Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Storytelling (Hikaye Anlatıcılığı) ve Markanız İçin Önemi

İçerikler;

Dijitalleşmenin hızla yaygınlaştığı, her sektörün kendi içinde rakiplerinin arttığı, pazarların büyürken bilinir olmanın bir o kadar zor hale geldiği günümüzde markaların diğerlerinden ayrılarak adından söz ettirmesi zor olsa da imkansız değildir.

 

Markaların hedef kitleleriyle etkileşim kurması, onları etkilemesi, bir marka hikayesi yazması günümüz koşullarında markanın sürdürülebilirliği açısından önemlidir. İşletmelerin ayakta kalabilmek için sıradanlıktan koparak hedef kitlesinin duygularına dokunmayı başarması gerekir. Bu da markayı etkili bir şekilde anlatmaktan geçmektedir.

 

Storytelling (Hikaye Anlatıcılığı) ve Markanız İçin Önemi

 

Storytelling Nedir?

 

Marka hikaye anlatımı, markanızın uyandırdığı gerçekleri ve duyguları bir araya getiren uyumlu anlatıdır. Storytelling nedir dediğimizde; müşterilerinize bir ürün veya hizmeti neden satın almaları gerektiğine dair nedenler sunmanın yanı sıra, markanın arkasındaki hikayeyi, neden var olduğunu ve bunun neden önemli olduğunu anlatarak müşterilerin duygularına dokunmasına verilen isimdir.

 

Hikaye anlatıcılığı anlamına gelen storytelling, etkili bir iletişimle markanın kalıcılığına, akılda kalmasına, hatırlanmasına yani unutulmaz bir marka olmasına önemli katkılar sunmaktadır.

 

Storytelling (Hikaye Anlatıcılığı) Nedir

 

Hikaye Anlatıcılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 
 • Bir hikaye oluşturmak açısından hedef kitlenin duygularına hitap edilmelidir.
 • Verilen mesaja duygusal bir tepki verilmesi sağlanmalıdır.
 • Akılda kalıcı ve gerçekçi mesajlar vermeye odaklanılmalıdır.
 • Verilecek mesajda bilgi olabildiğince basitleştirilerek kişilerin mesaja karşılık olarak duygusal bir tepki vermesi amaçlanmalıdır.
 


Storytelling (Hikaye Anlatıcılığı) Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Markalar için Hikaye Anlatıcılığı Kullanmak İçin 3 Neden

 

Markaların hikaye anlatıcılığı tekniğini kullanması için pek çok neden vardır. Bunlardan 3 tanesini aşağıda sıraladık;

 

Kalabalık pazarda kalıcılık sağlamak: Rekabetin iyiden iyiye kızıştığı bir ortamda markalar saniyeler içinde hedef kitlenin dikkatini çekmek için her gün milyonlarca içerik oluşturuyor ve markaları ile ilgili mesajlar veriyor. Fakat bu kalabalık ortamda markaya gerçek bir hikaye yazmak hedef kitleye dokunmak açısından oldukça önemli oluyor.

 

Tüketicide psikolojik etki yaratarak marka ile bağ oluşturma: Markaya dair bir hikaye oluşturma ve bu teknikle pazarlama faaliyetleri yürütmek tüketicilerin markayla bağ oluşturması açısından önemlidir. Verilen mesajın bilgiyi basitleştiren ve duygusal bir tepki uyandıran bir hikaye olmasına özen gösterilmelidir. Duygulara hitap etmek için; markanızın geçmişini, zorluklarını, başarılarını ve değerlerini gerçekçi bir hikayeyle kurgulamak duygulara hitap etmekte oldukça önemlidir.

 

Akılda kalıcılığı ve sektör kalıcılığını arttırma: Hikaye anlatımı, yalnızca hedef kitlenizin gözünde marka tercihinizi artırmakla kalmaz, aynı zamanda daha akılda kalıcı bir marka olmanıza hizmet eder. Çünkü akılda kalıcılık ürün ya da ne sattığınızla ilgili olmaktan çok sunduğunuz değerdedir. Hedef kitlenize hangi duyguları, değerleri ve fikirleri sunabileceğinizle ilgilidir. Hikaye anlatıcılığı satışın ötesinde bir değer sunduğundan dolayı hedef kitlenin ürüne her ihtiyaç duyduğunda o markayı hatırlamasını sağlamaktadır.

 

İlgili İçerik; E-ticarette Satışlarınızı Arttıracak 6 Pazarlama Yöntemi (2021 Yeni)

 

Storytelling (Hikaye Anlatıcılığı) Kullanmak İçin Nedenler

 

Marka Hikayesi Nasıl Yazılır?

 

Markalar için bir marka hikayesi oluşturmak da markanın geleceğe taşınması için oldukça önemlidir. Özgün bir hikaye oluşturmak güçlü bir etki oluştururken akılda kalıcılığı artırmak açısından önemlidir.

 

Bir markanın marka hikayesi hangisidir dediğimizde ziyaretçilerin bilgi edindiği “hakkımızda” bölümüdür. Ama bunun haricinde bir marka hikayesi kurgulanarak bu pazarlama çalışmalarında da kullanılmalıdır. Peki markalar etkili bir marka hikayesi nasıl oluşturur? Aşağıda birkaç maddede açıkladık.

 

Markanın başlangıç hikayesiyle başlayın: Şirketinizin ve markanızın hikayesini oluşturmakla işe başlamak gerekir. Her markanın bir çıkış noktası vardır. Bu çıkış noktasını insanların duygularına hitap eder bir şekilde anlatmak marka ile tüketiciler arasındaki bağlantıyı maksimum düzeye çıkarmaktadır.

 

Markanızın çıkış noktasını anlatırken yaratıcılığı elden bırakmamak oldukça önemlidir. Markanızın amacını derin ve etkileyici şekilde anlatacak bir mesaj ve içerikle tüketicilerin karşısına çıkmakla markanızın hikayesini kurgulamaya başlamalısınız.

 

Orijinallikten kopmayın: Hikaye oluştururken mesajın verilmesinde içerik en önemlisidir. İnsanların sizi tercih etmesinin altında yatacak asıl amaca odaklanmalı ve markaya karşı olan sorumluluklarınızı etkileyici ve özgün bir hikaye eşliğinde anlatmalısınız. Etkili bir marka hikayesi doğru, özgün ve dürüst olmalıdır.

 

Etkileyici bir marka hikayesi aynı zamanda amaca da kök salmış olmalıdır. Hikayenizi yönlendiren bir amaç olduğunda, tüketiciler markanızla etkileşime girer. Özgün ve etkileyici bir içeriğin tüketiciye dokunmak amacıyla konuşma diliyle yazılması daha etkili olmaktadır.

 

Büyük bir ustalık gerektiren marka hikayesi örneği belirli kriterlere uyulduğunda amacına tam da hizmet eder bir hale gelmektedir. Aşağıda iyi bir marka hikayesi yazmak için dikkat edilmesi gerekenleri birkaç başlıkta sıraladık;

 
 • Marka hikayesi markanın var oluş amacından geldiği noktaya kadar bir amaç üzerine kurgulanmalıdır.
 • Konuşma diliyle yazılmalı ve tüketicilerin mesaja duygusal bir tepki vermesi sağlanmalıdır.
 • Hikaye yazımında orijinallik ve özgünlükten taviz verilmemelidir.
 • Satış değil tüketiciyi etkilemek ve markayla bağ kurulması amaçlanmalıdır.
 • Markanın çıkış noktasından, geldiği yere kadar bağlantılı ve markanın amacını anlatan bir çerçeve kurgulanmalıdır.
 • Basitleştirilmiş ve sade bir anlatımla akılda kalıcılık hedeflenmelidir.
 • Yazı, görseller ile desteklenmelidir.
 • İlham verici bir yazı olmasına özen gösterilmelidir.
 • Yapılan ve vaat edilen işler tutkuyla anlatılmalıdır.
 • “Ben” dilinden çok “biz” dili kullanarak ekip ruhunun öneminden ve yapılan güzel işlerden bahsedilmelidir.
 

İlgili İçerik; Dikkate Almanız Gereken 5 Dijital Pazarlama Stratejisi

 

Marka Hikayesi Nasıl Yazılır

 

Markalaşmada Hikaye Anlatıcılığının Önemi Nedir?

 

Günümüzde markalaşma ve marka bilinirliliğini artırma işletmenin geleceğe aktarılması, satışlarda başarı sağlaması açısından gereklidir. Markalaşma sürecinde ise rasyonel salt bilgiyi vermek yerine mesaj hikayeleştirerek sunulduğunda, tüketici üzerinde çok daha etkili olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya konmuştur.

 

Öte yandan tüketicilerin yüzde 92’si de markalardan hikaye odaklı pazarlama faaliyetleri ve reklamlar beklemektedir. Hikaye anlatıcılığı tekniği ile yapılan pazarlama faaliyetlerinin müşterilerin markaya olan ilgi ve algısını arttırdığı ve daha etkin tepkiler verdiği ortaya konmuştur.

 

Markalaşmada hikayeciliğin kullanılması için 6 neden;

 
 • Hikayecilik tekniği kullanılarak sürdürülen markalaşma faaliyetleri yapılan çalışmalara duygu katar ve insanların duyguları harekete geçiren mesajlara verdiği tepkiler daha yüksektir.
 • Duygular, günümüzde kişilerin satın alma davranışlarını etkilemekte oldukça güçlü araçlardır.
 • Hikayeler duyguları harekete geçirebilme gücüne sahip olduğundan markalaşmada ve sektör kalıcılığı sağlamak adına kullanılması gereken bir stratejidir.
 • Storytelling kullanılması kişilerin bilinçaltına inmesini sağlayarak tüketiciler üzerinde etkili olmaktadır.
 • Hikayecilik tüketicilerin duygularına hitap ederek, durumu kişiselleştirmelerine katkıda bulunmaktadır. Bu nedenle empati, sorgulama, karşılaştırma, bağ kurma gibi tepkiler verilmesini sağlar.
 • Basit ve anlaşılır bir dille bilginin aktarımı tıpkı günlük hayattaki gibi bir o kadar içten fakat ustalıkla yapılabilir.
 • Kişilerin duygusal bir şekilde harekete geçmesini ve tepki vermesini sağlar.
 

İlgili İçerik; Markalaşma Nedir? 5 Önemli Markalaşma Tekniği

 

Markalaşmada Storytelling (Hikaye Anlatıcılığı) Önemi

 

Hikaye Anlatıcılığı Hangi Sektörler Tarafından Kullanılmalıdır?

 

Hikaye anlatıcılığı günümüzde pek çok işletme ve markanın kullandığı bir strateji haline gelmiştir. İşletmelerin markalaşma serüvenlerine ve pazarlama faaliyetlerine büyük oranda katkılar sunan hikaye anlatıcılığı pek çok sektörün de olmazsa olmazıdır.

 

Özellikle dijitalleşmenin arttığı ve tüketiciye ulaşılmasının daha zor olduğu günümüzde e-ticaret devleri de sıkça hikaye anlatıcılığına yer vermektedir. Gerçekçi ve kişilerin duygularını harekete geçiren bu pazarlama stratejisini kullanarak e-ticaret işletmeleri satışlarında başarıyı yakalamayı amaçlamaktadır.

 

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2020 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret