Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Ortalama Sepet Tutarını Artırmak İçin İpuçları

Güncelleme Tarihi: 13.07.2023

İçindekiler;

İnternetten ürün ve hizmet satışı gerçekleştiren işletmeler için önemli olan birçok e-ticaret dinamiği bulunmaktadır.

 
 • Ziyaretçi Sayısı
 • Satış sayısı
 • Ortalama sepet tutarı
 • Dönüşüm oranları
 

Bir e-ticaret firması için en önemli e-ticaret dinamikleri arasında yer almaktadır. E-ticaret firmaları bu sayıları ve tutarları arttırmak için belirli stratejiler uygulamaktadır. Genellikle firmalar ziyaretçi sayısı, satış ve dönüşüm oranlarını arttırmak için belirli pazarlama çalışmalarından yararlanmaktadır.

 

E-ticaret firmaları için önemli olan dinamik arasında yer alan ortalama sepet tutarını arttırmak isteyen işletmelerin ise özellikle belirli stratejilere ve ipuçlarına ihtiyaçları vardır.

 

Ortalama sepet tutarını arttırmak isteyen e-ticaret firmaları için hazırladığımız Ortalama Sepet Tutarını Artırmak İçin İpuçları adlı bu yazımızda sizlere belirli taktikler hakkında bilgi vereceğiz. Sizler de bu yazımızı inceleyerek ortalama sepet tutarını arttırmaya yönelik ipuçlarını öğrenebilir ve işletmeniz için uygulamaya başlayabilirsiniz.

 

Ortalama Sepet Tutarını Artırmak İçin İpuçları

 

Ortalama Sepet Tutarı Nedir?

 

Ortalama sepet tutarı, bir e-ticaret firmasının yıllık veya aylık toplam gelirinin sipariş sayısına bulunması ile elde edilen tutara verilen isimdir.

 

Kısacası ortalama sepet tutarı bir e-ticaret firmasından yapılan alışverişlerin ortalama tutarı olarak da bilinmektedir.

 

İlgili İçerik; Sepete Ekle Butonu Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

 

İlgili İçerik; Müşterilerinizin Sepeti Terk Etmemesi İçin İpuçları

 

Ortalama Sepet Tutarı Nedir

 

Ortalama Sepet Tutarı Nasıl Hesaplanır?

 

Ortalama sepet tutarını arttırmak isteyen kişiler aylık ve yıllık ortalama sepet tutarlarını hesaplayabilmektedir.

 

Aylık Ortalama Sepet Tutarı Hesaplama Formülü; Aylık Alışveriş Geliri / Aylık Alışveriş Sayısı formülü ile hesaplanmaktadır.

 

Yıllık Ortalama Sepet Tutarı Hesaplama Formülü; Yıllık Alışveriş Geliri / Yıllık Alışveriş Sayısı formülü ile hesaplanmaktadır.

 

Sizler de bu formülleri kullanarak e-ticaret firmanızın aylık ve yıllık ortalama sepet tutarını hesaplayabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-ticaret Firmaları İçin Önemli Kampanya Günleri

 

E-ticarette Ortalama Sepet Tutarı Neden Önemlidir?

 

Ortalama sepet tutarının e-ticaret firmaları tarafından önem verilmesi gereken bir e-ticaret dinamiği olduğunu sizlerle paylaşmıştır. Ortalama Sepet Tutarını Artırmak İçin İpuçları hakkında sizlere bilgi vermeye başlamadan önce ortalama sepet tutarının işletmeniz için neden önemli olduğundan bahsedeceğiz.

 
 • E-ticaret firmaları satışlarını arttırmak için genellikle reklam ve tanıtım çalışmalarına yönelmektedir. Satış arttırmak için reklam veren firmaların maliyeti artış göstermektedir. Fakat ortalama sepet tutarını arttırmak için çalışmalar yapan işletmeler daha az maliyetle daha fazla satış yapmaktadır.
 • Bir e-ticaret firmasının ortalama sepet tutarı arttığı takdirde gelirleri artış göstermektedir.
 • Ortalama sepet tutarını arttırabilen işletmeler gelecekte kendilerini daha kolay bir şekilde garantiye alabilmektedir.
 • Ortalama sepet tutarını arttırmaya yönelik yapılan çalışmalara harcanan bütçe diğer çalışmalara harcanan bütçeden daha azdır.
 

Sizler de ortalama sepet tutarınızı arttırarak bu tür avantajlardan yararlanmak istiyorsanız yazımızın devamında sizlerle paylaştığımız bilgileri göz önünde bulundurabilir ve satış stratejilerinizi geliştirerek ortalama sepet tutarınızı arttırabilirsiniz.

 
İlgili İçerik; Müşteri Sadakati Kazanmak İçin İpuçlarıE-ticarette Ortalama Sepet Tutarı Önemi Nedir

 

Paket Ürünler Seçeneği Sunun

 

Ortalama sepet tutarı nasıl arttırılır diyen kişilerin ilk yapması gereken şeylerden birisi tüketicilere paket ürünler seçeneği sunmak olmalıdır.

 

Genellikle bir e-ticaret sitesi üzerinden alışveriş yapan tüketiciler ‘’paket ürün’’ seçeneği gördükleri takdirde ilk olarak bu ürünlere yönelmektedirler. Çünkü paket ürünler tüketicilerin istedikleri ürünlere indirimli fiyatlar ile ulaşmasını sağlamaktadır.

 

Bu nedenle e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren ve ortalama sepet tutarını arttırmak isteyen işletmelerin e-ticaret sitelerinde sattıkları ürünleri paketler halinde sunması gerekmektedir. Böylece işletmeler müşterilerini daha kolay bir şekilde etkileyebilmekte ve ortalama sepet tutarlarını arttırabilmektedir.

 

İlgili İçerik; E-Ticarette Satış Taktikleri

 

Ücretsiz Kargo Seçeneği Sunun

 

E-ticaret siteleri tarafından düzenlenen kampanyalar arasında bulunan ücretsiz kargo kampanyaları belirli bir tutarın üstünde alışveriş yapan müşterilere sunulmaktadır.

 
 • 100 TL ve Üzeri Alışverişlerde Kargo 20 TL
 • 200 TL ve Üzeri Alışverişlerde %20 İndirimli Kargo Fırsatı
 • 250 TL ve Üzeri Alışverişlerde Kargo Ücretsiz
 

Gibi kargo kampanyaları genellikle e-ticaret firmaları tarafından düzenlenen kargo kampanyaları arasında yer almaktadır.

 

Kargo kampanyaları bir e-ticaret firması üzerinden alışveriş yapan tüketicilerin belirli bir sepet tutarı altında kaldığında kargo ücreti ödememek ya da kargo ücretini indirimli bir şekilde ödemek için sepetlerine farklı ürünler eklemesini sağlamaktadır. Böylece müşterilere sunulan kargo kampanyaları sayesinde e-ticaret firmaları hem satışlarını hem de ortalama sepet tutarını arttırabilmektedir.

 

Sizler de e-ticaret firmanızın ortalama sepet tutarını arttırmak istiyorsanız bu tür kampanyalar düzenleyebilir ve müşterilerinizin sepetlerine daha fazla ürün eklemelerini sağlayarak hem satışlarınızı hem de ortalama sepet tutarınızı arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Sosyal Medyada Satış Arttırma Taktikleri

 

Ortalama Sepet Tutarını Artırmak Ücretsiz Kargo


 

İndirimli Alışveriş Seçeneği Sunun

 

E-ticaret firmaları tarafından ortalama sepet tutarını arttırmaya yönelik kullanılan stratejilerden bir diğeri de indirimli alışveriş seçeneği sunmaktadır. Genellikle e-ticaret firmaları indirimli alışveriş seçeneği sunarken;

 
 • X Kategorisinden Ürün Alana Y Kategorisindeki Ürünler %10 İndirimli
 • X Ürününü Alana Y Ürününde 5 TL İndirim
 • 2 Ürün Alana 3. Ürün %20 İndirimli
 • X ve Y Kategorisinden Alışveriş Yapana Z Kategorisinde %20 İndirim
 

Gibi kampanya türleri e-ticaret firmaları tarafından sunulan kampanalarıdır. Genellikle e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapan tüketiciler bu tür paket kampanyaları gördükleri takdirde ilgili ürünleri sepetlerine eklemeyi ve satın almayı tercih etmektedir. Kısacası indirimli alışveriş seçeneği e-ticaret firmalarının satışlarını ve ortalama sepet tutarını arttıran bir stratejidir.

 

İlgili İçerik; Müşteri Yorumlarının Önemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Yeni Müşterilerinize Teklifler Sunun

 

E-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapmak ve bir ihtiyacını karşılamak isteyen kişilerin genellikle ürünleri satın almak istedikleri e-ticaret sitelerine kaydolması gerekmektedir. E-ticaret firmaları belirli stratejiler sayesinde yeni müşterilerine ürün satışı gerçekleştirebilmektedir.

 
 • Hediye Kartı
 • Ürün İndirimi
 • Kargo İndirimi
 • Paket Ürün Teklifi
 

Gibi birçok teklif e-ticaret sitenize yeni kaydolan kişilerin alışveriş yapma ihtimalini arttırmaktadır. Sizler de satışlarınızı veya ortalama sepet tutarını arttırmak istiyorsanız yeni müşterilerinize özel kampanya seçenekleri sunabilirsiniz. Böylece ortalama sepet tutarını arttırırken kalıcı müşteriler de kazanabilirsiniz.

 
İlgili İçerik; E-ticarette Müşteri İlişkileri Yönetiminde Dikkat Edilmesi Gereken 10 Konu

Sepete Özel Kampanyalar Düzenleyin

 

Ortalama sepet tutarı nasıl arttırılır diyen kişi ve işletmelerin tercih edebileceği yöntemlerden biri de sepete özel kampanyalardır.

 

Sepete kampanyalar yukarıda sizlerle paylaştığımız indirimli alışveriş seçeneklerinin yanı sıra ürünlere yönelik de oluşturulabilmektedir. Genellikle işletmeler bir alışveriş sepeti oluşturan müşterilerine belirli bir ürünü de alışveriş sepetlerine ekledikleri takdirde indirimli alışveriş yapma fırsatı sunmaktadır. Böylece e-ticaret firmaları hem müşteri sadakatini kazanmakta hem de ortalama sepet tutarlarını arttırabilmektedirler.

 
İlgili İçerik; E-ticarette Müşteri Arttırma Teknikleri

Kasa Önü Fırsatlarından Yararlanın

 

Ortalama sepet tutarı nasıl arttırılır sorusuna yanıt arayan kişilerin tercih edebileceği bir diğer kampanya türü ise kasa önü fırsatlarıdır.

 

Kasa önü fırsatları, genellikle sepet ya da ödeme ekranında müşterilere farklı ürünler sunulmasını sağlayan fırsatlardır. Genellikle daha önce hiç görmediği ürünleri ödeme ekranında gören kişiler bu ürünleri denemek ya da kullanmak için satın almayı tercih etmektedir.

 

Böylece kasa önü fırsatları sayesinde e-ticaret firmaları müşterilerine farklı ürün seçenekleri sunarak hem satışlarını hem de ortalama sepet tutarını arttırabilmektedirler. Sizler de e-ticaret firmanızın ortalama sepet tutarını arttırmak istiyorsanız kasa önü fırsatlarını aktif etmeli ve bu özelliği kullanmaya özen göstermelisiniz.

 

İlgili İçerik; En Etkili Çapraz Satış Yöntemleri

 

Ortalama Sepet Tutarını Artırmak Kasa Önü Fırsatları

 

Ticimax ile Ortalama Sepet Tutarını Arttırın

 

E-ticaret firmaları için e-ticaret alt yapısı ve e-ticaret çözümleri üreten firmamız Ticimax’ın e-ticaret alt yapıları içerisinde bulunan 250’den fazla kampanya modülü sayesinde sizler de farklı kampanya kurguları yaratabilirsiniz.

 

Ticimax kampanya türleri ile e-ticaret sitenizin satışlarını ve ortalama sepet tutarını hızlı bir şekilde arttırabilirsiniz.

 

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Yazar: Tolga Sefa Ağyıldız

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

İlgili Yazılar

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2023 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax