Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

E-Ticarette Ürün Fiyatlandırma Stratejileri

İçerikler;

E-ticaret yapan veya e-ticarete başlayan kişilerin en çok merak ettiği şeylerden biri de e-ticarette ürün fiyatlandırma stratejileridir. E-Ticaret firmaları arasında rekabet oldukça büyük olduğu için firmalar genellikle fiyatları ile ön plana çıkmakta ve müşterilerini çekmektedir.

 

Sizlerin de doğru fiyatlandırma yapabilmesi ve rakipler karşısında ön plana çıkan firmalardan biri olabilmesi için e-ticarette ürün fiyatlandırma stratejileri adlı bu yazımızda fiyatlandırma nasıl yapılır, fiyatlandırma yapılırken nelere dikkat edilmelidir ve doğru fiyatlandırma stratejileri nelerdir bunları ele alacağız.

 

E-Ticarette Ürün Fiyatlandırma Stratejileri

 

Fiyatlandırma Nedir?

 

Fiyatlandırma, bir firmanın ürün veya hizmetlerini satacağı fiyatı belirlediği süreçtir. E-ticaret firmaları için oldukça önemli olan fiyatlandırma ile firmanız rakiplerinizin önüne geçebilecek ve firmalar arasında büyüyen rekabette ön plana çıkacaktır.

 

Fiyatlandırma Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

E-ticarette ürün fiyatlandırma yazımızda sizlerin doğru fiyatlandırma yapabilmesi için fiyatlandırma yaparken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler vereceğiz.

 

İnsanların alışveriş alışkanlıklarının belirlenmesindeki en önemli etkenlerden biri fiyatlandırmadır. Fiyatlandırma yaparken dikkat edilmesi gereken unsurları dikkate alarak sizler de doğru fiyatlandırma yapabilirsiniz. Bu da sizlerin rakipleriniz önünde ön plana çıkmanıza olanak sağlayacaktır. Gelin şimdi hep beraber fiyatlandırma yaparken nelere dikkat etmeliyiz bakalım;

 
 • Rakip Analizi
 • Hedef Kitle Analizi
 • Talepler
 • Ürün Alış Fiyatları
 • Ürün Maliyetleri
 

Gibi birçok unsur ürün fiyatı belirlerken göz önüne almanız gereken şeylerdendir. Özellikle e-ticarette ürün fiyatlandırma stratejileri arasında rakip analizi oldukça önemlidir.

 

E-Ticarette Ürün Fiyatlandırma Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Rakip Analizi ile Rakiplerinizi Doğru Bir Şekilde Tanıyın

 

E-ticarette ürün fiyatlandırma yaparken ilk adım olarak rakip analizi yapmak gerekmektedir. Yapacağınız rakip analizi sayesinde sizler de e-ticaret ile gelir elde eden rakiplerinizin fiyat ve kampanya stratejilerini görebilir ve bu stratejileri göz önünde bulundurarak fiyatlarınızı belirleyebilirsiniz.

 

Rekabet odaklı yapacağınız fiyatlandırma stratejisi ürün fiyatlandırma yaparken en çok kullanılan stratejilerden birisidir. Rakiplerinizin analizini yaparken ürün maliyetleri, ürünün lojistik süreçleri gibi birçok unsuru da göz önünde bulundurmanız kar etmenizi kolaylaştıracaktır.

 

E-Ticarette Ürün Fiyatlandırma Rakip Analizi

 

Hedef Kitle Analizi İle Müşterilerinizi Tanıyın

 

E-ticaret’in en önemli unsurlarından biri hedef kitledir. E-ticaret firmaları doğru bir şekilde yaptıkları hedef kitle analizi sayesinde müşterilerini daha yakından tanıyabilmekte ve bu kişiler hakkında bilgiler edinerek potansiyel müşterilerini müşteriye çevirme oranlarını arttırmaktadır.

 

Sizler de ürün fiyatlandırması yaparken ilk olarak hedef kitlenizde yer alan kişilerin alışveriş alışkanlıkları, cinsiyetleri ve yaş aralıkları gibi birçok unsuru göz önünde bulundurabilir ve hem ürünlerinizi doğru bir şekilde tespit edebilir hem de ürün fiyatlandırmasını göz önünde bulundurabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Hedef Kitle Nedir?

 

İlgili İçerik; Google Analytics Nedir, Neden Önemli?

 

E-Ticarette Ürün Fiyatlandırma Hedef Kitle Analizi

 

E-ticaret Sitenizin İstatistiklerini Göz Önünde Bulundurun

 

E-ticaret sitelerinin doğru fiyatlandırma stratejileri belirlemesini kolaylaştıracak başka bir strateji ise genellikle e-ticaret sitesine üye olan kişilerin istatistiklerine bakmak olacaktır.

 
 • En çok satış yapılan ürünler
 • En çok ziyaret edilen ürünler
 • En çok alışveriş yapan yaş grupları
 

Gibi unsurları göz önünde bulundurarak ürün fiyatlarınızda değişiklikler yapabilirsiniz. Örneğin en çok ziyaret edilen ürünler üzerinden nasıl bir fiyatlandırma stratejisi yapılması gerektiğini belirleyelim.

 

E-ticaret sitenizde ziyaretçilerin ilgisini çeken birçok ürün bulunmaktadır. Bu ürünlerin ziyaret satıları ve satış oranlarını belirleyebilirsiniz. En çok ziyaret edilen ürünler arasında satış oranı az olan ürünler bulunuyorsa, burada ziyaretçilerin bu ürünü daha uygun fiyatlarla aradığını düşünebilir ve bu ürünün fiyatında indirim yaparak satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

E-Ticarette Ürün Fiyatlandırma İstatistikler

 

Arz ve Talebi Göz Önünde Bulundurun

 

E-Ticarette Ürün Fiyatlandırma Stratejileri arasında bulunan en önemli konulardan birisi de arz ve taleptir. Genellikle üretim alanında yaşanan problemler, sevkiyatlar ve gümrük süreçleri gibi birçok nedenden dolayı bazı dönemlerde insanların aradığı ürünler piyasada azalmaktadır.

 

Bu dönemlerde belirli ürünlere olan talep artarken arz da azalmalar meydana gelmektedir. Bu durumu sürekli olarak incelemeniz oldukça önemlidir. Belirli bir dönemde bir ürüne karşı talep artarken arz azalıyorsa sizler de bu ürünün fiyatında yükselişe giderek kar oranınızı arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Türkiye’de En Çok Satılan Ürünler

 

E-Ticarette Ürün Fiyatlandırma Arz ve Talepler

 

Fiyatlandırma Stratejisi Türleri

 

E-Ticarette Ürün Fiyatlandırma Stratejileri genellikle firmaların ihtiyaçlarına göre şekillenmiştir. E-ticarette ürün fiyatlandırması yaparken kullanılabilecek birçok fiyatlandırma stratejisi türleri bulunmaktadır. Genel olarak fiyatlandırma stratejileri şunlardır;

 
 • Biçimlendirme Fiyatlandırması
 • Rekabetçi Fiyatlandırma
 • Çoklu Fiyatlandırma Stratejisi
 • İndirimli Fiyatlandırma Stratejisi
 

E-ticarette en çok kullanılan fiyatlandırma stratejileri arasında yer almaktadır. Gelin şimdi E-Ticarette Ürün Fiyatlandırma Stratejileri yazımızın bu bölümünde bu fiyatlandırma stratejileri nelermiş bir göz atalım.

 

İlgili İçerik; E-ticarette Satışlarınızı Arttıracak 6 Pazarlama Yöntemi (2021 Yeni)

 

E-Ticarette Ürün Fiyatlandırma Strateji Türleri

 

Biçimlendirme Fiyatlandırması

 

E-ticarette en çok kullanılan fiyatlandırma stratejisi türlerinden birisi biçimlendirme fiyatlandırmasıdır. Biçimlendirme fiyatlandırması genel olarak firmaların ürün maliyeti üzerinde işaretleme yapılarak önceden belirlenmektedir.

 

Genel olarak endüstri standartlarında yapılan kâr marjı yüzdesi baz alınarak ürün fiyatlandırması yapılır ve fiyatlar satılan malın maliyetine eklenerek hesaplanmaktadır.

 

E-Ticarette Ürün Fiyatlandırma Stratejileri Biçimlendirme

 

Rekabetçi Fiyatlandırma

 

E-Ticarette Ürün Fiyatlandırma Stratejileri adlı yazımızın Fiyatlandırma Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler bölümünde sizlere rakip analizi yapmanız gerektiğinden bahsetmiştik. Rakip analizleri rekabetçi fiyatlandırma yapabilmek için oldukça önemli bir konudur.

 

İnternetten alışveriş yapan tüketiciler genel olarak bir ürünü satın almadan önce birçok e-ticaret sitesinde bu ürünlere yönelik aramalar gerçekleştirmektedir. Bunun sonrasında ise tüketiciler bir ürünü satın alırken en iyi fiyatı sunan e-ticaret sitesine yönelmektedir.

 

Rekabetçi fiyatlandırma stratejisi, rakip firmaların fiyatları karşılaştırılarak bu fiyatlar üzerinden yapılan fiyatlandırmalar için kullanılan bir terimdir. Rekabetçi fiyatlandırma stratejisi yapmak isteyen firmalar ilk olarak rakiplerini analiz etmeli ve bunun sonrasında kendi fiyatlarını belirlemelidir.

 

E-Ticarette Ürün Fiyatlandırma Stratejileri Rekabetçi

 

Çoklu Fiyatlandırma Stratejisi

 

E-Ticarette Ürün Fiyatlandırma Stratejileri arasında bulunan çoklu fiyatlandırma stratejisi genellikle kampanya dönemlerinde e-ticaret siteleri tarafından en çok kullanılan fiyatlandırma stratejileridir.

 

Çoklu fiyatlandırma stratejisi genellikle daha çok ürün satışı gerçekleştirmek isteyen e-ticaret siteleri tarafından kullanılan bir fiyatlandırma politikasıdır. Çoklu fiyatlandırma stratejisi tüketicilerin daha çok ilgisini çekmektedir ve çoklu fiyatlandırma stratejisi doğru bir şekilde kullanıldığında firmanızın satışları büyük olasılıkla artacaktır.

 

Çoklu fiyatlandırma yapmak ve satışlarınızı arttırmak istiyorsanız eğer belirli yöntemler kullanarak fiyatlarınızı belirleyebilirsiniz. Örneğin; e-ticaret sitenizden satışını yaptığınız mallar için belirli paketler oluşturabilirsiniz. 3 ürün 20 TL, 5 ürün 45 TL gibi birçok yöntem çoklu fiyatlandırma içerisinde ele alınmaktadır. Genel olarak bir ürüne 10 lira veren müşteriniz bu üründen 3 tane aldığında 20 TL ödeyeceğini gördüğü zaman ürünü alma kararını daha hızlı verecektir.

 

Çoklu fiyatlandırma yaparken bu paketleri oluşturacağınız ürünleri belirlemek ise oldukça önemlidir. Örneğin çok satmayan ürünlerinizi bu paketler içerisinde belirleyebilir ve sizler de ürün satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

E-Ticarette Ürün Fiyatlandırma Stratejileri Çoklu

 

İndirimli Fiyatlandırma Stratejisi

 

İndirimli fiyatlandırma stratejisi satılan bir ürüne indirim tanımlayarak ürünün satılmasını kolaylaştıran bir fiyatlandırma stratejisidir. Genellikle indirimli olarak satılan ürünlerde firmalar çok kar elde etmemektedir fakat indirimli fiyatlandırma kâr marjı yüksek olan ürünlerin satışını kolaylaştırmaktadır.

 

E-Ticarette Ürün Fiyatlandırma Stratejileri İndirimli

 

Bonus: Buy Box Takibi Yapın

 

Son dönemlerde hayatımıza giren Buy Box, internet üzerinden satılan bir ürünün hemen al fiyatı olarak karşımıza çıkmaktadır. Hemen al fiyatı belirli e-ticaret sitelerinden ürünün hızlı bir şekilde alınmasına olanak sağlamaktadır. Sizler de buybox takibi yaparak ürünlerinizin fiyatlarını belirleyebilir ve hemen al fiyatları ile ürünlerinizi hızlı bir şekilde satışa sunabilirsiniz.

 

Ticimax e-ticaret paketleri içerisinde bulunan özellikler ile sizler de çoklu ürün güncellemesi yapabilir, kombin ürün paketleri oluşturabilir ve 250’den fazla kampanya düzenleyerek ürün fiyatlarınızı belirleyebilirsiniz.

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2020 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret