Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

E-ticaret SEO Teknikleri

İçerikler;

E-ticaret sitesi kuran ve internetten ürün satan işletmelerin Seo çalışmalarına önem vermesi gerekmektedir. Çünkü seo çalışmaları sayesinde e-ticaret siteleri arama motorlarında daha görünür olmakta ve böylece hedef kitlesinde yer alan kişilere daha kolay bir şekilde ulaşabilmektedir. Bu nedenle bir e-ticaret sitesi kurmak isteyen kişi ve işletmelerin SEO teknikleri hakkında bilgi sahibi olması gerekir.

 

E-ticaret SEO Teknikleri hakkında bilgi vermek için hazırladığımız bu yazımızda sizlere Arama Motoru Optimizasyonu ( SEO) konusu hakkında bilgi vereceğiz. Bununla beraber e-ticaret sitenizde kullanabileceğiniz E-ticaret seo tekniklerini sizlerle paylaşacağız. Siz de bu yazımızı inceleyerek e-ticaret seo teknikleri hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve optimizasyon çalışmaları yaparak Google sıralamalarınızı arttırabilirsiniz.

 

E-ticaret SEO Teknikleri

 

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

 

Arama motoru optimizasyonu yani kısacası SEO, bir internet sitesinin arama motorları tarafından kolay taranmasını sağlayacak kriterler ile optimize edilmesini sağlayan çalışmalara verilen isimdir.

 

Seo çalışmaları yapan e-ticaret siteleri hedefledikleri anahtar kelimelerde daha ön plana çıkabilmektedir.

 

İlgili İçerik; SEO Rehberi

 


E-ticaret SEO Arama Motoru Optimizasyonu Nedir

 

E-ticarette SEO’nun Önemi

 

Seo çalışmaları yapan e-ticaret siteleri birçok avantajlı durumdan yararlanmaktadır. E-ticaret’te SEO’nun önemini daha kolay kavramak için aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz.

 
 • SEO çalışmaları yapan e-ticaret firmalarının görünürlüğü artmaktadır.
 • SEO çalışmaları ile işletmeler hedef kitlelerinde yer alan kişilere daha kolay bir şekilde ulaşabilmektedir.
 • Hedeflenen anahtar kelimeler sayesinde e-ticaret sitelerinin organik trafiği artış göstermektedir.
 • SEO çalışmaları ölçümlenebilir sonuçlar yaratmaktadır.
 • E-ticarette seoya önem veren işletmeler rakipleri ile daha kolay bir şekilde rekabete girebilmektedir.
 • SEO, firmaların uzun vadeli konumlandırılma fırsatından yararlanmasını sağlamaktadır.
 • E-ticarette seo sayesinde işletmeler sonuçlarını görebildiği yatırımlar yapabilmektedir.
 

Sizler de e-ticaret siteniz için bu tür avantajlı durumlardan yararlanmak istiyorsanız seo çalışmalarına önem vermeli ve hızlı bir şekilde optimizasyon çalışmalarına başlamalısınız.

 

İlgili İçerik; Longtail Keywords ve SEO’daki Önemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

E-ticaret SEO Önemi Nedir

 

E-ticaret Sitenizde Kullanıcı Deneyimini Ön Planda Tutun

 

E-ticarette seo teknikleri hakkında araştırma yapan kişi ve işletmelerin ilk dikkat etmesi gereken şeylerden biri kullanıcı deneyimidir. Eskiden Google algoritması, linklemeyi ön planda tutacak bir şekilde çalışıyordu. Yani kısacası Google arama botları, bir e-ticaret sitesinde yer alan linklerin nereden alındığına bakmıyordu ve botlar için en önemli unsur kaç adet link alındığıydı.

 

Google Algoritmasında yapılan değişiklikler backlink yapısının biraz daha geri planda kalmasına neden oldu ve artık botlar daha çok kullanıcı deneyimine önem veren e-ticaret sitelerini ön plana çıkarmaya başladı. Bu nedenle bir e-ticaret sitesi kurarken;

 
 • İlk olarak kullanıcıların sitenizde nasıl davranışlar sergileyeceğini öngörerek çalışmalar yapmalısınız.
 • Tüketicileri e-ticaret sitenizde tutmak için aradıkları şeylere yönelik cevapları onlara sunmalısınız.
 • E-ticaret sitenizde User Experince ( Kullanıcı Deneyimi) konusunda optimizasyon çalışmaları yapmaya önem vermelisiniz.
 

Böylece e-ticaret sitenizin Google sıralamalarını kolay bir şekilde arttırabilir ve yaptığınız arama motoru optimizasyonu çalışmalarının başarılı olmasını sağlayabilirsiniz.

 

Rakiplerinizi Analiz Edin

 

E-ticaret siteleri için seo çalışması yapmak isteyen işletmelerin önem vermesi gereken bir diğer çalışma ise rakip analizidir. Çünkü bir e-ticaret firmasının seo çalışmalarında rakiplerinin ne tür çalışmalar yaptığını incelemesi kendi yapacakları çalışmaların yükünü hafifletecektir.

 

Rakiplerinizin SEO Çalışmalarını incelemek için;

 
 • Rakiplerinizi belirleyin.
 • Ahrefs ve SemRush gibi seo analiz araçlarını kullanarak rakiplerinizin backlink, organik trafik, organik anahtar kelimeleri hakkında incelemeler yapın.
 • Rakiplerinizin ve e-ticaret sitenizin karşılaştırmasını yaparak içerik boşluklarını belirleyin.
 • Rakiplerinizin hangi anahtar kelimelerde nasıl sıralamalar elde ettiğini inceleyin.
 • Rakiplerinizin hangi sitelerden ne tür backlinkler aldığını gözlemleyin.
 

Böylece rakip seo analizini daha kolay bir şekilde yapabilir ve e-ticarette seo stratejilerinizi daha kolay bir şekilde belirleyebilirsiniz.

 

E-ticaret SEO Teknikleri Rakip Analizi

 

Ürün ve Kategori Açıklamalarınız için Anahtar Kelimeler Belirleyin

 

E-ticaret sitesi kurulumunda bir ürün sayfası ya da kategori sayfası oluşturan işletmelerden SEO çalışmalarına yönelik bazı içerikler istenmektedir. Ürün ve kategori açıklamaları bu içeriklerin en başta gelenleridir.

 

Ürün ve kategori açıklamaları için içerik oluşturmak bir e-ticaret sitesinin ürün ve kategorilerinin daha ön plana çıkmasını sağlayacağı için işletmeler için oldukça önemlidir. Bu nedenle e-ticaret firmaları;

 
 • Ürün ve kategori açıklamalarında kullanacakları anahtar kelimeleri belirlemelidir.
 • Anahtar kelime kullanımı esnasında uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanmaya da önem verilmelidir.
 • Anahtar kelime analizi yaparken arama hacmi, tıklama başına maliyet, organik trafik gibi önemli veriler analiz edilmelidir.
 

Böylece e-ticaret firmaları ürün ve kategori açıklamalarını yazarken kullanacakları anahtar kelimeleri daha kolay bir şekilde belirleyecektir ve bu sayede firmanızın seo çalışmalarının başarılı olma ihtimali artacaktır.

 

İlgili İçerik; Satış Odaklı Ürün Açıklaması Nasıl Yazılır?

 

Sitenizin Kod Yapısını Önemseyin

 

E-ticaret ve seo ilişkisi içerisinde önemli olan başka bir unsur ise sitelerin kod yapısıdır. Günümüzde e-ticaret sitesi yazdırarak bu sektörde faaliyet gösteren kişi ve işletmelerin temiz kodlar ile oluşturulan e-ticaret sitelerine ihtiyacı vardır. Çünkü bir e-ticaret sitesinin kod yapısı ne kadar doğru ise siteniz o kadar hızlı çalışacaktır ve bu da seo sırlamalarınızı arttırmanızı sağlayacak başlıca unsurlar arasında yer almaktadır.

 

Bununla beraber e-ticaret sitelerinde içerikler girilirken seoya uygun kodlar kullanılması da oldukça önemlidir. Bu çalışmaları doğru bir şekilde yapmak için;

 
 • İçeriklerinizde H1, H2, H3 başlıkları kullanmaya önem verin.
 • Description tanımlamalarını doğru yapmaya özen gösterin.
 • Görsellerinize Description ve meta tag ekleyin.
 

Bu tür çalışmalar sayesinde e-ticaret sitenizin kod yapısını seoya uygun hale getirebilir ve sırlamalarınızı arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-ticaret Sitenizin Trafiğini Organik Olarak Arttırma StratejileriE-ticaret SEO Teknikleri Site Kod Yapısı
 

Link Yapınıza Önem Verin

 

Arama motoru optimizasyonuna yönelik çalışmalar yapacak e-ticaret firmalarının link yapılarına önem vermesi gerekmektedir. Çünkü Google botları bunu önemseyen işletmelerin sitelerini daha ön plana çıkarmaktadır.

 

Genellikle e-ticaret firmaları seo uyumlu link yapısı ile e-ticaret sitelerini inşa etmek için belirli link türlerini kullanmaktadır.

 
 • Ürün sayfaları; www.siteadiniz.com/urun-adi
 • Kategori ; www.siteadiniz.com/kategoriadi
 • Blog; www.siteadiniz.com/blog
 

Gibi link yapıları kullanabilir ve e-ticaret sitenizin linklerini seo uyumlu hale getirebilirsiniz.

 

Kaliteli İçerikler Üretin

 

Seo sırlamalarını arttırmak isteyen e-ticaret firmaları bazı dönemlerde içerik üretmektedir. İçerik pazarlaması yapan e-ticaret firmalarının başlıca amacı hedef kitlesinde yer alan kişilere ulaşmak ve ziyaretçi sayısını arttırmaktadır.

 

E-ticaret firmaları içerik üretimi yaparken seo çalışmalarına da önem vermelidir. Üretilecek içerikler için;

 
 • Anahtar kelime araştırması yapılmalıdır.
 • İçerikelerde h1 ve h2 başlıkları doğru bir şekilde ayarlanmalıdır.
 • Kullanılacak görseller önceden belirlenmelidir.
 • İçerikler özgün bir şekilde üretilmelidir.
 

Böylece işletmeler seo uyumlu içerikler üretebilmektedir. Sizler de kaliteli içerikleri seo çalışmalarınızın içerisine dahil edebilir ve e-ticaret sitenizin seo sıralamalarını daha kolay arttırabilirsiniz. 


E-ticaret SEO Teknikleri Kaliteli İçerik Üretimi

 

Mobil Uyumluluğa Önem Verin

 

E-ticaret sitesi kuran kişi ve işletmeler için önemli olan unsurlardan bir diğeri de mobil uyumluluktur. Günümüzde e-ticaret alışverişlerinin büyük bölümü mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu da kullanıcıların daha çok mobil uyumluluğu olan e-ticaret sitelerine yönelmesini sağlamıştır.

 

Bu nedenle seo çalışmaları yapmak isteyen e-ticaret firmaları sitelerini responsive olarak tasarlamaya özen göstermelidir.

 

Sayfalarınızı Hızlandırın

 

E-ticaret sitelerinin hızlı bir şekilde çalışması SEO açısından oldukça önemli bir unsurdur. Çünkü hızlı çalışan e-ticaret sitelerinin müşterilerini sitelerinde tutma oranı daha yüksektir. Bu da bir e-ticaret sitesinin seo çalışmalarının temelinde yer almaktadır. Bu nedenle e-ticaret siteniz için seo çalışmaları yapacaksanız sayfalarınızı hızlandırmaya önem vermeniz gerekmektedir.

 

E-ticaret SEO Teknikleri Sayfa Hızı

 

Sosyal Medya

 

E-ticaret sitesi bulunan kişilerin sitesinin görünür olmasındaki en büyük etkenlerden birisi ise Sosyal Medya kullanımıdır. Sizler de e-ticaret yapan firmanız için sosyal medya hesapları oluşturun ve bu hesaplardan tüketiciler ile etkileşime girmeye çalışın. Sosyal medya hesaplarınızda girdiğiniz her etkileşim ve kazanılan her takipçi seo sıralamalarınızı arttırmak için birer araç olacaktır.

 

SEO Raporlarına Önem Verin

 

E-ticaret SEO teknikleri yazımızın son bölümünde SEO raporları hakkında bilgi vereceğiz. SEO raporları web sitenizdeki seo çalışmalarıyla ilgili en doğru bilgileri alacağınız raporlardır. Bu raporlar sayesinde web sitenizdeki hataları bulabilir ve bu hataları düzelterek sizler de Google sıralamalarında kısa süreler içinde yükselebilirsiniz.

 

Seo raporlarını kendiniz oluşturabileceğiniz gibi bir seo ajansından yardım alarak da yaptırabilirsiniz. Genel olarak seo raporları oluştururken dikkat etmeniz gereken şeyler şunlardır;

 
 • Web Site Analizi (Hız)
 • Anahtar Kelime Analizi
 • Meta Açıklama
 • Etiketler
 • Resim Açıklamaları
 • Başlıklar
 • Bağlantılar (site içi linkeler, backlinkler)
 

Gibi maddeleri göz önünde bulundurmanız SEO raporlarında başarınızı gösterecektir.


E-ticaret SEO Teknikleri Raporlama ve Analitikler

 

Ticimax ile SEO Uyumlu E-ticaret Sitenizi Kurun

 

İçerisinde en gelişmiş seo modülü bulunduran Ticimax e-ticaret alt yapıları ile sizler de SEO uyumlu e-ticaret sitenizi hızlı bir şekilde kurabilirsiniz.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret