Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Pazarlamanın Uzmanlarından Sosyal Medya Pazarlamasına Yönelik İpuçları

İçerikler;

Sosyal medya pazarlaması her geçen gün önem kazanan dijital pazarlama yöntemlerinden birisi haline geldi. Çünkü her gün milyonlarca kişi Instagram, Facebook, Youtube ve Twitter gibi sosyal medya platformlarına üye oluyor. Sosyal medya kullanıcıları sosyal medya platformlarına üye olduktan sonra bu platformlar üzerinden bildikleri markalar, yakın arkadaşları ve yeni insanlar ile bağlantı kuruyor.

 

Özellikle sosyal medya kullanıcılarının markalar ile etkileşime geçmesi firmalara belirli avantajlar sağlıyor. Ticari faaliyet gösteren işletmeler, sosyal medya platformları üzerinden hedef kitlelerine markalarını tanıtma imkânı sağlıyor. Bununla beraber ürün, hizmet ve kampanya tanıtımı yaparak takipçilerinin satın alma kararlarını etkiliyor. Fakat bu noktada işletmelerin en önem vermesi gereken şeylerden birisi olarak karşımıza iyi bir sosyal medya pazarlaması çıkıyor.

 

Sosyal medya platformlarında ürün, hizmet ve kampanyaları için profesyonel sosyal medya pazarlaması yapan işletmeler diğerlerine nazaran marka bilinirliklerini ve satışlarını daha hızlı bir şekilde arttırma fırsatı yakalıyor. İşletmelerin bu tür avantajlardan yararlanması için ise belirli şeyleri göz önünde bulundurarak hareket etmesi gerekiyor.

 

Sosyal Medya Pazarlaması yapmak isteyen işletmeler için hazırladığımız Pazarlamanın Uzmanlarından Sosyal Medya Pazarlamasına Yönelik İpuçları adlı bu yazımızda sizlerle belirli sosyal medya pazarlama stratejilerini paylaşacağız bununla beraber sosyal medyada parkanızı nasıl temsil etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz. Siz de bu yazımızı inceleyebilir ve sosyal medya pazarlamasına yönelik birçok detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-ticarette Satışlarınızı Arttıracak 6 Pazarlama Yöntemi (2021 Yeni)

 

Pazarlamanın Uzmanlarından Sosyal Medya Pazarlamasına Yönelik İpuçları

 

Profesyonel Bir Sosyal Medya Hesabı Yaratın

 

Sosyal medya uzmanı olarak çalışan kişilerin sosyal medya platformlarına yönelik en önemli önerilerinden birisi profesyonel bir sosyal medya hesabı yaratmak. Çünkü sosyal medya platformlarında profesyonel olarak gözüken işletmeler platformlarda daha kolay bir şekilde satışlarını arttırma fırsatı yakalıyor. Bununla beraber profesyonel hesaplarının etkileşim oranları diğer hesaplara oranla daha hızlı yükseliyor.

 

Profesyonel sosyal medya hesabı yaratmak için işletmelerin dikkat etmesi gereken önemli noktalar bulunuyor. Gelin şimdi bunlara hep beraber bir göz atalım.

 
  • Pazarlama uzmanlarına göre işletmeniz için sosyal medya hesabı açarken ilk dikkat etmeniz gereken şeylerin başında kullanıcı adınız yer alıyor. Kullanıcı adını seçerken işletmelerin marka ismini kullandıkları akılda kalıcı bir kullanıcı adı seçmeleri gerekiyor.
  • İkinci olarak ise profesyonel bir sosyal medya hesabında ön plana çıkan şeyin profil resmi olduğu söyleniyor. Profesyonel bir sosyal medya hesabı yaratmak isteyen işletmelerin profil resmi olarak logolarını kullanmaları gerekiyor.
  • Biyografi alanı da işletmeler ve e-ticaret firmaları için önemli alanlar arasında yer alıyor. Takipçilerine güven vermek isteyen işletmeler biyografi alanlarını profesyonel bir şekilde oluşturuyor. Bununla beraber işletmeler biyografi alanlarında sektörlerine yönelik hashtagler de kullanarak takipçilerine kolay bir şekilde ulaşma fırsatı yakalıyor.
  • İletişim, e-posta adresi, telefon numarası ve internet sitesi gibi alanlarda sosyal medya pazarlamasında önem teşkil ediyor. Bu alanları dolduran işletmelerin takipçileri markalara daha kolay bir şekilde güveniyor.
 

Sizler de Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube gibi sosyal medya platformlarında pazarlama çalışmaları yapacaksanız ilk olarak profilinizde profesyonelliğinizi yansıtmalı ve bu alanları doğru bir şekilde doldurmaya özen göstermelisiniz.

 

İlgili İçerik; E-ticaret Siteleri İçin Sosyal Medya Pazarlama İpuçları

 

Sosyal Medya Pazarlaması İpuçları Profesyonellik

 

Sosyal Medya Platformlarının Dinamiklerini İnceleyin

 

Sosyal medya pazarlaması yapacak olan işletmelerin önem vermesi gereken bir diğer konu da platformların dinamikleridir. Çünkü her sosyal medya platformunun dinamiği ve kullanıcı kitlesi birbirinden farklıdır.

 

Pazarlama çalışmalarında başarılı olmak ve iyi bir sosyal medya stratejisi geliştirmek isteyen işletmelerin ilk olarak pazarlama yapacakları platformlara karar vermesi gerekmektedir. Bunun ardından ise bu platformda yer alan kitlelerini analiz etmeleri ve kitlelerine uygun bir şekilde iletişim yürütmeye önem vermeleri gerekmektedir.

 

Pazarlama uzmanlarının bu önerilerine kulak vererek sizler de yer alacağınız platformlara karar vermeye özen gösterebilir ve platform dinamiklerine uygun bir şekilde hareket ederek pazarlama çalışmalarınızda başarılı olabilirsiniz.

 

Sosyal Medya Pazarlaması İpuçları Dinamikler

 

Fotoğraf ve Video Ölçülerini Önemseyin

 

Her sosyal medya platformunun kendine has bir yapısı ve kullanıcı kitlesi olduğunu sizlerle yazımızın üst bölümünde paylaşmıştık. Sosyal medya platformlarına göre değişiklik gösteren başka bir unsurda fotoğraf ve video ölçüleridir. Yani kısacası platformların sosyal medya fotoğraf ve video ölçüleri birbirlerine göre farklılık göstermektedir.

 

Bu nedenle işletmeler içerik oluşturma süreçlerinde hangi sosyal medya platformlarında paylaşım yapmaları gerektiğine karar vermeli ve işletmeler bu platformların görsel ve video boyutlarına göre içerikler oluşturmalıdır.

 

Sizler de böylece profesyonel bir sosyal medya profili oluşturabilir ve takipçilerinize güven vererek pazarlama çalışmalarınızda başarıya ulaşabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; En Etkili 5 Yeniden Pazarlama Yöntemi (2021 Yeni)

 

Sosyal Medya Pazarlaması İpuçları Fotoğraf Video

 

Düzenli Paylaşım Yapın

 

Pazarlamanın Uzmanlarından Sosyal Medya Pazarlamasına Yönelik İpuçları adlı yazımızın bu bölümünde her işletme için önemli detaylardan birisi olan düzenli paylaşımlar hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

 

Sosyal medya platformlarının algoritması ve kullanıcı kitlesi incelendiğinde bu platformlara emek veren işletmelerin daha ön plana çıkarıldığı görülüyor. Bu da işletmeler için düzenli paylaşım yapma zorunluluğunu beraberinde getiriyor.

 

Genellikle işletmeler düzenli paylaşım yapabilmek ve takipçileri ile iletişimlerini sürdürebilmek için sosyal medya takvimi oluşturuyor ve bu takvime uygun paylaşımlar yapıyor.

 

Sizler de düzenli paylaşımlar yapmak için Buffer, HootSuite gibi sosyal medya planlama araçlarını kullanabilirsiniz. Bu araçları kullanarak sosyal medya içerik takviminizi hazırlayabilir ve planlanmış gönderiler oluşturarak istediğiniz zamanda paylaşılmasını sağlayabilirsiniz.

 

Sosyal Medya Pazarlaması İpuçları Paylaşım

 

Gönderi Tasarımına Önem Verin

 

Pazarlama uzmanları sosyal medya pazarlaması yapacak olan kişilerin gönderi tasarımına önem vermesi gerektiğini söylüyor. Çünkü gönderi tasarımı, sosyal medya kullanıcılarına ulaşmak ve takipçilerinize güven vermek için oldukça önemli unsurlar arasında yer alıyor. Bu nedenle işletmelerin profesyonel gönderi tasarımı yapması gerekiyor ve sosyal medya tasarımı yaparken işletmelerin belirli unsurları göz önünde bulundurması gerekiyor.

 

Sosyal Medya Uzmanlarına Göre;

 
  • İşletmelerin kurumsal kimliklerini profillerinde yansıtması takipçilerine güven vermesini sağlıyor.
  • Gönderi tasarımı Adobe Photoshop, Canva ve Adobe Light Room gibi araçları kullanmak işletmelerin profesyonel görseller ve videolar oluşturmasını sağlıyor.
  • Sosyal medya gönderilerinde kullanılacak metinlerde işletmenizin amaçlarına göre call to action metinlerine yer vermeniz gerekiyor.
  • Hedef kitlenizde yer alan kişiler ulaşmak için ise gönderilerinizde doğru hashtagler kullanmanız gerekiyor.
  • Özellikle Twitter, Instagram ve Facebook gibi story özelliği olan sosyal medya platformlarında bu özelliği kullanmak işletmelere oldukça büyük katkılar sağlıyor.
  • Canlı özelliğini kullanan işletmeler takipçileri ile daha yakın bir bağ kuruyor ve marka sadakatlerini daha kolay bir şekilde arttırıyor.
  Sizler de sosyal medya platformlarında pazarlama çalışmaları yapacaksanız bunları göz önünde bulundurabilir ve profesyonel çalışmalar yapabilirsiniz.

İlgili İçerik; E-ticarete Yeni Başlayanlara Pazarlama Önerileri

 

Sosyal Medya Pazarlaması İpuçları Gönderi Tasarımı

 

Reklamlara Önem Verin

 

Sosyal medya pazarlaması yapacak işletmelerin hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşmasını sağlayan reklamlar pazarlama uzmanlarına göre oldukça önemli. Çünkü işletmelerin hedef kitlelerinde milyonlarca kişi bulunuyor ve reklam çalışmaları yapmayan işletmeler bu kitlenin bir bölümüne ulaşabiliyor. Fakat reklam çalışmaları sayesinde işletmeler hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşıp marka, ürün ve hizmetlerini tanıtıyor.

 

Yani kısacası sosyal medya reklamları uzmanlara göre işletmelere müşteri kazandırıyor ve değer katıyor. Sizler de markanızın sosyal medya hesaplarını büyütmek ve işletmenizi bir adım ileriye taşımak istiyorsanız belirlediğiniz bütçelere dahilinde sosyal medya reklamları verebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Sosyal medya pazarlaması

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret