Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimize sağladığınız kişisel verilerin, Aydınlatma Metnimizde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu tacir ilişkisi kapsamında rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Hemen Demoyu İnceleyin” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

E-ticaret Firmaları İçin Back To School Kampanyalarına Hazırlık Rehberi

Güncelleme Tarihi: 19.01.2024

İçindekiler;

Back to School okula dönüş anlamına gelir ve yeni eğitim öğretim yılının başladığını ifade eder. Öğrencilere eğitim verilmeye başlanan bu dönemde e-ticaret firmaları yapacakları kampanyalar ve pazarlama çalışmaları ile satışlarını artırabilmektedir.

  

Genellikle Ağustos ayının ikinci haftasından başlayarak Eylül ve hatta Ekim ayına kadar uzayabilen back to school döneminde e-ticaret firmalarının satışlarını artırabilmek için tercih edeceği birçok kampanya modeli bulunur. Bununla beraber e-ticaret firmaları dijital pazarlama çalışmaları ile de kampanyalarını duyurabilmekte ve daha fazla satış yapabilmektedir.

 

E-ticaret Firmaları İçin Back To School Dönemine Hazırlık Rehberi adlı bu yazımızda sizlere düzenleyebileceğiniz kampanyalar ve yapabileceğiniz pazarlama çalışmaları hakkında bilgi vereceğiz.

 

Hemen İnceleyin: Sarf&Kırtasiye Malzemeleri E-Ticaret Siteleri

 

Okumanızı Öneririz: İnternetten Kırtasiye Malzemeleri ve Ürünleri Satışı Nasıl Yapılır?

 

Back to School Kampanyası Nedir?


Back to School Kampanyası Nedir
 

Back to school kampanyası Ağustos ve Eylül aylarında gerçekleştirilen okula dönüş kampanyalarına verilen isimdir. Genellikle ülkemizde eğitim veren ilkokul, ortaokul ve liseler eylül ayı itibari ile açılır ve markalarda öğrencilerin ihtiyaçlarına yönelik kampanyaları bu aylar aralığında planlayarak artan talebi karşılar.

 

Back to school kampanyaları yalnızca kırtasiye malzemeleri satan firmaların düzenleyebileceği bir kampanya türü olarak görülüyor olsa da aslına bakıldığında giyim, ayakkabı ve çanta hatta mobilya sektörlerinde bile düzenlenebilmektedir.

 

Back to School Kampanyalarının Avantajları

 

E-ticaret firmaları için back to school döneminde kampanyalar düzenlemek birçok avantajdan yararlanmalarını sağlamaktadır. Back to School Kampanyalarının Avantajları şunlardır:

 
 • Yeni eğitim ve öğretim döneminde öğrenciler ve aileleri, ihtiyaç duyulacak olan malzemeleri araştırır ve bu ürünleri alarak hazırlık yapar. Back to school kampanyaları ise e-ticaret firmalarının satışlarının artmasını sağlar.
 • İyi planlanan bir back to school kampanyası sayesinde e-ticaret firmaları müşteri sadakati oluşturur.
 • Yapılan özel teklifler ve indirimler müşteri kitlesi ya da potansiyel müşterilerin dikkatini çekmeye olanak tanır.
 • Back to school kampanyaları sayesinde marka imajınızı güçlendirebilmeniz mümkündür.
 • Bu dönemde düzenleyeceğiniz kampanyalar ile rekabet avantajı elde edebilirsiniz.
 • Yapacağınız sponsorluk ve sosyal sorumluluk projeleri ile e-ticaret firmanızın farkındalığını artırabilirsiniz.
 

Back to school kampanyalarından verim almak isteyen her e-ticaret firmasının iyi bir kampanya stratejisi oluşturması gerekir.

 

Back To School Döneminde Kullanılabilecek Kampanya Kurguları   

Back to school döneminde kullanabileceğiniz kampanya kurgularını belirlerken hedef kitlenizin ihtiyaçlarını ve markanızın hedeflerini göz önünde bulundurarak belirlemeniz gerekiyor. Genellikle bu dönemde öğrenciler ve ebeveynler şu kampanya türlerine ilgi gösteriyor:

  
 • İndirim Kampanyaları
 • Çoklu Ürün Satışlarında Yapılan Kampanyalar
 • Eğitim Setleri
 • İkinci Üründe İndirim
 • Ücretsiz Hediyeler
 • Arkadaşını Getir Hediye Çeki Kazan
 • Lokasyon Temelli Kampanyalar
 • Sosyal Sorumluluğa Yönelik Kampanya Kurguları
 

Back to school döneminde satışlarını artırmak isteyen her e-ticaret firmasının hedef kitlesini iyi bir şekilde analiz etmesi ve kitlenin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak kampanyalarını planlaması gerekir. Bununla beraber back to school kampanyaları için markaların hedef kitlede yer alan kişilerin alışveriş alışkanlıkları da göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Okumanızı Öneririz: E-ticarette Kampanya Kurguları Planlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Back to School Döneminde En Çok Satılan Ürünler


Back to School Döneminde En Çok Satılan Ürünler
 

E-ticaret firmalarının önem vermesi gereken bir diğer konu da Back to School Döneminde En Çok Satılan Ürünlerdir. Çünkü bu dönemde belirli ürün gruplarına olan talep artış gösterirken belirli ürünlerin de satışı azalmaktadır.

 
Kategori Ürünler
Kırtasiye Ürünleri Defter, Kalem, Silgi, Cetvel,Fotokopi Kağıdı, Dosya, Klasör vb. ürünler
Okul ve Sırt Çantaları Okul Çantası, Sırt Çantası,Beslenme Çantası, Kalem Kutusu
Kıyafetler Okul Forması ve TamamlayıcıÜrünler
Elektronik Bilgisayar, Dizüstü Bilgisayar,Akıllı Saat ve Cep Telefonu 
Yazılımlar Eğitim İçin Tasarlanan ÖzelYazılımlar
Mobilya Çocuk Odası, Genç Odası,Çalışma Masası, Sandalye vb. ürünler 
Spor Malzemeleri Spor etkinlikleri için ayakkabıve kıyafetler
Sağlık ve Hijyen Ürünleri Öğrencilerin sağlığını korumakiçin dezenfektan, kolonya, maske vb. ürünler
 

Back to school döneminde en çok satılan ürünlere e-ticaret sitelerinde yer vererek satışlarını artırmak isteyen markaların özellikle toplu satış yapabilmek için eğitim setleri oluşturmaya özen göstermesi gerekir.

 

Bundle ve Paket Teklifleri Sunun


Bundle ve Paket Teklifleri Sunun
  

Back to school döneminde e-ticaret firmalarının toplu ürün satışları yapması gerektiğini daha önce sizlerle paylaşmıştık. Bundle ve paket ürün teklifleri öğrencilerin ve ebeveynlerin ilgisini daha çok çekmekte ve e-ticaret sitelerinin satışlarını artırmaktadır. Fakat bu süreçte bundle ürün oluştururken e-ticaret firmalarının belirli konulara önem vermesi gerekmektedir.

 
 • Öğrencilerin okul döneminde hangi ürünlere ihtiyaç duyduklarını belirleyin.
 • Genellikle benzer ürünleri bir araya getirmekten kaçının.
 • Yalnızca bir set oluşturmak yerine her bütçeden kişiyi göz önünde bulundurarak birden fazla set oluşturmaya özen gösterin.
 • Bundle ürünlerinizi çeşitlendirirken temel, orta ve yüksek teklifler sunmaya özen gösterin.
 • Setlerinizi oluştururken “Okula Dönüş Seti” vb. isimlerle isimlendirin.
 • Bundle ürünlerinizi fiyatlandırırken müşteri dostu fiyatlandırma stratejisi sunun.
 • Bundle satışlarınızı artırmak için sınırlı süreli kampanyalar planlamaya önem verin. Bu tüketicilerde aciliyet hissi uyandıracak ve satışlarınızın artmasını sağlayacaktır.
 

Bundle ve Paket teklifleri sunarken satışlarınızı artırabilmek için planlı çalışmalar yapmanız oldukça önemlidir.

 

Okumanızı Öneririz: Bundle Ürünler ile Satışlarınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

 

Sadakat Programı Oluşturun

 

E-ticaret sitenizden alışveriş yapacak olan kişiler için bir sadakat programı oluşturmak da müşterilerinizin markanıza olan bağlılığını artıracaktır. Genellikle back to school döneminde sadakat programları oluşturacak olan markalar:

 
 • Alışveriş yaptıkça kazan.
 • Para puan
 • Hediye çeki
 • Arkadaşını davet et hediye çeki kazan.
 

Gibi kampanya kurguları yaratmaktadır. Bu hem markaların sadık müşteriler kazanmasına olanak tanımakta hem de satışlarını artırmaktadır.

 

Okumanızı Öneririz: E-ticarette Sadakat Programı Nedir? Türleri Nelerdir?

 

Okul Dönemine Özel İçerikler Üretin


Okul Dönemine Özel İçerikler Üretin
 

E-ticaret firmanızın hedef kitlesinde yer alan kişilere ulaşmak ve satışlarınızı artırmak için kampanya ve bundle ürünlerin yanı sıra farklı pazarlama stratejileri de geliştirebilirsiniz. Bu dönemde e-ticaret firmaları tarafından uygulanan içerik pazarlama stratejileri sayesinde hem hedef kitlenize ulaşabilir hem de daha fazla satış yapabilirsiniz.

 

Okul dönemine yönelik üreteceğiniz içerikler ile hedef kitlenizde yer alan fakat bir konuda bilgi arayan kişilere kolayca ulaşabilirsiniz. İçeriklerinizin içine back to school kampanyalarında ön plana çıkaracağınız ürün ve hizmet önerileri de sunabilir ve satışlarınızı da artırabilirsiniz.

 

Sosyal Medya Pazarlamasından Yararlanın

 

E-ticaret firmanızın hedef kitlesinde yer alan kişilere back to school döneminde ulaşmak istiyorsanız tercih edeceğiniz dijital pazarlama yöntemlerinden birisi de sosyal medya pazarlamasıdır. Bu dönemde ebeveynler ve öğrenciler sosyal medya platformlarında gördükleri ürün ve hizmetleri alma eğilimi içerisine girer. Bu da back to school kampanyaları için sosyal medya planı hazırlayan, ürün ve hizmetlerini tanıtan kişilerin daha fazla satış yapmasına olanak tanır. Sizler de sosyal medya kampanyalarınız ile daha fazla satış yapmak istiyorsanız back to school kampanya dönemine uygun bir içerik stratejisi geliştirebilir ve sosyal medyada iletişim yürüterek hem hedef kitlenize ulaşabilir hem de satışlarınızı artırabilirsiniz.

 

Hemen İnceleyin: Sosyal Medya Pazarlama

 

Ticimax ile Kampanyalarınızı Kolayca Planlayın

 

E-ticaret sitenizi Türkiye’nin en gelişmiş e-ticaret altyapısı Ticimax ile kurarak sizler de anında internetten satış yapmaya başlayabilirsiniz. Ticimax e-ticaret altyapısında yer alan modül ve özellikleri kullanarak pazarlama ve kampanya çalışmalarınızı profesyonelce yapabilir ve markanızın satışlarını artırabilirsiniz.

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

Yazar: Pınar Keleş

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimize sağladığınız kişisel verilerin, Aydınlatma Metnimizde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu tacir ilişkisi kapsamında rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Hemen Demoyu İnceleyin” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2024 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax