Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirket Kuruluşunda Kaçınılması Gereken Hatalar

İçerikler;

Ticari faaliyet yürütmek için herkesin bir şirket kuruluşu yapması gerekir. Şirket kuruluş sürecinin iyi bir şekilde yönetilmesi önemlidir. Aksi halde şirket kuruluş aşamaları atlandığı takdirde kurulum süreciniz uzamaktadır.

 

Genellikle şirket kuruluş aşamaları kurulacak şirket türüne göre farklılık gösterir. Örneğin şahıs şirketleri kolay kurulabilen şirketler olarak ön plana çıkarken anonim ve limited şirket kuruluşu biraz zaman alabilmektedir. Fakat bu süreçlerde çalışacağınız mali müşaviriniz. Şirket kuruluş sürecinizi profesyonel bir şekilde yürüterek şirket kurma sürecinde hata yapmanızı engelleyecektir.

 

Şirket Kuruluşunda Kaçınılması Gereken Hatalar adlı bu yazımızda sizlere şirket kuruluşu hakkında bilgi vereceğiz ve bununla beraber şirket kurarken kaçınmanız gereken hatalardan bahsedeceğiz. Siz de yazımızı inceleyerek şirket kuruluşunuzu profesyonel bir şekilde yapabilir ve hata yapmaktan kurtulabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Şirket Nasıl Kurulur?

 

Şirket Kuruluşunda Kaçınılması Gereken Hatalar

 

İş Planı Hazırlamamak

 

Şirket kurarken yapılmaması gereken hatalardan ilki iş planı hazırlamamaktadır. Günümüzde şirket kuruluşu yapan birçok kişi iş planı hazırlamadan hareket ettiği için başarısızlıklar ile karşı karşıya kalmaktadır.

 

İş planları bir işletmenin kuruluş sürecinden bütçe yönetimine kadar olan her süreci planladıkları bir süreçtir. Genellikle bir rehber niteliğinde olan iş planları sayesinde işletmeler birçok konuda neler yapabileceğine karar verebilmekte ve doğru hareket edebilmektedir. Fakat iş planı hazırlanmadığı takdirde şirket kuruluşu esnasında belirli hatalar yapılabilmektedir.

 

Şirket Kuruluşu Hataları İş Planı

 

Yanlış Şirket Türünü Kurmak

 

Şirket kuruluşunda yapılan en büyük hata yanlış şirket türünü kurmaktadır. Çünkü kurulacak şirket türüne göre yararlanabileceğiniz avantajlar ve dezavantajlar birbirinden farklılaşmaktadır. Bununla beraber şirketlere göre yapılabilecek aktiviteler de biribirinden farklılaşmaktadır.

 

Örneğin; anonim şirket kuruluşu gerçekleştiren işletmeler hisse ve tahvil çıkarabilirken şahsı şirketi kuruluşu yapan işletmelerin bunları yapabilmesi mümkün değildir.

 

Bu nedenle şirket kuruluşunda kaçınılması gereken hatalardan birisi yanlış şirket türünü kurmaktadır. Burada markaların hata yapmaması ve doğru şirket türünü kurması için gelecekteki hayalleri ve hedeflerini göz önünde bulundurması gerekir. Gelecekte neler yapmak istediğinize karar verip bu istekleriniz ile örtüşen şirket türünü kurarak sizler de kuruluşunuzu yapabilir ve hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

 

Şirket Kuruluşu Hataları Yanlış Tür

 

Yanlış Mali Müşavir Seçimi

 

Şirket kuruluş süreci genellikle mali müşavirler ve muhasebeciler tarafından yürütülen bir süreçtir. Bu nedenle çalışılacak mali müşavirin ve muhasebecinin mesleki donanımının olması oldukça önemlidir. Aksi halde bilgi bir kişi ile çalışıldığında şirket kuruluş aşamalarında yanlışlar yapılabilmektedir. Bu da şirket kurma sürecinizi uzatacak ve maliyetlerinizi arttıracaktır.

 

Bu nedenle şirket kurarken yanlış bir şey yapmak istemiyorsanız bu konuda bilgili ve deneyimli olan bir mali müşavir ile anlaşmaya özen göstermelisiniz. Böylece şirket kurma sürecinizin profesyonel bir şekilde yürütülmesini sağlayabilir ve doğru bir şekilde şirket kuruluşu yapabilirsiniz.

 

Şirket Kuruluşu Hataları Yanlış Müsavir

 

Evrak Eksikliği

 

Şirket kuruluşu yaparken sürecinizin hızlı bir şekilde ilerlemesi için belirli evraklara ihtiyacınız bulunur. Aksi halde şirket kuruluş süreciniz uzayabilir. Bu nedenle şirket kurmadan önce kuracağınız şirket türüne göre gerekli olan evrakları ve belgeleri öğrenmeniz ve bu belgeleri hazırlamanız oldukça önemlidir.

 

Şirket kuruluşu için gerekli olan evrakları doğru bir şekilde hazırlayarak sizler de hatta yapmaktan kaçınabilir ve böylece şirket kuruluş sürecinizin hızlı ilerlemesini sağlayabilirsiniz.

 

Şirket Kuruluşu Hataları Evrak Eksikliği

 

Finansal Hazırlık Yapmamak

 

Şirket kurmak isteyen girişimciler hızlı bir şekilde şirket kuruluşu yapmayı istemektedir. Fakat şirket kuruluşu esnasında karşılaşılabilecek finansal problemlere yönelik hazırlık yapmamak başarısız olmasına neden olacaktır.

 

Şirket kuruluş sürecinde harcama yapılacak birçok masraf bulunur ve bu masrafları karşılayacak bir gelirinizin olması gerekir aksi halde başarısız olabilirsiniz. Şirket kuruluşu için gerekli olan sermayeler hakkında araştırmalar yapmanız ve kurulacak şirket türü için ne kadar bir harcama yapmanız gerektiğini belirlemeniz finansal hazırlık yapmanıza olanak tanıyacaktır.

 

Bunun yanı sıra kuracağınız iş için gerekli olan sermayeyi belirlemek, işinizi geliştirmek için yapacağınız harcamaları hesaplamak, üretim süreci, hammadde alımı ve personel maaşları gibi birçok unsuru göz önünde bulundurarak hareket etmeniz bütçe planlaması yapmanızı kolaylaştıracaktır.

 

Bu tür çalışmalar yaparak şirket kuruluşu için ne kadar bir sermayeye ihtiyacınız olduğunu hesaplayabilir ve finansal hazırlığınızı tamamlayarak daha kolay bir şekilde şirketinizi kurabilirsiniz.

 

Şirket Kuruluşu Hataları Finansal Hazırsızlık

 

Aceleci Davranmak

 

Şirketin kuruluş aşamalarında en çok yapılan hatalardan biri de aceleci bir şekilde hareket etmektir. Kişiler aceleci bir şekilde hareket ettikleri takdirde şirket kuruluş sürecinde bazı unsurları görmezden gelebilmektedir ve bazı önemli detaylar atlanabilmektedir. Her ne kadar hızlı bir şekilde şirket kuruluşu yapmak isteseniz de aslına bakıldığında aceleci davranmanız sizlerin ileride dezavantajlar ile karşı karşıya kalmasına neden olacaktır. Bu nedenle şirketin kuruluş aşamalarını tamamlarken markaların aceleci bir şekilde hareket etmemesi oldukça önemlidir.

 

Bu noktada çalışacağınız mali müşavirin yönlendirmeleri ile doğru bir şekilde hareket ederek şirket kuruluşu gerçekleştirmeye dikkat edebilirsiniz. Böylece şirket kuruluşu yaparken hataların önüne geçebilir ve ileride sizin için dezavantaj yaratabilecek durumları ortadan kaldırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Limited Şirket Nedir? Limited Şirket Nasıl Kurulur?

 

Şirket Kuruluşu Hataları Acelecilik

 

Rakip Araştırması Yapmamak

 

Şirket kurduktan ve ticari faaliyet yürütmeye başladıktan sonra sizinle aynı sektörde olan yüzlerce rakibiniz olacaktır. Şirket kuruluşu yapmadan önce markaların yapacağı rakip araştırması da rakiplerini iyi tanımalarını sağlayacak ve yapmak istedikleri işte başarılı olmalarını beraberinde getirecektir.

 

Şirket kuruluş aşamasında rakip araştırması yapmadan hareket eden firmalar genellikle yanlış bir strateji izlemektedir. Bu da aslına bakıldığında firmaların rekabetçi bir strateji geliştirmesini engellemekte ve faaliyet gösterecekleri sektörde kaybolup gitmelerine neden olabilmektedir.

 

Bu nedenle rekabetçi bir strateji geliştirmek isteyen her markanın şirket kuruluşu esnasında rakiplerini iyi bir şekilde araştırması, rakiplerinin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemesi gerekmektedir. Böylece rekabetçi bir fiyatlandırma ve dijital pazarlama stratejinin geliştirilmesi ve faaliyet gösterilecek sektörde başarılı olunması mümkündür.

 

Sizler de şirket kuruluşunda rakiplerinizi tanımak ve bulunduğunuz sektörde doğru adımlar atmak için rakip araştırması yapmaya özen göstermelisiniz.

 

Şirket Kuruluşu Hataları Rakip Araştırması

 

Ulaşılamayacak Hedefler Koymak

 

Şirket Kuruluşunda Kaçınılması Gereken Hatalardan bir diğeri de ulaşılmayacak hedeflerdir. Genellikle ticari faaliyet gösterecek her işletmenin şirket kuruluşu yaparken belirli hedefleri bulunur. Bu hedeflerin ulaşılabilir hedefler olması oldukça önemlidir. Aksi halde markalar büyük hedefler koydukları takdirde bu hedefe ulaşmak için çok zaman harcayacaktır. Bu da aslına bakıldığında sizlere ve çalışanlarınıza avantaj sağlamak yerine dezavantaj sağlayacaktır.

 

Ulaşılmayacak hedefler her ne kadar gözünüze güzel gözükse ve başarıyı getireceği düşünülse de bu hedeflere ulaşmak için harcayacağınız zamanda çalışanlarınızda ve sizde belirli motivasyon kayıplarını ve yorgunluğu beraberinde getirecektir. Bu durumlar sizlerin ve çalışanlarınızın verimliliğini olumsuz bir şekilde etkileyeceği için yarar sağlamaktan daha çok zarar sağlayacaktır.

 

Bu nedenle şirket kuruluşu yapmadan önce hatalar yapamamak için belirli zaman aralıklarında hedefler koymaya özen göstermelisiniz. Böylece ulaşılabilir hedefler yaratabilir ve motivasyon kaybını engelleyerek hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Anonim Şirket Kurmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

 

Şirket Kuruluşu Hataları Yüksek Hedefler

 

E-ticaret Sektörüne Adım Atın

 

E-ticaret sektöründe başarılı olmak isteyen kişilerdenseniz sizler de şirket kuruluşunuzu tamamladıktan sonra Türkiye’nin en yenilikçi ve profesyonel firmalarından birisi olan Ticimax e-ticaret alt yapılarını kullanarak e-ticarete adım atabilirsiniz. Alt yapımız içindeki modülleri ve özellikleri kullanarak e-ticaret sektöründe yapılabilecek hataları yapmaktan kurtulabilir ve sektörde başarıyı yakalayabilirsiniz.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret