Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Ölçümlemeniz Gereken Temel SEO Metrikleri

İçerikler;

SEO’nun bu kadar etkili olmasının bir nedeni pek çok analizi yapabilir olmanızdan kaynaklanmaktadır. SEO metrikleri, SEO çalışmalarınızın etkinliğini ölçmenize ve verilere dayalı olarak düzeltici değişiklikler yapmanıza olanak tanır. SEO metriklerini kullanmak; organik trafik, etkileşim, sipariş, gelir, satış gibi konularda stratejiler geliştirmenizi sağlamaktadır. Yazımızda ölçümlemeniz gereken SEO metrikleri ve SEO ölçümü konusunda bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Ölçümlemeniz Gereken Temel SEO Metrikleri

 

SEO Metrikleri Neden Önemlidir?

 

Analizlere dayalı olarak geliştirilen stratejilerin başarılı olma olasılığı daha yüksek olduğu gibi yönetilmesi de daha kolaydır. Bu noktada SEO metrikleri yapılan düzenleme, iyileştirme ya da değişikliklerin sonucunu verilerle somut bir şekilde görebilmeyi mümkün kılmaktadır. Metrikler, SEO çabalarınızın etkinliğini ölçmenize ve daha iyi performans için verilere dayalı olarak değişiklikler yapmanıza olanak tanımaktadır.

 

SEO metriklerini yakından takip etmenin birkaç faydasını aşağıda sıraladık;

 
 • Metrikleri yakından takip ederek harcanan zaman ve paranın karşılığını almak mümkün olmaktadır.
 • Organik arama trafiğini artırmanın önü açılmaktadır.
 • Rakiplerin arasından sıyrılarak pazar payının arttırılması söz konusu olmaktadır.
 • Sürekli güncellenen SEO algoritmalarının yakından takip edilmesi mümkün olmaktadır.
 • Metriklere göre yol haritası hazırlanarak uygulanması mümkün olmaktadır.
 • Hızlı, üst sıralarda yer alan, tıklanma oranı yüksek, dönüşüm getiren bir site haline gelmek için yapılan çalışmaları içermektedir.
 

Temel SEO Metrikleri Önemi Nedir

 

Ölçümlenmesi Gereken SEO Metrikleri

 

Organik arama performansınızı arttırmak için önemli etkiler oluşturan SEO metrikleri mercek altına almanız gereken bir konular bütünüdür. SEO analizi nasıl yapılır dediğimizde sonrasında yapılan ölçümlemelerle birlikte bir bütün olarak ele alınması gereken bir konudur. Aşağıda izlenmesi gereken SEO metriklerinden birkaçını sıraladık.

 

Alan adı ve sayfa otoritesi: Google’ın gözünde, bir site zaten alan adınıza bağlantı veriyorsa, sizi güvenilir bir otorite olarak görüyor demektir. Organik trafiğinizin önemli ölçüde artmasını istiyorsanız, yeni yönlendirilen domainler ile sayfanıza olan yönlendirmeleri artırmanız mümkündür.

 

Sayfa içi optimizasyon puanları: Sayfa içi optimizasyon, bir sayfanın içeriğini hem kullanıcılar hem de arama motorları için optimize etme işlemidir. Sayfa içi optimizasyon pek çok açıdan yapılmaktadır. Bunlardan birkaçını aşağıda sıraladık;

 
 • Anahtar kelime yoğunluğu
 • Başlıklardaki ve alt başlıklardaki anahtar kelimeler
 • İlgili anahtar kelimelerin benzerleri
 • Başlıklarda ve alt başlıklarda ilgili anahtar kelimeler
 • Dahili ve harici bağlantı
 • Meta açıklama
 • URL
 • Sayfa başlığı
 • Resim alt etiketleri
 

İlgili İçerik; Meta Açıklaması Nedir, Neden Önemlidir?

 

Temel SEO Ölçümlenmesi Gereken Metrikler

 

Metin okunabilirliği SEO metrikleri: İçerik kalitesi SEO değeri açısından ölçümlenmesi gereken bir metriktir. Metin okunabilirliği ve alaka düzeyi kullanıcılar için önemlidir çünkü sorunsuz bir deneyim sunarlar. Ayrıca, metninizin anlaşılmasını kolaylaştırdıkları için Google gibi arama motorları için önemlidir.

 

İçerik kalitesi nasıl ölçümlenir dediğimizde Yoast, Flesch gibi eklentiler içeriği SEO açısından iyileştirirken içeriğin okunabilirlik düzeyini de arttıran ipuçları verir. Clearscope gibi araçlar ise ilgili arama terimlerine ve rakip içeriğinde bulunan varlıklara dayalı olarak içeriği alaka düzeyi açısından analiz eder. Kaliteli bir içerik için içeriğin özgün olması da önemli bir diğer kriterdir. İçeriğin kopya içerik testinden geçirilmesi de faydalı olacaktır.

 

Gösterimler: Sayfanız bir Google arama sonucunda her göründüğünde, kullanıcı gerçekten aşağı kaydırıp girişinizi görmemiş olsa bile bu bir gösterim olarak sayılır. Gösterimler, SEO çalışmalarınızın bir göstergesidir. Arama motorlarındaki sıralamanız arttıkça gösterim sayınız da artacaktır. Böylece üst sıralara geldikçe tıklanma oranınız artacak ve bu da size organik trafik olarak geri dönecektir.

 

Tıklama oranları: Gösterimler kadar tıklama oranları da oldukça önemlidir. Tıklama oranı Google arama sonuçlarınızın yüzde kaçının web sitenize tıklama oluşturduğunu gösteren bir metriktir. SEO ölçümü açısından tıklama oranının güçlü bir ilişkisi vardır. Ortalama olarak ne kadar üst sıralarda yer alırsanız, o kadar fazla tıklama kazanırsınız. Çünkü yapılan araştırmalara göre; Google’ın ilk 3 sayfası tıklamaların en yüksek olduğu sayfalardır.

 

Tıklama oranını arttırma ipuçları;

 
 • Sayfa başlığınızı arama amacı ile eşleştirme
 • Başlığa ilgi çekici bir call to action ekleme
 • Başlığınızı öne çıkarma
 • Kullanıcıları tıklayıp daha fazlasını okumaya teşvik eden meta açıklamalar oluşturma
 • Başlığınız ve meta açıklamanız aracılığıyla duygusal bir tepki uyandırma
 • Birincil anahtar kelimeyi içeren kısa, açıklayıcı URL kullanma
 

Anahtar kelime sıralaması: Anahtar kelime sıralamaları, izlenmesi gereken kritik bir SEO metriğidir. İlerlemenizi karşılaştırmanıza yardımcı olurlar ve SEO stratejinizin işe yaradığına dair erken bir sinyal olması açısından gereklidir. Anahtar kelime araştırması her zaman yapılmalı doğru anahtar kelime üzerine çalışılıp çalışılmadığı analiz edilmelidir.

 

İyi bir SEO analizi konusunda en önemli araç anahtar kelimelerdir. Anahtar kelimeler sayfanın derecesini artırmada en etkili araçlardan biridir. Anahtar kelime analizi için Ahrefs, Moz, SEMrush gibi araçları kullanabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Ücretsiz Anahtar Kelime Planlayıcıları

 

İlgili İçerik; Longtail Keywords ve SEO’daki Önemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Temel SEO Metrikleri Analiz

 

Organik trafik: Sitenizin aldığı organik arama trafik oranı ölçümlenmesi gereken bir diğer SEO metriğidir. SEO çabalarınızın başarılı ya da başarısız bir sonuç verdiği alınan trafikten ortaya çıkacaktır. Organik trafik olmadan SEO tabanlı bir dönüşüm söz konusu değildir. Google Analytics üzerinden hem masaüstü hem de mobil trafiğinizi sürekli analiz edebilirsiniz.

 

Dizine eklenen sayfa sayısı: Google’ın bir sayfayı arama sonuçlarında gösterebilmesi için önce onu dizine eklemesi gerekir. Sayfalarınızdan herhangi biri dizine eklenmemişse, hiçbir zaman organik arama trafiği almazlar. Gerekli kontroller Google Search Console üzerinden yapılmalıdır. Site haritası oluşturulmalı ve sayfaların durumu incelenmelidir.

 

İçerik güncelleme: İçerikler SEO dönüşümleri konusunda etkili rol oynamaktadır. SEO uyumlu yeni içerik üretme var olan içerikleri güncelleme, ilgili olmayan içerikleri silme gibi işlemler sitelerin SEO düzeyini etkilemektedir. Birden çok zayıf sayfayı çok daha güçlü, değerli sayfalarla birleştirmek, anahtar kelimelerle beslemek, bağlantılar eklemek ve sonuçta güncel bir sayfa hazırlamak SEO açısından önemli geri dönüşler sağlamaktadır.

 

İlgili İçerik; SEO Analizi Nasıl Yapılır?

 

İlgili İçerik; E-ticaret SEO Teknikleri

 

Temel SEO Metrikleri İcerik Güncelleme

 

Sayfa açılma hızı: Sayfa açılma hızı ölçümlenmesi gereken bir diğer metriktir. Google, kullanıcı deneyimine giderek daha fazla önem vermekte ve hızlı yüklenen sayfaları üst sıralara çıkarma eğilimindedir. Sayfa hızı her zaman üzerinde durulması gereken, analiz edilmesi gereken bir SEO metriğidir. Gerekli iyileştirmeler ile hızlı yüklenen sayfalar iyi bir kullanıcı deneyimi sunarken sayfada kalma oranı da böylece artmış olacaktır.

 

Ziyaret başına ortalama sayfa sayısı: Ziyaret başına ortalama sayfa sayısı metriği, kullanıcıları dönüşüm hunisine dahil etme sürecidir. Ziyaretçilerin sayfaya tıklamasını sağlamak kadar sayfada kalarak dönüşüm getirmeleri oldukça önemlidir. Sayfaya gelen ziyaretçileri sayfada kalmaya ve satın almaya ikna etmek gerekmektedir.

 

Ziyaret başına sayfa etkileşimlerini artırmanın birkaç yolu;

 
 • Site gezintisini kolay bir hale getirmek
 • İlgili bir konu örgüsü oluşturmak
 • Ziyaretçileri sitenizdeki diğer faydalı sayfalara yönlendirmek
 • Site ziyaretçilerini sitenizle etkileşime geçmeye teşvik eden videolar, anketler, araçlar vb. gibi ilgi çekici içerikler eklemek
 

İlgili İçerik; Dijital Pazarlama Terimleri Nelerdir?

 

Temel SEO Metrikleri Sayfa Hızı

 

Hemen çıkma oranı: Hemen çıkma oranı, web sitenizde yalnızca bir sayfayı ziyaret eden kişilerin yüzdesidir. Önemli bir SEO metriği olarak karşımıza çıkmaktadır. Hemen çıkma oranının yüksek olması bir sorun olduğunu gösterir. Hemen çıkma oranının fazla olması dönüşümün de kaçırıldığı anlamına gelir. Bu nedenle hemen çıkma oranını düşürmek, ziyaretçilerle etkileşime girmek, onlara cazip teklifler sunmak gerekmektedir.

 

Hemen çıkma oranını azaltmanın birkaç yolu;

 
 • Sayfanın arama amacıyla uyumlu olduğuna dikkat edilmelidir.
 • Arama sorgusuna ya da anahtar kelimeye uygun önemli bilgiler sayfanın başına eklenmelidir.
 • İçerik kolay okunabilir ve karmaşadan uzak olmalıdır.
 • Kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyen reklam, pop-up gibi araçlardan kaçınılmalıdır.
 • Dikkat çekici, ziyaretçiyi ikna etmeye yönelik CTA’lar eklenmelidir.
 

İlgili İçerik; Hemen Çıkma Oranını Düşürmek İçin Yapmanız Gerekenler

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret