Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Sanal Pos Hakkındaki En Kilit 5 Başlık

İçindekiler;

 
 • Sanal Pos Nedir?
 • Sanal Pos Nasıl Alınır?
 • Sanal Pos Çözümleri Nelerdir?
 • E-ticaret Siteleri için Sanal Pos Almak Gerekli midir?
 • Sanal Pos E-ticaret Siteleri için Güvenli midir?
 • Güvenli Altyapı ve Ödeme Seçenekleri ile E-Ticarete Başlayın
 

E-ticarete adım atan işletmelerin müşterilerine sunduğu ödeme hizmetleri aynı zamanda bir sanal mağazanın güvenirliğini ve donanımını ortaya koyar. E-ticaret siteleri müşterilerine; güvenli, profesyonel, hızlı ve alternatifli ödeme deneyimi sunmalıdır. Böylece tüketicinin sanal mağazadan güvenle ve sürekli olarak alışveriş yapmasının önü açılır.

 

Online satışa başlayacak küçük, orta ya da büyük ölçekli şirketlerin ilk olarak üzerinde durması gereken konu müşterilerine hangi ödeme hizmetlerini, nasıl sunacağıdır. E-ticaret siteleri sunduğu ödeme seçenekleriyle sepet terk etme oranlarını düşürerek satın almalarını artırabilir. Bu yazımızda sizlere online ticaretin olmazsa olmazı sanal pos konusunu ayrı ayrı başlıklarda anlatacağız. Yazımızın ana başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

 

Akıllı telefon sanal kredi kartı ödeme terminali ve Cezayir bayrağı. Ulusal perakende veya mobil ödemeyle ilgili 3B oluşturma
 

Sanal Pos Nedir?

 

E-ticaret, alışveriş deneyiminin ürün teslimine kadar olan sürecin her aşamasının online olarak gerçekleşmesidir. Ödeme işlemi de online alışverişin en önemli aşaması yani satın alma eyleminin gerçekleştiği en önemli adımdır. E-ticaret yapan firmaların ödeme hizmetlerini; güvenli, hızlı ve karmaşadan uzak bir şekilde sunmaları tüketicilerin siteyi terk etmeden satın alma işlemini gerçekleştirmelerini sağlar.

 

E-ticarete yeni adım atacak ya da ödeme sistemlerini geliştirmek isteyen firmaların en çok araştırdığı konulardan biri sanal pos nedir? konusudur. Fiziksel mağazadan banka kartı ya da kredi kartıyla yaptığımız işlemin online platformda kredi kartı bilgilerinin girilerek yapılma işlemine sanal pos adı verilir.

 

İngilizce adıyla virtual point of sale olarak bilinen ödeme noktası anlamına gelen bu ödeme sistemi, güvenli ve hızlı bir şekilde alışveriş bedelinizin alışverişi yaptığınız firmanın hesabına geçmesini mümkün kılar.

 

Online alışverişlerde sıkça kullanılan sanal pos nasıl çalışır dediğimizde ise alışveriş bedelinin alıcının banka hesabından satıcının banka hesabına online olarak aktarılma işlemi şeklinde işler. Müşteriler ödeme aşamasında ödeme ekranına kart bilgilerini girer. İstenilen bilgiler; kart üzerindeki isim; kart numarası, kart son kullanım tarihi ve arka yüzde bulunan CVV numarasından oluşur. Onay işleminden sonra ödeme işlemi gerçekleşmiş olur.

 


Libra gibi yeni sanal para birimlerini kullanmak için veri kümeleri ve POS terminali internette terk edilecek.

 

Sanal Pos Nasıl Alınır?

 

Genellikle her bankanın online pos hizmeti mevcuttur. Bankalardan online pos hizmeti alabilmek için ilgili bankaya başvuruda bulunulması gerekir. Sanal pos’a nasıl başvurulur? Gerekli evrak listesi aşağıdaki gibidir;

Sanal pos banka başvurusu için gerekli belgeler

 
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Vergi levhası
 • Ortaklık sözleşmesi
 • İmza sirküleri
 

Ticari ortaklı bir e-ticaret siteleri için;

 
 • Vergi levhası
 • İmza sirküleri
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi
 

Başvuru sonrası pos onayı için bankanın e-ticaret sitesinde olmasını beklediği bazı şartlar bulunur. Bunlar ise şöyledir;

 
 • Banka, kullanıcı verilerinin güvenliği açısından pos verecek e-ticaret sitesinin SSL sertifikası olmasını ister.
 • E-ticaret sitesine pos hizmeti verilmesi için mesafeli satış sözleşmesi, iade ve iptal bilgileri gibi prosedürlere sitede yer verilmesi gerekir.
 • E-ticaret sitesinde online satışı gerçekleşecek ürünler ve fiyatları bulunmalıdır.
 

Online pos hizmeti veren bankalardan birkaçını aşağıda sıraladık;

 
 • Ziraat Bankası Sanal POS
 • Akbank AKPOS
 • QNB Finansbank -FinansWebPOS
 • Halkbank Sanal POS
 • Vakıfbank V-POS 724
 • Yapı Kredi Bankası POSNET
 • Garanti BBVA Garanti Sanal POS
 • Denizbank DenizPOS
 • İş Bankası Sanal POS
 • TEB Sanal POS
 

Sanal pos ücretleri ise bankalar ile yapılan taahhüt ve bankaların yaptığı dönemsel fiyat değişimlerine göre farklılık gösterebilir.


 

İlgili İçerik; Sanal Pos Nasıl Alınır?

 

İlgili İçerik; Sanal Pos Nedir?

 

Kredi kartı okuyucu pos makinesi, içine bir kredi kartı takılı ve klavye perakende alışveriş merkezinde beyaz masa zemininde izole edilmiştir.

 

Sanal Pos Çözümleri Nelerdir?

 

Günümüzde artan online alışveriş ve online ödeme hizmetlerine destek için geliştirilen ödeme kuruluşları sizin için bankalarla anlaşma yapar ve pek çok bankanın posunu aynı anda sanal mağazanızda kullanmanızı sağlar. Böylece bankalara tek tek başvuru yapmanıza gerek kalmadan online mağazanız için pos hizmeti alabilirsiniz. İşte online mağazanız için tercih edebileceğiniz bazı pos çözümleri;

   

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi online pos hizmeti almak için banka ya da alternatif ödeme firmalarından pos hizmeti almak mümkündür. Peki bankadan mı yoksa bir sanal pos hizmeti veren firmadan mı ödeme hizmeti almak daha avantajlıdır? Bankadan bu hizmeti alındığında banka başvurusu biraz daha uzun ve yıllık ödemeleri ise daha yüksek çıkacaktır.

 

Ayrıca hangi bankaya başvuru yaptıysanız sadece o bankanın posunu kullanabilirsiniz. Birden fazla bankanın posunu kullanmak istediğinizde ise her birine tek tek başvuru yapmanız gerekir. Online pos hizmeti veren ödeme firmalarından hizmet alındığında ise tek başvuru ile birden fazla bankanın posunu kullanmanız mümkündür.

 

Bankalardan ayrı ayrı sanal pos yerine Ticimax anlaşmalı alternatif ödeme sistemleri ile anlaşarak 7 farklı bankanın sanal pos hizmetine hemen sahip olabilirsiniz. E-ticarete başlamak ve e-ticaret çözümlerimiz ile hemen tanışmak için Ticimax E-ticaret Paketlerimize göz atabilirsiniz.

 

İlgili İçerik: E-ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler (2021 Yeni)

 

Elinde bir cep telefonu tutan ve POS terminalinde ödeme yapan beyaz sağ elin yakın çekimi
 

E-ticaret Siteleri için Sanal Pos Almak Gerekli midir?

 

Bankalar Arası Kart Merkezi’nin (BKM) verilerine göre;

 
 • Türkiye’de 75,3 milyon adet kredi kartı, 185 milyon adet banka kartı kullanıcısı mevcut.
 • BKM’nin 2020 Kasım ayı verilerine göre ise; internetten kartlı ödeme tutarlarında bir önceki yıla göre yüzde 54’lük bir artış yaşanarak 29 milyar TL’yi geçen bir ödeme yapıldı.
 

İstatistiklerin de gösterdiğine göre e-ticaret sitelerinde kartlı ödemeler 2020 yılında en çok kullanılan ödeme araçlarından biri oldu. Pandemiden sonra online alışveriş, online ödeme ve temassız teslimat seçeneklerinin önemi arttı. Tüketicilerin sanal mağazalardan beklentileri bundan böyle; güvenli ve online ödeme seçeneklerinin alışveriş yaptıkları sitede bulunuyor olması şeklinde değişti.

 

İlgili İçerik: Türkiye’de En Çok Satılan Ürünler

 


Online alışveriş için POS'ta kredi ile ödeme yapmak

 

Sanal Pos E-Ticaret Siteleri için Güvenli midir?

 

Online ödeme sistemlerine e-ticaret sitenizde yer verirken maksimum güveni gözetmeniz gerekir. Ödeme seçeneklerini maksimum güven ortamında sunmak için online ödemelerinizi yaparken 3D secure (güvenli ödeme) yöntemini kullanabilirsiniz.

 

3D Secure yöntemi ödemenin son aşamasında kredi kartı sahibinin cep telefonuna gelen bir onayla birlikte ödemenin gerçekleşmesidir. Müşterinin cep telefonuna gelen onay kodu ile ödemenin yapıldığı güvenli ödeme yöntemi herhangi bir dolandırıcılığın da önüne geçilmesini sağlar. Örneğin; kredi kartı bilgileriniz başkasının eline geçtiğinde ödeme işlemi gerçekleştirilemez.

 

Online ödemelerinize 3D Secure yöntemiyle yapmak için bankanızla irtibata geçerek bunu opsiyonel olarak tanımlatabilirsiniz. Bazı bankaların pos hizmetinde ise 3D Secure özelliği zorunlu olarak bulunur.

   

Online cep telefonu ödeme internet mağazası yapan Transactio Ödeme teknolojisi, online alışveriş konsepti yapar

 

Güvenli altyapı ve ödeme seçenekleri ile e-ticarete başlayın

 

 

Ticimax e-ticarete başlamak isteyenler için güvenli ve tam donanımlı bir altyapı sunar. Online mağazanızın ihtiyacı olan her çözüm sizlere sunulur. Sanal mağazanızı açıp sanal pos, kapıda ödeme, havale/EFT ve daha pek çok ödeme yöntemini güvenle sunarak hemen satışa başlamak için Ticimax E-ticaret Paketleri ile e-ticarete başlayabilirsiniz. Bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

İlgili İçerik; 3D Secure Nedir? Sanal Mağazalar İçin Neden Önemli?

İlgili İçerik; E-ticaret Entegrasyon Modelleri Nelerdir?

İlgili İçerik; E-ticarette Fraud (Sahtecilik) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2020 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN