Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Pinterest Pazarlamanızı İyileştirecek 10 Taktik

İçerikler;

Pinterest, 2009 yılında Evan Sharp, Paul Sciarra ve Ben Silbermann tarafından hayata geçirilen bir sosyal medya platformudur. Görselliğe dayalı sosyal medya platformlarından birisi olan Pinterest milyonlarca kişi tarafından kullanılır ve genellikle Pinterest kullanıcıları bir pin üzerinden markaların sitelerini tercih eder.

 

Pinterest kullanım istatistikleri Pinterest kullanıcılarının yaklaşık %87’sinin bu platform üzerinden bir e-ticaret sitesini ziyaret edip alışveriş yaptığını gösterir. Bu nedenle Pinterest kullanımının e-ticaretteki önemi oldukça büyüktür. Kısacası e-ticarette satışlarını arttırmak isteyen her markanın Pinterest kullanmaya ve bu platformda etkileşim arttırmaya yönelik bir strateji geliştirmesi gerekir.

 

Pinterest kullanan e-ticaret firmalarının bir bölümü yalnızca bu platform üzerinden ürün paylaşımı yaparken büyük bir bölümü de ürün paylaşımları ile beraber satış arttırmaya yönelik reklam ve tanıtım çalışmaları yapar. Hem reklam ve tanıtım çalışmaları için hem de Pinterest etkileşim arttırma için işletmelerin önem vermesi gereken konular bulunur.

 

Pinterest Pazarlamanızı İyileştirecek 10 Taktik adlı bu yazımızda sizlere Pinterest etkileşim arttırma yöntemleri hakkında bilgiler vereceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve Pinterest stratejinizi geliştirerek satışlarınızı ve Pinterest etkileşimlerinizi arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-Ticaret Siteleri Neden Pinterest Kullanmalı

 

Pinterest Pazarlamanızı İyileştirecek 10 Taktik

 

Pinterest Kullanıcı Adı Seçimine Önem Verin

 

Pinterest, görselliğe dayalı bir sosyal medya platformudur ve bu platformda hesap açarken kullanıcıların bir kullanıcı adı seçmesi gerekir. Bu platformda kullanıcı adı seçimi oldukça önemli unsurlar arasında yer alır. Çünkü Pinterest kullanıcı adını doğru bir şekilde seçen işletmeler hem kişilere güven verir hem de Pinterest etkileşim arttırma konusunda daha avantajlı olur.

 

Pinterest kullanıcı adı seçimi yaparken bu nedenle markaların;

 
 • E-ticaret sitesi isimlerini kullanması gerekir.
 • Kullanıcı adı seçilirken – işareti ve sayılar kullanılmaması gerekir.
 • Özgün ve akılda kalıcı kullanıcı adları seçmeye önem verilmelidir.
 

Böylece e-ticaret firmaları güven verici bir Pinterest profili oluşturarak tanıtım ve pazarlama çalışmalarından daha fazla verim alır.

 

Pinterest Pazarlama Kullanıcı Adı Seçimi

 

Pinterest Profil Resminize Önem verin

 

Pinterest pazarlama ipuçlarından en önemlisi de profil resimleridir. Çünkü profil resimleri markanızın daha kolay hatırlanmasını sağlayacak ve takipçilerinize güven vermenize yardımcı olacaktır. E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren işletmeler bu nedenle Pinterest profil resimlerinde logolarını kullanmaya özen göstermelidir. Bununla beraber profil resmi oluşturulurken Pinterest sosyal medya fotoğraf boyutlarına uygun resimler ayarlanmalıdır.

 

Pinterest Pazarlama Profil Resmi

 

Kapak Resminizi Güncelleyin

 

Pinterestte takipçi nasıl kazanılır sorusuna yanıt arayan kişi ve işletmelerin önemsemesi gereken konulardan birisi de kapak resimleridir. Çünkü Pinterest profilinizi ziyaret eden kişiler profilinizde bir kapak resmi gördükleri takdirde markanıza daha fazla güvenmektedir.

 

Kullanıcıların markanıza güvenmesi de sizleri takip etmelerini sağlarken satışlarınızı arttırmanıza da yardımcı olacaktır. Bu nedenle Pinterest profilinizi oluştururken bir kapak fotoğrafı yaratmaya özen göstermelisiniz. Kapak fotoğrafınızı Pinterest kapak fotoğrafı ölçülerine göre ayarlamalı ve profesyonel tasarım yapmalısınız.

 

Pinterest Pazarlama Kapak Resmi

 

Biyografinizi Düzenleyin

 

Pinterest etkileşim arttırma stratejileri arasında yer alan bir diğer strateji de biyografi alanındaki düzenlemelerdir. Pinterest kullanan kişiler bir marka sayfasını ziyaret ettiğinde bu markanın hangi sektörde faaliyet gösterdiği, kurumsal web sitesi adresi vb. bilgileri aramaktadır.

 

Aslına bakıldığında kullanıcıların bu talebi markanıza ne kadar güven duyup duymayacaklarına karar vermelerini sağlamaktadır. Pinterest biyografisinde kuruluş yılı, sektör ve kurumsal internet sitesi bilgilerini paylaşan işletmeler bu nedenle daha kolay bir şekilde Pinterest takipçisi kazanabilmekte ve etkileşim oranlarını daha hızlı bir şekilde arttırabilmektedir.

 

Sizler de dijital pazarlama stratejileriniz arasına Pinterest’i eklemek istiyorsanız biyografi alanınıza bu bilgileri eklemeye özen gösterin. Böylece hedef kitlenizi ve takipçilerinizi etkileyerek hem daha fazla Pinterest takipçisi kazanabilir hem de etkileşimlerinizi arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Pinterest Trafiğinizi Artıracak 7 İpucu

 

Pinterest Pazarlama Biyografi

 

Panolar Oluşturun

 

Pinterest pazarlamasında önemli olan konulardan birisi de panolardır. Pinterest panoları sayesinde kişi ve işletmeler kaydettiği pinleri ya da gönderdiği gönderileri belirli başlıklar altın toplayabilmektedir.

 

Örneğin; E-ticaret yapan ve kadın giyim ürünleri satan bir marka düşünelim. Bu marka pinterestte abiye panosu açarak hem kendi sattığı abiye görsellerini takipçilerine toplu bir şekilde göstermektedir. Hem de farklı marklardan fikirlerini bu pano içinde toplayabilmektedir.

 

Kısacası panolar özelliği Pinterest hesabınızda yaptığınız tüm paylaşımların bir arada ve kategorilere göre sınıflandırılması konusunda sizlere yardımcı olmaktadır.

 

Pinterest Pazarlama Pano Oluşturma

 

Grup Pinleri

 

Grup pinleri, genellikle komün olarak pin paylaşımı yapılmasını sağlayan bir Pinterest özelliğidir. Kişiler Grup Pinlerine dahil olarak kendi sektörlerine özel açılan Gruplara dahil olarak paylaşım yapabilmektedir.

 

Grup pinine kaydolan kişilerin hepsinin takipçileri bu grubu görebilmektedir. Böylece kişi ve işletmeler aynı sektörde faaliyet gösterdikleri markaların takipçileri ile de etkileşime geçebilmektedir.

 

Pinterest Pazarlama Grup Pinleri

 

Dikey Görseller Kullanın

 

Dikey görseller genellikle 1920 x 1080 boyutlarındaki görsellerdir. Özellikle Pinterest gibi görselliğe dayalı olan bir sosyal medya platformunda Dikey görseller ile ilgi çekme ihtimaliniz bir hayli fazladır. Çünkü bu sosyal medya platformunu kullanan kullanıcıların büyük bölümü dikey görsel paylaşımı yapan hesapları daha fazla takip etmekte ve bu hesaplar ile daha fazla etkileşime geçmeyi tercih etmektedir.

 

Hem optimizasyon bakımından hem de ürün ve hizmetlerinizi daha iyi ön plana çıkarmanızı sağladığından sizler de Pinterest pazarlaması yaparken Dikey görseller kullanmaya önem vermelisiniz.

 

Pinterest Pazarlama Dikey Görseller

 

Gönderilerinize Metin Ekleyin

 

Pinterestte pin paylaşımı yaparken metinlerden yararlanmanız hem ürün ve hizmetlerinizi daha kolay tanıtmanızı sağlayacak hem de tüketicilerin ilgisini çekecektir. Çünkü Pinterest kullanan kişiler gördükleri pinlerde ürün ve hizmetler ile ilgili açıklamalar paylaşan, bir ürünün özelliklerinden ve kullanım alanlarından bahseden markalara daha fazla güven duymaktadır.

 

Kişiler genellikle metinler ile beraber Pin Paylaşımı yapan markalardan alışveriş yapmayı tercih etmektedir. E-ticaret firmaları bu nedenle pin paylaşımı yaparken ürünlerinin özelliklerinden bahseden metinler ile beraber kullanıcıyı hareket geçiren cümlelerden de yararlanarak paylaşımlarını yapmalıdır.

 

Sizler Pinterest ipuçları arasında yer alan metin ve call to action cümlelerine önem verebilirsiniz. Böylece pinlerinizin daha fazla ilgi çekmesini sağlayabilir ve satışlarınızı daha hızlı bir şekilde arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Konvansiyonel Reklamcılık Nedir? Neden Önemlidir?

 

Pinterest Pazarlama Gönderi Metinleri

 

Hashtag Kullanamaya Önem Verin

 

Her sosyal medya platformunda olduğu gibi Pinterest’te de hashtagler oldukça önemlidir. Bir kelimenin önüne # işareti getirilerek oluşturulan hashtagler Pinterest etkileşim arttırma yöntemlerinden birisidir. Hashtagler sayesinde Pinterest’te paylaşım yapan markalar hedef kitlelerine daha kolay bir şekilde ulaşabilmektedir. Hashtagler hedef kitleye ulaşmanın yanı sıra;

 
 • Marka Bilinirliği Arttırma
 • Rakipler ile Rekabete Girebilme
 • Satış Arttırma
 • Pinterest Etkileşim Arttırma
 

Gibi konularda da e-ticaret firmalarına yardımcı olmaktadır.

 

Pinterest Pazarlama Hastag Kullanımı

 

Pinterestte Reklam Verin

 

Pinterestte etkileşim arttırma ve takipçi kazanma yöntemleri arasında yer alan reklamlar oldukça önemlidir. Çünkü reklamlar sayesinde daha fazla Pinterest kullanıcısına ulaşmanız mümkündür.

 
 • Video
 • Statik
 • Alışveriş
 • Uygulama Yükleme
 • Koleksiyonlar
 • Atlı Karınca
 

Pinterest reklam modelleridir. Bu reklam modellerini kullanarak reklam verecek e-ticaret firmalarının hedef kitle seçimini ve bütçe ayarlamasını doğru bir şekilde yapması gerekir. Böylece markalar hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşarak daha fazla etkileşim kazanabilir ve Pinterest takipçilerini arttırabilir.

 

İlgili İçerik; Pazarlamada Halkla İlişkilerin Önemini Vurgulayan 5 Nokta

 

Pinterest Pazarlama Reklam Vermek

 

Ticimax ile E-ticarette Ön Plana Çıkan

 

E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren markaların en çok tercih ettiği Ticimax e-ticaret alt yapıları ile siz de e-ticaret yapmanın kolaylığını yaşayın. Ticimax e-ticaret yapılarını kullanarak hem e-ticarete bir adım öne başlayın hem de e-ticarette başarılı olma fırsatı yakalayın.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret