Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Yurt Dışına Satış Nasıl Yapılır?

İçerikler;

E-ticaret günümüzün en popüler kazanç elde etme yöntemlerinden birisi. Son dönemlerin trend mesleklerinden birisi haline gelen E-ticaret ile uğraşanlar programlı bir şekilde işlerini geliştirdiğinde kısa süre içerisinde büyüyebiliyor. Genel olarak e-ticaret yapan kişiler Türkiye’de ve Yurt dışına satışlarını gerçekleştiriyor. Yurt dışına satış yapanlar ise genellikle döviz üzerinden para kazanmak için daha çok çalışıyor.

 

Yurt dışına satış yapmak isteyenlerin genellikle birçok konuda daha çok çalışması gerekiyor. Yurtdışına satış nasıl yapılır adlı bu yazımızda sizlerin yurt dışına satış yapmasını kolaylaştıracak unsurları ele alacak ve e-ihracat hakkında bilgi vereceğiz.Yurtdışına Satış Nasıl Yapılır?

 

E-ihracat Nedir?

 

E-ihracat, bir firmanın mağazasında bulunan ürünleri internetten yurt dışına satması anlamına gelmektedir. Kısacası e-ihracat, bir ürünü başka ülkede bulunan müşterilere satmak demektir.

 

Genellikle e-ihracat terimi, yurt dışına satış ve sınır ötesi satış olarak da bilinmektedir. E-ihracat yaparak yurt dışına ürün satmak isteyen kişilerin ise bilmesi gereken birçok unsur bulunmaktadır.E-ihracat Nedir

 

E-ihracat Nasıl Yapılır?

 

E-ihracat yapmak isteyen kişiler iki şekilde ürünlerini yurt dışına satabilmektedir. Bu iki yöntem e-ihracat pazaryerlerinde satış yapmak ve e-ihracat sitesi kurarak yurt dışına satış yapmaktır.

 

Genel olarak e-ihracat pazaryerlerinde satış yapan firmalar Etsy, Ebay, Amazon ve Propars gibi pazaryerlerinde ürün satışı gerçekleştirmektedir. Bu yazımızda sizler için hem pazaryerlerinden yurt dışına satış yapmak hem de e-ihracat sitesi kurarak satış yapmak hakkında bilgi vereceğiz.

 

İlgili İçerik; E-ihracat Sitesi Nasıl Kurulur?

 

İlgili İçerik; E-ihracat nasıl yapılır?

 

E-ihracat Nasıl Yapılır

 

E-İhracat Sitesi Kurarak Yurtdışına Satış Yapmak

 

E-ticaret veya e-ihracatın alışılagelmiş satış yöntemlerinden ilki e-ihracat veya e-ticaret sitesi kurarak satış yapmaktır. E-ihracat yaparak satış yapmak isteyen kişiler ise ilk olarak e-ihracat sitesi kurarak yurt dışına satışlarını yapabilmektedir.

 

E-ihracat sitesi kurarak yurt dışına satış yapmak isteyen kişiler hem daha kolay marka bilinirliği yaratabilmekte hem de kurumsal kimliklerini kolay bir şekilde e-ihracat sitelerinde yansıtabilmektedir.

 

Yurt dışına satış yapmak isteyen firmaların ise e-ihracat sitesi kurdukları esnada dikkat etmesi gereken unsurlar bulunmaktadır.

 

İlgili İçerik; Kurumsal Kimlik Oluşturma Rehberi

  

Ticimax İle Yurt Dışına Satış Yapan E-ihracat Siteleri

 

Ticimax ile e-ihracat sitesi kuran birçok marka bulunmaktadır. Sizlere fikir vermesi için yazımızın bu bölümünde Ticimax ile kurulan ve yurtdışına satış yapan e-ihracat sitelerini paylaşıyoruz .

 

 

 

Yerelleştirmeler Yapmaya Özen Gösterin

 

Yurt dışına satış yapmak isteyen kişilerin ilk olarak dikkat etmesi gereken şeylerden birisi yerelleştirilmiş bir e-ihracat sitesi kurmaktır. Yerelleştirilmiş e-ihracat sitesi, satış yapılacak ülkenin dinamikleri, dili, ödeme yöntemleri gibi unsurlar göz önünde bulundurularak yapılmaktadır.

 

Aksi halde yerelleştirmeler yapılmadığı takdirde e-ihracat siteleri başarısız olma ihtimaliyle karşı karşıya kalacaktır. Çünkü genellikle farklı bir ülkeye satış yapmak isteyen kişilerin ilk dikkat etmesi gereken şeyler atlanmış olacak ve bu da satışlarınızın azalmasına neden olacaktır.Yurtdışı Satışı Yerleştirmeler

 

Arama Motoru Optimizasyonuna Önem Verin

 

E-ihracat sitesi açan bir firmanın dikkat etmesi gereken başka bir unsur ise arama motoru optimizasyonudur. E-ihracat sitenizi İngilizce, Almanca veya Fransızca gibi dillerde kuracağınız için arama motoru optimizasyonu yaparken bu ülkelerdeki terimleri incelemeniz gerekmektedir.

 

Arama motoru optimizasyonu Google sıralamalarında ilk sıralarda çıkmanızı sağlayacak ve bu sayede hem dönüşümleriniz hem de ziyaretçi sayınız hızlı bir şekilde artacaktır.

 

İlgili İçerik; SEO Analizi Nasıl Yapılır?

 

İlgili İçerik; Arama Motoru Uyumluluğu Hakkında Bilmeniz Gerekenler 2021

 

Yurtdışı Satışı SEO Arama Motoru Optimizasyonu

 

Reklam Çalışmaları Yaparak E-İhracat Sitenizi Ön Plana Çıkarın

 

Başka ülkelere satış yapmak isteyen kişilerin e-ihracat sitesi kurduktan sonraki süreçlerini iyi yönetmesi başarılı bir girişim yaratmalarının sırrıdır. İnternetten yurt dışına satış yapmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken önemli unsurlardan bir diğeri de Reklam Çalışmalarıdır.

 

E-ihracat siteleri göz önünde bulundurulduğunda birçok rakibiniz olduğunu görebilirsiniz. Bu rakiplerinizin önüne geçmek için yapmanız gereken çalışmalar SEO ve Reklam Çalışmalarıdır. SEO çalışmaları hakkında yazımızın üst bölümünde sizlerle bilgi ve referans içerikleri paylaştık. Bu bölümde ise reklam çalışmaları hakkında bilgi vereceğiz.

 

Reklam Çalışmaları, genel olarak en çok kullanılan platformlar için yapılan çalışmalardır. Sosyal Medya platformlarında ve Google Adwords Reklamlarında yapacağınız çalışmalar ile e-ihracat sitenizin tanıtımını kolaylaştırabilirsiniz.

 
  • Sosyal Medya Reklamları; E-ihracat yapmak isteyenlerin ilk göz önünde bulundurduğu unsurlardan birisi sosyal medya reklamlarıdır. Genellikle firmalar sosyal medya reklamları sayesinde potansiyel müşterilerine daha kolay bir şekilde ulaşabilmekte ve satışlarını arttırmaktadır. Bu nedenle sizler de hem müşterilerinizle iletişim kurmak hem de sosyal medya reklamları ile gelir arttırmak için bu yöntemi kullanabilirsiniz.
  • Google Adwords Reklamları; Google Adwords reklamları işletmenizin ihtiyacına göre çeşitlendirilmiş birçok reklam türünü kapsamaktadır. Genel olarak arama motoru reklamları, alışveriş reklamları ve görüntülü reklam ağları Google’da en çok kullanılan reklam türüdür.
 

Google Reklamlarını dilediğiniz takdirde arama motorlarında hedef anahtar kelimeler ile verebilirsiniz. Bununla beraber farklı web sitelerinde gösterilen alışveriş reklamları ve görüntülü reklamları da tercih ederek hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

 

Yurtdışı Satışı Reklam Çalışmaları

 

Amazon, Ebay ve ETSY’den Satış Yapmak

 

Yurt dışına satış yapmak isteyen kişilerin e-ihracat yapmayı tercih ettikleri bir başka yöntem ise Amazon, Ebay ve ETSY gibi pazaryerlerinden satış yapmaktır. Genellikle bu pazaryerleri de ülkemizde bulunan pazaryerleri gibi çalışmaktadır.

 
  • Amazon Amerika merkezli bir pazaryeridir. Her geçen gün büyüyen bu pazaryerinden satış yapmak isteyen kişiler ilk olarak başvurularını gerçekleştirmekte ve sonrasında da istenilen evrakları onaylatarak satış yapmaya başlamaktadır.
 

Amazon’da ülkemizde bilinen N11, Trendyol, Hepsiburada gibi çalışmaktadır ve genellikle bu pazaryerinden satış yapan kişiler yaptıkları satışların ücretini alırken komisyon ödemektedir.

 
  • Ebay, Merkezi Amerika’da bulunan ve açık arttırma yöntemi ile satış yapabileceğiniz bir pazaryeridir. Ebay’da yapılan satışlardan da belirli bir komisyon alınmaktadır.
  • ETSY, Genellikle tasarım ürünlerin bulunduğu ETSY’de ülkemizdeki pazaryerleri mantığıyla çalışmaktadır.
 

E-ihracat yapmak isteyen kişiler pazaryerlerinde satış yapmaya başladığında müşteri kitlesi, reklam ve marka bilinirliği gibi birçok avantajdan yararlansa da pazaryerlerindeki rekabet, farklı satıcılar, vade süresi ve komisyon oranları gibi birçok dezavantaja da maruz kalmaktadır.

 

Bu nedenle e-ihracat yapacak olan kişilerin ilk olarak yapması gereken şey sitelerini açmak ve sonrasında da kendi ürünlerini pazaryerlerine koymak olacaktır. Bu sayede hem e-ihracat sitenize daha kolay trafik çekebilir hem de marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Amazon’da Ürün Satmak için Bilmeniz GerekenlerYurtdışı Satışı Amazon Ebay Etsy

 

Yurt Dışına Ürün Satmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

 

Amerika, İngiltere, Fransa veya Almanya gibi ülkelere satış yaparak gelirlerini arttırmak isteyen firmaların satışlarına odaklanmadan önce dikkat etmesi gereken birkaç husus bulunmaktadır. Bu hususlar gelirlerinizi arttırmak için sizlere yardımcı olacaktır.

 

Yurt dışına Satış Nasıl Yapılır sorumuzun ilk bölümünde sizlere reklam, SEO, Yerelleştirmeler hakkında birçok bilgiyi verdik. Bu bölümde ise genel olarak kargo süreçleri, müşteri memnuniyeti gibi konular hakkında bilgi vereceğiz. Kargo Süreçlerinizi İyi Yönetin

 

Amerika’ya e-ticaret yapmak ya da İngiltere’ye e-ticaret yapmak gibi konular hakkında araştırma yapan ve işini büyütmek isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken önemli unsurlardan birisi kargo süreçleridir.

 

Genellikle Türkiye’de uygun fiyatlarla gönderim sağlansa da konu yurt dışı olduğunda kargo ücretlerinde artış gözlemlenmektedir. Hem gümrük vergileri hem de kargo süreçleri hakkında bilgi sahibi olmanız işinizi kolay bir şekilde geliştirmenize olanak sağlayacaktır. Bu nedenle kargo süreçlerini iyi yönetmek için;

 
  • Yurt dışına gönderim yapan kargo firmaları ile iletişime geçmelisiniz.
  • İletişime geçtiğiniz kargo firmalarından gönderim süreci, teslimat süreci gibi konular hakkında bilgi almalısınız.
  • İlgili kargo firmalarından fiyat teklifi istemelisiniz.
  • Gelen tekliflerin değerlendirmesini ve analizini iyi yapmalı ve kararınızı vermelisiniz.
 

Bu süreçleri tamamlamadan ve bir kargo anlaşması yapmadan yurt dışına satış yapmaya başlamanız e-ihracatta başarısız olmanıza neden olabilecektir. Çünkü genellikle üst bölümde de söylediğimiz gibi yurt dışına ürün göndermek için ödenecek ücretler firmalara ve mesafeye göre farklılaşmaktadır. Bu nedenle kargo firmaları ile iletişime geçmeli ve bunun sonrasında satış yapmaya odaklanmalısınız.

 

Yurtdışı Satışı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Müşteri Memnuniyetini Göz Önünde Bulundurun

 

Yurt dışına satış yapmak isteyen kişilerin göz önünde bulundurması gereken bir başka unsur ise müşteri memnuniyetidir. Müşterileriniz verdiğiniz hizmet veya sattığınız üründen ne kadar memnun olursa satışlarınızın o kadar fazla artacağını düşünebilirsiniz.

 

Müşteri memnuniyetini arttırmaya yönelik yapmanız gereken en önemli şeyin ise hızlı teslimat olduğunu unutmamanızda fayda var.

 

İlgili İçerik: Hızlı Teslimat ve E-ticaret İlişkisi

 

Yurtdışı Satışı Müşteri Memnuniyeti

 

E-ihracat Sitesi Nasıl Kurulur?

 

E-ihracat yapmak isteyenlerin hızlı bir şekilde e-ihracat sitesi kurma konusunda yararlanabileceği Ticimax e-ihracat paketleri sayesinde siz de kolayca e-ihracat sitenizi kurabilirsiniz.

 

Ticimax ile kurulan e-ihracat sitelerinde yer alan çoklu dil özelliği, çoklu para birimi ekleme, lokasyon bazlı fiyatlandırma, ülke bazlı ziyaretçi tanıma özelliği ve yurt dışı kargo entegrasyonları gibi birçok unsurdan yararlanabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2020 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret