Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Kendi İşini Kurma Rehberi

Güncelleme Tarihi: 22.05.2023

İçindekiler;

Kendi işini kurmak isteyen kişi sayısı her geçen gün artmaktadır. Fakat bu kişilerin kafalarındaki en önemli soru işaretlerinden biri de ''Ne iş yapabilirim?'' sorusudur. Sıfırdan iş kurmak istiyorum diyen kişilerin birçoğu az sermayesi olduğu için veya sağlam bir iş fikrine sahip olmadığı için kendi işini kurmaktan kaçınmaktadır. Kabul etmeliyiz ki, hayat her zaman risklerle doludur.

Kendi işini kurmak isteyenler, sıfırdan iş kurarken harcayacakları zamanı, işin maliyetlerini ve işin oturma süreci gibi pek çok konuyu göz önünde bulundurarak bu kararlarında ısrarcı olmalıdır. Unutmayın ki başlamış iş bitmiş iştir. Kendi işini kurma rehberi adlı bu yazımızda internette kendi işini kurmak isteyenlerin yapması gerekenler hakkında bilgi vereceğiz.


Kendi İşini Kurma Rehberi
 

Karar Verin

 

İş kurma aşamasına geçmeden önce yapmanız gereken ilk şey karar vermek olmalıdır. Önünüze bir kâğıt, bir kalem alıp hangi işleri yapmak istediğinizi sıralayarak işe başlayabilirsiniz. Bunun sonrasında tuttuğunuz bu notları internette araştırabilir ve kurmak istediğiniz işler hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Bilgi edinmek için Google Aramaları, Ürün Aramaları, Rakip Firmalar gibi birçok unsuru göz önünde bulundurup, çerçevenizi buna göre çizebilirsiniz.


 Karar Verin

Eğitimler Alın

 

İnternette kendi işini kurmak isteyen birçok kişi günümüz dijital dünyasına ayak uydurmak için sosyal medya alanında, Google alanında, web tasarım alanında eğitimler almaktadır. Bütçeniz az ise sosyal medya ve Google alanındaki işlerinizi kendinizin yapabileceği ücretsiz eğitimler alabilir ve kendinizi farklı alanlarda geliştirebilirsiniz.

Bunlarla beraber kendi işinizi kurmadan önce sermayeniz az ise veya devlet desteklerinden ve hibelerinden yararlanmak istiyorsanız, KOSGEB eğitimlerinizi tamamlamanız ve KOSGEB sertifikalarınızı almanızı öneririz. Unutmayın ki, KOSGEB’e başvurup hibe alabilmek için bu sertifikayı almak zorundasınız ve bu sertifika iş kurulumundan sonra alındığı takdirde KOSGEB firmalara kredi ve hibe vermemektedir.

 
İlgili İçerik: KOSGEB E-ticaret Desteği Nedir ve Nasıl Alınır?


Eğitimler Alın
 

İlk Adımı Atın

 

Uzun uzun yaptığınız araştırmaların sonucunda eminiz ki aklınızda bir şeyler yer etmiştir. Şimdi gelelim ilk adımı nasıl atacağınıza. İnternet üzerinden satış yapmak isteyenlerin yapması gereken ilk şey şirket kurmak olacaktır. Çünkü şirket kurmanız satışını yaptığınız ürünler için fatura kesmenize olanak sağlayacaktır. Aksi halde, şirket kurmadan yapılacak olan satışlar için faturalandırma mümkün olmayacaktır. Satışlarınızı faturalandırmadığınız takdirde ise devlet sizlere cezai yaptırımlar uyguluyor olacaktır. Bu nedenle şirket kurmalısınız.

 
  • Anonim
  • Şahıs
  • Limited 
 

Şirketlerinden birisini kurmak, kendi işini kurmak için atacağınız ilk resmi adımdır. Günümüzde internette kendi işini kuran kişilerin açmayı tercih ettiği şirket türü genellikle şahıs şirketidir. Hem açılış masraflarının düşük olması hem de diğer şirket türlerine göre daha kolay kapatılabilmesi,  kişilerin çoğunlukla bu şirket türünü tercih etmesine neden olmuştur. Peki şahıs şirketleri için istenen evraklar nelerdir?

 
  • Şirket kuracak olan kişinin kimlik fotokopisi
  • Muhasebe işlemlerini yapacak muhasebeci veya mali müşavire verilecek olan vekaletname
  • İş yerini gösteren kira sözleşmesi

İlgili İçerik: Şirket Nasıl Kurulur?


 İlk Adımı Atın

Tedarikçiler Bulun

 

İnternette kendi işini kurmak isteyenler için kendi işini kurma rehberinin bu bölümünde sizlere tedarikçiler hakkında bilgi vereceğiz. Kendi işini kuran kişiler genel olarak toptan ürün alıp bu ürünleri perakende satabileceği gibi stoksuz satış yani dropshipping yaparak da ürün satışı gerçekleştirebilmektedir. Sizler de bu çalışma metotlarından birine yönelebilir ve satış şeklinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Yeni kurulan bir işletme olacağınız için sermayeniz düşük ise en mantıklı satış yöntemi dropshipping yapmak olacaktır. Peki nasıl dropshipping yapılır?

 

İlk olarak, satacağınız ürünler için dropshipping modeliyle çalışan tedarikçiler bulmanız gerekecektir. Tedarikçileriniz genel olarak dropshipping yöntemiyle çalışırken sizlere XML’lerini verecektir. Siz verilen bu XML ile e-ticaret sitenize hızlı bir şekilde entegrasyon yapabilir ve ürünlerinizi tedarikçinizde olan şekliyle sitenize aktarabilirsiniz.

Bununla ilgili yapacağınız şeyler yalnızca site tasarımı ve ürünlerin fiyatlarını belirlemek olacaktır. Bu küçük adımları tamamladıktan sonra sizler de e-ticaret sitenizde satış yapmaya başlayabilirsiniz. Peki XML veren firmalar kimler, elbette bunu bilmiyor olmanız oldukça doğal bununla ilgili bilgi almak için Ticimax’in sizler için topladığı XML veren firmalar adlı yazımızı okuyabilirsiniz.
 

İlgili İçerik: Detaylı Dropshipping Kılavuzu

E-ticaret Alt Yapısı Alın


Sıfırdan Kendi işini kurmak isteyenler şirket açılış dilekçesini verdikten sonra ilk adımı atmış bulunuyorlar. Kendi işini kurma rehberi adlı yazımızın bu bölümünde e-ticaret yapacağınız sitenizi nasıl hızlı bir şekilde kuracağınızdan bahsedeceğiz.
 

E-ticaret yapmak isteyen firmalar için, Ticimax gibi e-ticaret alt yapısı sağlayan firmalar vardır. Ticimax e-ticaret alt yapılarının içerisinde e-ticaret yaparken işinize yarayacak birçok modül ve özellik bulunmaktadır.

Sizler de e-ticaret sitenizi kurarken Ticimax e-ticaret alt yapıları hakkında firmamızdan bilgi alabilir ve demo talebi oluşturarak e-ticaret alt yapımızı deneyebilirsiniz. Ticimax e-ticaret alt yapısının kolay kullanılabilir olması ve işinizi oldukça kolaylaştırması şirket kurarken göz önünde bulundurmanız gereken temel etkenlerden birisi arasındadır.
 

İlgili İçerik: Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?


E-ticaret Alt Yapısı Alın
 

Sosyal Medya Hesaplarınızı Oluşturun

 

E-ticaretteki en önemli unsurlardan bir diğeri de sosyal medya hesapları üzerinden satış ve reklam yapmaktır. Sosyal medya hesaplarınızı e-ticaret siteniz ile aynı anda kurmanız oldukça önemlidir.

E-ticaret siteniz için isim bulduktan sonra instagram, facebook, twitter, youtube, pinterest gibi sosyal medya platformlarında da isminiz ile yer alıyor olmanız oldukça önemlidir. Aksi takdirde, seçtiğiniz isim bu platformlarda halihazırda kullanılıyorsa taklitçi bir marka algısı oluşturabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için, e-ticaret sitenizi kurarken sosyal medya hesaplarınızı oluşturmaya özen gösterin.

 

Sosyal medya hesaplarınızı oluşturduktan sonra bu hesaplarda paylaşılacak olan içerikleri belirlemeniz gerekecektir. Bu tasarımları, tasarım yeteneğiniz varsa kendiniz yapabileceğiniz gibi tasarım yeteneğiniz yoksa bir sosyal medya uzmanından yardım alarak oluşturtabilirsiniz.
 

İlgili İçerik: Sosyal Medyada Satış Arttırma Taktikleri


Sosyal Medya Hesaplarınızı Oluşturun
 

Müşterilere Güven Sağlamaya Özen Gösterin

 

Kendi İşini Kurma Rehberinin bu bölümünde nasıl sadık müşteriler yaratacağınızdan bahsedeceğiz. E-ticaretteki en önemli konulardan biri de sadık müşteriler yaratmaktır. Sadık müşteriler yaratmak için kampanyalar düzenleyebilir ve müşterilerinize güven sağlayabilirsiniz. Müşterilerinizin internette yeni yeni yer alan bir e-ticaret firmasına güvenmesi için güvenilir bir imaj vermeniz gerektiğini unutmayın. Bunu yapmak için özellikle ürün tedariği, kargo süreçleri, mail yönetimi gibi unsurları göz önünde bulundurmanız önemlidir.


İlgili İçerik: Müşteri Memnuniyetini Arttırma Teknikleri

 

Ticimax e-ticaret paketleri içerisinde yer alan stok kontrolü, kargo modülü, toplu mail gönderme modülü, pazaryeri entegrasyon modülleri gibi birçok modül müşterilerinize güven vermeniz için yapmanız gerekenleri kolaylaştıracak modüllerdir. Kargo modülü sayesinde müşterilerinizin ürünlerini kolay bir şekilde takip etmesini sağlayabilirsiniz, toplu mail gönderme modülü ile müşterilerinize toplu mailler gönderebilir ve kampanyalarınız hakkında bilgi verebilirsiniz. Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

Yazar: Pınar Keleş

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

İlgili Yazılar

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2023 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax