Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Uzun Bir Link Nasıl Kısaltılır? URL Kısaltma Araçları

İçindekiler;

E-ticaret siteleri, internet siteleri bloglar ve kurumsal siteler için linkler oldukça önemlidir. Çünkü URL yani bir diğer tabirle Linkler aracılığı ile işletmeler sitelerine trafik çekebilmektedir. Fakat sitelerde yer alan URL yapılarından dolayı linklerin oldukça çok uzun olduğunu söylemek mümkündür.

 

Daha estetik sosyal medya paylaşımları yapmak, paylaşımlarına olan ilgiyi gözlemlemek, sitelerine ziyaret çektikleri platformları öğrenmek isteyen kişi ve işletmeler genellikle URL kısaltma araçları kullanmaktadır.

 

Link kısaltmak isteyen kişiler için hazırladığımız Uzun Bir link Nasıl Kısaltılır? URL Kısaltma Araçları adlı bu yazımızda sizlere link kısaltma ile ilgili bilgi vereceğiz ve bununla beraber link kısaltırken kullanabileceğiniz araçlar hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Sizler de bu yazımızı inceleyebilir ve bu konular hakkında bilgi edinerek linklerinizi kısalta bilirsiniz.

 

Uzun Bir Link Nasıl Kısaltılır? URL Kısaltma Araçları

   

Link kısaltma, dijital platformlarda var olan uzun bir adresin kısaltma işlemine verilen isimdir. Genellikle işletmeler belirli link kısaltma araçlarını kullanarak link kısaltma işlemi yapabilmektedir.

 

İlgili İçerik; Yeni Başlayanlar İçin Arama Motoru Optimizasyonu

 

URL Link Kısaltma Nedir

   

Link kısaltma işlemi yapmak işletmelerin birçok avantajlı durumdan yararlanmasını sağlayan bir işlemdir. Genellikle link kısaltma sitelerini kullanan işletmeler;

 
 • Sitelerinde yer alan bir URL’yi gizlemek
 • Uzun linkleri çevirerek profesyonelliklerini arttırmak
 • Linklerini kayıt altına alabilmek
 • Linklerini ürün, hizmet ve kampanyalar gibi kategoriler kullanarak sınıflandırmak
 • Kendi işletmelerine özel kısaltılmış linkler oluşturarak profesyonel gözükmek
 • Sitelerine nereden trafik geldiğini ölçümlemek ve belirli istatistiklere ulaşmak
 • Sosyal medya platformlarında yapacakları paylaşımların daha estetik durmasını sağlamak
 

Link kısaltma işlemlerinde markaların hangi amaçlar güttüğü her markaya göre değişiklik göstermektedir. Fakat markalar genellikle yukarıda sizlerle paylaştığımız amaçları, hedefleri ve istekleri için link kısaltma işlemi yapmaktadır.İlgili İçerik; E-ticarette Link Yapıları Hakkında Önemli Bilgiler URL Link Kısaltma Neden Yapılır

   

Link kısaltma nasıl yapılır diyen kişi ve işletmelerin ilk olarak link kısaltma araçları hakkında bilgi alması gerekmektedir.

 

Link kısaltma araçları, internet sitenizde yer alan uzun linkleri kısaltmanızı sağlayan araçlara verilen isimdir. Genellikle işletmeler tarafından belli başlı araçlar kullanılarak link kısaltma işlemi yapılmaktadır.

 
 • Bit.ly
 • Ow.ly
 • Tiny.url
 • Rebrandly
 • Clickmeter
 • Buffer
 • Clkim
 

Uzun bir link kısaltmak isteyen kişi ve işletmeler tarafından en çok kullanılan link kısaltma aracıdır. Gelin şimdi bu araçlara tek tek bir göz atalım.

 

İlgili İçerik; En Çok Kullanılan Link (URL) Kısaltma Araçları

 

URL Link Kısaltma Araçları Nelerdir

 

Bit.Ly

 

Peter Stern tarafından 2008 yılında piyasaya sürülen link kısaltma araçlarından birisi Bit.ly’dir. Bit.ly çıktığı günden itibaren birçok marka ve kişi tarafından kullanılmıştır. Bu nedenle bu link kısaltma aracı en popüler link kısaltma araçları arasında yer almaktadır.

 

Bit.ly ile link kısaltmak isteyen kişilerin link kısaltma işlemi yapabilmesi için bir bit.ly hesabı olması gerekmektedir. İşletmeler genellikle amaçlarına ve hedeflerine göre ücretsiz ya da ücretli bit.ly hesapları açarak url kısaltma işlemlerini kolay bir şekilde yapabilmektedir.

 

Bit.ly’e kaydolmak isteyen kişiler kayıt formunu doldurarak kaydolabilecekleri gibi Google hesapları ile de bu platforma kaydolabilmektedir. Kayıt işlemlerinin ardından bit.ly hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir.

 

Bit.ly ile link kısaltmak için;

 
 • Panelde yer alan Create butonuna tıklamanız gerekmektedir.
 • Create butonuna tıkladıktan sonra Enter Long Url bölümüne kısaltmak istediğiniz uzun linkinizi yazmanız gerekecektir.
 • Source bölümüne nereden gelen ölçümleri izlemek istediğinizi yamanız gerekmektedir. Örneğin; utm_source=facebook gibi bir parametre girerek yalnızca Facebooktan gelen trafiği ölçümlemeniz mümkündür.
 • Medium bölümü ise bağlantıyı nasıl dağıttığınızı anlayacağınız bölümdür. Utm_medium=paidsearch gibi bir parametre yazarak bu bölümü doldurabilir ve ücretli reklamlardan gelen trafik kaynaklarını ölçümleyebilirsiniz.
 • Campaign ise içeriğin konusu hakkında bilgi vermektedir. Örneğin %20 Mayıs indiriminiz için utm_campaign=20percent-mai21 gibi bir parametre girebilirsiniz.
 

Bunlara dikkat ederek sizler de profesyonel bir şekilde uzun linklerinizi bit.ly ile kısaltabilir ve sitenize gelen trafiği ölçümleyebilirsiniz.

 
İlgili İçerik; E-ticaret Siteniz İçin Doğal Backlink Kazanma İpuçlarıURL Link Kısaltma Araçları Bitly

 

Ow.ly

 

Link kısaltma araçları arasında yer alan bir diğer araç da Ow.ly’dir. Hoot Suite tarafından geliştirilen bir link kısaltma aracı olan Ow.ly, daha önce herkesin kullanımına açık bir link kısaltma sitesiyken Hoot Suite tarafından yapılan güncellemeler ile Hoot Suite paneline taşınmıştır.

 

Ow.ly kullanarak url kısaltmak isteyen kişilerin bu nedenle bir hoot suite hesabı olması gerekmektedir. Hoot suite hesabınızı açtıktan sonra kontrol panelinizde yer alan Ow.ly sayesinde sizler de uzun linklerinizi kısaltabilirsiniz. Bununla beraber Ow.ly sayesinde linklerinize nereden tıklama geldiğini ölçümleyebilir ve belirli raporlara ulaşabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; URL Nedir? SEO Uyumlu URL Adresi Nasıl Oluşturulur?

 

URL Link Kısaltma Araçları Owly

 

Tiny.Url

 

Kevin Gilbertson tarafından Ocak 2002 tarihinde geliştirilen ve piyasaya sunulan bir link kısaltma aracı olan Tiny.Url üyeliksiz bir şekilde link kısaltması yapabileceğiniz araçlardan birisidir.

 

Tiny.url ile link kısaltma nasıl yapılır diyen kişilerin ilk olarak Tinyurl.com sayfasına giriş yapması ve ardından kısaltacakları linki panele girmeleri gerekmektedir. Linkinizi girdikten ve make TinyURL butonuna bastıktan sonra linkiniz kısaltılacaktır.

 

Tiny Url, hesap açmadan kullanabileceğiniz bir platform olsa da linklerinizi ölçümlemek ve trafik kaynaklarınıza göz atmak istediğiniz takdirde bu platformda bir hesap açmanız gerekmektedir. Böylece kısalttığınız tüm linkleri kayıt altına alabilir ve nereden trafik çektiğinizi gözlemleyebilirsiniz.

 

URL Link Kısaltma Araçları Tinyurl

 

Click Meter

 

Url kısaltıcı siteler arasında yer alan Click Meter, 2012 yılında piyasaya sürülmüştür. Diğer link kısaltma araçlarının aksine oldukça gelişmiş bir link kısaltma aracı olan Clik Meter’in yüzden fazla özelliği bulunmaktadır.

 
 • Ülkeye göre hedefleme
 • İzleme ve görüntüleme sayıları
 • IP
 • Konum bilgileri
 • Kaynak analizi
 • Gösterge tabloları
 

Bu url kısaltma sitesinin en öne çıkan özellikleri olarak bilinmektedir. Sizler de bu link kısaltma programını kullanabilir ve sitenizde yer alan uzun linkleri kısa linklere dönüştürebilirsiniz. İçerisinde yer alan profesyonel özellikler sayesinde bağlantılarınıza gelen trafiği daha profesyonel bir şekilde ölçümleyebilir ve stratejilerinizi daha kolay bir şekilde planlayabilirsiniz.

 

URL Link Kısaltma Araçları Click Meter

 

Buff.ly

 

Sosyal medya planlama araçları içerisinde yer alan Buffer, her gün piyasaya sunduğu özellikler sayesinde kendisini ön plana çıkarıyor. Buffer’ın son dönemlerde piyasaya sunduğu araçlardan birisi olan Buff.ly, kontrol paneli içerisinde yer alan bir link kısaltma aracı olarak biliniyor.

 

Buffer ile sosyal medya planlaması yapan kişi ve işletmeler buff.ly sayesinde paylaşım metinlerine girdikleri linkleri otomatik bir şekilde kısaltma imkânı yakalıyor. Çünkü Buffer, metinlerde yer alan linkleri ölçümleyebilmeniz için otomatik link kısaltma özelliğini kullanıyor.

 

Sizler de sosyal medya paylaşımlarınız için link kısaltmak ile uğraşmak istemiyorsanız sosyal medya planlama araçları içerisinde bulunan Buffer’ı kullanabilir ve anında linklerinizi kısaltarak paylaşımlarınızı yapabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; 301 ve 302 Yönlendirme Yöntemleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

URL Link Kısaltma Araçları Buffly Buffer

 

Clkim

 

Uzun bir link nasıl kısaltılır diyen kişilerin kullanabileceği araçlardan birisi de Clkim’dir. Birçok profesyonel firma tarafından kullanılan bir link kısaltma sitesi olan Clkim ile, linklerinizi kısaltmanız ve bağlantılarınıza gelen trafiği ölçümlemeniz mümkündür. Ücretli olarak kullanabileceğiniz Clkim’in aylık 12 dolar, 84 dolar ve 120 dolarlık paketleri bulunmaktadır.

 

URL Link Kısaltma Araçları Clkim

 

Ticimax ile SEO Uyumlu Linkler Yaratın

 

Ticimax e-ticaret alt yapılarını kullanarak sizler de e-ticaret sitenizi kurabilir ve e-ticaret sektöründe daha doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax e-ticaret alt yapıları içerisinde bulunan seo modülleri sayesinde sitenizde seo dostu bir link inşası yapabilir ve seo çalışmalarınıza rakiplerinizden bir adım önde başlayabilirsiniz.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

 

Yazar: Tolga Sefa Ağyıldız

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt
Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2023 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax