Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Hedef Pazar Nedir? E-ticarette Hedef Pazar Stratejisi

İçerikler;

Hedef Pazar, e-ticaret ile internetten satış yapan işletmelerin sattıkları ürünler ile ilgilenen ve bu ürünleri satın alabilme ihtimali fazla olan müşteri kitlesine verilen isimdir. Genellikle e-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı yapan işletmeler Hedef Pazarlarını genişletmek ve satışlarını arttırmak için ürün çeşitliliğini arttırmak zorundadır fakat buna karşı günümüzde birçok e-ticaret firması doğru Hedef Pazar seçimi ile bu avantajlardan yararlanabilmektedir.

 

Bu tür avantajlardan yararlanmak için e-ticaret firmalarının Hedef Pazar seçimlerini doğru bir şekilde yapması oldukça önemlidir. İşletmeler genellikle e-ticarette Hedef Pazar seçimi yaparken belirli stratejiler bağlamında hareket etmekte ve böylece doğru bir strateji geliştirebilmektedir.

 
 

E-ticaret ile internetten ürün satmak isteyen kişi ve işletmeler için hazırladığımız Hedef Pazar Nedir? E-ticarette Hedef Pazar Stratejisi adlı bu yazımızda sizlere belirli Hedef Pazar stratejileri hakkında bilgi vereceğiz. Siz de bu yazımızı inceleyerek bu konu hakkında bilgi edinebilir ve doğru hedef stratejisi geliştirerek satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

Hedef Pazar Nedir? E-ticarette Hedef Pazar Stratejisi

 

Hedef Pazar Seçimi Nedir?

  
 

Hedef Pazar seçimi, e-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı yapan işletmelerin belirli stratejilerden yararlanarak satışını yaptıkları ürün ve hizmetlerin hangi pazarda hangi hedef kitleye satılacağını belirleme eylemlerine verilen isimdir. Hedef Pazar seçimi yaparken e-ticaret firmaları;

 
 • Rakip analizi
 • Hedef kitle analiz
 • Karlılık oranı
 

Gibi önemli unsurları göz önünde bulundurarak hareket etmektedir. Böylece işletmeler doğru Hedef Pazar seçimi yaparak e-ticaretteki amaçlarına daha kolay ulaşabilmektedir.


İlgili İçerik; E-ticaret ve Pazar Araştırması İlişkisi


İlgili İçerik; Rekabet Analizinin Şirketler İçin ÖnemiHedef Pazar Seçimi Nedir

 

Hedef Pazar Seçimini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

 

E-ticarette Hedef Pazar seçimi yapacak olan işletmelerin Hedef Pazar seçimini etkileyen başlıca faktörler bulunmaktadır.

 
 • Hedef Pazarın bölümleri
 • Bölümlerin büyüklüğü ve değerleri
 • Rakiplerin Hedef Pazardaki konumu
 • Pazarın ayırt edici özellikleri
 

Bir e-ticaret firmasının Hedef Pazar seçimini etkileyen faktörler olarak bilinmektedir. Bu faktörlere uygun olarak geliştirilen ve firmaların ihtiyaçlarına cevap veren belirli Hedef Pazar stratejileri bulunmaktadır.

 
İlgili İçerik; E-ticarette Uzmanlaşmak İçin Dikkat Etmeniz GerekenlerHedef Pazar Seçimini Etkileyen Faktorler

 

E-ticarette Hedef Pazar Seçerken Kullanılan Stratejiler

 

E-ticarette Hedef Pazar seçimi yapmak isteyen işletmelerin kullanabileceği birçok Hedef Pazar Seçim Stratejisi bulunmaktadır.

 
 • Farklılaştırılmış Pazarlama (Çok Pazar Stratejisi)
 • Farklılaştırılmamış Pazarlama (Tüm Pazar Stratejisi)
 • Dar Dilimli Pazarlama (Niş Pazar Stratejisi )
 • Yoğunlaştırılmış Pazarlama (Yoğunlaştırılmış Pazar Stratejisi)
 

Stratejileri e-ticaret siteleri için Hedef Pazar analizi yapacak işletmeler tarafından en çok kullanılan yöntemlerdir. Gelin şimdi hep beraber bu yöntemlere detaylı bir şekilde göz atalım.

 

İlgili İçerik; Ürün Araştırması Nasıl Yapılır? Ürün Fikri Bulmak İçin 15 Adımlı Kontrol Listesi

 

E-ticarette Hedef Pazar Stratejileri

 

Farklılaştırılmış Pazarlama (Çok Pazar Stratejisi) Nedir?

 

Farklılaştırılmış pazarlama ya da bilinen bir diğer adıyla Çok Pazar Stratejisi, e-ticaret ile internetten ürün satan işletmelerin, her pazar diliminde yer alan tüketiciler için özel bir ürün geliştirdiği ve yüksek satış yapabildiği Hedef Pazar seçim stratejisidir.

 

Farklılaştırılmış pazarlama stratejisini kullanan işletmeler Hedef Pazarlarını bölerek hareket ettiği için üretim, dağıtım ve pazarlama maliyetlerinde artış gösterdiğini söylemek mümkündür fakat ilgili pazarda işlerini geliştiren ve markalarını tanıtan işletmelerin bu Hedef Pazar seçim stratejisinde karlılıklarının da arttığını söylemek mümkündür.

 

Farklılaştırılmış pazarlama stratejisini kullanan işletmeler yer aldıkları pazarda işletmelerini hızlı bir şekilde geliştirebilmekte ve ilgili pazarın güçlü firmaları arasında yer alabilmektedir. Bunun yanı sıra farklılaştırılmış pazarlamada e-ticaret firmaları birden fazla pazarda faaliyet gösterdiği için satışlarını hızlı bir şekilde arttırabilmekte ve e-ticaret sektöründe başarılı olabilmektedir.


İlgili İçerik; Yüksek Rekabetli Pazarda Öne Çıkmak İçin Bilmeniz Gerekenler E-ticaret Farklılaştırılmış Pazarlama Nedir

 

Farklılaştırılmamış Pazarlama (Tüm Pazar Stratejisi) Nedir?

 

Farklılaştırılmamış pazarlama ya da bilinen adıyla Tüm Pazar Stratejisi, e-ticaret firmalarının Hedef Pazarlarını bütün olarak ele aldıkları stratejiye verilen isimdir. Kısacası e-ticaret firmaları bu stratejileri ile ilgili pazarı bölümlendirmeden çalışmalar yürütmektedir. Yani e-ticaret firmaları tüm pazara yönelik çalışmalar yapmaktadır.

 

Farklılaştırılmamış pazarlama strateji ile Hedef Pazarlarını belirleyen işletmeler üretim ve dağıtım faaliyetlerini pazarın tüm bölümü için yürütmektedir. Bu da e-ticaret firmalarının maliyetlerini azaltmakta ve ilgili pazardaki karlılığını arttırmaktadır.

 

İlgili İçerik; E-ticaret Nedir, Nasıl Yapılır?

 

E-ticaret Farklılaştırılmamış Pazarlama Nedir

 

Dar Dilimli Pazarlama (Niş Pazar Stratejisi )

 

Dar dilimli pazarlama ya da bilinen bir diğer adıyla Niş Pazar stratejisi, e-ticaret firmalarının Hedef Pazarlarında yer alan en küçük birime odaklandığı stratejiye verilen isimdir. Genellikle niş Pazar stratejisi ile Hedef Pazar seçimi yapan e-ticaret firmaları;

 
 • Hedef Pazarda yer alan spesifik bir gruba odaklanır.
 • İşletmeler niş bir grubun ihtiyaçlarını gidermeye yönelik ürünler üretir ve satışını gerçekleştirir.
 • Niş bir gruba hitap eden ürünler ilgili pazardaki boşluğu doldurmak için üretilir.
 • Firmaların niş Pazar stratejileri ile hareket etmesi maliyetlerinin azalmasını beraberinde getirir.
 • Niş Pazar stratejisi e-ticarette az da olsa riski arttırır.
 • Niş Pazar stratejisi büyük ölçekli firmalara hitap etmemektedir.
 

Niş Pazar strateji ile Hedef Pazar seçimi yapan e-ticaret firmalarının rakipleri oldukça azdır. Bu da işletmelerin hızlı bir şekilde hedef kitlelerine ulaşmaları ve satışlarını arttırmalarını sağlamaktadır. Fakat niş pazar stratejisinde de işletmelerin hedef kitlelerine ulaşabilmeleri için reklam ve tanıtım çalışmaları yapması gerekmektedir. Doğru dijital pazarlama çalışmaları yapmayan işletmelerin riskinin arttığını söylemek mümkündür.

 

Sizler de e-ticarette Hedef Pazar Stratejinizi belirlerken niş pazar stratejisine uygun çalışmalar yapabilir ve rakip sayınızın azlığından faydalanarak e-ticaret satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Niş Ürün Nedir, Nasıl Bulunur?

 

E-ticaret Dar Dilimli Niş Pazarlama Nedir

 

Yoğunlaştırılmış Pazarlama (Tek Pazar) Stratejisi

 

Yoğunlaştırılmış pazarlama ya da bir diğer adıyla Tek Pazar Stratejisi, Hedef Pazarın bölümlere ayrıldığı ve e-ticaret firmalarının bu pazarın yalnızca bir bölümüne odaklandığı stratejidir. Kısacası işletmeler bu Hedef Pazar Stratejisinde pazarın bir bölümü Hedef Pazar olarak kabul edilmektedir.

 

Genellikle Pazar hedefleme stratejileri arasında daha çok hızlı bir şekilde satış yapmak isteyen işletmelerin tercih ettiği yoğunlaştırılmış pazarlama stratejisinde;

 
 • E-ticaret firmaları hedef kitlelerinde yer alan kişilere kolayca ulaşabilmektedir.
 • Aynı kategoride yer alan ürün ve hizmetlere ilgi duyan kişilere yönelik yapılan pazarlama çalışmaları firmaların hedeflerine ulaşmasını kolaylaştırmaktadır.
 • İşletmeler bu Hedef Pazar stratejisi ile daha kolay bir şekilde rakiplerinin önüne geçebilmektedir. Bu da e-ticaret satışlarının artmasını beraberinde getirmektedir.
 

Genellikle yoğunlaştırılmış pazarlama stratejisi le hareket eden firmalar belirli bir hedef kitleye odaklanmaktadır. Örneğin; vegan olan kişilere yönelik ürün ve hizmet satışı gerçekleştiren e-ticaret firmalarının yoğunlaştırılmış Pazar stratejisi ile hareket ettiğini söylemek mümkündür. Bununla beraber hayvan haklarını savunan ve hayvanlar üzerinde deney yapmayan markaların ürünlerini satan e-ticaret firmaları da tek Pazar stratejisi ile hareket etmektedir.

 

E-ticaret Yoğunlaştırılmış Pazarlama Nedir

 

Hedef Pazar Seçimi Nasıl Yapılır?

 

E-ticarette Hedef Pazar seçimi yapacak olan markaların Hedef Pazar seçimi yaparken izlemesi gereken belirli adımlar bulunmaktadır.

 
 • İlk olarak her işletmenin hedef kitle belirlemesi ve bu kitleyi analiz etmesi gerekmektedir.
 • Hedef kitle analizinde alışveriş alışkanlıkları, internet kullanımı, demografik bilgiler gibi önemli bilgiler dahilinde analiz yapılması gerekir. Bunların yanı sıra hedef kitlede yer alan tüketicilerin kullandığı sosyal medya platformları da belirlenmelidir.
 • Hedef Pazar seçimi yapmadan önce işletmelerin rakip analizi yapması gerekir. Rakip analizinde rakip markaların güçlü ve zayıf yönleri ele alınmalıdır. Bununla beraber ürün fiyatlandırma stratejilerine de göz atılmalıdır.
 • E-ticarette Hedef Pazar seçimi yapacak olan firmaların e-ticaret istatistiklerini göz önünde bulundurarak hareket etmesi gerekir.
 

Sizler de bunları göz önünde bulundurabilir ve bu doğrultuda Hedef Pazar seçim stratejinizi belirleyebilirsiniz.

 

E-ticaret Pazar Seçimi Nasıl Yapılır

 

Ticimax ile E-ticaret Sitenizi Kurun

 

Hedef Pazar stratejinizi belirledikten sonra siz de e-ticaret sitenizi kurmak için Ticimax e-ticaret alt yapılarını tercih edin ve alt yapımız içerisinde bulunan birçok özellik sayesinde internetten hızlı bir şekilde satış yapma şansı yakalayın. Ticimax e-ticaret paketlerinde yer alan özellikle sayesinde hedef kitlenize ulaşın ve satışlarınızı hızlı bir şekilde arttırın.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret