Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Kaliteli İçerik Üretimi Nedir? Nasıl Yapılır?

İçerikler;

İçerik, bir konu hakkında bilgi ve fikir vermeye yönelik oluşturulan yazılı ve görsel anlatım tekniklerinden yararlanarak hazırlanan düşüncelere verilen isimdir. İçerik pazarlaması ise markaların hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşmak, bu kişiler ile etkileşime girmek ve kar edilebilecek müşteri aksiyonları oluşturmak için üretimi ve dağıtımı yaptığı pazarlama türüdür.

 

Günümüzde ticari faaliyet gösteren bütün markalar hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşmak için içerik pazarlaması çalışmaları yapmaktadır. Markaların içerik pazarlaması çalışmalarında başarılı olabilmesi için ise kaliteli içerik üretimine önem vermesi gerekmektedir.

 

Kaliteli İçerik Üretimi Nedir? Nasıl Yapılır? Adlı bu yazımızda sizlere içerik üretiminin avantajlarından, içerik üretim süreçlerinden ve kaliteli içerik üretmekten bahsedeceğiz. Siz de bu yazımızı inceleyerek kaliteli içerik üretimi nasıl yapılır sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

 

Kaliteli İçerik Üretimi Nedir? Nasıl Yapılır?

 

Kaliteli İçerik Üretimi Nedir?

 

Kaliteli içerik üretimi, markaların hedef kitlelerinde yer alan kişilerin ihtiyaçlarına yanıt veren içerik üretimine verilen isimdir. Kaliteli içeriklerde tasarım her ne kadar önemli bir unsurmuş gibi gözükse de aslına bakıldığında en önemli olan unsur tasarımdan ziyade içeriğin sağladığı faydadır.

 

Kaliteli içerik üretiminin yapılabilmesi için hedef kitle analizi, anahtar kelime analizi, başlık ve içerik formatı, içerik içinde görsel ve video kullanımı, linklemeler gibi önemli unsurlara önem verilmesi gerekmektedir.

 

Kaliteli İçerik Üretimi Nedir

 

Kaliteli İçerik Üretimi Neden Önemlidir?

 

Kaliteli içerik üretimi markaların birçok avantajdan yararlanmasını sağlarken rakipleri ile daha kolay bir şekilde rekabet etmesine yardımcı olmaktadır. Kaliteli içerik üretimi sayesinde markalar;

 
 • Google ve Yandex gibi arama motorlarında daha görünür olmaktadır.
 • Hedef kitlelerinde yer alan tüketicilere farklı alanlardan ulaşma imkânı yakalamaktadır.
 • Kurumsal web sitelerine ve e-ticaret sitelerine daha fazla ziyaretçi çekebilmektedir.
 • Marka bilinirliklerini arttırmaktadır.
 • Rakipleri ile daha kolay bir şekilde rekabete girebilmektedir.
 

Bu tür avantajlardan yararlanmak isteyen her markanın içerik üretimine ve özellikle kaliteli içerik üretimine önem vermesi gerekmektedir. Sizler de bu avantajlardan yararlanmak istiyorsanız işletmenizin dijital pazarlama stratejileri arasına içerik pazarlamasını da eklemeye önem vermeniz gerekmektedir.

 

İlgili İçerik; İçerik Üretimi ile Markanıza Nasıl Katkı Sağlarsınız?

 

Kaliteli İçerik Üretimi Neden Önemlidir

 

Kaliteli İçerik Nasıl Üretilir?

 

Kaliteli içerik üretiminde en önem verilmesi gereken şey üretilen içeriklerin okuyuculara bilgi katmasıdır. Bu nedenle kaliteli içerik üretimi yaparken dikkat etmeniz gereken önemli unsurlar bulunmaktadır.

 
 • Hedef kitle analizi
 • Rakip analizi
 • Anahtar kelime analizi
 • İçerik oluşturma süreci
 • İç linklemeler
 • Görseller
 

Kaliteli içerik üretmek için önemli olan unsurların başında yer almaktadır. Bu yüzden her işletmenin bu süreçleri önemseyerek içerik üretimi yapması gerekir.

 

Kaliteli İçerik Nasıl Üretilir

 

Hedef Kitlenizi Analiz Edin

 

İçerik üretimine ve içerik pazarlaması çalışmalarına başlamadan önce her markanın ilk yapması gereken şey hedef kitle analizi olmalıdır.

 

Hedef kitle; Markanızın reklam ve tanıtım çalışmaları ile ulaşmak istediğiniz ve kar edilebilir aksiyonlar gerçekleştirecek topluluğa verilen isimdir.

 

İçerik üretim süreçlerinden önce hedef kitle analizinin yapılması markanızın hedef kitlesinde yer alan kişilerin en çok hangi konular hakkında araştırma yaptığını, en çok hangi anahtar kelimeleri kullandığını görmenizi sağlayacaktır. Bu analiz hedef kitlenizi yakından tanımanıza yardımcı olurken ne tür içerikler üretmeniz gerektiği hakkında da sizlere bilgi verecektir.

 

Kaliteli İçerik Üretimi Hedef Kitle Analizi

 

Rakiplerinizi İnceleyin

 

Ticari faaliyet yapan her işletmenin aynı sektörde faaliyet gösterdiği rakipleri bulunur. İçerik üretiminden önce rakiplerin incelenmesi de aynı hedef kitleye ulaşmak isteyen rakiplerinizin içerik üretim süreçlerinde;

 
 • Hangi konularda içerik yazdığı
 • Hangi anahtar kelimelere önem verdiği
 • Backlinklerini nasıl aldığı
 • Ne tür içerikler ürettiği
 

Gibi konularda bilgi almanıza yardımcı olacaktır. Kısacası rakip analizi yapmanız içerik üretimi ve içerik pazarlaması süreçlerinde rekabetçi bir strateji yaratmanıza yardımcı olacaktır.

 

Kaliteli İçerik Üretimi Rakip Analizi

 

Anahtar Kelime Analizi Yapın

 

Kaliteli içerik üretimi yapmak için anahtar kelime analizine de önem vermeniz gerekmektedir. Çünkü internette herhangi bir konu hakkında araştırma yapan, ürün ve hizmet arayan kişiler her zaman arama motorlarında belirli anahtar kelimeler ile aramalarını gerçekleştirmektedir. Bu yüzden içerik üretimi yaparken içeriklerinizde anahtar kelimelere yer vermeniz hedef kitlenizde yer alan, ürün ve hizmet arayan ya da bir konu hakkında bilgi almak isteyen kişilere daha kolay ulaşmanızı sağlayacaktır.

 
 • Ahrefs
 • Keywordtool
 • Semrush
 • SEO monitör
 • Ubersuggest
 • Moz Keyword Explorer
 • Key Search
 

Anahtar kelime analizi yaparken kullanabileceğiniz bazı programlardır. Bu programların çoğunda ücretsiz versiyonlar da bulunmaktadır.

 

Markanızın içeriklerinde kullanacağınız anahtar kelimeleri seçerken Long Tail Keywords (uzun kuyruklu anahtar kelimeler) ile beraber Short Tail Keywords (kısa kuyruklu anahtar kelimeler) de seçmeniz gerekmektedir.

 

Anahtar kelimelerinizi seçtikten sonra içeriklerinizde bu kelimelere belirli oranda yer vermeniz gerekmektedir. Anahtar kelime yoğunluğunu ayarlarken ve kullanacağınız alanları belirlerken önem vermeniz gereken unsurların başında okuyucular yer almalıdır. Okuyucuları boğmayacak bir şekilde anahtar kelimelerinizi kullanmanız markanızın kaliteli içerik üretmesini sağlayacaktır.

 

İlgili İçerik; İçerik Pazarlaması Sözlüğü

 

Kaliteli İçerik Üretimi Anahtar Kelime

 

Başlıklara Yer Verin

 

İçeriklerde bir ana başlık ile berber içeriğin akışına uygun bir şekilde belirlenen alt başlıklar bulunmaktadır. Başlık, içeriğiniz hakkında kullanıcılara bilgi veren bir isimdir. Başlık seçimi yaparken hem anahtar kelimelerinizin yer aldığı hem de kullanıcılarda merak uyandıran bir başlık seçmeniz önemlidir.

 

Alt başlıklar, içerikleri daha okunabilir hale getirmek için kullanılan ara başlıklara verilen isimdir. Hem içeriğin daha kolay okunabilmesini sağlarken hem de içeriğin farklı bölümlere ayrılmasına yardımcı olmaktadır. Genellikle alt başlık seçimi yaparken konuya göre seçim yapılmaktadır.

 

Kaliteli İçerik Üretimi Başlık Seçimi

 

İçeriklerinizde Görsel ve Videolar Kullanın

 

Günümüzde bazı kişiler yazılı metinler üzerinden daha kolay öğrenirken bazı kişiler ise gördükleri görseller üzerinden bir konuyu daha kolay bir şekilde öğrenebilmektedir. Kısacası bazı kişilerin sözel zekâsı gelişmişken bazı kişilerin ise görsel zekâsı daha fazla gelişmiştir. Bu nedenle kaliteli içerik üretmek isteyen markaların içeriklerinin konusuna uygun bir şekilde içerik içerisinde görsel ögeler kullanması gerekmektedir.

 
 • İçerik ile ilgili fotoğraflar
 • İçerik ile ilgili videolar
 • İnfografikler
 • Ürün görselleri
 • Ürün videoları
 • İllüstrasyonlar
 

Genellikle kaliteli içeriklerde bulunabilecek görsel türleridir. Sizler de kaliteli içerik üretmek istiyorsanız içeriğinizin akışına uygun şekilde görseller kullanmaya özen göstermelisiniz. Böylece içeriklerinizin hem sözel zekâsı hem de görsel zekâsı gelişen kişiler için faydalı olmasını sağlayabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; 5 Adımda Dijital Ortamda İçerik Üretimi

 

Kaliteli İçerik Üretimi Görsel ve Videolar

 

İç Linklemeler Yapın

 

İçerik üretimi yaparken önem verilmesi gereken bir diğer konu da iç linklemelerdir. İçerik pazarlaması çalışmaları yapan işletmeler genellikle birbiriyle bağlantılı konular hakkında içerikler üretmektedir.

 

Örneğin; E-ticaret nasıl yapılır içeriği üreten markalar bu içerikler beraber E-ticaret için şirket nasıl kurulur içeriği de hazırlamaktadır. Yada Instagram da takipçi nasıl arttırılır içeriği yazan markalar Instagram’da etkileşim arttırmak gibi yazıları da yayımlamaktadır.

 

İçeriklerinizde benzer ve içerik bütünlüğüyle bağdaşan iç linklemeler yapmanız kullanıcıların farklı konular hakkında yazdığınız içeriklerinizi de görmesini sağlayacaktır. Böylece hem okuyuculara değer katan ve bilgi veren içerikler oluşturabilir hem de içeriklerinizin okunma sayısını arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Online İçerik Üretim Süreçleri

 

Kaliteli İçerik Üretimi İç Linklemeler

 

Ticimax ile İçerik Yönetiminizi Kolaylaştırın

 

E-ticaret sitenizi kurarken sizler de Ticimax’ı tercih edin ve e-ticaret paketlerimiz içinde yer alan içerik yönetimi özelliği ile e-ticaret markanızın blog yazılarını profesyonel bir şekilde yönetin. Bununla beraber en gelişmiş seo modülü sayesinde içeriklerinizin seo uyumlu olmasını sağlayın ve arama motorlarında daha fazla görünür olarak hedef kitlenizde yer alan kişilere daha kolay ulaşın.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

 

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret