Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Perakende Sektörü İçin E-ticaret Rehberi

İçerikler;

E-ticaret sektörünün önem kazanmasıyla birlikte pek çok sektördeki iş modelleri değişmiş ve şirketler pazarlama kanallarını bu yeni duruma göre revize etmek durumunda kalmıştır. Pazarlama kanallarının değişimi rekabeti hızlandırmış ve hatta zorlaştırmıştır. Teknolojik olarak kendini yenilemeyen ve yaşanan değişimlere uygu stratejiler belirlemeyen firmalar maalesef rekabetin gerisinde kalmaktadır.

 

Perakendecilik sektörü için e-ticaret rehberi başlıklı bu yazımızda e-ticaret nedir ve perakende sektörü nasıl etkilenmiştir konularına değinecek ve perakende ne demek, perakende nedir sorularına cevap vereceğiz.

 

Perakendecilik sektörü için e-ticaret rehberi

 

E-Ticaret Nedir?

 

Elektronik ticaretin kısaltması olan e-ticaret, internet tabanlı alışverişleri tanımlamak için kullanılır. 1990 ların ikinci yarısında ortaya çıkan e-ticaret, kısa sürede büyümüş ve pek çok sektörü etkileyerek pazar dinamiklerini değiştirmiştir.

 

Ticareti elektronik ortama taşıyan ve tüm hizmetleri internet üzerinden yürüten e-ticarette, ürün ya da hizmet pazarlaması, satışı, reklamı, dağıtımı, ödemesi hatta kimi zaman üretimi dahi dijital ortamda yapılır.

 

İlgili İçerik: 2023 E-Ticaret Trendleri

 

E-Ticaret Nedir?.Artırılmış gerçeklik pazarlama kavramı. El tutan dijital tablet akıllı telefon perakende moda mağazası alışveriş merkezinde özel satış fiyatını kontrol etmek için AR uygulamasını kullanın

Perakende Ne Demektir?

 

Perakende nedir sorusuna önce sözlük anlamıyla cevap verelim. Kelime olarak perakende, Farsça kökenli bir sözcük olup; dağınık, parça parça anlamına gelmektedir. Perakende satış ya da perakende sektörü ise toptan olmayan bütün ürün ve hizmet satışlarını kapsar.

 

Geleneksel pazarlamada bakkal, market, butik, manav, kırtasiye gibi pek çok iş kolu perakende sektöründe hizmet vermektedir. Ancak alım satım biçimlerinde yaşanan gelişmeler, perakende satışları da internet dünyasına taşımış ve perakende sektörü e-ticarette en çok tercih edilen iş kollarından biri olmuştur.

 

İlgili İçerik: İşinizi E-ticarete Taşımanız için 9 Önemli Neden

 

İlgili İçerik: Online Butik Açma KılavuzuPerakende nedir.kıyafet satın almak ve ürünlerin rengini değiştirmek için mağazada veya perakendede sanal artırılmış gerçeklik ile akıllı hologram ekranı kullanmaya çalışın.

 

Perakende Sektörü İçin E-Ticaret

 

Ticarette hakim yönün dijital dünyaya kaymaya başlaması ile birlikte, irili ufaklı pek çok perakendeci işini sanal dükkanlara taşımış ve satışlarını oradan yapmaya başlamıştır. Yoğun rekabet koşulları ve artan maliyetler bu değişimde belirleyici olan iki önemli faktördür. E-ticarette perakende ne demek sorusuna dönersek, küçük dükkanlardan ya da büyük mağazalardan e-ticaret sayfalarına uzanan bir sektörden bahsedebiliriz. Siz de işletmenizi internetin geniş olanaklar dünyasına taşıyabilir ve kısa sürede çok daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz.

 

İlgili İçerik: E-Ticarette Ürün Fiyatlandırma Stratejileri

 

İlgili İçerik: E-ticarette İlk Yıl Kazanç Arttırmanın 7 YoluPerakende Sektörü İçin E-Ticaret

 

E-Ticaret ile Ürün Satışı Nasıl Yapılır?

 

Tekstil, gıda, elektronik, kırtasiye ve benzerleri gibi herhangi bir perakende iş kolunda hizmet veriyorsanız, siz de bir e-ticaret sitesi açarak, ürün satmaya başlayabilirsiniz. E-ticaret sitesi açmanın ilk ve en önemli adımı iyi bir site yazılımınız olmasıdır. E-ticaret sayfanız hazır olduktan sonra, seçtiğiniz ürünleri yükleyebilir, fiyatlandırabilir ve direkt satışa başlayabilirsiniz. Satışlarınızın sorunsuz olması ise e-ticaret yazılımınız ile yakından ilgilidir.

 

E-ticaret yazılım sağlayıcınızın ulaşılabilir ve güvenli olması, sitenizin sağlıklı bir şekilde işlemesini ve kesintisiz hizmet vermesini sağlar. Bunun yanı sıra, pek çok teknik detay gerektiren e- ticaret sitesi kurulumunu bir uzmana bıraktığınızda altyapı, site bakımı ya da arka planda çalışan yazılımlar ile ilgilenmek zorunda kalmazsınız.

 

Teknik anlamda sorunsuz çalışan bir e-ticaret sitesi zamandan tasarruf etmenizi sağlar ve işinize daha fazla enerji ayırmanıza yardımcı olur. Böylece sipariş takibi, müşteri iletişimi, kargo ve gönderi gibi detaylarla daha dikkatli ilgilenebilirsiniz.

 

Perakende Sektörü İçin E-Ticaret Sitesi Nasıl Açılır?

 

Mevcut perakende sektörünüzü e-ticarete taşımak istiyorsanız, uygulamanız gereken aşamaları dikkatlice yerine getirmelisiniz. Kendi markanıza ait ürünlerin yanı sıra toptancılardan alacağınız ürünleri de satabilir ve sanal mağazanızı genişletebilirsiniz.

 

Alan Adı ve Sunucu Alın

 

Alan adı,e-ticaret firmanızın online platformdaki adıdır. Sitenizin kurulum servisi ve verilerinizi saklayabileceğiniz alan ise sunucu adı ile ifade edilir. sunucu ve alan adını satın alabileceğiniz gibi kiralamanız da mümkündür. Hosting firmaları bu ihtiyaç için size yardımcı olabilir.

 
İlgili İçerik: E-ticaret Hosting Rehberi 
 

Şirket Kurun

 

Eğer hazırda bir şirketiniz yoksa şirket kurmalısınız. Çünkü e-ticaret yapabilmek için vergi mükellefi olmanız gerekmektedir. Ürün satışlarını faturalandırma, sanal pos alabilme, kredi kartı ile satış yapabilme gibi pek çok konuda vergi numaranız gerekmektedir.

 

Güçlü Bir Altyapı Sahibi Olun

 

E-ticaret yazılımının yani teknik alt yapının güçlü olması gerekir. Site bakımı düzenli olarak yapılmalı ve güncellemeler ihmal edilmemelidir.

 

Perakende E-Ticaret Sitesi İçeriğinde Neler Olmalıdır?

 

Perakende sektörü, genellikle ürün gamının yüksek olduğu bir sektördür ve ürün görsellerinin hızlı açılabilmesi, renk ve beden seçenekleri olması, sayfanın kolay kullanılması müşterilerin sepeti terk etme oranını düşürür. Bu yüzden perakende sektörü için hazırlanan e-ticaret sayfası aşağıdaki destekleri de sağlamalıdır.

 
  • Hızlı teknik destek ve bakım
  • Kargo desteği ve çözümleri
  • Google ve benzeri arama motorları için optimizasyon
  • Çoklu ödeme alternatifleri
  • Eğitim paneli desteği
  • İş koluna uygun mobil aplikasyon seçeneği
  • Entegrasyon
 

İlgili İçerik: Ücretsiz E-Ticaret Yazılımı Neden Kullanmamalısınız?E-Ticarette Dikkat Etmeniz Gerekenler
 

E-Ticarette Dikkat Etmeniz Gerekenler

Tüketim alışkanlıklarına yeni bir yön veren internet alışverişi, farklı markaların ürünlerini bir arada görme, fiyat karşılaştırması yapabilme, hızlı ve kolay ulaşabilme gibi pek çok sebeple her geçen gün daha fazla tercih edilmektedir.


İlgili İçerik: E-ticaret Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

 

Müşteri İletişimine Önem Verin

 

Yeni bir müşteri iletişimi biçimini de beraberinde getiren e-ticaret, gerçek tüketicilere yorum yapma ve şikayet etme imkanı da tanımıştır. Ürün seçiminde ya da satınalma kararında bu yorumlar son derece önemlidir. Müşterileriniz ile kuracağınız iletişim, sorularına vereceğiniz yanıtlar, şikayetleri ve sorunları çözme biçiminiz satışlarınız üzerinde etki edecektir.

 

İlgili İçerik: E-ticarette Müşteri İlişkileri Yönetiminde Dikkat Edilmesi Gereken 10 Konu


İlgili İçerik: E-ticarette Müşteri Arttırma Teknikleri 
 

Sosyal Medyayı Aktif Kullanın

 

Sosyal medya hem müşterilerinizle iletişim kurmak hem de satış yapmak için son derece uygun bir mecradır. Günlük paylaşımlarınız ile ürünlerinizi daha görünür kılabilir ve hesabınızı aktif tutarak takipçi sayınızı arttırabilirsiniz. Özellikle İnstagram paylaşımlarınız ya da hikaye gönderileriniz marka bilinirliğinizi arttırır ve perakende sektörü içindeki yerinizi sağlamlaştırır.

 
İlgili İçerik: 2021'de Sosyal Medya Etkileşimlerinizi Arttıracak Stratejiler

 
İlgili İçerik: Canlı Yayın Satışı

 

Ürün Fotoğraflarınıza Dikkat Edin

 

E-ticaret sitelerinde ürününüzü temsil eden tek şey fotoğrafıdır. Potansiyel müşteriler ürünlere dokunamadıkları için ürün fotoğraflarını inceler. Siz de fotoğrafların kaliteli ve aydınlık olmasına dikkat etmelisiniz. Tekstil sektöründe hizmet veren bir perakendeci iseniz kumaş dokularına, renklerine özellikle yer vermeli ve olabildiğince gerçekçi fotoğraflar çekmelisiniz.

 

İlgili İçerik: Ürün Fotoğrafçılığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler 
 

Kampanyalar Düzenleyin

 

Sosyal medya kampanyaları düzenleyerek ürün satışlarınızı arttırabilirsiniz. Belirli günlerde indirimler yapmak, sosyal medya sayfalarınızda çekiliş düzenlemek, hediye kampanyaları yapmak sayfanızı canlı tutmanıza da yardımcı olacaktır.

 
 

Doğru Fiyatlandırma Politikası İzleyin

 

Daha önce bahsettiğimiz gibi e-ticaret ve alışveriş uygulamaları tüketicilerin farklı markalardaki benzer ürünleri karşılaştırmasına imkan sağlar. Ürün özelliklerinin yanı sıra, ürün fiyatları da bu karşılaşmalarda önemli rol oynar. Ürün bedellerini piyasa fiyatına göre belirlenmesi tercih edilme şansınızı arttırır.

 

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2023 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax