Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimize sağladığınız kişisel verilerin, Aydınlatma Metnimizde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu tacir ilişkisi kapsamında rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Hemen Demoyu İnceleyin” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Müşteri Odaklı Pazarlama: Nedir ve Nasıl Başarılı Olunur?

Güncelleme Tarihi: 11.01.2024

İçindekiler;

Her markanın hedef kitlesine ulaşmak, müşterilerini elinde tutmak gibi amaçlar ile yürüttüğü pazarlama çalışmaları bulunmaktadır. Müşteri odaklı pazarlama stratejisi de markaların bu amaca hizmet etmek için benimsediği pazarlama stratejilerinden birisidir.

 

Müşteri odaklı pazarlama stratejisinde markalar her zaman müşterilerinin ihtiyaçlarına odaklanmakta ve müşteri memnuniyetini artırmaya çalışmaktadır. Bu nedenle de işletmeler bu noktada en çok müşteri deneyimini ön planda tutmaktadır.

 

İyi bir şekilde kurgulanan Müşteri Odaklı Pazarlama stratejisi sayesinde işletmeler sadık müşteriler kazanmakta ve böylece rakiplerine karşı da rekabet avantajı elde etmektedir. İyi bir şekilde kurgulanmayan stratejiler ise markaların müşteri kaybetmesine neden olabilmektedir

 

Müşteri Odaklı Pazarlama: Nedir ve Nasıl Başarılı Olunur adlı bu yazımızda sizlere müşteri odaklı pazarlama stratejisi hakkında bilgi vereceğiz. Sizler de bu yazımızı inceleyebilir ve müşteri odaklı pazarlama hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Bu pazarlama stratejisini öğrenerek hedef kitlenizi ve müşterilerinizi nasıl elinizde tutacağınız hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir: Contra Marketing Nedir

 

Müşteri Odaklı Pazarlama: Nedir ve Nasıl Başarılı Olunur?

Müşteri Odaklı Pazarlama Stratejisinin Temel İlkeleri Nelerdir?

 

Müşteri odaklı pazarlama stratejisi belirli temel ilkelerden oluşmaktadır. Müşteriye değer sağlama, ihtiyaç karşılama, kişiselleştirme, iletişim, duyarlılık ve esneklik gibi özellikleri bulunan müşteri odaklı pazarlama stratejisinin temel ilkelerine gelin bir göz atalım.

 

 • Müşteri odaklı pazarlama stratejisinde markalar müşterilerine ürün ve hizmetlerini değerli bir şekilde sunmayı amaçlar.
 • Genellikle bu pazarlama yönteminde ürün ve hizmetleri müşteri ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak geliştirmek önemlidir.
 • Markalar hedef kitlesinde yer alan kişilerin ihtiyaçlarını anlamak için çalışmalar yapar.
 • Müşteri odaklı pazarlamada her marka müşteri geri bildirimlerine önem verir.
 • Kişiselleştirilmiş deneyimler sunarak işletmeler müşteri memnuniyetini artırmayı hedefler.
 • Genellikle markalar müşteri odaklı pazarlama stratejisinde duyarlı ve esnek davranır. Aksi takdirde değişen pazarlama koşulları ve müşteri ihtiyaçlarına yanıt vermek zorlaşabilir.
 • Her zaman işletmeler iyi bir iletişim stratejisi geliştirmeyi hedefler ve böylece müşterileri ile sıkı bağ kurabilir.

 

Müşteri odaklı pazarlama stratejilerini geliştirmek isteyen işletmelerin önem vermesi gereken başlıca temel ilkeler bunlardır. Bu ilkeleri önemseyerek sizler de hedef kitlenizde yer alan kişiler için iyi bir stratejisi geliştirebilirsiniz.

 

Müşteri Odaklı Pazarlamada Başarılı Olmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Müşteri Odaklı Pazarlamada Başarılı Olmak İçin Dikkat Edilmesi GerekenlerMüşteri odaklı pazarlama stratejisinde başarılı olmak isteyen kişi ve işletmelerin dikkat etmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Müşteri Odaklı Pazarlamada Başarılı Olmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler şunlardır:

 

 • Müşterilerinizden gelen geri bildirimleri inceleyin ve değerlendirin.
 • Olumsuz geri bildirimleri önemseyin ve bunları çözüme ulaştırmak için çalışmalar yapmaya özen gösterin.
 • Müşterilerinizi tanımak ve onlara yönelik oluşturacağınız müşteri odaklı pazarlama stratejisine yön vermek için müşterilerinizi segmentlere ayırın ve bu segmentleri analiz edin.
 • Müşteri odaklı pazarlama stratejisinin vazgeçilmezleri arasında yer alan sadakat programlarına önem verin. Onlara özel oluşturacağınız programlar, göndereceğiniz hediyeler ve vereceğiniz ödüller ile marka sadakatini artırın.
 • Müşterilerinize yalnızca kampanyalar ile ulaşmaya çalışmaların eğitici içerikler ve bilgilendirici metinler ile de markanıza olan bağlılıklarını artırmaya çalışın.
 • Markanız için belirlediğiniz müşteri odaklı pazarlama stratejisini sürekli olarak geliştirin ve burada inovasyon çalışmalarına önem verin.
 • Müşteri odaklı pazarlama stratejisi için müşteri dostu fiyatlandırma çalışmaları da yapmaktan kaçınmayın.
 • Müşterilerinizin sosyal medya platformları üzerinden markanız ile iletişimlerini profesyonel bir şekilde yürütün ve moderasyon süreçlerine oldukça önem verin.

 

Sizler de müşteri odaklı pazarlama stratejisini benimsemek istiyorsanız bu konulara önem verebilir ve başarılı bir strateji geliştirebilirsiniz. Böylece sadık müşteriler kazanarak maliyetlerinizi azaltabilir ve rakipleriniz karşısında avantaj elde edebilirsiniz.

 

Müşteri Odaklı Pazarlama Nasıl Yapılır?

 

Müşteri Odaklı Pazarlama Nasıl Yapılır?Müşteri odaklı pazarlama stratejisi geliştirmek isteyen her markanın bu süreçte profesyonel bir şekilde hareket etmesi gerekmektedir. Bu yüzden de markaların müşteri odaklı pazarlama stratejilerini geliştirebilmek için ilk olarak müşteri odaklı pazarlama nasıl yapılır sorusuna yanıt bulması gerekir. Müşteri odaklı pazarlama yapmak isteyen işletmelerin:

 

 • Müşteri analizi
 • Kişiselleştirme
 • Müşteri Geri Bildirimleri
 • Müşteri Memnuniyeti

 

Gibi çalışmalara önem vermesi gerekir. Çünkü müşteri odaklı pazarlama stratejisinde her zaman müşterilerin bir ürün ve hizmeti satın alması değil bir marka ile uzun süreli bir ilişki kurması hedeflenir. Bu yüzden dolayı da aslına bakıldığında her zaman müşteri memnuniyetinin önemli olduğunu söylemek mümkündür.

 

Müşteri Analizi Yapın

 

Müşteri odaklı pazarlama nasıl yapılır diyorsanız ilk önem vermeniz gereken konu müşteri analizi olmalıdır. Çünkü bir marka müşteri kitlesini ne kadar iyi bir şekilde tanırsa onların ihtiyaçlarına o kadar hızlı yanıt verebilecektir. Bu da aslına bakıldığında müşterilerin bir marka ile o kadar kolay bir şekilde bağ kurmasını sağlayacaktır. Müşteri analizi çalışmaları yapmak için:

 

 • Müşterilerinizi farklı segmentlere ayırın.
 • Müşterilerinizi yaş, cinsiyet, demografik özellikler, yaşanan yerler gibi unsurları göz önünde bulundurarak sınıflandırın.
 • Müşterilerinizin en çok hangi ürünleri satın aldığını, ne tür kampanyalara katıldığını ve tekliflerinize nasıl yanıtlar verdiğini inceleyin.
 • Her segment grubunun istek, öneri ve ihtiyaçlarını inceleyin.

 

Böylece farklı segmentlerde yer alan müşterilerinize özel geliştireceğiniz stratejiler sayesinde müşterilerinizin isteklerine yanıt verebilir ve böylece müşteri odaklı pazarlama stratejinizi geliştirebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir: Müşteri Analizi Nedir

 

Kişiselleştirilmiş Müşteri Deneyimleri Yaratın

 

Kişiselleştirilmiş Müşteri Deneyimleri YaratınMüşteri odaklı pazarlama stratejisinin olmazsa olmazları arasında kişiselleştirilmiş deneyimler de yer alır. Her markanın müşterileri arasında yer alan kişiler kendilerini özel hissetmek ister. Bu nedenle de müşteri odaklı pazarlama yapacak olan işletmelerin müşterilerine kişiselleştirilmiş çözümler sunması gerekir.

 

 • Ürün kişiselleştirmesi
 • Kişiselleştirilmiş E-mailler
 • Kişiselleştirilmiş Kampanyalar
 • Kişiselleştirilmiş SMS Pazarlaması Çalışmaları
 • Hediyeler
 • Kuponlar

 

Gibi alternatifleri seçerek kişiselleştirme çalışmaları yapmaya özen gösterin. Böylece müşterilerinizin markanız ile doğru bir ilişki kurmasını sağlayabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir: Kişiselleştirilmiş Pazarlama Nedir

 

Müşteri Geri Bildirimlerine Önem Verin

 

Müşteri geri bildirimleri hem bir markanın müşteri beklentilerini anlayabilmesi hem de müşteri odaklı pazarlama stratejisini geliştirmesi adına oldukça önem verilmesi gereken bir konudur.

 

Bazı durumlarda bir marka ile yakından bağ kuran müşteriler bir ürün, hizmet ya da operasyon kalitesinin geliştirilmesine yönelik taleplerde bulunabilir. Bu noktada da markalar ile iletişime geçer istek, öneri ve şikayetlerini aktarır. Bu süreçte markaların bu geri bildirimlere önem vermesi ise bir müşterinin markaya olan bağlılığını olumlu bir şekilde artırırken markanın kendi ürün, hizmet ve operasyonlarını işletmesini de iyileştirmesine olanak tanır.

 

Sizler de müşteri odaklı pazarlama stratejisi geliştirmek istiyorsanız müşteri geri bildirimlerine önem verebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir: Müşteri Psikolojisi Nedir

 

Müşteri Memnuniyetini Ön Planda Tutun

 

Müşteri Memnuniyetini Ön Planda TutunMüşteri odaklı pazarlamanın en önemli noktası müşteri memnuniyetidir. Bir marka müşteri memnuniyetini ne kadar ön planda tutarsa onlara o kadar kaliteli ürün, hizmet ve destek sağlamaktadır. Bir müşterinin alışveriş süreçlerinden teslimat süreçlerine kadar olan her noktada bir markadan kaliteli hizmet alması da müşterinin markaya olan bağlılığını o kadar artırmaktadır.

 

Bu nedenle müşteri odaklı pazarlama stratejisini benimsemek isteyen kişi ve işletmelerin müşteri memnuniyetine önem vermesi, müşteri dostu fiyatlandırma stratejisi yürütmesi ve müşterilerin mükemmel bir alışveriş deneyimi yaşamasını sağlaması gerekir. Böylece bir müşteri markaya uzun yıllar boyunca bağlı kalabilmekte ve bu da markaların müşteri odaklı pazarlama stratejisini olumlu bir şekilde etkilemektedir.

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

Yazar: Pınar Keleş

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimize sağladığınız kişisel verilerin, Aydınlatma Metnimizde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu tacir ilişkisi kapsamında rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Hemen Demoyu İnceleyin” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2024 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax