Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Whatsapp İşletme Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

İçindekiler;

Whatsapp işletme hesabı, müşterilerine özel hizmet ve destek vermek isteyen işletmelerin Whatsapp Business üzerinden oluşturdukları hesaplara verilen isimdir. Whatsapp işletme hesabı sayesinde markalar işletme bilgilerini müşterileri ile paylaşabilirken gelen mesajlara ise otomatik yanıtlar verebilmektedir.

 

2009 yılında kullanıma sunulan Whatsapp’ın 2 milyardan fazla kişi tarafından kullanıldığı ve her geçen kullanım oranlarının arttığı bir mesajlaşma uygulaması olduğu bilinir. Bu nedenle müşterileri ile iletişime geçmek isteyen firmaların en çok kullanılan mesajlaşma uygulamaları arasında yer alan Whatsapp’ı profesyonel bir şekilde kullanabilmeleri için Whatsapp işletme hesabı açması gerekir.

 

Peki nasıl açılır Whatsapp işletme hesabı ve işletmelere sağladığı avantajlar nelerdir, gelin hep beraber bu yazımızda buna bir göz atalım.

 

İlgili İçerik; Trendyol’da Satış Yapmak için Bilmeniz Gerekenler

 

Whatsapp İşletme Hesabı (Whatsapp Business) Nasıl Açılır?


Whatsapp İşletme Hesabı (Whatsapp Business) Nasıl Açılır
 

Whatsapp işletme hesabı açmak için işletmelerin yerine getirmesi gereken adımlar şunlardır;

 
 • Whatsapp Business indirin ve başlatın.
 • Hizmet koşullarını inceleyin.
 • Whatsapp işletme hesabı kaydınızı gerçekleştirin.
 • Hesap aktarımını tamamlayın.
 • Erişim izinlerinizi tamamlayın.
 • Whatsapp işletme bilgilerinizi tamamlayın.
 

Bu adımları tamamladıktan sonra Whatsapp işletme hesabınızı açabilirsiniz.

 

Whatsapp Business İndirin ve Başlatın

 

Whatsapp işletme hesabı açmak için ilk olarak telefonunuza ya da tabletinize Whatsapp Business indirmeniz gerekir. Whatsapp Business uygulamasını Play Store ya da APP Store üzerinden ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.

 

Uygulama indikten sonra telefonunuzda Whatsapp Business’ı bulun ve üzerine tıklayın. Bu işlemi yaptıktan sonra Whatsapp Business uygulaması açılacaktır.

 

Hizmet Koşullarını İnceleyin ve Onaylayın

 

Whatsapp işletme hesabınızı açmadan önce Whatsapp Business’ın Hizmet Koşullarını okumanız ve adından kabul etmeniz gerekmektedir. Bu adımı tamamladıktan sonra devam et butonuna tıklayarak Whatsapp İşletme Hesabı açma işleminize devam edebilirsiniz.

 

Kaydınızı Gerçekleştirin

 

Bir sonraki adımda karşınıza çıkan ekranda Whatsapp Business kaydınızı gerçekleştirmeniz gerekir. İşletme hesabınızın açılması için Whatsapp sizlerden bir telefon numarası isteyecektir. Her ne kadar Whatsapp mobil uygulaması kullandığınız telefon numarasını otomatik bir şekilde algılıyor olsa da hesabınızı açarken farklı bir numara kullanmak istiyorsanız bu adımda numaranızı değiştirmeniz gerekir.

 

Hesap Aktarımını Tamamlayın

 

Whatsapp kullanan fakat Whatsapp işletme hesabı açarak müşterileriyle daha etkili bir iletişim kurmak isteyen bir işletmeyseniz bu adımda hesap aktarımınızı yapmanız gerekmektedir. Whatsapp hesap aktarım sürecinde aktarma işlemini otomatik bir şekilde yürütmektedir. Fakat bazı durumlarda Whatsapp Business son sohbet yedeğinizi geri yüklemek için onay isteyebilmektedir.

 

Bu noktada kişilerin devam et ya da geri yükle butonuna tıklaması yeterlidir. Ardından hesap aktarım işlemi tamamlanana kadar uygulamadan çıkmamanız ve telefonunuzu açık tutmanız gerekmektedir.

 

Erişim İzinlerinizi Tamamlayın

 

Whatsapp işletme hesabı açma adımında uygulama kişileriniz ve fotoğraflarınız için erişim talep edecektir. Kişi ve fotoğraf erişiminizi vererek rehberinizde kayıtlı olan kişilerin hepsini Whatsapp Business hesabınıza ekleyebilirsiniz.

 

Whatsapp İşletme Bilgilerini Girin

 

Whatsapp işletme hesabı açarken en önem vermeniz gereken konulardan birisi işletme bilgileridir. Çünkü sizinle iletişime geçmek isteyen kişiler işletmeniz ile ilgili gerekli bilgilere işletme profili üzerinden ulaşacaktır. Bu nedenle keşfet bölümüne tıkladıktan sonra işletme profiline dokunmanız ve Whatsapp işletme profilinizi oluşturmanız gerekir.

 
 • İşletme Adı
 • İşletmenin Adresi
 • İşletme Açıklaması
 • Hizmet Verilen Saatler
 

Gibi işletmenize yönelik bilgileri bu bölümden düzenlemeniz mümkündür. Bu bilgileri girerek müşterilerinizin ya da potansiyel müşteri adaylarınızın işletmenize güven duymasını sağlayabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Yerel SEO Nedir? Local SEO Nasıl Yapılır?

 

Whatsapp Yeşil Tik Nedir?


Whatsapp Yeşil Tik Nedir
 

Whatsapp yeşil tik, ilgili Whatsapp hesabının gerçek ve güvenilir bir kimliğe sahip olan bir işletme olduğunu gösterir.

 

Hedef kitlenizde yer alan kişiler güvenilir firmalar ile iletişime geçmek istediği için Whatsapp işletme hesabı kurduktan sonra yeşil tik almanız oldukça önemlidir.

 

Whatsapp Yeşil Tik Nasıl Alınır?

 

Whatsapp işletme hesabınız için yeşil tik almak istiyorsanız Whatsapp’ın Ticaret ve İş Politikalarına uygun olmanız gerekir. Bunun yanı sıra;

 
 • İşletme hesabınızın bir Whatsapp API hesabı olması önemlidir.
 • İşletme hesaplarının Meta Business Manager üzerinden doğrulanması gerekir.
 • 2FA yani 2adımlı doğrulamanız açık olmalıdır.
 

Bunları yerine getiren Whatsapp işletme hesapları pilot uygulama içine dahil edilebilecek ve yeşil tik alabilecektir. Fakat şu an Whatsapp yeşil tik uygulaması pilot bir uygulama olarak yürütülmektedir ve yalnızca belirli şirketlerin erişimine açıktır.

 

Whatsapp İşletme Hesabının Özellikleri


Whatsapp İşletme Hesabının Özellikleri
 

Whatsapp tarafından geliştirilen Whatsapp Business uygulaması işletmelerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak geliştirilmiştir. Bu yüzden Whatsapp Business hesabı olan işletmeler belirli ayrıcalıklara sahiptir.

 
 • İşletmeler sabit telefon numaraları ile Whatsapp işletme hesabı kurabilmektedir.
 • İşletmenize ait unvan, site, adres, mesai saatleri gibi bilgileri işletme profilinize eklemeniz mümkündür.
 • Web Whatsapp özelliğini kullanarak bilgisayar üzerinden gelen mesajları kontrol etmeniz mümkündür.
 • Whatsapp Entegrasyonu ile işletmeler Whatsapp işletme hesaplarına gelen mesajları kontrol edebilmekte ve anında yanıtlar vererek müşterilerinin güvenini kazanmaktadır.
 • Whatsapp Business içerisinde spam özelliği bulunduğu için istenmeyen mesajlar almanızın önüne geçebilirsiniz.
 • Detaylı mesajlaşama istatistiklerine ulaşabilirsiniz.
 • Müşterileriniz için otomatik yanıtlar oluşturabilir ve onlarla iletişiminizi sürdürebilirsiniz.
 

Whatsapp Business yani bir diğer adıyla Whatsapp işletme hesabının kullanabileceğiniz başlıca özellikle bunlardır.

 

Whatsapp İşletme Hesabını Kimler Kullanabilir?

 

Whatsapp işletme hesabı kullanabilmek için Whatsapp’tan onay almanız gerekmektedir. Küçük Ölçekli İşletme sahipleri kolay bir şekilde Whatsapp Business kullanmaya başlayabilirken bazı işletmeler ise Whatsapp’tan onay alamamaktadır.

 

İlgili İçerik; Chat GPT Nedir? Chat GPT ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

 

Whatsapp İşletme Hesabını Kimler Kullanamaz?


Whatsapp İşletme Hesabını Kimler Kullanamaz
 

Whatsapp işletme hesabı aslında birçok işletme türü tarafından kullanılabilirken bazı işletme türleri tarafından da kullanılamamaktadır. Çünkü bu tür işletmeleri Whatsapp onaylamamaktadır.

 
 • Alkol ürünleri
 • Tütün ürünleri
 • Kripto Para borsaları
 • İlaç ve sağlık ürünü satan firmalar
 • Canlı hayvan satışı yapan firmalar
 • Ateşli silah veya mühimmat satışı yapan firmalar
 • Kumar ve bahis oynatan işletmeler
 

Whatsapp işletme hesabı açamamaktadır. Açılsa bile bu tür işletme türleri fark edildiğinde ilgili hesaplar Whatsapp tarafından kapatılmaktadır.

 

Whatsapp İşletme Hesabının Avantajları

 

Whatsapp işletme hesabı kullanmanın işletmelere sağladığı bazı avantajlar bulunmaktadır. Gelin şimdi hep beraber Whatsapp İşletme Hesabının Avantajları nelermiş bir göz atalım.

 
 • Whatsapp işletme hesabını ücretsiz bire şekilde kullanabilirsiniz. Ücretsiz Whatsapp Business sayesinde müşterileriniz ile iletişime geçebilirsiniz.
 • Whatsapp business içerisinde yer alan otomatik mesaj gönderme özelliği sayesinde müşterilerinize otomatik mesajlar gönderebilirsiniz. Böylece müşterileriniz ve potansiyel müşterileriniz ile iletişime geçerken zaman kazanırsınız.
 • Whatsapp işletme profilinizi istediğiniz bilgiler ile özelleştirebilir ve müşterilerinizin işletmeniz hakkındaki en doğru bilgilere ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
 • Whatsapp business uygulamasında yer alan katalog özelliği ise müşterilerinize ürün ve hizmet tanıtımı yapabilir ve böylece satışlarınızı artırma fırsatı yakalayabilirsiniz.
 • Whatsapp entegrasyon özelliği sayesinde moderasyon sağladığınız uygulamalar üzerinden Whatsapp mesajlarınızı anlık bir şekilde takip edebilir ve müşterileriniz ile iletişiminizi hızlı bir şekilde sürdürebilirsiniz.
 

Bu tür avantajlardan yararlanmak istiyorsanız sizler de Whatsapp Business’ı indirebilir ve işletmenize ait bir Whatsapp İşletme Hesabı açabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Buybox Nedir? Trendyol Buybox Nasıl Kazanılır?

 

Whatsapp İşletme Hesabı Ücretli mi?


Whatsapp İşletme Hesabı Ücretli mi
 

Whatsapp işletme hesabı açmak isteyen kişi ve işletmelerin en çok yanıt aradığı sorulardan birisi de Whatsapp işletme hesabı açmak ücretli mi sorusudur.

 

Hayır, işletmeler herhangi bir ücret ödemeden Whatsapp işletme hesabı açabilmekte ve kullanabilmektedir. Hesap açma işlemi gerçekleştirmek için Whatsapp Business indirmeniz ve kayıt süreçlerini tamamlamanız gerekmektedir.

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Yazar: Kadir Demiray

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt
Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2023 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax