Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimize sağladığınız kişisel verilerin, Aydınlatma Metnimizde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu tacir ilişkisi kapsamında rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Hemen Demoyu İnceleyin” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

FDA Belgesi Nedir? FDA Onayı Nasıl Alınır?

Güncelleme Tarihi: 29.03.2024

İçindekiler;

Food and Drug Administration yani bilinen kısaltmasıyla FDA, Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi anlamında gelir. FDA, Amerika’da tüketimi yapılan ilaç, gıda ürünleri, medikal ürünler, veteriner malzemeleri, diyet ürünleri, kan ürünleri, kozmetik ürünler ve radyasyon yayan cihazlardan sorumlu olan bir kurumdur.

 

Bu tür ürünlerin pazarlama çalışmalarının yapılması için de FDA Belgesi alınması gerekir. FDA Belgesi alma sürecinde ise kişi ve işletmelerden belirli belgeler istenmektedir. İlgili belge ve bilgileri tamamlamayan işletmelerin ise FDA Belgesi alması mümkün değildir.

 

FDA Belgesi Nedir? FDA Onayı Nasıl Alınır adlı bu yazımızda sizlere FDA Belgesi hakkında bilgi vereceğiz. Siz de bu yazımızı inceleyebilir ve böylece FDA kaydı için neler gerekli, FDA Belgesi nasıl alınır gibi sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir: Amerika’da Şirket Kurmak

  

FDA Belgesi Nedir?


FDA Belgesi Nedir? FDA Onayı Nasıl Alınır?
 

FDA Belgesi, ABD pazarında ilaç, diyet ürünleri, gıda ürünleri, medikal ürünler, kozmetik, veteriner malzemesi ya da radyasyon yayacak ürün satışı yapmak isteyen işletmelerin alması gereken belgelerden birisidir.

 

FDA belgesi ilgili ürün ve hizmetlerin Amerika Pazarı’nda satışının yapılabileceğini gösteren yasal bir niteliğe sahiptir. Bunun yanı sıra satışı yapılan ürün ve hizmetlere olan ilgi ve güven de bu belge sayesidne artış göstermektedir. FDA onayı olmadan ilgili ürün ve hizmetlerin Amerika’da satılması ya da pazarlanması mümkün değildir.

 

FDA Onayı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 

Amerika pazarına satışı yapılacak ürün ve hizmetler için FDA onayı almak isteyen kişi ve işletmelerin FDA başvurusu esnasında belirli belgeleri iletmesi gerekir. Özellikle bu aşamada başvuru yapılacak ürün türüne yönelik istenecek olan evrakların ve belgelerin değiştiğini bilmek önemlidir. Fakat yine de FDA Onayı almak için belirli belgeler ile hareket edilmesi gerekir. FDA Onayı için gerekli olan belgeler şunlardır:

 
 • Başvuru Formu
 • Firmaya Yönelik Bilgiler (Firma Unvanı, Adresi ve Telefon Numarası)
 • Firma Yetkilisine Ait Bilgiler (Ad – Soyad, Telefon Numarası)
 • Mümessilere Yönelik Bilgiler (Mümessilin Adı, Adresi ve Telefon Numarası)
 • Ürün Bilgileri
 • Ürün Tanıtım Belgeleri
 • Ürün üretim sürecine yönelik belgeler
 • Kalite Kontrol Belgeleri
 • Klinik Deney Belgeleri
 • Etiket ve Ambalaj Belgeleri
 • Ürün Güvenlik ve Etkinlik Belgeleri
 

FDA’nın Amerika pazarında satılacak ürünlerin güvenliğini belirlemesi ve Amerika Pazarı’na uygun olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olması için önemlidir. Sizler de bu belgeleri hazırlayarak FDA Onayı için başvurunuzu yapabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir: Amazon’da Satış Yapmak

  

FDA Onayı Nasıl Alınır?


FDA Onayı Nasıl Alınır?
 

FDA Belgesi yani başka bir deyişle FDA onayı almak isteyen kişi ve işletmelerin kayıt işlemleri için Amerika’da yer alan bir danışmanlık firması ile çalışması gerekmektedir. Danışmanlık firmaları FDA Belgesi almada oldukça etkilidir ve bu nedenle danışmanlık firması seçiminin iyi bir şekilde yapılması gerekir.

 

FDA için danışmanlık firması bulduktan sonra süreçler tamamen firmalar tarafından yönetilir ve doğru bir danışmanlık firması ile çalışan işletmelerin süreçleri hızlı bir şekilde ilerler.

 

FDA Hangi Ürünler İçin Alınabilir?

 

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından verilen belgelerden birisi olan FDA Belgesi, belirli ürünler için alınması gereken bir belgedir. Genellikle tıbbı cihaz, ilaç, gıda, biyolojik ürünler veya kozmetik ürünleri için alınır.

 
Ürün Grubu Açıklama
İlaç Reçete ya da reçetesiz bir şekilde satılacak olan ilaçlar, biyoteknolojik olan ürünler, gen terapisinde kullanılan ürünler, aşılar, kan ve kan ürünleri, doku ve doku ürünleri vb.
Gıdalar Yiyecek ve içecekler, gıda katkı maddeleri, diyet ürünleri, takviye besinler, evcil hayvan besinleri, hayvan besinleri vb.
Kozmetik Cilt bakım ürünleri, şampuan, parfüm, makyaj ürünleri, nemlendirici, oje vb.
Tıbbı Cihazlar Hasta bakımında kullanılan cihazlar, tıbbi cihazlar, hastalık teşhisi ve tedavisinde kullanılan cihazlar vb.
Radyasyon Yayan Ürünler Lazer, röntgen cihazı, güneş lambası, mikrodalga, ultrasonik cihazlar vb.
Tütün Ürünleri Sigara, elektronik sigara, açık tütün vb.
 

İlgili ürün gruplarını Amerika pazarında satmak isteyen kişi ve işletmeler FDA’dan onay almadıkları durumlarda ürünlerini Amerika’ya sokamamaktadır. Bu nedenle bu ürünleri satmak isteyen kişi ve işletmelerin FDA Onayı alması gerekmektedir.

 

FDA Hangi Ürünlerde Alınır
 

Ürünlerinizi Amerika’ya Satın

 

Sizler de ürün ve hizmetlerinizi yurt dışında satmak istiyorsanız Ticimax ile e-ihracat sitenizi kurabilirsiniz. Ticimax e-ihracat özellikleri sayesinde ürünlerinizi istediğiniz ülkede satabilir ve döviz geliri elde edebilirsiniz.

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

Yazar: Tolga Sefa Ağyıldız

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimize sağladığınız kişisel verilerin, Aydınlatma Metnimizde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu tacir ilişkisi kapsamında rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Hemen Demoyu İnceleyin” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
İlgili Yazılar Yeni Yazılar Popüler Yazılar
Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2024 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax