Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimize sağladığınız kişisel verilerin, Aydınlatma Metnimizde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu tacir ilişkisi kapsamında rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Hemen Demoyu İnceleyin” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Çapraz Satış Nedir? Cross-Selling Nasıl Yapılır?

Güncelleme Tarihi: 19.01.2024

İçindekiler;

Cross selling ya da bilinen Türkçe anlamıyla çapraz satış, markaların ürün ve hizmet satışı yaparken hedef kitlelerinin ilgilenebileceği farklı ürünleri de onlara gösterdiği bir satış stratejisidir. Müşterilerin farklı alanlardaki ihtiyaçlarını çapraz satış ile karşılayan markalar hem müşterilerin markalarına olan sadakatini artırmakta hem de daha fazla satış yaparak gelir elde etmektedir.

 

Çapraz satış yapmak müşteri sadakatini ve gelir artırmanın yanı sıra e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren işletmelere birçok avantaj da sağlanmaktadır. Fakat bu süreçte müşteriyi satın almaya teşvik etmek isteyen e-ticaret firmalarının önem vermesi ve dikkatli olması gereken belirli konular bulunur. Aksi takdirde müşterilerin alışveriş süreci olumsuza dönüşebilir.

 

Çapraz Satış Nedir, Cross-Selling Nasıl Yapılır adlı bu yazımızda sizlere çapraz satış hakkında bilgi vereceğiz. Bunun yanı sıra çapraz satış yaparken dikkat etmeniz gereken konular ve çapraz satış yöntemlerinden de bahsedeceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve çapraz satış hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 İlginizi Çekebilir: Instagram'dan Satış Yapmak

 

Çapraz Satış Nedir?

 

Çapraz satış, e-ticaret sektöründe ya da fiziksel mağazalardan satış yapan markaların bir ürün veya hizmet satın almak isteyen müşterilere ilgilendikleri ya da ilgilenebilecekleri ürünleri önererek satış yaptığı satış stratejisine verilen isimdir.

 

Cross-selling stratejileri sayesinde e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren markalar ortalama sepet tutarlarını ve satışlarını artırarak daha fazla gelir elde etme fırsatı yakalamaktadır.

 

Çapraz Satışın Avantajları Nelerdir?

 

Çapraz satış özellikle e-ticaret sektörü ile özdeşleşmiş bir satış stratejisi olsa da hem fiziksel mağazalarda hem de e-ticaret sektöründe oldukça çok kullanılan bir stratejidir. Çünkü çapraz satış yapmak markalara birçok avantaj sağlamaktadır. Çapraz satış yapmanın sağladığı avantajlar şunlardır:

 
 • Çapraz satış stratejisi markaların gelir artırmasına yardımcı olur. Çünkü çapraz satış sayesinde markalar müşterilerine ürün ve hizmet önerisi yaparak ek gelir elde eder.
 • Müşterilerini iyi bir şekilde tanıyan ve segmente eden e-ticaret firmaları çapraz satış yapacakları müşterilerine doğru ürünleri önererek müşterinin markaya olan sadakatini artırır.
 • Müşteriler ürün ve hizmet ihtiyaçlarını tek bir markadan karşılayabileceklerini gördükleri takdirde markalara daha sadık olur.
 • Çapraz satış özellikle e-ticaret sektöründe stokları azaltmak için de kullanılan bir satış yöntemidir. Bu yöntem markaların stoklarının azalmasına yardımcı olurken operasyonel ve depolama maliyetlerinin azalmasına da olanak tanır.
 • Bir müşterinin markaya karşı olan memnuniyetini artırır ve bu da cross-selling yöntemi sayesinde işletmelerin pazarlama faaliyetlerinde harcadıkları bütçelerin azalmasını destekler.
 • Çapraz satış stratejisi sayesinde markalar ortalama sepet tutarlarını kolayca artırır.
 • Cross-selling yapmak işletmelerin rakiplerine karşı rekabet avantajı elde etmesine olanak tanır.
 • Özellikle kampanya dönemlerinde yapılan bundle ürün, kombin ürünlere yönelik indirim gibi kampanyalar sayesinde markalar birden fazla kategoride ürün satışı yapabilir.
 • Markaların müşterilerini tanımalarını sağlar
 • Ürün tanıtımını destekler ve pazarlama faaliyetlerinde harcanan bütçenini azalmasına olanak tanır.
 

Çapraz satış yapmak isteyen e-ticaret firmalarının bu noktada birçok unsura dikkat etmesi ve stratejik bir şekilde hareket etmesi gerekir.

 

Çapraz Satış Nasıl Yapılır?

 

Çapraz satış nasıl yapılır sorusuna yanıt arayan markaların bir stratejisi olması gerekir. Bu süreçte de stratejiyi belirlemek için markaların müşterilerini tanıması oldukça önemlidir.

 
 • Müşterileri tanıma
 • Müşterileri segmentlere ayırma
 • Ürünleri tanıma
 • İlgili ürünleri tanıma
 • Kişiselleştirilmiş teklif sunma
 • Kişiselleştirilmiş pazarlama çalışmaları
 • Kampanyalarınızı Düzenleyin
 

Çapraz satış stratejisini geliştirmek isteyen her markanın önem vermesi gereken başlıca konulardır. Sizler de bu süreçleri profesyonel bir şekilde yönetebilir ve böylece çapraz satış yapabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir: Satış Planı Nedir

 

Müşterilerinizi Tanıyın ve Analiz Edin

 

Çapraz satış yaparak ürün satışlarını artırmak isteyen her markanın müşterilerini iyi bir şekilde tanıması gerekir. Müşterilerin alışveriş alışkanlıkları hakkında bilgi sahibi olmak ihtiyaçlarını anlamak ve satın alma geçmişlerini inceleyerek hangi ürün ve hizmetleri satın aldıklarını öğrenmek markaları çapraz satış stratejilerini geliştirmelerine olanak tanır.

 

Bu nedenle müşterilerine ürün önererek ya da müşteriler için kampanya planlayarak çapraz satış yapmak isteyen kişi ve işletmelerin müşteri analizi yapması gerekir.

 

Müşterileri Segmentlere Ayırın

 

Müşterilerinizi analiz ettikten sonra fark edeceğiniz gibi her müşterinin alışveriş alışkanlıkları, ilgi alanları ve satın aldığı ürünler aynı değildir. Bu nedenle iyi bir cross-selling stratejisi geliştirmek isteyen markaların müşterilerini segmentlere de ayırması gerekir.

 

Genellikle cross-selling yapmak isteyen markalar bu noktada alışveriş alışkanlıkları, demografik bilgileri, cinsiyet, ilgi alanları gibi önemli metrikleri göz önünde bulundurarak müşterilerini segmentlere ayırmaktadır.

 

İlginizi Çekebilir: Satış Psikolojisi Nedir

 

Ürünlerinizi Tanıyın

 

Çapraz satış stratejisi geliştirmek isteyen kişi ve işletmelerin kendi ürün ve hizmetlerini de tanıması gerekir. Çünkü bir marka kendi ürün ve hizmetlerini ne kadar iyi bir şekilde tanırsa hedef kitlesinde ya da müşterileri arasında yer alan kişilere o ürünleri daha kolay bir şekilde önerebilir.

 

Bu nedenle her markanın sattığı ürünleri incelemesi, ne tür faydalar sunduğu hakkında bilgi sahibi olması ve piyasadaki aynı eş değere sahip olan ürünlerden farklarını tespit ederek ön plana çıkarması gerekir.

 

İlgili Ürünleri Belirleyin

 

Bir markanın sattığı her ürün birbiri ile ilişkili olmayabilir. Bu nedenle çapraz satış yapmak isteyen işletmelerin satışlarını artırmak istedikleri ürün ve hizmetler ile ilişkili olabilecek diğer ürünler hakkında bilgi sahibi de olması gerekmektedir.

 

Bir ürün ile ilişkili olan diğer ürünleri belirlemek markaların sepet ya da ürün sayfalarında bu ürünleri ön plana çıkarmalarını sağlar. Bununla beraber kampanyalarına bu ürünleri de dahil ederek çapraz satış stratejilerini geliştirmelerinde etkin rol oynar.

 

İlginizi Çekebilir: İnternetten Satış Nasıl Yapılır

 

Kişiselleştirilmiş Teklifler Sunun

 

Çapraz satış yapmanın belki de en hızlı yöntemi kişiselleştirilmiş teklifler sunmaktır. Örneğin bir kozmetik e-ticaret sitesinden sürekli yağlı ciltler için bakım ürünleri almaya yönelen kişilere yeni çıkan bir ürün veya hizmeti tanıtmaya yönelik bir kişiselleştirilmiş teklif sunmak bireylerin bu ürünlere yönelmesini sağlayacaktır. Bunun yanı sıra ilgili ürünlerde yapılan indirim ve kampanyalar sayesinde ise markaların çapraz satış yapma olanağı artış gösterecektir.

 

Kişiselleştirilmiş Pazarlama Çalışmaları Yapın

 

Kişiselleştirilmiş pazarlama çalışmaları bireylerin kendisini özel hissetmesine olanak tanır ve genellikle bireyler bir ürün veya hizmeti bu çalışmalar sayesinde alma eğilimi gösterir. Bu noktada çapraz satış yapmak isteyen işletmeler çoğu zaman hedef kitlelerinde yer alan kişilere bir ürün veya hizmeti tanıtan e-mail marketing ve sms pazarlaması çalışmaları yapar. Bu müşterilerin hem kendilerini özel hissetmelerini sağlar hem de alışveriş yapma olanağını artırır.

 

Ticimax ile Kampanyalarınızı Düzenleyin

 

E-ticaret sektöründe çapraz satış yaparak satış artırmak isteyen her marka kampanya kurguları ile bu amaçlarına ulaşabilir.

 
 • X Kategorisinden Alışveriş Yapan Kişilere Y Ürününde %10 İndirim
 • X Kategorisinden Alışveriş Yapan Kişilere Y Ürününde 10 TL İndirim
 • X Kategorisinden Alışveriş Yapan Kişilere Y Kategorisinde %10 İndirim
 • X Kategorisinden Alışveriş Yapan Kişilere Y Kategorisinde 10 TL İndirim
 

Gibi kampanya kurguları çapraz satış yapmak isteyen markaların en çok yöneldiği kurgulardır. Sizler de e-ticaret sitenizi Ticimax ile kurarak ya da Ticimax e-ticaret altyapısına taşıyarak satışlarınızı artırabileceğiniz birçok çapraz satış kampanya kurgusundan yararlanabilirsiniz. Bunun yanı sıra Ticimax’ın Bundle ürün gibi gelişmiş e-ticaret özellikleri sayesinde kendi çapraz satış planınızı geliştirebilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

Yazar: Tolga Sefa Ağyıldız

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimize sağladığınız kişisel verilerin, Aydınlatma Metnimizde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu tacir ilişkisi kapsamında rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Hemen Demoyu İnceleyin” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2024 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax