Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Pay Per Click ( Tıklama Başına Maliyet ) Nedir?

İçerikler;

Dijital pazarlama alanında çalışan markaların hedef kitlelerine ulaşmalarını sağlayan farklı türde reklam modelleri bulunmaktadır. Genellikle online araçlar kullanılarak yapılan bu reklam modelleri firmaların ziyaretçi ve dönüşüm oranlarını hızlı bir şekilde arttırabilmektedir. Son dönemlerin en popüler reklam modellerinden biri birisi olan Pay Per Click’de birçok markanın dönüşümlerini arttırmasını sağlayan reklam modellerinden biridir.

 

Pay Per Click ( Tıklama Başına Maliyet ) Nedir adlı bu yazımızda sizlere Tıklama Başına Maliyet yani Pay Per Click reklamları hakkında bilgi verecek bu reklam türünün markanıza sağladığı avantajlardan bahsedecek ve firmanız için Pay Per Click reklamlarının nasıl verileceğinden bahsedeceğiz.PPC konsept illüstrasyon. Trafik fikri, tıklama ve ticari.Pay Per Click ( Tıklama Başına Maliyet ) Nedir
 

PPC Ne Demek?

 

PPC yani Pay Per Click, Türkçe’ye çevrildiğinde Tıklama Başına Maliyet anlamına gelmektir. Google’ın reklam modellerinden birisi olan PPC firmalar tarafından en çok kullanılan reklam modelleri arasında yer almaktadır.

 

Bu reklam modelini kullanan firmalar genellikle Google reklamlarını kullanarak Tıklama Başına Maliyet reklamları vermektedir. Tıklama Başına Maliyet reklamı veren firmalar kendi belirledikleri bütçeleriyle reklamlarının tıklanma sayısına göre ödeme yapmaktadır.

 
 

İlgili İçerik; Yüksek Rekabetli Pazarda Öne Çıkmak İçin Bilmeniz Gerekenler

 

İlgili İçerik; Google Trends Nedir, Nasıl Kullanılır?PPC Ne Demek? Tıklama Başına Maliyet
 

PPC Marketingde Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Markalar PPC marketing yaparken harcadıkları bütçenin boşuna gitmemesi için bu reklam modelini verirken birçok şeyi göz önünde bulundurmaktadır. Genellikle PPC Marketing’de göz önünde bulundurulması gereken şeyler şunlardır;

 
 • Verilen reklamlarda yapılan tıklamalara ne kadar ücret ödeneceği
 • Firmanızın reklam verdiği sektörde faaliyet gösteren ve bu reklam türünden yararlanarak satış arttırmayı hedefleyen markalar
 • Markalar tarafından tıklama başına maliyet reklamcılığında ayrılan bütçe
 • Reklam türünde kullanılacak anahtar kelimelerin zorlukları
 

Genellikle Tıklama Başına Maliyet Reklamlarında dikkat edilmesi gereken unsurlardır. Burada firmaların en çok dikkat etmesi gereken şeyler rakip firmalar ve bu firmaların bütçesidir.

 
 

İlgili İçerik; Arama Motoru Uyumluluğu Hakkında Bilmeniz Gerekenler 2021

 

İlginizi Çekebilir; Online Ürün Tanıtımı Yapma RehberiPPC Marketingde Nelere Dikkat Edilmelidir?
 

Tıklama Başına Maliyet Reklamları Neden Kullanılır?

 

PPC marketing yani tıklama başına maliyet reklamları genellikle belirli bir alanda faaliyet gösteren marka, proje veya girişimciler tarafından kullanılan reklam modellerinden biridir. Firmaların ihtiyacına göre farklılık gösteren PPC marketingin kullanım amaçları arasında şunlar bulunmaktadır;

 
 • Marka bilinirliğini arttırmak
 • Potansiyel müşterilere ulaşmak ve firmaların mevcut müşterilerine görünür olmak
 • E-ticaret sitelerinin trafiğini arttırmak
 • E-ticaret sitelerinin satışlarını arttırmak
 • Markalar için farkındalık yaratmak ve daha görünür olmak
 

Amaçları ile genellikle PPC Marketing reklamları kullanılmaktadır.

 
 

İlginizi Çekebilir; Canlı Yayın Satışı

 

İlginizi Çekebilir; E-ticaret Sitenizin Trafiğini Organik Olarak Arttırma Stratejileri

 

Tıklama Başına Maliyet Reklamları Neden Kullanılır?Internet Arama Motoru Tarayıcı Konseptinde TIKLAMA BAŞINA ÖDEME Arama
 

PPC Reklamların Firmalara Sağladığı Avantajlar

 

PPC Reklamları ve diğer reklam türlerini birbirinden ayıran birçok farklı özelliği bulunmaktadır. Kısacası Tıklama Başına Maliyet Reklamlarının firmalara sağladığı avantajlar da bir hayli fazladır. Pay Per Click ( Tıklama Başına Maliyet ) Nedir adlı yazımızın bu bölümünde PPC’nin avantajları hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

 
 • PPC Reklam modeli firmaların reklam çalışmalarından daha hızlı bir şekilde sonuç almasına olanak sağlamaktadır.
 • PPC Reklamları e-ticaret firmalarının hedef kitlelerine daha kolay bir şekilde ulaşmasında yardımcıdır.
 • Bu reklam modeli sayesinde firmaların dönüşüm oranları geleneksel reklam modellerine göre daha hızlı bir şekilde artmaktadır.
 • PPC Reklamlar diğer reklam modellerine nazaran daha kolay düzeltilebilir ve değiştirilebilir bir reklam modelidir.
 • Firmalar tıklama başına maliyet reklamlarını diledikleri zaman hızlı bir şekilde iptal edebilmektedir.
 

Sizler de PPC Marketing reklamlarını kullanarak yukarıda sizlerle paylaştığımız avantajlardan yararlanabilir ve e-ticaret sitenizin bilinirliğini arttırarak ürün satışınızı hızlandırabilirsiniz.PPC Reklamların Firmalara Sağladığı Avantajlar
 

Hangi Platformlarda PPC Reklamları Verilebilir?

 

Tıklama başına maliyet reklamları vermek isteyen firmalar genellikle bu reklam modelini yalnızca Google Adwords reklamlarında kullanabileceğini düşünmektedir. Fakat PPC ile ilgili en çok bilinen yanlış budur. Genellikle PPC Reklamları platform bazlı değişiklikler göstermektedir. Pay Per Click ( Tıklama Başına Maliyet ) Nedir adlı yazımızın bu bölümünde sizlere hangi platformlarda ppc reklamları verilebilir konusu hakkında bilgi vereceğiz.

 
 • Google Adwords
 • Microsoft
 • Microsoft
 • Instagram
 • Facebook
 

Gibi platformlar PPC Marketing yapabileceğiniz arama motorları ve sosyal medya platformlarıdır. Genellikle markalar bu platformları kullanarak PPC Reklam çalışmaları yapmaktadır. Gelin şimdi detaylı bir şekilde bu platformlarda nasıl PPC Marketing Çalışmaları yapıldığına bakalım.

 

İlginizi Çekebilir; E-ticarette Müşteri Arttırma Teknikleri

 

İlginizi Çekebilir; E-ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler (2021 Yeni)Hangi Platformlarda PPC Reklamları Verilebilir?PPC Pazarlama gösteren kavramsal el yazısı. Web sitenize tıklama yapmak için arama motoru reklamcılığını kullanan işletme fotoğraf metni.
 

Google Adwords

 

Dünya’nın en çok kullanılan arama motoru olan Google üzerinden genellikle insanlar ürün ve hizmetler hakkında birçok arama yapmaktadır. E-ticaret sitelerinin trafiğini arttırmak isteyen firmalar ise Google Adwords üzerinden Tıklama Başına Maliyet reklamları vermekte ve ürünlerini arayan kişilere daha kolay bir şekilde ulaşabilmektedir. Kısacası e-ticaret firmaları Google Adwords PPC Reklamları sayesinde hedef kitlelerine ulaşmaktadır.

 

E-ticaret firmaları Google’da PPC Reklamlar vermek istediğinde;

 
 • Arama motoru
 • Görüntülü reklamlar
 • Video reklamları
 • Uygulama reklamları
 

Gibi birçok reklam modelinde ürün ve hizmetlerini göstertebilmekte ve hem ziyaretçi sayılarını hem de dönüşümlerini arttırabilmektedir.

 

Google Tıklama Başına Maliyet reklamları verilirken firmalar kendi bütçelerini belirleyebilmekte ve rakiplerinin verdiği tıklama başına maliyetler hakkında bilgi de alarak bütçelerini şekillendirebilmektedir.

 

İlgili içerik; Google Ads Hedef Kitle Belirleme İpuçları

 

İlginizi Çekebilir; 2021'de Sosyal Medya Etkileşimlerinizi Arttıracak Stratejiler

Microsoft Reklamları

 

Microsoft PPC Reklamları genellikle bu Microsoft ve Yahoo platformlarında reklamlarınızı yayınlamaktadır. Google Ads gibi çalışan bu platformda yayımlanan reklamlar Bing, Yahoo gibi arama motorlarında gösterilmektedir ve genellikle bu platformlar üzerinden yayınlanan PPC Reklamlarının ücretleri Google’a nazaran daha düşüktür.

 
 

İlginizi Çekebilir; E-ticarette İlk Yıl Kazanç Arttırmanın 7 Yoluİlginizi Çekebilir; İşinizi E-ticarete Taşımanız için 9 Önemli NedenMicrosoft PPC Reklamları

 

Instagram Tıklama Başına Maliyet Reklamları

 

Pay Per Click ( Tıklama Başına Maliyet ) Nedir yazımızın bu bölümünde sizlere Instagram PPC Reklamları hakkında bilgi vereceğiz.

 

Günümüzün en popüler sosyal medya platformlarından birisi olan Instagram PPC Reklamları Facebook Business paneli üzerinden hazırlanmaktadır. E-ticaret firmalarının seçtiği lokasyon ve çevresinde gösterilen reklamlar post, hikâye, video, koleksiyon gibi birçok reklam modelinde kullanıcılara gösterilmektedir.

 

İlgili içerik; Instagram'a Reklam Nasıl VerilirInstagram Tıklama Başına Maliyet Reklamları.Pay Per Click ( Tıklama Başına Maliyet ) Nedir
 

Facebook PPC Reklamları

 

E-ticaret firmalarının PPC Reklam çalışmaları yaptığı platformlardan biri de Facebook’tur. Facebook reklamları aracılığı ile e-ticaret sitelerinin trafiğini, etkileşimini ve dönüşüm oranlarını arttırmak isteyen firmalar reklam verme amaçlarına göre facebook üzerinden tıklama başına maliyet reklamları verebilmektedir.

 

Firmalar, hedef kitle analizi, reklamın gösterileceği platformlar, reklamın yayınlanmasını istediği konumlar gibi birçok konu hakkında reklamlarını özelleştirebilmektedir. Bununla beraber bütçe belirlemesinin de yapılması ve reklamın formatının da seçilmesi gerekmektedir. İlgili düzenlemeleri yapan e-ticaret firmaları Facebook reklamlarını onaya göndermeli ve reklamları yayınlandıktan sonra dönüşümlerini izlemelidir.

 

İlgili İçerik; Facebook Business Manager Rehberi

 


Facebook PPC Reklamları
 

Anahtar Kelime Belirleme

 

Pay Per Click ( Tıklama Başına Maliyet ) Nedir diyenlerin PPC Reklamlarında en çok problem yaşadığı konulardan birisi de Anahtar Kelimelerdir. Google gibi arama motorlarında verilen Tıklama Başına Maliyet reklamlarında bazı anahtar kelimelerin tıklama başına maliyeti düşükken bazılarının da oldukça yüksektir. Firmalar genellikle hem arama hacmi yüksek olan hem de tıklama başına maliyeti düşük olan anahtar kelimelere ulaşmayı istemektedir.

 
 • Google Ads
 • Ahrefs
 • Ubbersuggest
 • Semrush 
 

Gibi anahtar kelime planlaması yapılabilecek olan platformları kullanmanız ppc reklamları için anahtar kelimelerinizi belirlerken hem anahtar kelimeler hakkında bilgi almanızı kolaylaştıracak hem de doğru reklam planlaması yapmanıza olanak sağlayacaktır. Bununla beraber anahtar kelime belirlemek için;

 
 • Firmanızın hedefleri
 • Firmanızın marka bilinirliği
 • Firmanızın reklam harcamaları için ayırdığı bütçe
 

Gibi birçok şeyi göz önünde bulundurabilir ve PPC Reklamlarınızı bunlar çerçevesinde belirleyerek iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Ücretsiz Anahtar Kelime PlanlayıcılarıAnahtar Kelime Belirleme

 

Ticimax ile Dönüşümlerinizi Takip Edin

 

10 Yılı aşkın sektör tecrübesi olan Ticimax, e-ticaret alt yapılarında firmaların doğru hedeflemeler yapabilmesi ve reklamlarından başarılı sonuçlar alması için birçok Reklam modülünü hayata geçirmiştir. Ticimax e-ticaret alt yapılarını kullanan e-ticaret siteleri Adwords dönüşüm izleme, Facebook dönüşüm izleme gibi modülleri kullanarak reklamlarının başarılı olup olmadığını ölçebilmektedir.

 

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret