Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

E-ticarette Satış Sonrası Hizmet Kalitenizi Artıracak 5 İpucu

İçerikler;

E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren her işletmenin amaçları arasında satış yapmak ve sadık müşteri kazanmak yer alır. Müşterilerin hem sipariş yönetim süreci hem de müşterilere verilen satış sonrası hizmet tüketicilerin markanıza daha fazla güvenmesini sağlar. Bu durum da tüketicileri markanıza olan güveninden yararlanarak sadık müşterilere dönüştürmenizi kolaylaştırır.

 

E-ticarette satış sonrası hizmet aslına bakıldığında yalnızca sadık müşteriler kazanmak için etkili değildir. Genellikle iyi bir satış sonrası hizmet veren firmalar kişilerin güvenini de kazanarak reklam ve tanıtım maliyetlerini azaltabilmektedir. Bu avantajlardan yararlanmak isteyen her markanın önem vermesi gereken belirli unsurlar bulunmaktadır.

 
 

E-ticarette Satış Sonrası Hizmet Kalitenizi Artıracak 5 İpucu adlı bu yazımızda sizlere müşteri memnuniyeti arttırmanızı sağlayacak belirli taktiklerden bahsedeceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve ne tür çalışmalar ile sadık müşteriler kazanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

  

E-ticarette Satış Sonrası Hizmet Kalitenizi Artıracak 5 İpucu

 

E-ticarette Satış Sonrası Hizmet Nedir?

 

E-ticarette satış sonrası hizmet teslimat sürecinin ardında kalan ve müşteri memnuniyetini arttırmak için uygulanan hizmetlerin tümüne verilen isimdir.

 
 • Bilgilendirme
 • Ürün ve teslimat yönetimi
 • Hediyeler
 • Kampanyalar
 • Satış Sonrası Müşteri Memnuniyet Anketi
 • Müşteri Memnuniyetini Arttırmaya Yönelik çalışmalar
 

Aslına bakıldığında e-ticarette satış sonrası hizmetleri oluşturmaktadır. Sadık müşteri kazanmak ve maliyetlerini azaltmak isteyen her markanın bu süreçlere önem vererek hareket etmesi gerekmektedir.


İlgili İçerik; Müşteri Memnuniyetini Arttırma Teknikleri 


E-ticarette Satış Sonrası Hizmet Nedir

 

E-ticarette Satış Sonrası Hizmet Neden Önemlidir?

 

Yapılan anketler ve araştırmalar satış sonrası hizmetlere önem veren e-ticaret firmalarının sektörde daha başarılı olmalarını sağlıyor. AMR Research’in yürüttüğü bir araştırmada firmaların ortalama gelirlerinin yaklaşık %24’ünün satış sonrası hizmetlerden elde edildiği görülüyor. İlgili araştırmaya göre firmaları brüt karlarının da yaklaşık %45’ini satış sonrası verdiği hizmetlerden ediniyor.

 

E-ticarette karlı olan işletmelerin karlarının yaklaşık %80 sadık müşterilerinin %20’sinden elde ediliyor. Bu orana önem veren e-ticaret firmaları da e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan tüketicilere iyi bir satış sonrası hizmet vererek sadık müşterilerini daha kolay arttırıyor.

 

İlgili İçerik; Müşterilerinizin Sepeti Terk Etmemesi İçin İpuçları


İlgili İçerik; Müşteri Sadakati Kazanmak İçin İpuçları 


E-ticarette Satış Sonrası Hizmet Neden Önemlidir

 

Satış Sonrası Hizmetin Sağladığı Avantajlar

 

E-ticarette satış sonrası hizmet markaların sadık müşteriler kazanmasına yardımcı olurken aslına bakıldığında birçok noktada da belirli avantajlardan yararlanmasına olanak tanıyor. E-ticarette satış sonrası hizmetlere önem veren işletmeler şu tür avantajlardan yararlanıyor.

 
 • Satış sonrası hizmet markaların müşterilerin güvenini kazanmasına yardımcı oluyor.
 • İşletmeler e-ticarette satış sonrası verdiği hizmetler sayesinde daha kolay sadık müşteriler kazanıyor.
 • Sadık müşterilerin büyük bölümü e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmaya devam ettiği için markalar gelirlerini ve karlılığını arttırma fırsatı yakalıyor.
 • Sadık müşteri kazanmaya yönelik oluşturulan kampanyalar sayesinde e-ticaret firmaları daha fazla müşteri kazanabiliyor.
 • Satış sonrası hizmetlere önem veren markalar müşteri memnuniyetini arttıracak aksiyonları tespit edebiliyor ve bunları kolayca uyguluyor.
 • Sadık müşterileriniz yakın çevrelerine markanızı tanıttığı için satış sonrası hizmetler aslına bakıldığında işletmenizin reklamını yapmanıza da olanak tanıyor.
 • Satış sonrası hizmetler sayesinde e-ticaret firmalarının tanıtım ve pazarlama bütçeleri artıyor.
 

Bu tür avantajlardan yararlanmak isteyen her markanın bir satış sonrasında müşterileri ile iletişimde kalmaya özen göstermesi ve onları sadık müşteriye çevirebilmek için çalışmalar yapması gerekiyor.

 

İlgili İçerik; E-ticarette Müşteri İlişkileri Yönetimi Neden Önemlidir?

 

E-ticarette Satış Sonrası Hizmet Avantajları

 

E-ticarette Hizmet Kalitesini Arttırma

 

E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren ve hizmet kalitesini arttırmak isteyen kişi ve markaların önem vermesi gereken belirli çalışmalar bulunuyor.

 
 • Teslimat Yönetimi
 • Satış Sonrası Promosyon ve Kampanyalar
 • Hediye Çeki Yönetimi
 • Müşteri Memnuniyeti Anketi
 • Müşteriler ile İletişim
 

Hizmet kalitesini arttırmak ve sadık müşteriler kazanmak isteyen markaların önem vermesi gereken çalışmalar arasında yer alıyor. Gelin şimdi hep beraber E-ticarette Satış Sonrası Hizmet Kalitenizi Artıracak 5 İpucuna bir göz atalım.


İlgili İçerik; E-ticaret Firmaları İçin Önemli Kampanya Günleri E-ticarette Satış Sonrası Hizmet Kalite

 

Teslimat Yönetimine Önem Verin

 

E-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapan tüketicilerin neredeyse hepsi satın aldığı ürün ve hizmetlere hızlı bir şekilde ulaşmayı istemektedir. Bir e-ticaret firması teslimat sürecini iyi yönetemediğinde ve bu süreci uzattığında ise firmalardan alışveriş yapan tüketicilerin ilgili e-ticaret firmasına olan güveni azalmaktadır.

 

Bu durum e-ticaret firmalarının sadık müşteri kazanmasını zorlaştırdığı ve gelir kaybına neden olduğu için e-ticaret firmalarının teslimat yönetimine önem vermesi gerekir. Teslimat sürecinde şunları önemseyen markalar daha kolay sadık müşteriler kazanabilir.

 
 • E-ticaret sitenizde ürün teslimat süreci hakkında tüketicileri bilgilendirin.
 • Ürün sayfalarında kargo süreci hakkında müşterilerinize bilgiler verin.
 • Kargo fiyatlarına yönelik kampanyalar düzenleyin.
 • E-ticaret sitenizden alışveriş yapan tüketicilere sipariş durumları hakkında bilgiler verin.
 • Sipariş yapan müşterilerinize siparişiniz alındı, hazırlanıyor, kargoya teslim edildi gibi bildirimler göndermeyi önemseyin.
 

Bu tür çalışmalar yaparak sizler de e-ticaret sitenizden alışveriş yapan kişilerin satın aldığı ürün ve hizmetleri takip etmesini kolaylaştırabilir ve satış sonrası hizmetiniz sayesinde sadık müşteriler kazanabilirsiniz.


İlgili İçerik; Hızlı Teslimat ve E-ticaret İlişkisi E-ticarette Satış Sonrası Hizmet Teslimat Yönetimi

 

Müşterilerinize Özel Kampanyalar ve İndirimler Sunun

 

E-ticaret sitelerinden alışveriş yapan kişilerin en önem verdiği konulardan birisi indirimlerdir. Çünkü günümüzde birçok kişi kampanyalardan yararlanarak uygun fiyatlı alışverişler yapmayı istemektedir. Bu nedenle e-ticaret firmalarının satış sonrası müşterilerine özel kampanyalar düzenlemesi gerekir.

 
 • Müşteriye Özel İndirimler
 • Müşteriye Özel Promosyonlar
 • Müşterilere Özel E-mail Marketing Çalışmaları
 

İyi bir kampanya yönetimi yaparak sadık müşteriler kazanmak isteyen her e-ticaret firmasının önem vermesi gereken çalışmalar arasında yer alır. Sizler de müşterilerinize özel bu tür çalışmalar yaparak e-ticarette müşteri memnuniyetini arttırabilir ve sadık müşteriler kazanabilirsiniz.


İlgili İçerik; En iyi E-Ticaret Kampanyaları


İlgili İçerik; Kazandığınız Müşterileri Elde Nasıl Tutabilirsiniz? E-ticarette Satış Sonrası Hizmet Kampanyalar

 

Hediye Çeki ile Yakın Çevrelerini Fethedin

 

E-ticaret firmalarının kurguladığı kampanyalar arasında arkadaşını davet et hediye ya da hediye çeki kazan kampanyaları da yer alır. Hediye çeki kampanyaları sayesinde e-ticaret firmaları müşterilerinin ve sadık müşterilerinin yakın çevrelerine kendilerini tanıtma fırsatı yakalar.

 

Yapılan bu çalışmalar sayesinde e-ticaret firmaları verdikleri e-ticaret satış sonrası kampanya hizmeti sayesinde hem sadık müşteriler kazanır hem de satışlarını arttırma fırsatı yakalar. Sizler de e-ticaret siteniz için bu tür çalışmalar yaparak müşteri memnuniyeti sağlayabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Özel Günlerde Müşteri Memnuniyeti

 

E-ticarette Satış Sonrası Hizmet Hediye Çeki

 

Müşteri Memnuniyet Anketi Düzenleyin

 

Satış sonrası müşteri memnuniyeti anketi de e-ticaret firmalarının hizmet kalitesini arttırmaya yönelik yaptığı çalışmalardan birisidir. Satış sonrası müşteri memnuniyeti anketleri ile markalar e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan tüketicilerin iyi bir alışveriş deneyimi yaşayıp yaşayamadıklarını ölçümleyebilmektedir.

 

Satış sonrası müşteri memnuniyeti anketi ile tüketicilerin tepkilerini ve duygularını ölçümleyen firmalar iyi bir alışveriş deneyimi yaşayamayan müşterilerine yönelik düzenledikleri kampanyalar sayesinde onlara güven vermekte ve sadık müşteriye daha kolay bir şekilde dönüştürmektedir.


İlgili İçerik; Satışlarınızı Arttıracak SMS Pazarlama Teknikleri 


E-ticarette Satış Sonrası Hizmet Anket

 

İletişimi Kesmeyin

 

E-ticarette Satış Sonrası Hizmet Kalitenizi Artıracak 5 İpucu adlı yazımızın son bölümünde sizlere müşteri iletişiminden bahsedeceğiz.

 

Müşterileriniz ile sürekli iletişim halinde olmanız onlara güven verecektir. Bu da sadık müşteriler kazanmanızı sağlayacaktır. E-ticaret firmaları bu tür bir çalışma yapmak için genellikle SMS Pazarlaması ve E-mail marketing çalışmaları yaparak sürekli iletişimde kalmayı hedeflemektedir. Yapılan bu çalışmalar içerisine kişiselleştirilmiş e-mailler ve smsler de dahil edildiğinde yapılan çalışmalardan verim almanız kolaylaşmaktadır.

 

Müşteri ile sürekli iletişim halinde olmak isteyen markalar kampanya tanıtımı, ürün tanıtımı, özel gün kutlamaları, doğum günü kutlaması gibi SMS ve Mail içerikleri ile iletişimi sürdürmeye devam etmektedir. Sizler de e-ticarette satış sonrası hizmet ile müşterilerinizin güvenini kazanmak ve sadık müşteriler yaratmak istiyorsanız bu tür bir stratejiyi iş planınıza dahil etmelisiniz.

  
 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret