin bir bölümü bu sektörde hızlı bir şekilde yükselirken bir bölümü ise e-ticarette yaptıkları hatalar yüzünden batma tehdidi ile karşı karşıya kalıyor. Bu nedenle daha önce e-ticaret sektöründe faaliyet göstermeyen kişi ve işletmelerin bu sektöre adım attıkları zaman başka işletmeler tarafından yapılan hataları göz önünde bulundurması ve bu hataları yapmaktan kaçınması gerekiyor.

 

E-ticaret sektöründe hızlı bir şekilde büyümek isteyen kişiler için kaleme aldığımız E-ticarette Kaçınılması Gereken Hatalar adlı bu yazımızda sizlere yeni girişimciler tarafından e-ticarette en çok yapılan hatalar hakkında bilgi vereceğiz. Siz de bu yazımızı inceleyerek bu hataları öğrenebilir ve yapmaktan kaçınarak e-ticarette hızlı bir şekilde yükselebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-Ticarette Kaçınılması Gereken 5 Kritik Hata

 

E-ticarette Kaçınılması Gereken Hatalar

 

Yanlış E-ticaret Alt Yapısı Seçimi

 

E-ticaret ile internetten ürün satmak isteyen kişilerin bir e-ticaret sitesi kurması gerekiyor. Genellikle kişi ve işletmeler e-ticaret sitesi kurarken;

 
 • Hazır e-ticaret alt yapıları
 • Açık kaynak kodlu e-ticaret alt yapıları
 • E-ticaret sitesi yazdırma
 

Gibi yöntemleri kullanıyor.

 

E-ticarette işletmeler tarafından yapılan en büyük hata ise e-ticaret sitesi kurma yöntemleri hakkında bilgi almadan direk herhangi bir yöntem seçilerek e-ticaret sitesi kurma fikri olarak karşımıza çıkıyor. Genellikle işletmeler seçtikleri e-ticaret sitesi kurma yönteminden dolayı ya yazılım süreçleri ile çok uğraşıyor ya da e-ticaret sitesi kurma süresi uzadığı için e-ticaret yapmaktan vazgeçiyor. Kısacası yanlış e-ticaret alt yapısı seçimi e-ticaret serüveninin başlamadan bitmesine neden oluyor.

 

Gelin şimdi bu hatayı yapmamanız ve hızlı bir şekilde e-ticarete başlamanız için e-ticaret sitesi kurma yöntemlerine bir göz atalım;

 
 • Hazır e-ticaret alt yapıları; Bir yazılım firması tarafından geliştirilen ve bir e-ticaret firmasının tüm ihtiyaçlarını karşılayacak özellikler ile donatılan e-ticaret alt yapılarına deniyor.
 • Açık kaynak kodlu; Ücretsiz e-ticaret alt yapısı olarak piyasaya sürülen açık kaynak kodlu e-ticaret alt yapıları basit özelliklerin bulunduğu ve geliştirmeye açık alt yapılar olarak biliniyor. Genellikle modül, yazılımcı ve tema masraflarının maliyetli olduğu herkes tarafından biliniyor.
 • E-ticaret Sitesi Yazdırmak; Bir e-ticaret firmasının ihtiyaçlarına yönelik sıfırdan bir internet sitesi kurmaya verilen isimdir. Genellikle yazılımcı masrafları fazla olduğu için ve süreç uzadığı için e-ticaret firmalarının olumsuzluklarla karşı karşıya kalmasına neden oluyor.
 

Yanlış E-ticaret Alt Yapısı Seçimi yaparak sizler de e-ticaret süreçlerinizi uzatmamak istiyorsanız hazır e-ticaret alt yapıları ile bir e-ticaret sitesi kurabilir ve e-ticarete hızlı bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-Ticaret Paketleri

 

E-ticaret Hatalar Yanlış Altyapı Seçimi

 

E-ticaret Sitesi Tasarımında Yapılan Hatalar

 

E-ticarette Kaçınılması Gereken Hatalar içerisinde yer alan bir diğer hata grubu ise e-ticaret sitesi tasarımında yapılan hatalardır. Genellikle profesyonel bir şekilde tasarlanmamış e-ticaret sitelerinin satış yapma oranı oldukça az olduğu için e-ticaret firmalarının e-ticaret sitesi tasarımını problemsiz bir şekilde yapması gerekmektedir.

 
 • E-ticaret sitesini karışık bir yapıda tasarlamak
 • E-ticaret sitesini yalnızca webde çalışabilecek şekilde tasarlamak
 • E-ticaret sitesinde ürün fotoğrafları ve açıklamalarına özen vermemek
 • İletişim, Hakkımızda, Sık sorulan sorular sayfası tasarımına önem vermemek
 • Ödeme sayfasında güven vermeyen tasarım kullanmak
 

Gibi birçok hata e-ticaret firmalarının satış yapmasını engellemektedir. Bu nedenle e-ticaret sitesi tasarımınızda bu hatalardan kaçınmanız gerekmektedir. Böylece profesyonel bir e-ticaret sitesi yaratarak müşterilerinize güven verebilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-ticarette Responsive Tasarım Neden Önemlidir?

 

İlgili İçerik; Banner Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler E-ticaret Hatalar Tasarım Sorunları

 

Eksik Ürün Açıklamaları

 

E-ticarette Kaçınılması Gereken Hatalar arasında yer alan bir diğer hata ise eksik ürün açıklamalarıdır. Günümüzde birçok e-ticaret firması internetten sattıkları ürünler için bir ürün açıklaması oluşturmamaktadır.

 

Eksik ürün açıklamaları bir e-ticaret firmasının satışlarını olumsuz etkileyen en büyük etkenlerden birisidir. Çünkü e-ticaret firmaları üzerinden bir ürün veya hizmet satın almak isteyen kişilerin hepsi ürünler ile ilk temaslarını ürün fotoğrafları ve ürün açıklamaları sayesinde gerçekleştirmektedir. Ürün açıklamaları ve ürün fotoğrafları eksik olduğu takdirde e-ticaret firmalarının satışları azalmaktadır.

 

Bu nedenle e-ticarette hata yapmaktan kaçınan ve başarılı olmak isteyen işletmelerin ürün açıklamaları girmeleri oldukça önemlidir. Özellikle işletmeler başarılı olmak istedikleri takdirde ürün açıklamalarını SEO uyumlu bir şekilde kaleme almaya özen göstermelidir.

 

İlgili İçerik; Satış Odaklı Ürün Açıklaması Nasıl Yazılır?

 

İlgili İçerik; Meta Açıklaması Nedir, Neden Önemlidir? E-ticaret Hatalar Eksik Ürün Açıklamaları

 

SEO Hataları

 

E-ticaretteki en önemli çalışmalardan birisi Arama motoru optimizasyonu yani SEO çalışmalarıdır. E-ticaret firmaları optimizasyon yapabilmek için link yapısından içerik üretimine, içerik üretiminden backlink alımına kadar her çalışmalarını bir SEO projesi olarak görmelidir.

 

Bazı e-ticaret firmaları seo çalışmalarına önem verirken bazı e-ticaret firmaları ise bu çalışmalara önem vermemektedir. SEO çalışmalarına önem vermemek bir e-ticaret firmasının site trafiğinin ve satışlarının azalmasına neden olmaktadır. Genellikle;

 
 • Anahtar kelime analizi
 • Site içi seo çalışmaları
 • Site dışı seo çalışmaları
 • Yanlış link yapısı
 • Sayfa yüklenme hızı
 

Gibi SEO ile ilgili konuların bazılarında e-ticaret firmaları çalışmalar yürütürken bazılarında ise çalışmalar yürütmemektedir. Oldukça yanlış olan bu yöntem bir SEO çalışmasının yapısını bozmaktadır ve genellikle yapılan bu yanlıştan dolayı e-ticaret firmalarının görünürlüğü azalmakta ve site trafikleri düşmektedir. Bu nedenle işletmeler bir SEO çalışması yaparken tüm sürece hâkim olan personeller ile çalışmaya özen göstermelidir.

 

İlgili İçerik; SEO Rehberi E-ticaret Hatalar SEO Arama Motoru Optimizasyonu Sorunları

 

E-ticarette Paketleme Hataları

 

E-ticarette Kaçınılması Gereken Hatalar adlı yazımızın bu bölümünde sizlere E-ticarette en çok yapılan hatalar arasında bulunan paketleme hataları hakkında bilgi vereceğiz.

 

Genellikle e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan tüketiciler ürünlerine problemsiz bir şekilde ulaşmayı istemektedir. Bu nedenle de bir e-ticaret firmasının paketlemeye önem vermesi oldukça önemlidir. Genellikle bazı e-ticaret firmaları e-ticarette paketlemeye önem vererek satışlarını arttırırken bazı e-ticaret firmaları ise paketlemeye önem vermediği için müşteri kaybetmektedir. Bu problemin önüne geçmek isteyen kişi ve işletmeler;

 
 • Paketleme işlemlerinde kutu vb. ürünler kullanmaya özen göstermelidir.
 • Seramik, kupa, tabak vb. kırılabilecek ürünler gönderilecekse ‘’dikkat kırılabilir’’ etiketleri ile taşınan ürünlerin cam olduğu gösterilmelidir.
 • Kırılabilecek olan ürünler kırılmayı engelleyecek gazete vb. ürünler ile sarılmalıdır.
 

Sizler de bunları göz önünde bulundurarak e-ticarette yapılan paketleme hatalarının önüne geçebilir ve müşterilerinizin problemsiz bir şekilde ürünlerine ulaşmasını sağlayarak e-ticaret firmanızın marka imajını güçlendirebilirsiniz.

 
İlgili İçerik; Hızlı Teslimat ve E-ticaret İlişkisi E-ticaret Hatalar Paketleme Sorunları

 

Teslimat Süreleri

 

E-ticaret hataları içerisinde yer alan bir başka hata türü de teslimat süreleridir. Günümüzde internetten satış yapan birçok işletme teslimat süreçlerini iyi bir şekilde yürütürken birçok işletme ise teslimat süreçlerine önem vermemektedir. İnternet sitelerinden alışveriş yapan kişiler ürünlerine hızlı bir şekilde ulaşmak istediği teslimat süreçlerinin yönetilmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle;

 
 • E-ticaret firmaları ürün ve kategori sayfalarında ürünlerin teslimat süreçleri ile ilgili paylaşımları yapmalıdır.
 • Aynı gün kargo, 2-3 iş günü içinde teslimat vb. gibi kargo etiketlerini ürün ve kategori sayfalarına eklemelidir.
 • E-ticaret sitelerine kargo entegrasyonları ekleyerek müşterilerinin ürünlerini takip etmelerini sağlamalıdır.
 

Sizler de e-ticarette önemli olan bu noktalar üzerinde çalışmalar yaparak teslimat süreçlerinizi iyi yönetebilir ve birçok e-ticaret firmasının yaptığı e-ticaret hatalarından kendinizi koruyabilirsiniz.

  
 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret