Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Distribütör Nedir? Distribütörlük Almak ile İlgili Her Şey

İçindekiler;

 
 • Distribütör Nedir?
 • Distribütörlük Nedir?
 • Distribütörün Görev Tanımı Nedir?
 • Distribütöre Neden İhtiyaç Duyulur?
 • Distribütörün Görevleri
 • Dağıtım
 • Personel
 • Depolama
 • Satış
 • Distribütör Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?
 • Nasıl Distribütör Olunur?
 • Distribütörlük Hakları
 • Distribütörün Sahip Olması Gereken Özellikeler
 • Distribötörlük İçin Gereken Belgeler

 

 

Distribütörlük almak ile ilgil her şey konulu bu yazımızda distribütörlük konusunu detaylı olarak işleyeceğiz. Siz de herhangi bir sektörde distribütörlük almayı düşünüyorsanız, yazımızı inceleyerek distribütörlük sözleşmesi nedir, distribütörlük veren firmalar hangileridir, distribütör garantili ne demektir gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz. Dilerseniz önce distribütörlük nedir, onu açıklamakla başlayalım.Distribütör Nedir?Arka planda lojistik ağ dağıtımı ile dünya haritası. Lojistik ve nakliye konsepti Önde Endüstriyel Konteyner Kargo navlun gemisi Hızlı veya anlık nakliye Konsepti, Online mal siparişleri
 

Distribütör Nedir?

 
 

Distribütör, şirketlere veya mağazalara faaliyet gösterdiği sektördeki ürünlerin tanıtımını yapan veya tedariğini sağlayan kişilere verilen isimdir. Bu kişiler gerçek ya da tüzel kişilik olabilir.Distribütörün görevi; dağıtım ya da tedarik zincirindeki işletmelerle, mal üreticisi arasında bağlantı kurmak, köprü oluşturmaktır.

Dağıtımını yaptığı ürünün tüm satış faaliyetlerini üstlenen distribütörler yaptıkları satışlardan ya da aracı oldukları satışlardan, belirlenen oranlarda komisyon alarak çalışırlar.Distribütörlük Nedir?Bu büyük ölçekli bir alışveriş merkezi bir depo
 

Distribütörlük Nedir?

 

Distribütör, herhangi bir tedarikçi ya da üreticiye ait olan malların daha önceden belirlenen bölgelerde tanıtımını sağlamak ve satışını yapmak için kurulan firmaların genel adıdır. Distribütörlük daha fazla bölgeye, daha çok kişiye ulaşmak için tercih edilen sistemli bir dağıtım aracıdır.

 

Distribütörün görev tanımı ve faaliyetlerinin kapsamı önceden belirlenmiş ve üretici ya da tedarikçi ile yapılmış sözleşmelerde açıkça belirtilmiştir. Dağıtıcısı olduğu firmanın ürünlerini stoklayarak satış yapan distribütörler olduğu gibi, aldıkları siparişleri bölge yetkilisine,genel tedarikçiye ileten ve bir nevi aracı gibi çalışan firmalar da vardır.


 

İlginizi Çekebilir: Sermayesiz E-ticaret Nasıl Yapılır?

 

İlginizi Çekebilir: E-Ticarette Başarıyı Yakalamak İsteyenler İçin 10 Adım

 Distribütörün Görev Tanımı Nedir?Kadın Envanter Müdürü, Dijital Tablet Bilgilerini Karton Tutan Bir İşçi Kutusuna Gösterir, Konuşur ve Çalışırlar. Sevkiyat için Hazır Ürünler ile Parsel Arkaplan Stokta.
 

Distribütörün Görev Tanımı Nedir?

 

Distribütörün görev tanımı bir nevi toptancılık gibi düşünülebilir fakat dağıtım ağında toptancıdan daha etkin bir role sahiptir. Çünkü çoğu zaman toptancılar dahi satış kanalı bulmak ya fa lojistik problemlerini çözmek için distribütörlerle çalışırlar.

 

Yetkili dağıtıcı olarak da adlandırabileceğimiz distribütör; bir şirket olabileceği gibi kişi de olabilir. Distribütör ile tedarikçiler ya da üreticiler arasında yapılan sözleşmeler distribütörün görev tanımını belirler. Görev tanımının detayları firmalara göre değişiklik gösterebilir ancak en genel haliyle distribütörlük sözleşmesi kapsamındaki sorumlulukları şu şekildedir:

 
 • Üreticilerin ve/ veya toptancıların ürünlerinin pazarlamasını yaparak satış gerçekleştirmek.
 • Bayilere eğitim desteği sunmak ve satış öncesi eğitimleri düzenlemek.
 • Ürün hakkında satıcıları bilgilendirmek ve gerekirse ürün özellikleri hakkında eğitimler vermek.
 • Hem bayi hem de sistem entegratörlerine ürün pazarlaması yapmak ve ürünün satışını gerçekleştirmek.
 

İlginizi Çekebilir: E-ticarette İlk Yıl Kazanç Arttırmanın 7 Yolu
 

İlginizi Çekebilir: İnternetten Satış Nasıl Yapılır? Bilmeniz Gerekenler (2021 Yeni)toptan, lojistik iş ve insan kavramı - pano ve tablet pc bilgisayar ile depo işçisi ve işadamı
 

Distribütöre Neden İhtiyaç Duyulur?

 

Üreticiler, iç ya da dış pazarda ürünlerinin tanıtım ve satışını yapmak için distribütörlere ihtiyaç duyarlar. Çükü üreticinin bir malın hem üretimini yapması hem de dağıtım, lojistik, tanıtım,satış gibi çeşitli kalemlerle tek başına uğraşması oldukça zordur.

 

İş yoğunluğundan kaynaklanan zorluklar bir tarafa, üreticinin yukarıda saydığımız tüm kalemleri kendi adına halletmeye çalışması son derece maliyetlidir. Oysa pazarda karlılığın artması için minimum maliyetle maksimum kazanç sağlamak esastır. Örneğin bir kahve şirketinin farklı ülkeleri gezmesi, oralardaki sektör dinamiklerini bilmesi, pazar bulması, dağıtım ve satış yapması oldukça maliyetlidir, zahmetlidir ve çok zaman kaybettirir.

 

Distribütörlük tam bu noktada devreye girer. Distribütör üretici firmalardan ürünlerini alır ve distribütörlüğünü yaptığı bölgede satar. Böylece hem kendi kazanç sağlar hem de ana üreticinin pazarını genişletir, marka bilinirliğini arttırır.


İlginizi Çekebilir: E-ticaret Hakkında Doğru Bilinen YanlışlarTablet Bilgisayarlı Sert Şapka Giyen Denetçi Depoda Ürünleri Sayıyor. O mal ile Depolama Rafları Sıraları arasında yürüdü.
 

Distribütörün Görevleri

 

Bir ürünün piyasaya sürülmesi, çok katmanlı bir iştir ve ulaşım, depolama ,dağıtım, satış gibi çeşitli görev kollarına ayrılır.

   

Dağıtım

 

Ana üretici şirketler için tonlarca ağırlıktaki mallerı ya da adetleri milyonları bulan ürünleri farklı konumşardaki bayilerde küçük miktarlarda taşımak, dağıtımını sağlamak son derece maliyetlidir. Bunun yerine dağıtım işi distribütörler aracılığıyla sağlanır. Distribütörlük veren firmalar lojistik faaliyetlerini distribütöre vererek bu iş yükünden kurtulmuş olur.

 

İlgili İçerik: Kargo Desisi Nasıl Hesaplanır?

 

İlgili İçerik: E-Ticaret Kargo İlişkisiDağıtım deposunda konveyör bantları ve silindirler üzerinde karton kutular, Teslimat ve paketleme hizmeti kavramı arka plan. 3d illüstrasyon
 

Personel

 

Distribütörlük veren firmalar, ürün dağıtım ayağını kendi üstlendiklerinde, lojistik ve depolama maaliyerlerine ilaveten, personel maliyeti de vardır. Ürün dağıtımı için işe alınacak onlarca satış temcilsinin eğitimi ve bordrolu çalışma ücreti yine maliyeti yükseltir. Üretici ya da tedarikçi firma, satış desteğini bir alamda outsourse almış olur ve distribütörün ekibini kullanır.


 

İlginizi Çekebilir: Hızlı Teslimat ve E-ticaret İlişkisi

 

İlginizi Çekebilir: E-ticarette Kargo Süreçlerini Yönetme İpuçlarıDepolama alanında kutuları taşıyan ambar çalışanları raflara koyuyor. dağıtım merkezinde ekip çalışması.
 

Depolama

 

Dağıtım ve personel giderlerinin yanı sıra, farklı bölgelere sevkiyatı yapılan ürünlerin depolanması da distribütörlük veren firmalar için maliyet yükü demektir. Ürün stoğu için kullanılacak depo maliyetine ilaveten, güvenlik ve stok takibi gibi hem teknik altyapı hem de personel maliyeti de eklenecektir. Disribütör tüm bu maliyet ve iş yükünü üstlenir.


İlgili İçerik: E-ticarette Depo ve Lojistik Yönetimi KılavuzuDağıtım ambarı, ambalaj sevkiyatı, yük taşımacılığı ve teslimat konsepti, perakende mağaza binasında ahşap zemin üzerinde palet üzerinde karton kutular ve arkasında parsel yığını
 

Satış

 

Üreticiler, distribütör ile çalışarak bütün müşterilerini ayrı ayrı takip etmek yerine sadece distribütörü takip eder ve büyük bir iş yükünden kurtulmuş olurlar. Distribütörlük sözleşmesi ile belirtilen şartlar yerine getirildiği sürece saha yönetimi tamamen distribütöre aittir. Müşteri iletişimi, satış adedi, tahsilat, karlılık,risk faktörü gibi sorumluluklar distribütöre aittir. Sahada kullanılacak el terminali ve benzeri ekipmanların temini, bakımı ya da yenilenmesi de distribütör tarafıdan karşılanır.Fabrikada bulanıklık depo kargo ile masaya analiz satış ekranı ile dizüstü bilgisayar. Akıllı fabrika konsepti.
 

Distribütör Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

 

Distribütör olmak için öncelikle üretici firma ile maddi koşulların ve sorumlulukların belirlendiği bir sözleşme imzalamak gerekmektedir. Distribütör sözleşmesi olarak da bilinen bu sözleşme, distribütörlük veren firmalar ile dağıtıcı görevini üstlenen distribütör arasında imzalanır üretici şirketin kendi ürettiği malı satma hakkını size verdiğini beyan eder.

 

Distribütör olmak için gereken şartlar tanımlı, yazılı şartlar değildir ancak genellikle tecrübe ve güvene dayalı olarak ilerler. Özellikle uluslararası pazarda yapılan distribütörlük sözleşmesi daha detaylıdır. Distribütör üreticinin mallarını o ülkedeki sorumluluğunu alacağı için lojistik, ve organizasyon ön planda tutulur.Distribütör Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?Bir el tipi tablet bilgisayara danışarak bir sürücüde duran malzemeleri bina uğraşan genç depo çalışanı
 

Nasıl Distribütör Olunur?

 

Nasıl resmi distribütör olunur sorusuna verilecek cevabın biraz da sözleşme şartları ile belirlendiğinden bahsetmiştik. Fakat yine de distribütör olacak kişinin ya da şirketin pazardaki durumu, cirosu, müşteri portföyü, finansal hareketliliği ya da hizmet kapsamı anlaşma sırasında belirleyici olmaktadır. Dağıtımının yapılacağı ürünlerin ne kadar satılabileceği, nasıl tanıtılacağı, hizmet kapsamı gibi unsurlar sözleşme öncesi incelenir ve karar aşamasında önemli rol oynar.toptan, lojistik, iş, ihracat ve insan kavramı - depo arka plan üzerinde depoda takım elbise ve kravat mutlu adam
 

Distribütörlük Hakları

 

Distribütörlük alındıktan sonra, p ürünün pazardaki satış hakkı distribütöre aittir. Ürünün tanıtılması ve reklamının yapılması konusunda ihracatçı distribütöre yardımcı olur ve gerekirse pazarı belirli bölümlerinden ayrılır. Burada amaç pazarı bölmeden o ürünün en iyi şekilde satılmasını sağlamaktır.

 

Rekabeti makul seviyeye çeken bu imtiyazın yanı sıra distribütör firma, o ürünün ticari markasını kullanma hakkını elde eder. Satış öncesi ve sonrası destek, işe alınacak personelin eğitimi ya da teknik hizmetler yine distribütörlük sözleşmesi kapsamında dağıtıcı firmanın kazandığı haklar arasındadır.Büyüteç camının yanında kutu yığını. Mal ihracatının ithalat trafiğinin izlenmesi. Ürünlerin kalite kontrol standartları. Piyasadaki en iyi satış teklifini bulun. Pazarları arayın. Gümrük
 

Distribütörün Sahip Olması Gereken Özellikeler

 
 • Faaliyet göstereceği ülkede ya da bölgedealt bayilik sistemi ve satış temsilcisi ağı kurabilecek olmalıdır.
 • Marka yaratabilmeli, ürünü pazarlayabilmelidir.
 • Bayilerin verimli çalışıp çalışmadığını takip edebilmelidir.
 • Depolama ve sevkiyat sürecini etkin bir şekilde yönetebilmelidir.
 • Reklam ve tanıtım faaliyetlerini yürütebilmeli, sektörel fuarlarda yer alabilmelidir.
 • Ekip oluşturabilmeli, personel eğitimi vermeli ve satış odaklı çalışmalı, etkin bir pazarlama faalyeti yürütmelidir.
 • Müşteri memnuniyetini sağlayabilmeli ve satış sonrasında gereken teknik desteği verebilmelidir.


Arka planda raflara yığılmış halı yığınlarıyla bazı stoğa yaslanmış gülümseyen bir depo yöneticisinin portresi
 

Distribötörlük İçin Gereken Belgeler

 

Şirketler İçin:

 
 • Vergi levhası
 • İmza sirküsü
 • Karar defteri örneği
 • Resmi gazete
 

Tüzel Kişiler İçin:

 
 • İkametgah belgesi
 • Kimlik fotokopisi
 

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2020 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret