Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimize sağladığınız kişisel verilerin, Aydınlatma Metnimizde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu tacir ilişkisi kapsamında rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Hemen Demoyu İnceleyin” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel Alan Pazarlaması (Proximity Marketing) Nedir?

Güncelleme Tarihi: 03.08.2023

İçindekiler;

Proximity Marketing ya da Türkçe anlamıyla kişisel alan pazarlaması, bir işletmenin Bluetooth, Wi-Fi, NFC ve GPS gibi mobil teknolojilerden yararlanarak yaptığı konum tabanlı bir pazarlama stratejisidir. Bu pazarlama stratejisinde markalar tüketicilere ve potansiyel kitlelerine ulaşmak için kişilerin konum bilgisinden yararlanır. Kısacası proximity marketing çalışmaları her zaman taşınabilir cihazlar üzerinden yapılmaktadır.

 

Proximity marketing yani kişisel alan pazarlaması çalışmalarında işletmeler çoğu zaman 2013 yılında hayatımıza giren Beacon teknolojisinden yararlanır. Bunun sebepleri arasında ise BLE ile beacon teknolojisinin bireylerin konumlarını 50 metreye kadar öğrenmesi yer alır. Bunun yanı sıra dünyada 1 milyardan fazla Android ve IOS cihazın beacon uyumlu olması ve Amerika’da 4,5 milyondan fazla vericinin olması da kişisel alan pazarlaması çalışmalarında beacon teknolojisine önem verilmesini sağlamıştır.

 

Kişisel Alan Pazarlaması (Proximity Marketing) Nedir adlı bu yazımızda son dönemlerin en popüler pazarlama yöntemleri arasında yer alan kişisel alan pazarlaması hakkında sizlere bilgiler vereceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve kişisel alan pazarlaması nedir sorunuza yanıt bulurken bu pazarlama yöntemi hakkında da daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Super App Nedir? Super App Örnekleri

 

 kişisel alan pazarlaması nedir ?

 

Proximity Marketing Avantajları

 

Proximity marketing yani bir diğer adıyla kişisel alan pazarlaması her marka tarafından tercih edilmesi gereken pazarlama stratejilerinden birisidir. Çünkü proximity marketing çalışmaları sayesinde markalar birçok avantajdan yararlanabilir. Gelin şimdi hep beraber Proximity Marketing Avantajları nelermiş bir göz atalım.

 
 • Proximity marketing çalışmaları yapan kişi ve işletmeler her zaman fiziksel mağazalarına yakın konumda yer alan kişileri hedefler. Bu da aslına bakıldığında kişiler ile aranızda kısa bir mesafe olmasını sağlar.
 • Kişisel alan pazarlaması stratejisinde gönderilen hatırlatıcı mesajlar sayesinde hedef kitlenizin ve müşterilerinizin harekete geçmesini sağlayabilirsiniz.
 • Markalar hedef kitlelerine daha kolay ulaşabilir ve kişisel alan pazarlaması sayesinde satışlarını artırma imkânı yakalar.
 • Dikkat çekici ve farkındalık yaratıcı mesajlar sayesinde hedef kitlenizin müşteri deneyimini ön plana çıkarabilirsiniz.
 • Müşterilerinizin markanıza olan yakınlığını anlayabilir ve onları istek veya ihtiyaçlarına yönelik ürün ve hizmetler sunarak satışlarınızı artırabilirsiniz.
 • Potansiyel müşterileriniz arasında yer alan kişileri mevcut müşteriye dönüştürebilirsiniz.
 • Mevcut müşterilerinize yaptığınız pazarlama çalışmaları sayesinde onların markanıza olan sadakatini artırabilirsiniz.
 • Kişiselleştirilmiş push notificationlar göndererek markanıza olan güven oranını artırmanız mümkündür.
 • Markaların verimlilik seviyeleri artar.
 • Markalar çoğu zaman kişisel alan pazarlaması yaparken kişiselleştirmeden de yararlanacağı için bireyler kendilerini daha özel hisseder.
 • Markalar dönüşüm oranlarını arıtabilir ve ilgili kullanıcılara daha hızlı bir şekilde ulaşma sansı yakalar.
 

Kişisel alan pazarlamasının kişi ve işletmelere sağladığı başlıca avantajlar bunlardır. Sizler de bu avantajlardan yararlanmak istiyorsanız kişisel alan pazarlaması stratejinizi geliştirebilirsiniz.

 

 Proximity Marketing Avantajları

 

Kişisel Alan Pazarlamasının Dezavantajaları

 

Her pazarlama stratejisinde olduğu gibi kişisel alan pazarlaması – proximity marketing stratejisinde de karşı karşıya kalabileceğiniz zorluklar bulunmaktadır. Genellikle yanlış hedefleme ya da sık hedefleme gibi problemlerden kaynaklı olsa da bu pazarlama stratejisi üzerinde yoğunlaşmak isteyen markaların Kişisel Alan Pazarlamasının Dezavantajları hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Gelin şimdi hep beraber Kişisel Alan Pazarlamasının Dezavantajlarına da bir göz atalım.

 
 • Kişisel alan pazarlaması yürüten bir marka belirli bir konumu çok sık ziyaret eden kişilere sürekli bildirim göndererek onların markadan uzaklaşmasına neden olabilir.
 • Doğru bir şekilde yapılmayan hedef kitle analizinden kaynaklı olarak markaların pazarlama bütçeleri zarar görebilir.
 • Etkileşime geçecek olan kullanıcılara ulaşmanız zor olabilir. Çünkü günümüzde mobil uygulama kullanıcılarının büyük bölümü yalnızca ilk 30 günde bir mobil uygulamayı kullanabilmektedir.
 • Proximity marketing markaların doğru donanımlar ve programlamalardan yararlanması gereken bir pazarlama biçimi olduğu için her marka yakınlık pazarlamasına uyumlu değildir.
 • Bu pazarlama yönteminde markalar müşterilerin verilerini toplar ve bu verilerin saklanmasından sorumludur. Bu nedenle yakınlık pazarlaması markaların sorumluluklarının artmasına neden olabilmektedir.
 

Kişisel alan pazarlamasının dezavantajlı olabileceği başlıca noktalar bunlardır. Bu nedenle bu unsurlar hakkında iyi bir bilgi sahibi olmanız ve avantajlar ile dezavantajları karşılaştırarak karar vermeniz gerekmektedir.

 

İlgili İçerik; Satış Planı Nedir? Satış Planı Nasıl Hazırlanır?
 

 
Kişisel Alan Pazarlamasının Dezavantajaları

 

Proximity Marketing’in Özellikleri

 

Kişisel alan pazarlamasına ilgi duyan kişilerin bu pazarlama stratejisinin özelliklerini de bilmesi oldukça önemlidir. Gelin şimdi Proximity Marketing’in Özellikleri nelermiş bunları da inceleyelim.

 
 • Başarı; Proximity marketing stratejisini iyi bir şekilde kurgulayan markalar başarıya ulaşır. Çünkü bu pazarlama stratejisi potansiyel müşterilerin gerçek müşterilere dönüştürülmesi konusunda oldukça başarıdır.
 • Ölçüm; Kişisel alan pazarlaması stratejisi sayesinde markalar ölçümler yapabilir. Bir kişinin belirli bir konumu ne kadar sıklıkla ziyaret ettiği ve bu konumda ne kadar süre boyunca kaldığı hakkında proximity marketing işletmelere bilgi verir.
 • Değer; Proximity marketing stratejisinin özelliklerinden birisi de değer katmasıdır. Bu pazarlama stratejisinde verilerden yararlanılır ve bu da aslına bakıldığında markaların müşteri kazanımını artırarak değer kazanmalarına olanak tanır.
 • Gelir; Ürün, hizmet ya da marka pazarlamasında tercih edeceğiniz proximity marketing stratejisi sayesinde markanızın ürün ve hizmet satışlarını artırabilirsiniz. Bu da markanızın gelir elde etmesini ve kazançlarını artırmasını sağlamaktadır.
 • Bilgi; Proximity marketing çalışmaları markanızın hedef kitlesinde ya da müşteri kitlesinde yer alan kişilerin markanız hakkında bilgi sahibi olmasına olanak tanımaktadır.
 • Etkililik; Kişisel alan pazarlaması oldukça etkili bir pazarlama stratejisidir ve her zaman markalara yeni müşteriler kazandırma, müşteri kazanma gibi alanlarda etkili olur.
 

Proximity marketingin başlıca özellikleri bunlardır.

 

Proximity Marketing’in Özellikleri

 

Kişisel Alan Pazarlamasının Kullanılabileceği Cihazlar

 

Kişisel alan pazarlaması stratejisinin her zaman Bluetooth, NFC, Wifi ve GPS gibi teknolojiler üzerinden kurgulandığını sizlerle paylaşmıştık. Bu nedenle proximity marketinge yönelecek olan kişilerin Kişisel Alan Pazarlamasının Kullanılabileceği Cihazlar hakkında da bilgi sahibi olması gerekmektedir.

 
 • Akıllı Telefonlar
 • Akıllı Saatler
 • Tabletler
 • VR Aksesuarları
 

Her zaman kişisel alan pazarlamasının kullanılabileceği cihazlar arasında yer alır.

 

İlgili İçerik; E-ticaret Uzmanlarının Mutlaka Dinlemesi Gereken 5 Podcast

 

Kişisel Alan Pazarlamasının Kullanılabileceği Cihazlar

 

Kişisel Alan Pazarlamasında Kullanılan Stratejiler

 

Proximity marketing çalışmalarını yapmak isteyen kişi ve işletmeler belirli dijital pazarlama yöntemlerinden de yararlanarak bu pazarlama stratejisini geliştirebilir.

 
 • Push Notificationlar
 • SMS Pazarlaması
 • E-mail Marketing
 • Harita Reklamları
 

Kişisel alan pazarlamasının kolay bir şekilde uygulanabileceği dijital pazarlama yöntemleridir. Sizler de proximity marketing çalışmalarına odaklanmak istiyorsanız bu pazarlama stratejilerinden yararlanabilirsiniz.Kişisel Alan Pazarlamasında Kullanılan Stratejiler

 

Proximity Marketing Örnekleri

 

Kişisel alan pazarlaması – proximity marketing hakkında sizlere ne kadar bilgi vermiş olsak da gelin şimdi örnekler üzerinden de bu pazarlama stratejisine bir göz atalım.

 

Cadde üzerinde yürüyüşe çıkan birisi olduğunuzu düşünelim ve plazalar bölgesinden geçerken bir bankanın size düşük faizli kredi imkânı sağladığını göz önünde bulunduralım. Yürüyüşünüze devam ederken 50 – 100 metre sonra ilgili banka ile karşı karşıya kaldığınız takdirde bankanın proximity marketing çalışmaları yaptığını söylemek mümkün olacaktır.

 

Bunun yanı sıra alışveriş mağazalarının gönderdiği SMS’ler ve indirim bildirimleri sonrasında ilgili markayı ziyaret etme isteğiniz doğduğunda da bu markanın kişisel alan pazarlaması çalışmaları yaptığını söylemek mümkündür.

 

İlgili İçerik; Tiktok'ta Canlı Yayın Yapma Rehberi

 

 Proximity Marketing Örnekleri

 

Pazarlama Çalışmalarınıza Ticimax ile Yön Verin

 

Sizler de e-ticaret firmanız için yeni müşteriler kazanmak, satışlarınızı artırmak ve kar etmek istiyorsanız pazarlama stratejinizi geliştirmek için Ticimax’ı tercih edebilirsiniz. Ticimax e-ticaret altyapısında yer alan modül ve özellikleri kullanabilir ve böylece satışlarınızı artırabilirsiniz.

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

Yazar: Pınar Keleş

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimize sağladığınız kişisel verilerin, Aydınlatma Metnimizde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu tacir ilişkisi kapsamında rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Hemen Demoyu İnceleyin” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
İlgili Yazılar Yeni Yazılar Popüler Yazılar
Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2024 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax