Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Sosyal Medya Takvimi Nasıl Hazırlanır?

İçerikler;

Sosyal medya kullanımın dünya genelinde büyük bir artış göstermesi işletmelerin sosyal medya kullanma zorunluluğunu beraberinde getirdi. Günümüzde birçok ürün ve hizmetlerini tanıtmak, marka bilinirliğini ve satışlarını arttırmak gibi farklı amaçlarla sosyal medya platformlarında yer alıyor.

 

İşletmeler sosyal medya platformlarında yer alırken belirli türlerde içerikler üretiyor ve bunları paylaşıyor. Bazı dönemlerde ise firmalar ürettikleri içerikler için reklam vererek hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşmayı amaçlıyor.

 

Firmalar, sosyal medya platformlarında yer alırken belirli unsurları göz önünde bulundurmalıdır. Sosyal Medya Takviminin de aralarında bulunduğu bur unsurlar müşteri sadakatini arttırmak ve marka güvenilirliğini sağlamak için önemli rol oynuyor.

 

Sosyal Medya Takvimi Nasıl Hazırlanır adlı bu yazımızda işletmenizin sosyal medya hesaplarını bir adım daha ileriye götürecek bir takvim olan Sosyal Medya takvimi ile ilgili sizlere bilgi vereceğiz. Sizler de bu yazımızı inceleyerek sosyal medya planlaması hakkında daha fazla bilgi alabilir ve sosyal medya hesaplarınızı kolayca kuvvetlendirebilirsiniz.

 

Sosyal Medya Takvimi Nasıl Hazırlanır

 

Sosyal Medya Takvimi Nedir?

 

Sosyal medya takvimi, kişi ve işletmelerin sosyal medyada yayınlayacakları içerikleri planlamak için hazırlanan bir takvim türüdür. Sosyal medya takvimi markalar tarafından haftalık ve aylık olarak hazırlanmaktadır. Genellikle sosyal medya takvimi içerisinde;

 
 • Tarih
 • Görsel, Video veya Hikâye ( Post Türü)
 • Post Metni
 • Kullanılacak Hashtagler
 • Reklam Bütçesi
 • Özel Günler
 

Gibi alanlar yer almaktadır. Böylece işletmeler bu takvim içerisinde yer alan içeriklerin sosyal medya planlamasını daha kolay bir şekilde yaparak planlı ve etkili paylaşımlar yapabilmektedir.

 

İlgili İçerik; Sosyal Medya Pazarlama

 

İlgili İçerik; Sosyal Medya Uzmanı Nedir, Nasıl Olunur?

 

Sosyal Medya Takvimi Nedir

 

Sosyal Medya Planlamasının Sağladığı Avantajlar

 

Sosyal medya takviminin en etkili olduğu şeylerden birisi sosyal medya planlamasıdır. Kişi ve işletmeler sosyal medya planlaması yaparak sosyal medya planlamasının sağladığı avantajlardan kolay bir şekilde yararlanabilmektedir. Sosyal medya planlamasının sağladığı avantajlar şunlardır;

 
 • Firmalar belirli tarih ve günlerde paylaşım yapacağı için sosyal medya hesaplarının etkileşim oranlarını arttırabilmektedir.
 • Sosyal medya takvimi hazırlamak ve bu takvime uygun bir şekilde paylaşımlar yapmak firmaların marka bilinirliğini arttırmasında oldukça etkili bir unsurdur.
 • İşletmeler sosyal medya planlaması sayesinde sitelerine ziyaretçi çekebilmekte ve böylece ürün ve hizmet satışlarını arttırabilmektedir.
 • Sosyal medya takvimi hazırlamak işetmelerin planlı bir şekilde hareket etmesini sağlarken zaman ve bütçe yönetimi konusunda da yardımcı olmaktadır.
 

Sizler de sosyal medya platformlarında daha fazla etkileşim almak, planlı ve programlı bir şekilde hareket ederek satışlarınızı arttırmak istiyorsanız sosyal medya hesaplarınız için bir takvim hazırlayabilir ve bu takvime uygun hareket edebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-ticaret Siteleri İçin Sosyal Medya Pazarlama İpuçları

 

Sosyal Medya Planlaması Avantajları

 

Sosyal Medya İçerik Takvimi Hazırlanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 

Sosyal Medya Takvimi Nasıl Hazırlanır diyenlere bilgi verdiğimiz yazımızın bu bölümünde sizlere Sosyal Medya İçerik Takvimi Hazırlanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler hakkında bilgiler vereceğiz.

 

Sosyal medya takvimi, sosyal medya hesaplarınızın dönüşüm ve ziyaretçi sayılarını arttırmak ve popüler hale gelebilmeniz için oldukça önemli bir unsur. Fakat bunları yapmak isteyen firmaların sosyal medya takvimi hazırlarken belirli unsurları göz önünde bulundurması gerekiyor.

 
 • İlk olarak işletmelerin sosyal medyada paylaşacağı içeriklere önem vermesi gerekiyor. İçerik takvimi oluştururken firmaların hedef kitlesini analiz etmesi ve hedef kitlesinin ilgi alanlarına yönelik bir içerik takvimi oluşturması gerekiyor.
 • Firmalar sosyal medya içerik takvimi hazırlarken hedef kitle analizinin sonucunda içerik diline ve paylaşım gün ve saatlerine karar vermesi gerekiyor. Bununla beraber hedef kitlenizde yer alan kişilerin cinsiyet ve meslek bilgilerini de sosyal medya planı hazırlarken göz önünde bulundurmanız gerekiyor.
 • Firmaların sosyal medyada paylaşacakları içerikleri çeşitlendirmesi ve bu içerik türlerine sosyal medya içerik planında yer vermesi gerekiyor . Günümüzde markalar tarafından sosyal medya platformlarında en çok görsel, video, hikâye ve canlı yayın gibi içerik türleri kullanarak içeriklerini çeşitlendiriyor.
 • Sosyal medya takviminde önem vermeniz gereken başka bir konu ise kullanacağınız hashtagleri belirlemeniz. Genellikle planlı bir şekilde hareket etmek isteyen işletmeler gönderilerinde kullanacakları hashtagleri, hashtag analiz programları ile buluyor ve takvim hazırlarken bunları da not ediyor.
 • Sosyal medya takvimleri içerisinde özel günlerde yapılacak paylaşımlar da yer alıyor.
 • Hedef kitlesine ulaşmak isteyen birçok firma reklamlı bir şekilde gönderilerini paylaştığı için sosyal medya takviminde reklam bütçesinin de yer alması ve planlanması gerekiyor.
 

Sizler de etkileşiminizi ve popülerliğini arttırmak istiyorsanız sosyal medya içerik takvimi hazırlarken bu unsurlara göz önünde bulundurmalı ve bunlara uygun bir biçimde sosyal medya takvimi hazırlamalısınız.

 

İlgili İçerik; Instagram'dan Satış Yapma Teknikleri ile Satışlarınızı Arttırın

 

İlgili İçerik; Sosyal Medya Yasası Nedir, Neleri Kapsar?

 

Sosyal Medya Takvimi Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Sosyal Medya Takvim Araçları

 

Sosyal Medya Takvimi hazırlayarak planlı ve programlı bir şekilde sosyal medya post paylaşımları yapmak isteyen kişi ve işletmelerin kullandığı Sosyal Medya Takvim Araçları bulunmaktadır. Genellikle kişi ve işletmeler;

 
 • Hootsuite
 • Tweet Deck
 • Facebook Business Manager ve Business Suite
 

Gibi sosyal medya planlama araçlarını kullanarak sosyal medya gönderilerini planlayabilmektedir. Sosyal Medya Takvimi Nasıl Hazırlanır adlı yazımızın devamında sizlere bu sosyal medya planlama araçları hakkında bilgi vereceğiz siz de bu yazımızın devamından bu araçlar hakkında bilgi alabilir ve sosyal medya planlaması yaparken hangi aracı kullanacağınıza karar verebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Sosyal Medya Planı Hazırlamak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

İlgili İçerik; 2021'de Sosyal Medya Etkileşimlerinizi Arttıracak Stratejiler Sosyal Medya Takvimi Araçları

 

HootSuite

 

2008 yılında Kanada’da hayata geçirilen bir sosyal medya planlama aracı olan HootSuite, birçok farklı özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Genellikle bu araç üzerinden;

 
 • Sosyal medya takvimi oluşturabilmektedir.
 • Hootsuite üzerinden içerikler planlaması yapmak oldukça kolaydır. Paylaşım yapılacak platform, saat ve gün takvim üzerinden belirlenebilmekte ve paylaşım saatinde paylaşımlar otomatik olarak yapılmaktadır.
 • Hootsuite üzerinden paylaşılan gönderilerin raporları ve etkileşim takibi gibi süreçleri kolay bir şekilde yapılabilmektedir.
 

Sizler de sosyal medya planlaması yapmak ve sosyal medya takvimi oluşturmak için Hootsuite kullanabilir ve programlı bir şekilde hareket edebilirsiniz.

 

Sosyal Medya Takvimi Araçları Hootsuite

 

Tweet Deck

 

Twitter hesaplarını daha kolay bir şekilde yönetmek için oluşturulan bir platform olan Tweet Deck ilk dönemlerde farklı bir firma olarak karşımıza çıkmıştır. Bir süre sonra bu uygulama Twitter tarafından satın alındı ve bunun sonrasında platform Twitter arayüzü ile entegre edildi. Tweet Deck kullanan kişi ve işletmeler artık bu platform üzerinden;

 
 • Twitter gönderileri için bir paylaşım takvimi oluşturabiliyor.
 • Tweet Deck arayüzü sayesinde firmalar bildirim, içerik takvimi ve mesajlar gibi birçok bölümü hızlı bir şekilde takip edebiliyor.
 • Oluşturulan tweetler Tweet Deck’te planlı bir şekilde yer aldığı için işletmeler programlı bir şekilde gönderilerini zamanlayabiliyor.
 

Sizler de twitter hesabınızı yönetmek için sosyal medya takvim araçları arasında yer alan bu uygulamayı kullanabilir ve programlı bir şekilde tweet atabilirsiniz.

 

Sosyal Medya Takvimi Araçları Tweet Deck

 

Facebook Business Manager ve Facebook Business Suite

 

Sosyal Medya Takvim Araçları arasında gösterebileceğimiz bir sosyal medya planlama araçlarından diğerleri ise Facebook Business Manager ve Facebook Business Suite. Günümüzün en çok kullanılan sosyal medya platformları olan Facebook ve Instagram’da sosyal medya takvimi oluşturmak ve belirli zaman aralıkları ile paylaşım yapmak isteyen kişiler bu iki programı kullanarak gönderilerini hızlı bir şekilde planlayabiliyor.

 

Bununla beraber Facebook Business Suite ve Manager, işletmelerin reklam planlaması yapmasına da olanak sağlıyor. Sizler de bu iki uygulamayı kullanarak gönderilerinizi planlayabilir ve programlı bir şekilde paylaşım yapabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Facebook’un Yeni Özelliği: Facebook Business Suitev

 

İlgili İçerik; Facebook Business Manager Rehberi

 

Sosyal Medya Araçları Facebook Business Manager

 

Ticimax ile Sosyal Medya Pazarlama Ayrıcalıklarından Yararlanın

 

E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren çoğu işletmenin ilk aklına gelen e ticaret alt yapısı olan Ticimax e-ticaret alt yapıları ile sizler de sosyal medya pazarlama araçlarından yararlanabilir ve e-ticaret sitenizin satışlarını arttırabilirsiniz.

 

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret