Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

E-ticarette Müşteri İlişkileri Yönetimi Neden Önemlidir?

İçerikler;

Günümüzde küçük orta ya da büyük işletme fark etmeksizin bir online mağazanın başarı temellerini iyi bir müşteri ilişkileri yönetimi oluşturur. Özellikle her alanın online ticarete doğru kaydığı bu zamanlarda rakiplerin bir adım önüne geçmek isteyen e-ticaret firmaları için müşteri ilişkilerinin profesyonel doğru ve yerinde yürütülmesi; firmalara müşteriyi doğru tanıma fırsatı sunar.

 

Doğru analiz ile her müşteriye özel stratejiler geliştirmek e-ticaret sitelerine mutlu ve sadık müşteri olarak geri döner. Peki müşteri ilişkilerinin doğru bir şekilde yönetilmesinin sanal mağazalara nasıl getirileri vardır? Bugün bu konuyu yazımızda birkaç başlıkta inceleyeceğiz. Yazımızın içeriğini ana başlıklar haline aşağıda bulabilirsiniz.

Müşteri İlişkileri Nedir?

 

Günümüzde her yaş ve kategoriden tüketici tarafından tercih edilen sanal mağaza sayısı da her geçen gün artış gösteriyor. Pek çok farklı hizmetlerle müşterilerinin karşısına çıkan e-ticaret sitelerinden müşterilerin de beklentileri artıyor ve şekil değiştirebiliyor. Tüketiciler online alışveriş yaparken artık sadece satılan ürüne değil nasıl satıldığına, nasıl ulaştırıldığına, ne kadar sürede ulaştırıldığına ve sonrasındaki hizmetlere de odaklanıyor. İşte bu yüzden online alışveriş aşamalarının her biri aslında müşteri ilişkilerini de kapsıyor.

 

Tüketicinin alacağı ürünü araştırması, online mağazanızı ziyaret etmesi, ürünü sepete eklemesi ve ürünü satın alması gibi tüm aşamalardaki iletişim müşteri ilişkileri nedir? sorusunun cevabını verir. Yani satın alma öncesinde ve sonrasında müşteriye sunacağınız tüm hizmetler sizin müşteri ilişkilerinizi oluşturur. Burada e-ticaret sitelerinin müşterilerle çok kanallı yollardan iletişim kurarak müşteri ilişkilerini güçlendirmesi çok önemlidir.

 

Üç maddede müşteri ilişkileri nedir? sorusunu açıklayalım;

 
 • E-ticaret firmalarının müşteri deneyimini geliştirmek ve iyileştirmek için müşterileriyle etkileşime girmesidir.
 • Müşterilerin satış öncesi ve satış sonrasındaki beklenti ve sorunlarına çözüm odaklı yaklaşımlarda bulunmak, ilk satın almadan sadık müşteri olma sürecini kapsayan karşılıklı yarar mekanizmasına dayalı oluşturulan stratejilerdir.
 • Sanal mağazaların birçok kanaldan müşterilerine ulaştığı iletişim kanallarının bütününü oluşturur.
 

İlgili İçerik; Müşteri Memnuniyetini Arttırma TeknikleriE-ticarette Müşteri İlişkileri Nelerdir
   
 

Müşteri ilişkileri nedir? sorusunun cevabını verdikten sonra online mağazaların müşterileri ile nasıl güçlü ve doğru ilişkiler kuracağından da bahsetmemiz gerekir. E-ticaret hızla gelişen ve sürekli yenilik ve teknolojiden beslenen bir platform olarak e-ticaret firmalarına müşterilerine dokunabileceği pek çok farklı iletişim kanalı sunar. Bu iletişim kanalları müşteri ile online mağazanız arasında bir köprü kurarak firma ile bağlılık kurulmasını sağlar.

 
 

E-ticaret sitenizde iletişim bilgilerinize yer verin: Müşteriler herhangi bir sorun ile karşılaştığında karşısında anında muhatap bulmak ister. Sanal mağazanızda firmanızın iletişim bilgilerinizi sitenizi ziyaret eden müşterilerinizin rahatlıkla ulaşabileceği şekilde konumlandırmanız gerekir. Bu müşteriye güven vereceği gibi aynı zamanda herhangi bir sorun ile karşılaşıldığında online sitenizi müşteri gözünde somutlandıracaktır.

 
 

7/24 destek sistemi: Gelişmiş bir müşteri destek sistemi sanal mağazanıza olan güveni artıracağı gibi yeniden alışverişi de destekleyen bir durumdur. Müşterilerinize 7/24 ulaşılabilir olduğunuzu göstermek müşteri ilişkilerinizi güçlendirmenizi sağlar. Canlı destek sistemiyle anında iletişim kurmayı sağlayabilir, telefonla iletişim kurulmasını isteyenler için form doldurma işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanında e-ticaret sitenizde sık sorulan sorular alanı oluşturarak da müşterilerinizin merak ettiği bir sorunun cevabını anında bulmalarını sağlayabilirsiniz.

 
 

Sosyal platformlarda yerinizi alın: Sosyal medya günümüzde dijital pazarlama ve e-ticaret sitelerinin müşteriyle güçlü bir ilişki oluşturmasında en önemli araçların başında geliyor. Müşterilerinize sosyal mecralardan ulaşmayı hedefleyerek hem online mağazanızın tanıtımını yapabilir hem de müşterilerinizle sürekli etkileşim içinde olabilirsiniz.

 

İlgili İçerik:Sosyal Medyada Satış Arttırma Taktikleri

 
  
E-ticarette Müşteri İlişkisi Nedir

 

Müşteri İlişkileri Yönetimi Nedir?

 

Müşteriyle sürekli etkileşim halinde olmanın özellikle online alışveriş dünyasında pek çok dijital yolu mevcut. Elbette önemli olan müşteriyi doğru analiz ederek doğru hamleler yapmak olacaktır. Bunun yolu ise profesyonel bir müşteri yönetiminden geçer. Müşteri ilişkileri yönetimi nedir dediğimizde ise online mağazanızın merkezine müşteriyi alarak satış stratejileri belirlemenizi sağlayan bir yönetim sistemidir.

 

İngilizce adıyla Customer Relationship Management (CRM) olarak sıkça kullanılan bu yönetim şekli müşterilerinizin hakkında detaylı bilgi sahibi olmanızı sağlar. Müşteri davranışlarını, eylemlerini, alışveriş alışkanlıklarını, nerede yaşadığını, yaşını, mesleğini gibi pek çok veriyi analiz etmenizi sağlayan müşteri ilişkileri sistemi bu bilgiler doğrultusunda sanal mağazanızın hizmetlerinizi geliştirmenizi hedefler.

 

Üç maddeyle e-ticarette müşteri ilişkileri yönetimine bakış; 

 
 • Müşteri yönetimi tek bir müşteriye bile milyonlarca müşteri gözüyle bakılarak hizmet verilme anlayışıdır.
 • Müşteri ilişkileri yönetimi satış öncesi ve sonrasını kapsayan kompleks bir yönetim anlayışıdır.
 • Müşteri hakkında edinilen detaylı bilgiler ile her müşteriye özel geliştirmeler yaparak daha çok müşteriye ulaşmak ve kişiselleştirilmiş bir hizmet sunmak mümkündür.
   

İyi Bir Müşteri İlişkileri Yönetiminin Sanal Mağazalara Katkıları

 

Müşteri ilişkilerinin satış öncesi ve sonrası alanlarda geliştirmesi sonucunda online mağazalara birçok olumlu getirisi olur. Bunlardan birkaçına göz atalım;

 
 • Müşteri sınıflandırması yaparak farklı iletişim yolları belirlemek
 • Kişiye özel pazarlama stratejileri geliştirmek
 • Müşterileri analiz ederek hedef kitle belirlemek
 • Yeni müşteri kazanımı için rehber edinmek
 • Satış sonrası hizmetleri geliştirmek
 • Yeniden pazarlama stratejileri geliştirmek
 • Müşteri sadakatini artırmak
 

Kısacası iyi bir müşteri ilişkileri sistemi sanal mağazalar için müşteri memnuniyeti demektir. Müşteri memnuniyeti nedir dediğimizde aslında sanal mağazanızda sunduğunuz müşteri odaklı tüm hizmetlerin karşılığını almanız demektir. İyi bir online alışveriş deneyimi yaşayan müşterinin yeniden sanal mağazanızdan alışveriş yapması onun memnuniyetini gösterir. E-ticaret siteleri müşteri memnuniyetini ölçümleyerek de hizmetlerinin karşılık bulup bulmadığını anlayabilir. Bunun için online alışveriş sonrası müşteriden geri bildirim istemek iyi bir yoldur. Mesaj ya da e-posta ile gönderilen bir anket ile bu yapılabilmektedir.
 

İlgili İçerik:  Müşteri Memnuniyetini Arttırma Teknikleri

 

E-ticarette Müşteri İlişkileri Yönetimi Nedir

 

Bir Sanal Mağazada Site Terk Etme Oranları Nasıl Düşürülür?

 

İyi bir müşteri ilişkileri yönetimi yapılırken bazen her şeye rağmen siteyi ya da sepeti terk etme durumlarıyla e-ticaret firmaları sıkça karşılabilmektedir. Siteye gelen müşteri potansiyeli olan kişiler pek çok farklı sebepten siteyi terk edebilir ya da sepetten satın alma işlemini gerçekleştirmeden çıkış yapabilir.

 

E-ticaret sitelerinin siteyi terk etmelerinin önüne geçmek için dikkat etmesi gerekenler;

 

Kullanıcı dostu olması: Online alışveriş için sitenize gelen kişilere anlaşılır ve karmaşadan uzak bir vitrin sunarak onların sitede kalmasını sağlayabilirsiniz. Aradığını kolay bulabilmesi, sitede rahat bir gezinti yapması için site tasarımı işe ve ürünlere uygun şekilde yapılmalıdır.

 

Güvenli ödeme seçenekleri: Ödeme seçenekleri özellikle sepet terk etme oranlarını bir hayli yükselten bir durumdur. Online alışveriş yapan tüketiciler farklı ödeme seçeneklerinin güvenli bir şekilde sunulmasını bekler. Bunun yanında güvenli site olması da kullanıcıların dikkat ettiği bir husustur.

 

Ücretsiz kargo ya da indirimli kargo fırsatları: Kargo ücretlerini açık bir şekilde göstererek sitenize gelen kullanıcıların alışverişe başlamasını sağlayabilirsiniz. Fakat kargo ücretini sepet esnasında göstermek çoğu kullanıcı için caydırıcı olmaktadır.

 

Mobil uyumlu olması: Mobil alışverişin tavan yaptığı bir dönemdeyiz ve sitenizin aynı zamanda mobil uyumlu olması günümüz şartlarında bir zorunluluk olarak karşımıza çıkar. Sanal mağazanızın her cihaza uygun şekilde çalışması müşterilerinizin sizi mobilde de bulmasını sağlayarak daha konforlu bir deneyim sunacaktır.

 

Hızlı yüklenmesi: E-ticaret sitenizin hızlı açılması ve kullanıcının rahat bir şekilde gezintiye başlaması site terk etme oranlarınızın düşmesine ciddi etkileri vardır.

 

İlgili İçerik: Sanal Mağaza Açma Rehberi
 

İlgili İçerik:  E-Ticarette Başarıyı Yakalamak İsteyenler İçin 10 Adım
 


E-ticarette Müşteri İlişkileri Yönetimi Sanal Mağaza
 

E-Ticarette Gelişmiş Müşteri Hizmetleriyle Tanışın

 

E-ticarette doğru bir altyapı eşliğinde sağlanan e-ticaret çözümleriyle giriş yapmak size müşteri ve satış olarak geri dönecektir. Ticimax’ın sunduğu e-ticaret altyapısı eşliğinde sunulan e-ticaret çözümleri rakiplerinizin arasında fark yaratmanızı sağlar. E-ticarete başlamak için hemen Ticimax E-ticaret paketlerinin sunduğu birbirinden ayrıcalıklı özellikleri keşfedebilirsiniz.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

 

 

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret