Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Pazarlama Aracı Olarak Kitle İletişim Araçları

Güncelleme Tarihi: 14.07.2023

İçindekiler;

Kitle iletişim araçları, toplumsal yapının ayrılmaz bir parçasıdır ve tarihsel bir role sahiptir. Günlük haberlerden toplumsal belleğe uzanan bu yapı, ortak davranış biçimlerini, kitle reaksiyonlarını belirler.

 

Yaklaşık 200 yıllık tarihinde teknolojik gelişmelere koşut olarak ilerleyen, kimi zaman hızlanırken, kimi zaman da durağanlaşan bu yapı, internetin yaygınlaşması ile öngörülemeyen bir ivme kazanmış ve dolayısı ile kitle iletişimini de bambaşka bir boyuta taşınmıştır.pazarlama-araci-olarak-kitle-iletisim-araclari

 

Kitle İletişim Araçları Nelerdir?

 

Haber, bilgi, inanç ya da düşünce içeren mesajların, geniş kitlelere ulaştırılması için kullanan aygıtlar toplamına kitle iletişim araçları denir. 19. yüzyılda radyonun, 20. yüzyılda ise televizyonun icat edilmesiyle ivme kazanan bu iletişim biçimi internet çağının başlamasıyla ivme kazanmış ve çok daha kapsayıcı bir hale gelmiştir.

 

Basın ( yerel ya da ulusal gazete/dergi, kitap) ve yayın (yerel ya da ulusal radyo/televizyon, sinema) kollarının periyodik olmasına karşın 7 gün, 24 saat ve kesintisiz bir biçimde haberleşmenin ve iletişim kurmanın önünü açan internet, kitle iletişim perspektifinden bakınca adeta bir devrim yapmıştır.

 

İnternet alt yapısının yaygınlaşması ve hemen ve herkesin internet ulaşımına sahip olması, o güne kadar basın-yayın olarak adlandırılan tüm medya kanallarının dijital mecralarda da var olmasını bir anlamda zorunlu kılmıştır. İnternet kullanımı, akıllı cep telefonlarının hayatın vazgeçilmez bir parçası olmasından sonra tamamen artmış ve artış iletişim araçlarına bakışı değiştirmiştir. Belki de ilk kez kitle iletişimini çift yönlü bir hale getirmiştir.

 

İnanlar, sadece verileni tüketen bir kitle değil, kendi de haber, bilgi, içerik üreten birer özne hale gelmiştir.

 

İnternetin bu kadar yaygın, ucuz, kolay ve hızlı olduğu bir çağda, kitle iletişim araçlarının vazgeçilmez bir parçası olan reklamlar da bu yeni mecraya hızlıca uyumlanmış ve geleneksel reklamcılıktan sosyal medya reklamcılığına giden yol hızlıca kat edilmiştir. Peki bir pazarlama aracı olarak kitle iletişim araçlarını günümüzde nasıl kullanacağız? Bu soruya yanıt arayacağımız yazımızın hemen başında, dilerseniz pazarlama iletişimi nedir, önce ona bir bakalım.

 

İlgili İçerik; E-Ticaret Sitenizde Kullanabileceğiniz Canlı Destek Araçları

 

kitle-iletisim-araclari-nelerdir

 

Pazarlama İletişimi Nedir?

 

Tutundurma faaliyeti olarak da bilinen pazarlama iletişimi satışını gerçekleştirdiğiniz ürün ya da hizmetlerin doğru hedef kitle ile buluşmasını sağlamak için yürütülen, ikna etme amaçlı faaliyetler bütünüdür. Dolayısı ile pazarlama iletişimi kitle psikolojisi üzerinde etki ederek, kitleleri ikna ve teşvik yoluyla satın almaya yönlendirmeyi amaçlar. Temel hedefi satın alma davranışını değiştirerek sadakatli ve sürekli müşteriler kazanmaktır.

 

Reklam ve sosyal medya, pazarlama iletişiminde son derece önemli olan iki öğedir. Hatta biraz önce de bahsettiğimiz gibi tüm kitle iletişim araçlarından daha hızlı büyüyen internet tabanlı iletişim çağında, sosyal medya reklamları pazarlama iletişiminin vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. Öte yandan pazarlama stratejileri de yön değiştirmiş ve e-ticaret siteleri günümüzün giderek artan ve hızla büyüyen satış kanalları olmaya başlamıştır.

 

pazarlama-iletisimi-nedir

 

Kitle İletişim Araçları Pazarlama Aracı Olarak Nasıl Kullanılır?

 

Hepimizin bildiği gibi bir ürünü sattıran şey, tasarımı, kalitesi, işlevselliği ve benzeri özellikleri olduğu kadar, o ürünün iyi pazarlanmış olmasıdır. Ürün pazarlamada, en etkili yol reklamlardır.

 

Reklam, ürününüzün daha geniş kitleye ulaşmasını sağlarken, markanıza görünürlük kazandırır. Diğer yandan, derdini iyi anlatan, başarılı ve çarpıcı reklamlar, kitle psikolojisi ve kitle davranışı üzerinde son derece etkilidir. Dilerseniz farklı mecraları birer pazarlama aracı olarak nasıl kullanabileceğinize hep birlikte bakalım.

 

kitle-iletisim-araclari-pazarlama-araci-midir

 

Gazete/Dergi Reklamları

Basılı medyanın yaygın olduğu ve gazete okuma alışkanlığının günlük hayatın bir parçası kabul edildiği zamanlar da, evet gazete reklamları son derece etkili olmuştur. Hatta bu etki yalnızca ürün reklamı ile kalmamış, gazeteye reklam veren firmalar, prestij de kazanmıştır.

 

Aynı şekilde dergiler, niş pazar reklamlarında etkili olmuştur. Ancak gazetelerin ve dergilerin de artık internet sitelerinden okunduğu günümüzde, basın organlarına reklam vermek pek akıllıca bir iş olmayabilir.kitle-iletisim-araclari-gazete-dergi-reklamlari

 

Radyo Reklamları

 

Kitle iletişim araçlarındaki tüm gelişmelere rağmen radyo hala önemli bir iletişim mecrası olma özelliğini korumaktadır. Ses ve müziğin dikkat çekici bir biçimde kullanıldığı radyo reklamları, hedef kitle ve pazara ulaşmak için iyi bir yol olabilir. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta pazarladığınız ürünün radyo dinleyen kitleye uygun olup olmamasıdır. Örneğin otomobil dünyası ile ilgili bir iş yapıyorsanız radyo sizin için tercih edebileceğiniz bir mecradır.

 

kitle-iletisim-araclari-radyo-reklamlari

 

Televizyon Reklamları

 

Yayın organlarının en önemlilerinden biri olan televizyon günümüzde de yaygın olarak kullanılan en önemli kitle iletişim araçlarının başında gelir. Özellikle Türkiye'de izlenme oranları ciddiye alınacak ölçüde yüksek olan bu mecra reklam yapmak için uygun bir kanal olabilir. Televizyon reklamlarının kitle psikolojisi üzerindeki etkisi hala çok yüksektir. Özellikle yoğun izlenme saatlerinde (Prime Time) reklamın gücü ve etkisi artmaktadır ancak televizyon için reklam çekmek ve bunu farklı kanallarda yayınlatmak oldukça maliyetlidir.

 

İlgili İçerik; Instagram Canlı Yayın İpuçları

 

kitle-iletisim-araclari-televizyon-reklamlari

 

Sinema Reklamları

 

Sinema da tıpkı dergiler gibi doğru hedef kitle ile karşılaşmak için önemli bir kanaldır. Sinemada yayınlanan reklamlar; daha çok büyük firmaların hem prestij sağlamak hem de her mecrada görünür olduklarını kanıtlamak için kullandıkları bir yoldur. İzlenilecek filmin içeriğine uygun ürünlerin reklamını vermek bu anlamda önemli bir kazanım olabilir fakat bu reklam mecrası, e-ticaret siteleri için geçerli ya da kazançlı bir yol değildir.kitle-iletisim-araclari-sinema-reklamlari

 

Dijital Pazarlama ve İnternet Reklamcılığı

 

İnternetin, çağımızın en önemli ve yaygın kitle iletişim araçlarının başında geldiğini söylemiştik. Bu nedenle ister e- ticaret yapıyor olun, isterseniz geleneksel pazarlamayı tercih edin, internet reklamcılığı ürün tanıtımı ya da firma bilinirliğiniz için başvurmanız gereken en önemli yoldur. İnternet sayfalarında reklamınızın çıkması, hedef kitleye daha hızlı ulaşmanızı sağlar.

 

Arama motoru reklamları, web siteleri, çeşitli bloglar ve elbette ki sosyal medya gibi pek çok farklı alternatifi değerlendirebileceğiniz internet reklamcılığı etkili iletişim için son derece önemlidir. Örneğin instagram hedef kitle ve içinde olduğunuz pazar ile etkileşime girebileceğiniz, organik bağ kurabileceğiniz bir mecradır.

 

İlgili İçerik; Google Reklamları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

İlgili İçerik; Facebook Reklamlarında Bütçe En İyi Şekilde Nasıl Kullanılır?

 

Dijital Pazarlama İnternet Reklamcılığı

 

İnternet Reklamlarının Avantajları

 
  • Çok farklı kanallarda, farklı hedef kitle ile buluşmanıza imkan tanır.
  • Geleneksel televizyon reklamcılığına oranla çok daha uygun maliyetlidir.
  • Yayılma hızı yüksektir ve geniş kitlelere ulaşmanızı sağlar.
 

İnternet reklamcılığını diğer reklam mecralarından ayran en önemli özellik ise ölçülebilir olmasıdır. örneğin televizyona verdiğiniz reklamda, o reklamı kaç kişinin gördüğünü ya da izlediğini bilemezsiniz.

 

Ancak internet reklamları ile kaç kişinin reklamınızı gördüğünü, nasıl etkileşim verdiğini öğrenebilir, bu reklamın pazarlama faaliyetiniz üzerindeki etkisini ölçebilirsiniz. Böylece, reklam verimliliğini ölçebilir, bir sonraki pazarlama stratejinizi buna göre belirleyebilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

E-ticaret için son derece uygun olan internet reklamcılığı ürün tanıtım ve pazarlama da etkili ve verimli bir yoldur.

 

İnternet reklamcılığı altında değerlendirmek ile birlikte sosyal medya, sizi daha kısa yoldan sonuca ulaştırır. Facebook, twitter ya da instagram hedef kitle ve müstakbel alıcılarınıza en hızlı ulaşabileceğiniz yolların başında gelir.

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir:

 

İnternetten Satış Nasıl Yapılır? Bilmeniz Gerekenler (2021 Yeni)

 

Sermayesiz E-ticaret Nasıl Yapılır?

 

E-Ticarette Başarıyı Yakalamak İsteyenler İçin 10 Adım

 

Promosyon Ürünlerle Satışlarınızı Arttırın

Yazar: Pınar Keleş

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt
İlgili Yazılar Yeni Yazılar Popüler Yazılar
Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2023 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax