Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Kendi İşini Kurmak İsteyen Girişimcilere 5 Önemli Tavsiye

İçerikler;

Kendi işini kurmak, herkesin hayalleri arasında yer almaktadır. Günümüzde sabit maaşla çalışmak istemeyen ve kendi işini kurarak hayat standartlarını yükseltmek isteyen kişilerin sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Bazı kişiler var olan bir işletmeye ortak olarak kendi işlerini yaparken bazı kişiler ise sıfırdan iş kurmaktadır.

 

İş kurmak istiyorum diyen kişiler kendi işlerini başarılı bir şekilde kurabilmek için belirli şeylere dikkat ederek hareket etmelidir. İş kurarken dikkat edilmesi gereken şeyler göz önünde bulundurulmadığı takdirde kurduğunuz işin yürümesi ve yatırım alması çok da mümkün değildir.

 

Kendi işini kurmak isteyen girişimcilere yönelik hazırladığımız Kendi İşini Kurmak İsteyen Girişimcilere 5 Önemli Tavsiye adlı bu yazımızda kendi işinizi kurmadan önce bilmeniz gereken önemli unsurları sizinle paylaşacağız. Siz de bu tavsiyelerimizi göz önünde bulundurabilir ve kendi işinizi kurarak başarıya ulaşabilirsiniz.

 

Kendi İşini Kurmak İsteyen Girişimcilere 5 Önemli Tavsiye

 

İş Planınızı Hazırlayın

 

Sıfırdan iş kurmak istiyorum diyen kişilerin ilk önem vermesi gereken şeylerin başında iş planı yer almaktadır.

 

İş Planı, işletmelerin gelecekteki hedeflerini ve bu hedeflere ulaşmak için uygulayacakları stratejilerin belirlendiği belgelere verilen isimdir. Genellikle bir iş planı şirket kuruluşu, işletme yapısı, amaç ve hedefleri kapsadığı gibi işletmelerin hedef kitlelerinde yer alan kişileri belirlemesini kolaylaştırmakta ve bununla beraber rakiplerini daha yakından tanımalarına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle yeni girişim fikri olan kişilerin ilk olarak iş planı hazırlaması gerekmektedir.

 

Girişimcilik iş planı hazırlanırken kişilerin dikkat etmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır;

 
 • İlk olarak şirket kuruluş süreçleri hakkında bilgi verilmelidir.
 • İşletmenizin faaliyet göstereceği sektör istatiksel bilgilerden yararlanarak belirlenmelidir.
 • E-ticaret iş planı hazırlıyorsanız satacağınız ürünler ve hizmetler iş planı içerisinde yer almalıdır. Bununla beraber faaliyet göstereceğiniz sektörde yer alan rakiplerinizin analizi de iş planında yer almalıdır.
 • Yeni girişiminizin ne üzerine olduğuna karar verdikten sonra işletmeniz için kuracağınız internet sitesi türüne karar vermeniz gerekmektedir. Örneğin; e-ticaret sektöründe faaliyet gösterecekseniz e-ticaret sitesi, kurumsal hizmetler verecekseniz kurumsal web sitesi vb. site türünüz belirlenmelidir.
 • İş planında hedef kitlenize ulaşacağınız sosyal medya platformları belirlenmeli ve bu hedef kitleye ulaşmak için nasıl bir strateji izleyeceğiniz yer almalıdır.
 • İşletmenizin günlük, haftalık ya da aylık olarak satış veya hizmet verme sayısı belirlenmeli ve bu işletmenizin hedefleri arasında yer almalıdır.
 • Hedef kitlenizde yer alacak kişilere ulaşmak için dijital pazarlama yapacaksanız hangi dijital pazarlama yöntemlerini kullanmanız gerektiğine karar vermeli ve pazarlama stratejinize iş planınızda yer vermelisiniz.
 

Sıfırdan iş kurmak isteyen kişiler için bu tür ayrıntıları barındıran iş planları yol gösterici nitelikte olacaktır. Bununla beraber iş planları hazırlanırken ilgili süreçlerdeki riskler ve krizler de belirlenmelidir. Böylece işletmenizin kriz anlarında ne yapması gerektiğini belirleyerek olağan üstü durumların üstesinden gelebilir ve faaliyet göstereceğiniz sektörde başarılı olabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Kadın Girişimcilerin Yol Kılavuzu

 

Kendi İşini Kurmak İş Planı Hazırlamak

 

Şirketinizi Kurmadan Önce KOSGEB Eğitimleri Alın

 

Kendi işini kurmak isteyen kişiler az bir sermaye ile işlerini kurmaktadır. Fakat işlerini geliştirmek ve hedeflerine ulaşmak isteyen girişimcilerin bir süre sonra sermayeye ihtiyaç duyduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bu nedenle birçok kişi kendi işini kurmadan önce iş kurmak için ne kadar sermaye gerekli sorusuna yanıt aramaktadır.

 

İş kurmak için gerekli olan sermaye sektörlere ve işin kurulacağı şehre göre farklılık göstermektedir. Genellikle ilk dönemlerde az bir sermaye ile kendi işlerini kuran kişiler daha sonra devlet hibe ve desteklerinden yararlanarak işlerini büyütme fırsatı yakalamaktadır.

 

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı yani KOSGEB, sıfırdan iş kurmak isteyen girişimcilerin yararlanabileceği geleneksel girişimcilik ve ileri girişimcilik sertifika programları ile girişimlerin işletme yönetimi hakkında bilgi almalarını sağlayan eğitimler vermektedir. İlgili eğitimleri başarı ile tamamlayan ve geleneksel girişimci ya da ileri girişimci sertifikası alan kişiler işlerini kurarken ya da büyütürken KOSGEB tarafından verilen hibe ve desteklerden yararlanarak işlerini geliştirebilmektedir.

 

KOSGEB hibe ve desteklerinden yararlanmak istiyorsanız şirketinizi kurmadan önce ilgili eğitim ve sertifikaları almaya özen göstermelisiniz. Aksi hali şirket kuruluşu ardından KOSGEB eğitimi aldığınız takdirde hibe ve destek programlarından yararlanamayacağınızı bilmeniz gerekmektedir.

 

İlgili İçerik; KOSGEB E-ticaret Desteği Nedir ve Nasıl Alınır?

 

Kendi İşini Kurmak KOSGEB Eğitimleri

 

Alanınızda Uzmanlaşın

 

Sıfırdan iş kurmak istiyorum diyen kişilerin iş kurmak istedikleri sektöre yönelik eğitimler alması kendi alanlarında uzmanlaşmalarını sağlayacaktır. Günümüzde yeni girişimcilerin ücretli ya da ücretsiz bir şekilde alabileceği birçok eğitim bulunmaktadır. Özellikle dijital çağda olduğumuzu düşünürsek kendi işini kurmak isteyen girişimlerin;

 
 • SEO
 • Dijital pazarlama stratejileri
 • Sosyal medya pazarlaması
 • Instagram ve Facebook Reklamcılığı
 

Gibi alanlardaki eğitimlere katılması bu alanlara yönelik bilgi sahibi olmalarını sağlayacaktır. Bununla beraber e-ticaret sektöründe yeni iş kurmak isteyen girişimcilerin katılması gereken farklı eğitimler de bulunmaktadır.

 
 • E-ticaret Temel Paket Eğitimleri
 • Görsel Optimizasyonu
 • Pazarlama Stratejileri
 • E-ticaret Kampanyaları
 

E-ticaret ile internetten ürün satmak isteyen girişimcilerin uzmanlaşması gereken konulardır. Sizler de sıfırdan iş kurarak e-ticaret sektörüne adım atmak istiyorsanız Ticimax tarafından verilen ücretsiz e-ticaret eğitimlerine katılabilir ve kendinizi e-ticaret alanında geliştirebilirsiniz. Böylece işletmenizi ve e-ticaret sitenizi daha kolay bir şekilde yönetebilir ve yeni işinizde başarılı olabilirsiniz.

 

İlgili Sayfa; E-Ticaret Eğitimi

 

İlgili İçerik; Girişimciler Neden E-Ticaret Sitesi Kurmalı?

 

Kendi İşini Kurmak Alanınızda Uzmanlaşın

 

Yeni İş Fikirlerine Açık Olun

 

Kendi işini kurmak isteyen kişiler genellikle hangi sektöre yönelik bir iş kuracaklarına karar vermeden önce birçok konu hakkında araştırma yapmaktadır.

 
 • İş Önerileri
 • Büyüyen Sektörler
 • Yeni iş fikirleri
 

Genellikle sıfırdan iş kurmak isteyen kişilerin ilk odaklandığı şeylerdir. Yeni girişimciler genellikle bu araştırma sürecinde farklı birçok iş fikri ile karşılaşmaktadır. Bazıları yeni iş fikirlerini değerlendirerek kendi işlerini kurarken bazıları ise sürekli olarak aklındaki iş fikirlerine yönelmektedir.

 

Kendi işinizi kurarak başarılı olmak istiyorsanız yeni iş fikirleri araştırırken başka görüşlere de açık olmanız gerekmektedir. Bu nedenle araştırma sürecinde karşınıza çıkan her fikri araştırmaya ve değerlendirmeye özen göstermeniz gerekir. Böylece riskin az olduğu bir sektörde kendi işinizi kurabilir ve işinizde başarıyı yakalayabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Dünyanın En Büyük E-ticaret Markalarının Girişim Hikayeleri

 

Kendi İşini Kurmak Yeni İş Fikirleri

 

Stoksuz Satış Yapmayı Deneyin

 

Yeni iş kurmak için gerekli olan sermayeyi karşılayamayacak durumdaysanız günümüzün e-ticaret modellerinden birisi olan Dropshipping ile internetten satış yapma fikrini değerlendirebilirsiniz.

 

Dropshipping yöntemi, kendi işini kurmak için yeterli sermayesi olmayan kişilerin e-ticaret siteleri ya da e-ticaret pazaryerleri üzerinden farklı tedarikçilerin ürünlerini sattıkları bir iş modelidir. Dropshipping yöntemi ile internetten satış yapan kişiler e-ticaret sektöründeki risklerini azaltarak kendi işlerini kolayca kurabilmektedir. Bununla beraber dropshipping, yeni girişimcilerin fazla sermaye gerektirmeden iş kurmalarına da yardımcı olmaktadır.

 

Sizler de sıfırdan iş kurmak istiyorsanız dropshipping modeli ile internetten satış yapabilir ve böylece iş kurmak için gerekli olan sermayeyi en aza indirerek kendi işinizi kurabilirsiniz.

 

Kendi İşini Kurmak Stoksuz Satış Dropshipping

 

Ticimax ile E-ticarette Başarılı Olun

 

Sıfırdan iş kurmak istiyorum diyorsanız sizler de Ticimax e-ticaret alt yapıları ile e-ticaret sektörüne adım atabilirsiniz. Ticimax e-ticaret paketleri içerisinde yer alan Tedarkçi XML Entegrasyonları sayesinde internetten stoksuz satış yapabilir ve böylece gelir elde edebilirsiniz. Bununla beraber e-ticaret paketleri içerisinde yer alan özellikleri kullanarak e-ticaret firmanızı kolayca yönetebilir ve kendi işinizde başarılı olabilirsiniz.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret