Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

E-ticarette Müşteri Arttırma Teknikleri

İçerikler;

Günümüzde tüketiciler günlük temel ihtiyaçları dahil olmak üzere ihtiyaçlarının büyük kısmını online olarak karşılayabilmektedir. E-ticaretteki potansiyeli keşfeden ve daha fazla müşteriye ulaşmak isteyen ticari firmalar ve girişimciler ise e-ticarete geçerek başarının yollarını aramaktadır.

 

E-ticaret ticari firmalar için bilinmezliklerle dolu dijital bir alandır. Ticari işletmeler e-ticaret satış arttırma ve müşteri memnuniyeti sağlamak için hangi çalışmaları yapmaları gerektiğini merak etmektedir. Bu yazımızda, online platformlarda tedirginlik yaşadığı bir konu olan e-ticarette müşteri arttırma teknikleri konusuna değineceğiz.E-ticarette Müşteri Arttırma Teknikleri

 

E-ticaret Sitesinin Müşteri Üzerindeki Etkileri

 

Tüketicilerin satın alma yöntemlerinin değişmesi işletmelere yeniliğe gitme konusunda itici bir güç uygulamıştır. E-ticaret yapmak bütünüyle içinde pek çok dinamik barındıran bir satış yöntemidir. Etkili ve güncel bir e-ticaret sitesi sunulan tüm hizmetlerin ziyaretçilere doğru şekilde ulaştırılması oldukça önemlidir.

 

İşletmeler, güvenli bir yazılım ve e-ticaret çözümlerinin bir arada olduğu bir e-ticaret sitesi ile online satışa başlayarak sanal mağazalarını yenilikçi ve geliştirici bir çerçevede yürütmeleri gerekir.

 

İlginizi Çekebilir: E-ticarette Satışlarınızı Arttıracak 6 Pazarlama Yöntemi (2021 Yeni)

 

İlginizi Çekebilir: E-ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler (2021 Yeni)

 

E-ticarette Müşteri Etkisi

 

E-ticaret Sitelerine Satış ve Müşteri Memnuniyeti Getirecek 11 İpucu

 

Marka bilinirliliği oluşturma

 

Marka farkındalığı nedir dediğimizde bir markanın potansiyel müşteriler tarafından ne ölçüde tanındığı ve belirli bir ürün veya hizmetle markayı ne kadar bağdaştırdığı anlamına gelmektedir.

 

Bir markanız ya da kimliğiniz yoksa ürünlerinizin ya da reklam faaliyetlerinizin çok bir önemi yoktur. İşletmenizin kalite çıtasını belirleyen faktör markanızdır. Bu yüzden işletmelerin e-ticaret yaparken e-ticaret sitesi kurarak markalaşması gerekir.

 

E-ticaret sitesi kurmak online ortamlarda müşterilerin gözünde bir fiziki mağaza sahibi olmakla eşdeğerdir. Bir e-ticaret sitesinde müşterilerde marka farkındalığı oluşturmak, sadık müşteri profilini artıracağı gibi müşteri firma arasındaki güven bağını güçlendirir.

 

E-ticarette marka farkındalığı nasıl oluşturulur?

 
 • Kaliteli hizmet standardı yükseltilmeli
 • Marka odaklı reklam ve pazarlama faaliyetleri yürütülmeli
 • Kaliteli ve etkileyici içerik ve tasarımlarla müşterinin dikkati çekilmeli
 • Marka çalışmaları sosyal mecralarda da yürütülmeli
 • Influencer Marketing gibi pazarlama yöntemlerine odaklanılmalı
 

Sosyal mecralarda aktif rol alma

 

2020 verilerine göre Türkiye’de aktif sosyal medya kullanıcısı 54 milyondur. Türkiye Instagram, Twitter gibi sosyal mecraları en aktif kullanan ülkeler arasında listenin başlarında yer alır. Sosyal medya platformlarında var olmak, ürün ve hizmetlerin tanıtımlarını yapmak markanızın organik olarak büyümesine katkı sunacaktır.

 

E-ticaret siteleri sosyal medyayı sadece içerik ya da video aracı olarak değil e-ticaret sitelerine müşteri getirecek birer pazarlama aracı olarak görmelidir. Online müşterilere ulaşmak isteyen e-ticaret sitelerinin hedef kitlesine doğrudan ulaşabileceği organik yollardan en önemlisi sosyal medyadır.

 

Sosyal medya ile e-ticaret sitelerine nasıl müşteri çekilir?

 
 • Hedef kitle belirlenerek, uygun içerikler kurgulanmalı
 • Sanal mağazaya yönlendirmeler yapabilecek ilgi çekici ürün ve kampanya tanıtımları tasarlanmalı
 • Tüketicilerin ilgisini çekebilecek içerikler ile soru ve sorunlara çözümler üretilmeli
 • E-ticaret sitesi blog bölümü oluşturarak sosyal medya ayağıyla etkileşimler artırılmalı
 • Yorumlarda aktif olarak hedef kitle ile birebir iletişime geçilmeli
 • Yeni müşterilere ulaşmak için belirli anahtar kelimeler ile yeni müşteriler hedeflenmeli
 • Kullanıcı deneyimlerine yer vererek sosyal kanıt oluşturulmalı
 • Düzenli içerikler paylaşarak hedef kitle ile güçlü bağlar oluşturulmalı
 

İlgili İçerik: Ücretsiz Sosyal Medya Araçları

 
İlgili İçerik; İnternetten Satış Nasıl Yapılır? Bilmeniz Gerekenler (2021 Yeni)E-ticarette Müşteri Arttırma Teknikleri Sosyal Medya

 

Çapraz satış tekniklerinin kullanılması

 

E-ticaret satış arttırma yolları arasında, çapraz satış teknikleri önemli bir yer kaplar. Çapraz satış nedir dediğimizde ziyaretçilerinizin sitenizdeki davranışlarına göre onlara alternatif ürünler sunarak satışların artırılması hedeflenmektedir.

 

Müşterilerinize sunabileceğiniz çapraz satış önerileri

 
 • İlgili ürün önerileri
 • Çok satan ürünler
 • Görüntüledikleri ürünlerle uyumlu ürünler
 • “Diğer kullanıcılar bunu da inceledi” gibi öneriler
 

E-posta pazarlaması tekniğinin kullanılması

 

E-posta pazarlaması e-ticaret siteleri için potansiyel müşterilerine ulaşmak ve var olan müşterilerini yeniden harekete geçirmek için etkili bir yöntemdir. E-mail pazarlaması müşterilerinizle her zaman iletişimde kalmanızın en doğal yollarından biridir.

 

E-posta pazarlamasını 3 kategoride yapmak mümkündür. Bunlardan ilki yapılan satın alma işleminden sonra yapılan e-posta pazarlamasıdır. Diğeri kampanya ve promosyon bilgilendirmeleri için yapılan gönderimlerdir. Son olarak ise sepet terk etmelerden sonra yapılan müşteriyi geri döndürmeye yönelik e-postalardır.

 

E-ticarette e-posta pazarlama nasıl yapılır?

 
 • Satın alma işleminden sonra müşterilere sipariş detayı, teslimat bilgileri ve fatura bilgilerinin e-posta yoluyla iletilmesi
 • Kampanya ve indirim haberleri için var olan/potansiyel müşterilerle e-posta yoluyla iletişime geçilmesi
 • Alışveriş sepetlerini terk eden müşterilere hatırlatma e-postaları gönderilmeli. Bu e-postalar s ise atın almayı tetiklediği gibi sepet terk etme oranlarınızı da düşüren bir uygulamadır.
 

İlgili İçerik: Ücretsiz E-Posta Pazarlama Araçları

 

E-ticarette Müşteri Arttırma Teknikleri E-posta Pazarlama

 

E-ticaret sitesini SEO uyumlu hale getirme

 

E-ticarette SEO teknikleri uygulamanız e-ticaret sitenizin arama motorlarında potansiyel müşterilerinize görünür olmasını sağlar. E-ticaret sitenizin içerik ve görsel alanlarını ürünlerinizle ilişkili anahtar kelimeler ile optimize etmeniz e-ticaret sitenizin üst sıralarda yer almasında ve organik trafiğinizin artmasında en büyük yardımcıdır.

 

İlgili İçerik: Ücretli ve Ücretsiz SEO Araçları

 

İlgili İçerik: SEO Analizi Nasıl Yapılır?

 

E-ticarette Müşteri Arttırma Teknikleri SEO Uyumluluk

 

Rakip analizi, gözlem ve araştırmacı olma

 

E-ticaret pazarında rekabet oldukça yüksektir. Rekabet ortamında kaybolup gitmemek için kalite, fiyatlandırma ve hizmet ağınızı istikrarlı ve sürekli iyileştirmelerle yürütmeniz gerekir. Rakiplerinizi her an takipte kalmak ise risk ve avantajları saptamada her zaman işinize yarayacaktır.

 

E-ticarette gözlem ve rakip analizinin önemi

 
 • E-ticaret sitesini sürekli gözlemleme ve test etme
 • Siteyi güncel tutma
 • Rakipleri inceleme ve araştırma
 • E-ticaret site hızı, mobil ve masaüstü takiplerini yapma
 • Müşteri ve kullanıcı yorumlarına kulak verme
 

E-ticarette Müşteri Arttırma Teknikleri Rakip Analizi

 

E-ticarette kişiselleştirme uygulamaları

 

Tüketicinin ürün araştırması sırasında olan bir potansiyel müşteriye özel sunacağınız cazip fırsatlar ürünü satın almada oldukça etkili bir yöntemdir. Kişiselleştirme; kullanıcının alışveriş geçmişi, ziyaret edilen ürünler, tıklanan reklamlar, açılan e-posta kampanyaları ve coğrafi konum gibi kişisel verileri kullanır.

 

Kişiselleştirme yukarıdaki veriler ışığında reklamlar yoluyla belirli ürün, kategori, indirim ya da kampanyalı ürünleri kişilere gösterme işlemidir.

 

Kullanıcı yorumlarına yer verme

 

E-ticaret sitesi kullanıcı yorumlarını bir sosyal kanıt olarak kullanarak; ürün incelemesi, ürün yorumları, ürün puanlamaları gibi alanları sitede görünür kılınmalıdır.

 

Kullanıcı yorumlarına yer vermeniz potansiyel müşteriler tarafından e-ticaret sitenizin tercih edilen bir online satış sitesi olduğunu gösterirken aynı zamanda ürünlerinizin güvenilir ve popüler olduğunu gösterir.

 

E-ticaret site tasarımlarının satışlara etkisi

 

Tıpkı fiziki mağazalarda olduğu gibi e-ticaret sitenizin de görünümü ilk izlenim açısından oldukça önem teşkil eder. E-ticaret sitesi tasarımı mağazanızın vitrinini gösterir. Kullanıcı dostu, kolay bir gezinti sunan, müşteriye aradığını veren bir e-ticaret sitesi müşteri memnuniyeti ve satış başarısında etkili faktörlerdendir.

 

Tasarımın olmazsa olmaz parçalarından biri olan ürün görselleri ise online dünyada somut ve gerçek bir alışveriş deneyimi için çok titiz davranılmasını gerektirir.

 

Başarılı bir e-ticaret site tasarımı nasıl olmalıdır?

 
 • Kullanıcı dostu
 • Karmaşıklıktan uzak bir site navigasyonu
 • Sade ve anlaşılır bir yapı
 • Kategori, ürün, görsel ve içeriklerin düzenli ve anlaşılır olması
 • Gerekli bilgilerin ulaşılabilir olması
 • Gerçek ve yüksek kaliteli ürün görsellerine yer verilmesi
 

Gelişmiş bir müşteri destek hizmeti sunulması

 

Müşterilerinize satış öncesi ve sonrasında sunacağınız hizmetler kalıcı müşteri oluşturmada ve satışları artırmada oldukça etkilidir. Özellikle online platformlarda müşterinin karşısında bir muhatap bulması markaya olan bakışını yüksek seviyede etkilemektedir.

 

Müşteri destek hizmeti hangi alanları kapsar?

 
 • Sık sorulan sorular alanı oluşturma
 • Canlı destek sistemi verilmesi
 • Güncel iletişim bilgilerine yer verilmesi
 

İlgili İçerik: E-ticarette Responsive Tasarım Neden Önemlidir?

 

E-ticarette Müşteri Arttırma Teknikleri Destek Hattı

 

Ödeme seçeneklerini çeşitlendirme

 

E-ticarette kullanıcıların sepeti terk etme oranları yüksek olmasına rağmen ödeme seçeneklerinde yapılan optimizasyonlar bu oranların düşürülmesinin en etkili yoludur. E-ticaret sitelerinde müşteri memnuniyeti için ödeme seçeneklerini çeşitlendirmek ve her kullanıcıya hitap etmek gerekir.

 

Her kullanıcıya ulaşmak için ödeme seçeneklerinize; banka ve kredi kartıyla ödeme, kapıda ödeme, havale/EFT ile ödeme, mobil ödeme gibi farklı ödeme yöntemleri sunarak kişiye özel bir ödeme deneyimi sunabilirsiniz.

 

İlgili İçerik: Kapıda Ödemeli Satış Nasıl Yapılır? Kapıda Ödeme Rehberi (2021 Güncel)

 

İlgili İçerik: Sanal Pos Hakkındaki En Kilit 5 Başlık

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2023 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax