Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Sosyal Ağlar Hakkında Bilmeniz Gereken Önemli Noktalar

İçerikler;

Sosyal Ağlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler yazımızın ilk bölümünde Sosyal ağ nedir sorusuna yanıt vereceğiz.
 

Sosyal Ağ Nedir?


Sosyal ağlar, insanların birbirleriyle sosyal ilişkiler kurmasına olanak sağlayan platformlardır. Genellikle alışveriş, kişisel gelişim bilgileri, kariyer aktiviteleri, fotoğraflar, belirli konular üzerindeki görüşler gibi birçok konuda insanlar her gün sosyal ağlar aracılığıyla paylaşım yapmaktadır.

 

Dünya’da 3,8 milyar kişi aktif olarak sosyal ağları kullanmakta ve bu kişiler günde ortalama en az 2,5 saatini sosyal medya platformlarında geçirmektedir. İnsanların sosyal medya platformlarında aktif olarak işlem gerçekleştirmesi ise insanlara hizmet veren firmaların bu ağlarda yer almasını zorunlu hale getirmiştir. Zamanla birçok marka dijital dönüşüm süreçlerini tamamlayarak bu platformlara katılmaya başlamış ve bu platformlar üzerinden hem yeni müşteri edinme hem de var olan müşterilerini sadık müşteriye çevirme konusunda bir çaba göstermeye başlamıştır.

 

Firmalar zamanla yaptıkları paylaşımlar ve tanıtımlar sonrasında ise birçok kişiye ulaşarak ürünlerini daha kolay pazarlayabilir bir hal almıştır. Firmaların neden bu kadar çok sosyal medya platformlarına yöneldiğini anlamak için gelin hep beraber sosyal medya istatistiklerine göz atalım.

 

Sosyal Ağlar Hakkında Bilmeniz Gereken Önemli Noktalar

 

Sosyal Medya İstatistikleri

 

Sosyal Medya İstatistikleri, genellikle içinde bulunulan zaman ve koşullara göre farklılık göstermektedir. Bununla beraber bu istatistiklerin değişkenliğe uğramasındaki en önemli ölçütlerden birisi de kullanılan sosyal ağdır. Sosyal Ağlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler adlı yazımızın bu bölümünde genel istatistiklerin yanı sıra sizlerle sosyal ağlara yönelik de bilgiler vereceğiz.
 

  • 2020 yılında sosyal medya kullanıcı sayısı %9,2 artış göstermiştir. Bu yaklaşık 321 milyon kullanıcının sosyal medya platformlarına aktif olarak katıldığını göstermektedir.
  • Dünya genelinde şu an 3,80 milyar sosyal medya kullanıcısı olduğu bilinmektedir. Bu istatistik ise dünyada her iki kişiden birinin sosyal medya platformlarında olduğunu göstermektedir.
 

Sosyal ağları kullanan kişi sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu da sosyal medya ağlarında yer alan markaların her gün daha fazla kişiye ulaşma ihtimalini arttırmaktadır. Bu nedenle markaların ürün satma, hizmet tanıtımı gibi iletişimlerini sosyal medya platformlarında yürütmeleri oldukça önemli bir hal almıştır.

 

Sosyal Meyda İstatistikleri

 

En Çok Kullanılan Sosyal Medya Platformları

 

Sosyal Ağlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler yazımızın bu bölümünde sizlere en çok sosyal kullanılan sosyal medya platformları hakkında bilgi vereceğiz. Yukarıda sizlerle paylaştığımız istatiksel verilerde sosyal medya kullanıcı sayıları hakkında bilgiler verdik. Yazımızın bu bölümünde ise en çok hangi sosyal ağlar kullanılıyor, insanlar bu sosyal ağlarda ne kadar zaman harcıyor gelin hep beraber bakalım.

 

Sosyal medya platformlarının kullanıcı sayılarını aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.
 


Sosyal Medya Platformu
 
Kullanıcı Sayısı
Facebook 2,4 Milyar
Youtube 2 Milyar
Whatsapp 2,300 Milyar
FB Messenger 1,3 milyar
We Chat 1,15 milyar
Twitter 340 milyon
Instagram 928 milyon

 

 
  • Facebook; Facebook’ta bulunan kullanıcı sayısı yaklaşık 2,4 milyardır. Facebook kullanıcı kitlesinin %56’lık bölümünü erkekler oluştururken %44’lük bölümünü ise kadınlar oluşturmaktadır. Facebook’ta aktif kullanıcı sayısının olduğu ağırlık genellikle 25-34 yaş arasındaki kullanıcılardan oluşmaktadır.
  • Instagram; Instagram istatistikleri göz önünde bulundurulduğunda aktif kullanıcı sayısının yaklaşık 1 milyara ulaştığı görülmektedir. İlgili kullanıcıların yaklaşık %50,9’unu kadınlar oluştururken, %49,1’ini de erkekler oluşmaktadır. Instagram kullanıcıları arasında en çok 18-24 ve 25-34 yaşları arasında kullanıcı bulunmaktadır.
  • Twitter; Twitter kullanıcı sayısı yaklaşık 339 milyondur. Twitter kullananların istatistiklerine bakıldığında kullanıcıların %38’inin kadın, %62’sine yakınının da erkek olduğu bilinmektedir.
  • Youtube; Youtube kullanıcısı olan kişilere bakıldığında bu sosyal medya platformunun yaklaşık kullanıcı sayısının 2 milyar olduğu görülmektedir. Youtube kullanıcılarının %45’i kadın %55’i ise erkektir.
 

Sosyal Medya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Sosyal Ağlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler yazımızın bu bölümünde sizlere Sosyal Medya yönetim sürecinizde neleri göz önünde bulundurmanız gerektiğinden bahsedeceğiz. Genel bir sosyal medya yönetim süreçleri;

 
  • Sosyal Medya Planı
  • Paylaşım
  • Moderasyon
  • Raporlama
 

Aşamalarını kapsamaktadır. Gelin detaylı bir şekilde bunlara bakalım.

 

Sosyal Medya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Sosyal Medya Planınızı Yaratarak İşinizde Düzeni Yakalayın

 

Sosyal Medya Planı, sosyal medyada faaliyet gösterecek ve iletişimlerini buradan yaparak müşterilerine ulaşmayı isteyen tüm işletmeler için oldukça önemli bir şeydir. Genellikle firmalar işletme ihtiyaçlarına göre aylık paylaşım sayısı ve paylaşım dili, reklam harcamaları, hashtag planlaması gibi birçok şeyi planlayarak hareket etmektedir.

 

Sosyal medya planları bir ay içerisinde yapacağınız paylaşımları düzenli bir şekilde takip etmeniz için oldukça önemlidir. Bu nedenle sizler de işletmenize yeni müşteriler kazandırmak, sadık müşteriler yaratmak istiyorsanız bir sosyal medya planı yaratmalı ve bu sosyal medya planı çerçevesinde iletişiminizi yürütmelisiniz.

 

Reklam Yönetimiyle Daha Çok Kişiye Ulaşın

 

Firmalar belirli bir sosyal medya planı çerçevesinde yaptıkları paylaşımları daha fazla kişiye ulaştırmak ve bu kişiler ile daha fazla kişiye hitap etmek için belirli aralıklarla yaptıkları paylaşımlar için bir reklam yönetimi yapmaktadır. Reklamlar genellikle facebook, instagram, youtube gibi platformlar üzerinden yapıldığı için bu sosyal medya platformlarını kullanan kişilere kolay bir şekilde ulaşmaktadır. Sizler de firmanızın tanıtımını yapmak, ürünlerinizi daha fazla kişiye ulaştırmak için paylaşımlarınız için reklam verebilir ve ulaştığınız kişi sayısını arttırabilirsiniz.

 

Sosyal Medya Pazarlamaları ile ilgili daha fazla bilgi almak için; E-ticaret Siteleri İçin Sosyal Medya Pazarlama İpuçları adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

 

SosyalMedya Reklam Yöntemleri

 

Analiz Sürecinizi İyi Yönetin

 

Sosyal Ağlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler adlı yazımızın bu bölümünde sizlerle sosyal medya platformlarındaki analizler hakkında bilgileri paylaşacağız. Sosyal Medya platformlarında paylaşım yapan veya yaptığı paylaşımlar için reklam veren sosyal medya hesap sahiplerinin ilgili paylaşımları ve reklamları ile ilgili iyi bir analiz yapması gerekmektedir. Sizler de sosyal medya paylaşımlarınızın aylık, haftalık ve günlük analizini yapmaya özen gösterin. Yapacağınız sosyal medya analizi bir sonraki ay için karar vermenizi kolaylaştıracak ve sosyal medya sürecinizi kolay bir şekilde takip etmenize olanak sağlayacaktır.

 

Sosyal Medya raporlamaları ve analizlerinin nasıl yapılacağı hakkında bilgi almak için; Sosyal Medya Raporlama ve Analiz Nasıl Yapılır? Adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Paylaşım Saatleri Sosyal Medya Platformlarında Oldukça Önemli

 

Ne kadar iyi bir sosyal medya planınız olursa olsun sosyal medya paylaşımlarınızı düzgün bir şekilde yönetmediğiniz takdirde markanız belirli problemler yaşayabilecektir. Genellikle düşük beğeni sayıları, düşük etkileşimler, az takipçi gibi unsurlar sosyal medya platformlarında en çok karşı karşıya kalınan problemler arasında yer almaktadır.


Bu nedenle firmanız için yapacağınız paylaşımlarda ilk olarak dikkat etmeniz gereken şey belirli bir zaman aralığında paylaşım yapmak olacaktır. Bu zaman aralığına karar vermek içinse analiz yapmalı ve insanların genelde hangi saatlerde sosyal medyada olduğunu saptamalısınız. Bu esnada yaptığınız işlemler ile sizlerde paylaşım saatinizi belirleyebilir ve hedef kitlenizin aktif olduğu saatlerde paylaşımlarınızı yapabilirsiniz.Sosyal Meyda Paylaşım Saatleri Nelerdir

 

Sosyal Medya’da Gücü Elinizi Tutun

 

E-ticaret yaparak ürün ve hizmet satan firmaların sosyal medyanın tüm dinamiklerinden yararlanması gerekmektedir. Sosyal medyanın dinamiklerinden yararlanmak için de kullandığınız e-ticaret alt yapısı içerisinde sosyal medya modüllerinin olması oldukça önemlidir. Sizler de Ticimax’in e-ticaret alt yapıları içerisinde bulunan Sosyal medya pazarlama ve dönüşüm izleme modüllerini kullanarak e-ticaret siteniz hakkında kolay bir şekilde analiz yapabilir ve hızlı kararlar alarak daha etkili bir instagram yönetimi yapabilirsiniz.

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret