Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Google Alışveriş Reklamları Türkiye'de Kapanıyor

İçerikler;

Google Ads Nedir?

Google Ads, Google’ın arama sonuçlarında, iş ortağı sitelerde ya da Youtube’da markaların reklamlarını göstermesine yarayan bir online marketing aracıdır. İnternet reklamı ekosisteminde en fazla bütçenin harcandığı kanal olduğunu söyleyebiliriz. 
 

Dünyanın en büyük arama motoru Google, Türkiye gündemini çalkalayan bir duyuru yaptı. Firma, Google’da e-ticaret sitelerinin görünürlüğü açısından oldukça önemli olan, alışveriş reklamları sekmesinin Türkiye’de kaldırılacağını duyurdu.


Rekabet Kurumu ile gerçekleştirilen müzakereler sonucunda alınan bu karar sonrasında, 10 Ağustos itibarıyla kaldırılacağı açıklanan Google alışveriş reklamları e-ticaret sitelerini nasıl etkileyecek ve ileriye yönelik olarak e-ticaret sitelerinin nasıl bir rota izlemesi gerektiğine dair düşüncelerimizi yazımızda ele alacağız.

 

Google Ads Nedir

 

İlgili İçerik: Google Reklamları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Alışveriş Reklamlarının Kaldırılmasıyla e-Ticaret Sitelerini Neler Bekleyecek?

 

Bilindiği üzere Google üzerinden yapılan aramaların sonuç ekranlarında, aramaya ilişkin görselli bir ürün sekmesi sayfanın üstünde veya yanında beliriyordu. Ürünlere ait görsellerin, marka ve fiyat bilgilerinin yer aldığı bu sekme, e-ticaret sitelerinin dönüşüm oranlarını büyük ölçüde etkilemekte. Çünkü yapılan araştırmalar, arama motoru kullanıcılarının yani tüketicilerin ağırlıklı olarak ürün görseli bulunan reklamlara tıklayarak satın alma davranışı sergilediğini ortaya koyuyor. Bu sekmenin kaldırılmasıyla beraber, e-ticaret siteleri yalnızca arama ekranında çıkan ilk dört sırada yer alacak şekilde reklam alabilecekler.


Temel olarak ifade etmek gerekirse Google alışveriş reklamları bu şekilde kullanım dışı kaldıktan sonra ürün satışı yapan sitelerin sonuç ekranında kapabilecekleri alan azalacak. Yine yapılan araştırmalara göre kullanıcılar doğrudan bir ürünü satın almaya yönelik arama yaptıklarında, çoğunlukla ilk sonuç ekranında belirli bir satıra kadar ekranı kaydırdıkları için diğer sonuç sayfalarına kayan e-ticaret siteleri için dönüşüm oranında ciddi bir düşüş söz konusu olabilir.


google ads nedir
 

E-Ticaret Siteleri Önümüzdeki Süreçte Nasıl Bir Rota İzlemeli?

 

İnternet sitesi üzerinden ürün satışı gerçekleştiren ve Google alışveriş reklamı nasıl verilir hususuna hakim her firma için Google’da ön planda olmak oldukça önemli. 10 Ağustos’tan itibaren gerçekleşecek olan alışveriş reklamlarına ilişkin değişiklik sonrasında ön planda kalmak isteyen firmaların ödevlerine iyi çalışmaları gerekiyor demek bu anlamda abartılı olmaz. Google AdWords alışveriş reklamları ile ilgili olarak harekete geçmesi gereken firmalar, ilk dört sonuç için yarışacaklar. Hal böyle olunca rekabet de ciddi anlamda artış gösterecek.


Burada firmaların yapmaları gereken en önemli hazırlık metin reklamlarını geliştirmeleri olacak. Üst sıralarda yer almak ve satın alma davranışı gösterecek tüketiciyi etkilemek için Google Ads metinleriyle dikkat çekmeleri gereken firmalar, görselsiz reklamlarını güçlendirmek durumunda kalacaklar. Güçlü bir Google AdWords optimizasyonu ve etkin bir SEO çalışması, e-ticaret sitelerini arzu ettikleri pozisyonu yakalayabilmeleri için önem arz edecek. Bu süreçte maliyeti düşürerek, AdWords reklamlarında performansını arttırmak isteyenler sayfa kalite puanını arttırmaya yönelik çalışmalar yapmalılar. Bunun yolu ise hiç şüphesiz doğru reklam metinleri, iyi bir sayfa kurgusu ve etkili bir SEO çalışmasından geçiyor.


E-Ticaret Siteleri Önümüzdeki Süreçte Nasıl Bir Rota İzlemeli
 

Google Neden Böyle Bir Karar Aldı?

 

Türkiye’de tüketicilerin satın alma davranışları üzerinde büyük bir rol oynayan Google arama sonuçlarında yer alan alışveriş reklamları, Rekabet Kurumu tarafından rekabeti ihlal eden bir unsur olarak görülüyor. Mayıs 2020’de Rekabet Kurumu tarafından alınan kararı işaret ederek açıklamada bulunan Google, Alışveriş Karşılaştırma Servisleri’nin ilgili reklamlara dengeli bir şekilde erişilmesini sağlayan ve hem satıcı hem de tüketicinin bu noktada kalite standartlarını koruyan bir çözüm önerisinde bulunduğunu ifade etti.

Avrupa’da uygulanmaya başlanan ilgili çözüm önerisinin Türkiye’de Rekabet Kurulu tarafından kabul edilip edilmeyeceği konusunda belirsizliğin söz konusu olduğunu ifade eden firma, gerçekleştirdikleri faaliyetleri yasal çerçevede sürdürebilmek adına Google Shopping Ads olarak da bilinen slider’ı 10 Ağustos itibarıyla kaldıracağını duyurdu.

 

Şimdilik 10 Ağustos’ta kaldırılacak olması dışında geleceğe yönelik hakkında bir bilgi paylaşılmayan alışveriş reklamları ile ilgili olarak e-ticaret sitelerini neler bekliyor zamanla göreceğiz.

 

Ticimax e-ticaret paketlerini kullanmak ve kendi e-ticaret sitenizi açmak istediğiniz takdirde E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret