Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Medya Planı Nedir, Nasıl Hazırlanır?

İçerikler;

Medya planı, reklam verecek kişi ve işletmelerin hedef kitlelerine ulaşmak için kullanacakları medya kanallarını, hangi amaçlarla reklam ve tanıtım çalışması yapacaklarını ve ne tür bir içeriklere hedef kitlelerine ulaşacaklarını belirlediği planlara verilen isimdir. Kısacası işletmeler medya planı hazırlarken hedef kitlelerine mesaj verebilmek için amaçları doğrultusunda pazarlama çalışmaları için planlamalar yapmaktadır.

 
 • Televizyon Reklamları
 • Radyo Reklamları
 • Sosyal Medya Pazarlaması
 

Vb. medya araçları genellikle işletmelerin en çok medya planı hazırladığı kanallardır. Bu kanallar için çalışmalar yapacak olan işletmelerin medya planlarını hazırlarken birçok unsuru göz önünde bulundurarak hareket etmesi gerekmektedir.

 

Medya Planı Nedir, Nasıl Hazırlanır adlı bu yazımızda sizlere medya planlaması hakkında bilgiler vereceğiz. Bununla beraber işletmeniz için medya planı hazırlarken neleri göz önünde bulundurmanız gerektiğini sizlerle paylaşacağız. Siz de bu yazımızı inceleyebilir ve işletmeniz için medya planı oluşturabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Reklam Ajansı Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Kriter

 

Medya Planı Nedir, Nasıl Hazırlanır?

 

Medya Planı Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Reklam ve tanıtım çalışmaları için medya planı hazırlayacak olan işletmelerin dikkat etmesi gereken önemli unsurlar bulunmaktadır.

 
 • Pazarlama Amacı
 • Hedef Kitle
 • Medya Kanalı
 • Tanıtım Zamanı
 • Reklam Bütçesi
 

Medya planı hazırlamak isteyen işletmelerin göz önünde bulundurması gereken başlıca unsurlardır. Gelin şimdi hep beraber bunlara detaylı bir şekilde göz atalım.

 
İlgili İçerik; Sosyal Medya Planı Hazırlamak Hakkında Bilmeniz GerekenlerMedya Planı Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Amacınızı Belirleyin

 

Medya planlaması yapacak olan işletmelerin ilk olarak reklam ve tanıtım çalışmalarındaki amacını belirlemesi gerekmektedir. Genellikle markalar;

 
 • Ziyaretçi Çekmek
 • Marka Bilinirliğini Artırmak
 • Etkileşim Almak
 • Satış Yapmak
 • Takipçi Kazanmak
 

Gibi amaçlarla medya kanallarında reklam ve tanıtım çalışmaları yapmaktadır. İşletmelerin medya çalışmalarına başlamadan önce bu tür amaçlarını belirlemesi oldukça önemlidir. Çünkü amacınıza yönelik yapacağınız reklam ve tanıtım çalışmaları ya da kullanacağınız kanallar birbirinden farklılaşacaktır. Bununla beraber reklam ve pazarlama stratejileriniz de işletmenizin amaçlarına göre farklılık gösterebilmektedir.

 

Bu nedenle her işletmenin pazarlama çalışmaları yapmadan önce medya planlaması hazırlarken amaçlarını belirlemesi gerekmektedir. Böylece sizler de işletmenizin amaçlarına ulaşmak için ne tür çalışmalar yapmanız gerektiğine karar verebilir ve böylece reklam ve tanıtım çalışmalarınızda daha doğru stratejiler geliştirerek başarılı olabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Google Reklam Verme, Google'da Reklam Nasıl Verilir?

 
İlgili İçerik; E-ticaret Ziyaretçilerini Satın Almaya İkna Edecek 10 İkna TekniğiMedya Planı Amacınızı Belirleyin

 

Hedef Kitlenizi Belirleyin

 

Medya planı nasıl hazırlanır diyen kişi ve işletmelerin medya planı hazırlarken önem vermesi gereken konulardan birisi de hedef kitledir.

 

Hedef Kitle; İnternetten ürün ve hizmet satışı yapan ya da kurumsal bir web sitesi bulunan her işletmenin ürün ve hizmetlerini satmak istediği ya da markalarını tanıtmak istediği kişi topluluğuna verilen isimdir ve her markanın hedef kitlesi birbirinden farklıdır.

 

Reklam ve tanıtım çalışmalarında her işletmenin birincil amacı hedef kitlesine ulaşmak ve bu kitleye markalarını tanıtarak satış yapmak olduğu için medya planlaması yapacak olan işletmelerin hedef kitlelerin üzerine çalışması gerekmektedir. Hedef kitle çalışması yapmak için;

 
 • İlk olarak markalar ürün ve hizmetlerinin hitap ettiği hedef kitleyi belirlemelidir.
 • Hedef kitle incelenirken bir bütün olarak inceleme yapılacağı gibi hedef kitleler gruplandırılabilmekte ve gruplar üzerinde de inceleme yapılabilmektedir.
 • Hedef kitlenizde yer alan tüketicileri belirli unsurları göz önünde bulundurarak sınıflandırmanız gerekmektedir. Demografik bilgiler, cinsiyet, yaşanılan yer, hedef kitlenin ilgi alanları ve internet kullanım alışkanlıkları hedef kitlenizi sınıflandırırken yararlanmanız gereken metriklerdir.
 • Hedef kitlenizi inceledikten ve analiz ettikten sonra bu kitleye en uygun medya kanallarının belirlenmesi gerekmektedir ve medya çalışmaları için işletmeler bu kanallara yoğunlaşmalıdır.
 

Sizler de bunları göz önünde bulundurarak hedef kitlenizi analiz edebilir ve hedef kitlenizi daha yakından tanıyarak başarılı medya planı hazırlayabilirsiniz. Böylece yapacağınız reklam ve tanıtım çalışmalarından daha fazla verim alabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Instagram'a Reklam Nasıl Verilir?

 

Medya Planı Hedef Kitle Belirlemek

 

Medya Planlaması Yapacaklar Medya Kanalını Nasıl Seçmelidir?

 

Medya planlaması yaparken işletmelerin çalışma yapacakları kanalı doğru bir şekilde seçmesi oldukça önemlidir. Çünkü doğru kanal seçimi reklam ve pazarlama çalışmalarınızın başarılı olmasını beraberinde getirecektir. Bu nedenle kullanacağınız medya kanalını seçerken hedef kitlenizde yer alan tüketicilere uygun platformlar seçmeniz önemlidir. Gelin şimdi hep beraber medya kanalı seçimi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğine bir göz atalım.

 

Hedef kitle analizinizi yaparken kitlenizin internet kullanım alışkanlıklarına ve kullandıkları platformlara da yönelik araştırmalar yapmanız gerektiğini sizlere söylemiştik. Çünkü bu araştırmalar reklam ve pazarlama çalışmaları yapacağınız medya kanallarını daha kolay belirlemenize olanak sağlayacaktır.

 
 • Örneğin; otomotiv sektöründe faaliyet gösteren işletmeler sosyal medya platformları, arama motorları vb. platformlar ile beraber reklam ve tanıtım çalışmalarını yaparken radyo reklamlarından da yararlanmalıdır.
 • Z Kuşağını hedef kitlesi olarak belirleyen işletmeler sosyal medya pazarlaması yaparken daha çok Tiktok ve Instagram gibi sosyal medya platformlarında çalışmalar yapmalıdır.
 • Kurumsal firmalara hizmet verecek işletmeler networklerini geliştirmek için medya çalışmalarını daha çok iş dergileri yada Linkedin gibi sosyal medya platformları üzerinden yürütmelidir.
 • E-ticaret sektöründe hizmet veren işletmeler hedef kitlelerine ulaşmak ve satışlarını artırmak için daha çok Instagram gibi sosyal medya platformları ya da arama motorlarına yönelik çalışmalar planlamalıdır.
 • Ev ve dekorasyon sektöründe faaliyet gösteren işletmeler Ev ve Yaşam dergileri ya da Pinterest gibi platformlar üzerinden medya çalışmalarını yürütmelidir.
 • Y kuşağını hedef kitlesinde bulunduran markalar Facebook ve Instagram’a daha fazla önem vermelidir.
 

Medya planlaması yaparken sizler de bu ipuçlarından yararlanabilir ve böylece çalışma yapacağınız platforma yönelik planınızı daha kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Dönüşümlerinizi Arttıracak Video Reklam Modelleri

 

Medya Planı Kanal Nasıl Seçilir

 

Kampanyalarınızı Planlayın

 

Medya planı örnekleri incelendiğinde her örnekte yer aldığı görülen kampanyalar bölümü de medya planlaması için oldukça önemlidir. Kampanya detaylarına plan içerisinde yer verecek işletmeler belirli sorular çerçevesinde bunları detaylandırmalıdır.

 
 • Kampanyadan elde edilmek istenen sonuç nedir?
 • Kampanya hangi tarihler arasında yürütülecek?
 • Hedef kitlenize ulaşmak için kullanacağınız medya kanalları neler?
 • Rakipleriniz hangi medya kanallarını kullanarak kampanyalarını duyuruyor
 • Kampanyanız için ayıracağınız bütçe ne kadardır?
 • Kampanyayı planlayacak, yürütecek ve sonuçlandıracak kişiler kimler?
 • Kampanya sonrasında rakipleriniz ile rekabet durumunuzun nasıl değişmesi bekleniyor?
 

Gibi sorulara yanıt vererek sizler de medya planı hazırlarken kampanyalarınızı detaylandırabilir ve böylece net bir medya planlaması yarabilirsiniz.

 

Medya Planı Kampanya Planlama

 

Metrik Takibi Yapın ve Kampanyanızı Ölçümleyin

 

Birçok uzman metrik takibi ve kampanya ölçümlemesinin medya planlaması içerisinde yer alan en önemli bölüm olduğunu dile getirir. Çünkü işletmeler metrik takipleri ve kampanya ölçümlemesi yaparak gelecek kampanyalarını ve medya çalışmalarını daha doğru bir şekilde yapabilmektedir. Bu nedenle markalar kampanyalarını ölçümlemek için;

 
 • Erişim
 • Ziyaretçi sayısı
 • Tıklama oranı
 • Dönüşüm oranı
 • Takipçi sayısı
 • Üye sayısı
 

Vb. kampanya metriklerini ölçümlemelidir. Çünkü markalar ölçümleme ve metrik takibi medya planlaması içerisinde detaylandırdıkları kampanyaların gidişatını görebilmekte ve kolayca analiz edebilmektedir. Bununla beraber işletmeler bir sonraki kampanyalarında medya planlaması hedeflerini daha kolay belirleyecek ve doğru medya kanalı seçimi sayesinde kampanyalarından daha verim alabilecektir.

 

Medya Planı Metrik Takibi Yapmak

 

E-ticaret Kampanyalarınızı Ticimax ile Planlayın

 

E-ticaret sitenizi Ticimax ile kurarak sizler de e-ticaret kampanyalarınızı doğru bir şekilde planlayabilirsiniz. Ticimax e-ticaret alt yapıları içerisinde yer alan kampanya türleri sayesinde e-ticaret sitenizin satışlarını artırabilirsiniz. Bununla beraber altyapımızda yer alan özellikleri kullanarak kampanya raporlarınıza kolayca ulaşabilir ve e-ticaret sektöründe başarıyı yakalayabilirsiniz.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret