Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Facebook Reklamlarında Bütçe En İyi Şekilde Nasıl Kullanılır?

Güncelleme Tarihi: 14.07.2023

İçindekiler;

Dijital pazarlama ve reklamlarınız için Facebook’u kullanıyorsanız, Facebook reklam bütçesi optimizasyonunun kolay olmadığını tahmin edersiniz. Yani, belirli bir kitleye yönelik reklam için ne kadar para harcamanız gerektiğini kesin şekilde söylemek zor olabilir.


Facebook reklamcılığının işletmeler arasında bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biri, reklam harcamalarından elde ettiğiniz geliri en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olan algoritmaların Facebook’ta zaten mevcut olmasıdır. Bu sayede yalnızca belirli bir hedef için optimizasyon yapmakla kalmaz, aynı zamanda bir reklam kümesi içinde en iyi performans gösteren reklamları seçerek reklam harcamanızı daha faydalı şekilde yönetebilirsiniz. Yine de izlemeniz gereken bazı adımlar var.

 

İlgili İçerik: Facebook Login Nedir?
 

Facebook Reklamlarında Bütçe En İyi Şekilde Nasıl Kullanılır?
 

Gelir Hedefi Belirleyin

 

Kampanyanız için bir gelir hedefi tanımlamak, yerleşik bir işletme için basit bir hamle gibi görünür, ancak kullanıcılar bu adımı sıklıkta atlayabiliyor. Aylık reklam bütçesini test edip, durumun nasıl gittiğini gözlemlemek, stratejik ve optimize şekilde ilerlediği müddetçe hatalı bir yaklaşım değildir. Ancak daha iyi bir strateji, karlı bir sonuç elde etmek için Facebook reklam bütçesi ne kadar olmalı sorusuna odaklanmaktan geçer.


Kampanyanız için bir gelir hedefi belirlemek, reklam planlama sürecini ve reklam harcamalarından elde edilen geliri daha doğru bir şekilde raporlamanıza yardımcı olur. Bir gelir hedefiniz olduğunda, Facebook Ads Manager'ı size ihtiyacınız olan verileri gösterecek şekilde nasıl yapılandırabilirsiniz. Bu noktada profesyonel destek almak faydalı olabilir.


İlgili İçerik: Facebook Reklamlarında Kaçınılması Gereken Hatalar


gelir hedefi, hedef belirle, e-ticaret
 

Facebook Günlük Bütçe Nedir?

 

Bu süreçte Facebook kampanyanızın ne kadar süreyle yayınlanmasını istediğinizi seçmeniz gerekecek. Kampanya bütçesi uzunluğunu seçmek için iki farklı yöntem vardır. Günlük bütçe, kullanmak daha fazla denetim gerektirir ve hedefleme seçeneklerinizi sınırlandırır; böylece reklamlarınızın gösterileceği günün saatini veya haftanın gününü seçemezsiniz. Bu nedenlerle, toplam bütçe kullanmak daha avantajlı olabilir.


Facebook reklam günlük bütçe hedefleri, genelde daha kısıtlıdır. Toplam bütçe sayesinde, bu süre zarfında harcamak istediğiniz bütçeyle birlikte kampanya için bir başlangıç ve bitiş tarihi belirleyebilirsiniz. Bir ila üç ay süren kampanyalar genelde en iyi sonuçları verir.


Bir ay veya daha kısa süren kampanyalar, etkinlikler ve indirimler için oldukça iyi sonuçlar almanızı sağlayabilir. Daha uzun kampanyalar ise yeniden pazarlama stratejileri için kullanılıyor. Bitiş tarihini her zaman uzatabileceğinizi ve daha fazla bütçe ekleyebileceğinizi unutmayın. Bir kampanyanın ortalamanın üzerinde performans gösterdiğini fark ederseniz, yalnızca daha uzun süre çalışmasına izin vererek zaman kazanabilirsiniz.


İlgili İçerik: Facebook Shop Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey


Facebook Günlük Bütçe Nedir
 

Kitle Boyutu

 

Kitle boyutu, gerçekten Facebook toplam bütçe maliyetinin belirginleşmeye başladığı yerdir. Elbette, günlük veya toplam bir bütçe belirlemelisiniz, ancak kitle seçiminiz, sonuçta işlem başına maliyetinizi (tıklama, gösterim, form gönderme vb. unsurları) belirleyecek olan şeydir.


Genellikle, daha küçük bir kitle, daha yüksek bir tıklama başına maliyete (TBM) eşit olur. Ancak, daha küçük ve hedef odaklı bir kitleye yönelmek potansiyel müşterileri harekete geçirme eğilimdedir. Bu, düşük veya yüksek bir TBM hedefiniz olması gerektiği anlamına gelmez, ancak istediğiniz eylemleri elde etmek için kampanyanız sırasında ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğinin bir göstergesidir. Bu nedenle Facebook, hedefleme seçeneklerinde değişiklik yapmayı ve gerçek zamanlı erişimi kolaylaştıran birçok uygulama sunuyor. Böylece hedef kitlenizin konumunu, yaşını, cinsiyetini ve dilini seçerek işe başlayabilirsiniz. Bu hedefleme seçenekleri, oldukça basit oldukları için genellikle kullanışlıdırlar.


Hedef kitlenizin demografik özelliklerini ve ilgi alanlarını bu sayede daha kolay tespit edebilirsiniz. Potansiyel müşteri başına maliyeti hesapladığınızda, kitlenizin, reklam stratejinizin sonuçları üzerinde büyük etkisi olabilir.


İlgili İçerik: Facebook Katalog Nasıl Oluşturulur?


Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir: 
 

Facebook Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?


Facebook’un Yeni Özelliği: Facebook Business Suite


Facebook Business Manager Rehberi
 

Ticimax e-ticaret paketlerini kullanmak ve kendi e-ticaret sitenizi açmak istediğiniz takdirde E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Yazar: Pınar Keleş

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

İlgili Yazılar

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2023 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax