Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

E-ticaret Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

İçerikler;

E-ticaret siteleri veya pazaryerlerinden alışveriş yapmak isteyen kişilerin birçoğu internet üzerinden alışveriş yapmayı reddetmektedir. Genellikle bu kişilerin sergilediği tutumun arkasında ise e-ticaret hakkında doğru bilinen yanlışlar yer almaktadır.

 

E-ticaret her geçen gün büyümeye devam eden bir sektör olduğu için her gün bu sektör içerisinde farklı gelişmeler yaşanmaktadır. Yaşanan farklı gelişmeler ise kullanıcıların e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmaya yönelik olan önyargılarını kırmalarındaki en önemli etkendir.

 

Fakat günümüzde E-ticaret sitelerinden alışveriş yapmaktan çekinen kişiler hala vardır. E-ticarete yönelik önyargı ve olumsuz düşüncelerin oluşmasında ise maalesef daha önceki dönemlerde yaşanan olumsuzluklar etkili olmaktadır. E-ticaret Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar adlı bu yazımızda internetten alışveriş yapmayan kişilerin düşünceleri ve bu düşüncelere neden olan etkenler hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

 

İlginizi Çekebilir: E-ticarette Fraud (Sahtecilik) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

E-ticaret Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

 

Kredi Kartı Bilgilerim Çalınır

 

E-ticaret hakkında doğru bilinen yanlışlar arasında ilk olarak kredi kartı bilgilerim çalınır düşüncesi hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

 

E-ticaret sitelerinden alışveriş yapmayan kişilerin alışveriş yapmama nedenleri arasında kredi kartı bilgilerinin çalınabileceği düşüncesi yer almaktadır. Bu düşünceye sahip olan kişiler ise internetten alışveriş yaparken çekinceli bir şekilde hareket etmektedir. Maalesef ki Kredi Kartı Bilgilerim Çalınır veya Benim Adıma Kredi Kartımdan Para Çekilir gibi düşünceler yanlıştır.

 

Günümüzde internet alışverişlerinde kullanılan sanal poslar ve banka poslarının hepsinde bulunan 3D Secure yöntemi sayesinde internetten alışveriş yapan kişilerin güvenlik adımlarını tamamlamaları istenmektedir. İnternetten yapılan alışverişlerde kredi kartı bilgilerinizi paylaştıktan sonra kullandığınız banka tarafından sizlere bir güvenlik kodu gönderilmekte ve bu güvenlik kodu doğru olarak girildiğinde alışveriş yapmanıza olanak sağlanmaktadır.

 

Cep telefonunuz başkasının eline geçmediği takdirde internetten yapacağınız alışverişlerde Kredi kartı bilgilerinizin çalınması veya adınıza işlem yapılması mümkün değildir.

 

İlgili İçerik; 3D Secure Nedir? Sanal Mağazalar İçin Neden Önemli?

 

İlgili İçerik; Sanal Pos Nedir?E-ticaret Doğru Bilinen Yanlışlar Kredi Kartı

 

E-ticaret Siteleri Güvensizdir Düşüncesi

 

E-ticaret Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlardan bir diğeri de e-ticaret sitelerinin güvensiz olmasıdır.

 

İnternetten alışveriş yapmak bilinenin aksine oldukça güvenlidir. Günümüzde Türkiye’de faaliyet gösteren Trendyol, Gittigidiyor, Hepsiburada ve N11 gibi dünya üzerinde tanınan pazaryerleri bulunmaktadır ve bu pazaryerlerinden bir gün içerisinde binlerce liralık alışveriş yapılmaktadır.

 

Bununla beraber ilk olarak fiziksel mağazaları ile tanımış olduğunuz ve daha sonrasında e-ticarete adım atmış birçok marka da ürünlerini internetten satmaktadır. Burada sormanız gereken ise şudur; bir markanın mağazasından ürün satın aldığınızda markaya güvenirken aynı markanın internet sitesinden ürün satın aldığında bu markaya neden güvenmiyorsunuz?

 

İnternetten ürün satın alırken e-ticaret siteleri nezdinde birçok satış sözleşmesinin e-ticaret sitelerine üye olurken sizlere sunulduğunu ve bu konudaki birçok kararın Cumhurbaşkanlığı tarafından verilerek internetten alışveriş yapan kişilerin lehinde olduğunu da unutmamakta fayda var.

 

İlginizi Çekebilir: 2021 Yılı Pazaryerleri Komisyon Oranları

 

İlginizi Çekebilir: E-ticarette Ürün ve Faydayı Öne Çıkartmak için 5 İpucu

 

E-ticaret Doğru Bilinen Yanlışlar Güvensizlik

 

Alışveriş Sonrasındaki Süreçte Muhatap Bulamam

 

E-ticaret Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar arasında bulunan bir diğer yanlış ise alışveriş sonrasındaki süreçte muhatap bulamama düşüncesidir

 

Aslına bakarsanız e-ticaret sitelerinden yapılan alışverişlerin bazılarında insanlar muhatap bulurken bazılarında ise muhatap bulamamaktadır ve insanların böyle bir düşünceye kapılması oldukça doğaldır.

 

Eğer sizler alışverişleriniz sonrasında muhatap bulmak ve güvenli bir şekilde internetten alışveriş yapmak istiyorsanız marka bilinirliğinden şüphe duymadığınız firmalar üzerinden ürün satın almaya özen gösterebilirsiniz. Çünkü birçok firma marka imajını zedelememek ve müşterilerine daha kolay çözümler üretebilmek adına;

 
  • Çağrı Merkezi
  • 7/24 Canlı Destek
  • Mail
  • İletişim Formu
  • Müşteri Temsilcisi
 

Gibi yöntemler kullanmakta ve müşterilerinin hızlı bir şekilde yaşadığı problemlere çözüm üretmek için çalışmaktadır. Bu nedenle Alışveriş Sonrasındaki Süreçte Muhatap Bulamam Düşüncesinden kurtulmak için marka olarak yakından tanıdığınız ve güvendiğiniz e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmanızda fayda vardır.

 

İlgili içerik; E-Ticaret Sitenizde Kullanabileceğiniz Canlı Destek Araçları

 

E-ticaret Doğru Bilinen Yanlışlar Alışveriş Sonrası Süreç

 

Yanlış Ürün Gönderilir

 

E-ticaret Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlardan bir diğeri de yanlış ürün gönderileceğinin düşünülmesidir. Günümüzde birçok kişi bu nedenden dolayı e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmamaktadır. Fakat bu düşüncenin oluşmasındaki en önemli unsur insanların e-ticaret hakkında bilgi sahibi olmamasıdır.

 

Genellikle e-ticaret ile ürün satan firmaların belirli bir depo düzeni ve çalışanları bulunmaktadır. Birçok firma doğru ürün gönderme konusunda oldukça hassas olduğu için ürünlerinizin hazırlanmasında, paketlenmesinde ve kargolanmasında oldukça titiz çalışmaktadır. Kampanya dönemlerinde depo ve kargo yoğunluğu nedeniyle paket karışıklığı gibi durumlar yaşansa da normal bir dönemde yanlış ürün gönderilmesi mümkün değildir.

 

Yanlış ürün göndermek hem firmaların marka imajını zedeleyeceği hem de müşteri memnuniyetsizliğine neden olacağı için firmalar bu konuda hassas bir şekilde çalışmaktadır.E-ticaret Doğru Bilinen Yanlışlar Yanlış Ürün

 

Kargom Ya Elime Ulaşmazsa

 

E-ticaret hakkında doğru bilinen yanlışlar içerisinde bulunan bir diğer düşünce de Kargom Ya Elime Ulaşmazsa düşüncesidir.

 

Genellikle bazı dönemlerde firmalar kargo problemi yaşayabilmektedir fakat bu problemin en büyük etkeni müşterilerdir. Sepet aşamasında yanlış adres, il, ilçe yazmak gibi nedenlerden dolayı paketler farklı adreslere gönderilebilmektedir. Müşteri hatalı olan bu durumlardan dolayı kargoların elinize ulaşmaması mümkündür.

 

Ödeme aşamasında adres bilgilerinizi sisteme doğru bir şekilde girdiğiniz takdirde ise genellikle depo çalışanları bu adresleri 3-4 kez kontrol ettikten sonra kargo barkodu oluşturduğu için ürünleriniz elinize başarılı bir şekilde ulaştırılabilecektir.

 

İlgili İçerik; E-ticarette Kargo Süreçlerini Yönetme İpuçları

 

E-ticaret Doğru Bilinen Yanlışlar Kargo Ulaşımı

 

Kargom Elime Geç Ulaşır

 

E-ticaret firmalarından alışveriş yapacak olan kişilerin doğru bildiği yanlışlardan bir diğeri de kargo süreleri ile ilgilidir. Genellikle birçok kişi kargo sürelerinin uzun olduğunu ve ürünlerinin ellerine geç ulaşacağını düşünmektedir.

 

Kargo süreleri firmaların çalışma prensipleri, çalışan sayıları gibi unsurlar göz önünde bulundurularak belirlenmektedir ve genellikle bu süre ürün sayfalarında açık bir şekilde müşteriler ile paylaşılmaktadır. Bu nedenle alışveriş esnasında müşteriler kargo sürelerini göz önünde bulundurarak alışveriş yapabilmektedir. Sizler de bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapmadan önce kargo sürelerini göz önünde bulundurabilir ve ürünlerinizi buna göre satın alabilirsiniz.

 

Bunun yanı sıra kargonun adresi de kargo süresinde oldukça önemlidir. Firmalar paketleri ne kadar hızlı teslim ederse etsin yurtdışı gönderimlerinde ve diğer uzak gönderilerde kargo süreleri kargo firmasından kaynaklı bir şekilde uzayabilmektedir.

 

İlgili İçerik; E-Ticaret Kargo İlişkisiE-ticaret Doğru Bilinen Yanlışlar Kargo Zaman

 

Ürünlerimi Değiştiremem veya İade Edemem

 

E-ticaret hakkında doğru bilinen yanlış bilgiler içerisinde bulunan başka bir şey ise iade veya değişim ile ilgili bir konudur.

 

Genellikle e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmayan birçok kişi ürünlerini iade edememek ya da değişimini yapamamaktan korkmaktadır. Burada ise bu konunun firmaya göre farklılık gösterdiğini söylemek mümkündür.

 

İç giyim ürünleri gibi ürünleri satan firmalar değişim veya iade kabul etmese de günümüzde diğer sektörlerde faaliyet gösteren e-ticaret firmaları değişim ve iade kabul etmektedir. Bununla beraber Tüketicileri korumaya yönelik oluşturulan kanun ile bir e-ticaret sitesinden alınan ürünün 14 gün içerisinde ceza ödemeden veya bir gerekçe göstermeden iadesi mümkündür.E-ticaret Doğru Bilinen Yanlışlar Değişim İade

 

Garantisi Olmaz

 

E-ticaret sitelerinden elektronik ürünler alacak kişilerin e-ticaret ile ilgili doğru bildiği yanlışlardan bir diğeri de ürünlerin garantisi ile ilgilidir.

 

Genellikle burada kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli unsur güvenilir e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmak olacaktır. Bildikleri ve daha önce fiziksel mağazalarından alışveriş yaptıkları e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan kişiler garanti belgesi konusunda problem yaşamayacaktır. Genellikle tanınmış firmalar marka imajını zedelememek ve müşteri memnuniyetini sağlamak için ürünlerini garanti belgesi ile göndermektedir.E-ticaret Doğru Bilinen Yanlışlar Garanti

 

E-ticaret Sitenizi Ticimax İle Kurarak İnsanların Yanlışlarını Doğruya Çevirin

 

E-ticaret sitesi kurmak ve bu sektörde gelir elde etmek istiyorsanız eğer sizler de Ticimax e-ticaret alt yapıları ile işinizi kurabilir ve insanların güveneceği bir marka yaratabilirsiniz.

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret