Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Yeniden Pazarlama Hakkında Merak Edilenler

İçindekiler;

 
 • Yeniden Pazarlama Nedir?
 • Yeniden Hedefleme Nedir?
 • Remarketing ve Retargeting Farklı Nelerdir?
 • Yeniden Pazarlama Nasıl Yapılır?
 • E-Ticarette Yeniden Pazarlama Ne İşe Yarar?
 • Yeniden Pazarlama Ne Zaman Kullanılmalıdır?

 

 

Dijital pazarlamanın arttığı günümüzde özellikle e-ticaret siteleri sitelerini ziyaret eden ziyaretçileri ya da müşterileri yeniden hedeflemek amacıyla bazı çalışmalar yürütmektedir. Geçmişteki ziyaretçilerin veya mevcut müşterilerin hedeflenmesine yeniden pazarlama adı verilmektedir. Yazımızda e-ticarette yeniden pazarlama modelleri vb. gibi konulara dair merak edilenleri aktardık.

 

Yeniden Pazarlama Hakkında Merak Edilenler

 

Yeniden Pazarlama Nedir?

 

Online reklamlar veya kampanyalarla müşterileri dönüştürmek dijital pazarlamanın ve yeniden pazarlamanın en önemli etkenidir. Günümüzde yeniden pazarlama pek çok farklı strateji kullanılarak yapılmaktadır.

 

Yeniden pazarlama nedir dediğimizde birkaç başlıkla aşağıda açıkladık;

 

Yeniden pazarlama, pazarlamacıların e-ticaret sitelerini ziyaret etmiş ve belirli bir işlem yapmış/yapmamış kullanıcılara yönelik pazarlama stratejileri gerçekleştiren dijital pazarlama biçimidir.

 
 • Remarketing; işletmenize veya markanıza ilgi duyan, araştıran, ürün satın alan ya da satın almaya meyilli olan tüketicileri hedeflemenin etkili bir yoludur.
 • Geçmişteki ziyaretçiler veya mevcut müşteriler hedeflenmektedir.
 • Var olan müşterileri elde tutmak, potansiyel müşterileri eyleme geçirmek amacıyla sıkça başvurulan bir yöntemdir.
 • E-ticaret sitelerinin müşteri sadakati kazanmasında, satışlarını arttırmasında, marka bilinirliliği oluşturmasında etkili olmaktadır.
 • Google reklamları, sosyal medya reklamları, e-posta pazarlama yöntemleri yeniden pazarlama modellerine örnektir.
 • Müşterinin ilgi alanları ve davranışlarıyla ilgilidir. Bu nedenle davranışsal analizler gerektirir.
 • Yeniden pazarlamanın başarılı olması için pazarlamacıların müşterilerinin gerçekten ne aradığını belirlemeleri gerekmektedir.
 • Yeniden pazarlama bir diğer anlamıyla pazarlama faaliyetlerinin kişilerin beklentilerine göre özelleştirilmesi, kişiselleştirilmesidir.
 

İlgili İçerik; Marka Konumlandırma Nedir, Stratejileri Nelerdir?

 

İlgili İçerik; Müşteri Sadakati Kazanmak İçin İpuçlarıYeniden Pazarlama Nedir

 

Yeniden Hedefleme Nedir?

 

Yeniden hedefleme, belirli bir sayfayı ziyaret eden veya belirli bir bağlantıyı tıklayan kişilere yönelik olarak yapılan çalışmalar sonucunda onları herhangi bir eyleme geçirme hedefiyle yapılan pazarlama çalışmalarıdır.

 

Yeniden hedeflemede tüketici davranışları belirleyici rol oynamaktadır. Buradaki önemli kriterler şunlardır;

 
 • Online müşterilerin hangi web sayfalarını ziyaret ettikleri
 • Her sayfada ne kadar zaman harcadıkları
 • Hangi bağlantıları tıkladıkları vb.
 

İlgili İçerik; Dijital Pazarlama Terimleri Nelerdir?


İlgili İçerik; En Etkili 5 Yeniden Pazarlama Yöntemi (2021 Yeni)


Yeniden Hedefleme Nedir


Remarketing ve Retargeting Farklı Nelerdir?

 

Yeniden hedefleme retargeting yeniden pazarlama ise İngilizcede remarketing anlamına gelmektedir. Çok büyük farklılıkları olmasa da birbirinden ayrılan özellikleri mevcuttur.

 

Re marketing vs re targeting dediğimizde yeniden hedefleme ve yeniden pazarlama söz konusu olduğunda, temel fark stratejidedir. Yeniden hedefleme, çoğunlukla potansiyel müşterilere, çerezlere dayalı reklamlar sunmakla ilgiliyken, yeniden pazarlama genellikle e-posta pazarlamasına dayalıdır.

 

Yeniden pazarlama, kullanıcıların bilgilerini toplayarak ve daha sonra satış e-postaları göndermek için kullanılan listeler oluşturarak çalışır. Yeniden hedefleme ve yeniden pazarlama etkili iki yöntemdir. Her ikisinin en önemli benzerliği, dijital pazarlama faaliyetinizi artırmak ve karlılığınızı artırmak için en iyi stratejileri barındırmasıdır.

 

İlgili İçerik; Dönüşüm Optimizasyonu için Temel Bilgiler

 

İlgili İçerik; E-ticaret Nedir, Nasıl Yapılır?

 

Remarketing ve Retargeting Arasındaki Farklar Nelerdir

 

Yeniden Pazarlama Nasıl Yapılır?

 

Yeniden pazarlama nasıl yapılır sorusu da e-ticaret siteleri tarafından sıkça merak edilen bir konudur.

 

Görüntülü reklamlar ile yeniden pazarlama: En popüler yeniden pazarlama türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Google yeniden pazarlama, Yahoo, Bing, Yandex vb. gibi görüntülü reklam ağlarında, sitenizi ziyaret ettikten sonra diğer sitelerde gezinen kişilere sitenizin reklamlarını gösterme şeklinde olmaktadır. Display reklamlar online olarak marka farkındalığı oluşturma, tüketiciye siteyi yeniden hatırlatma açısından oldukça etkili olmaktadır.

 

Dinamik yeniden pazarlama: Standart remarketing uygulamalarını kapsamaktadır. Sitenize gelen ziyaretçi ya da müşterilerin sitenizde neler yaptığıyla ilgilenir. Sitede ilgilenilen ürün ya da hizmetler özelinde reklamlar oluşturulur.

 

Binlerce ürün olan e-ticaret sitelerinin sıklıkla kullandığı bir uygulamadır. Sitenize gelen müşteri davranışlarına göre Google dinamik reklamlar oluşturmaktadır.

 

Dinamik yeniden pazarlama faydaları

 
 • Yüksek tıklama ve dönüşüm oranları
 • Doğru bütçe yönetimi sağlaması
 • Alakalı kullanıcılara ulaşma imkanı
 • Hedef kitleye ulaşarak doğru verilere ulaşma
 

Arama ağı yeniden pazarlama: Arama ağı reklamları için yeniden pazarlama sitenizi daha önce ziyaret etmiş kişiler için arama ağı reklamları kampanyanızı özelleştirmenize olanak tanıyan bir özelliktir. Arama ağı kampanyalarınızda bulunan anahtar kelimeler hedeflenen kitleye gösterilir.

 

Böylece kişiye özel teklifler sunarak yeniden pazarlama stratejisi geliştirebilirsiniz. Arama ağı yeniden pazarlaması belirlenen kitleye özel bir anahtar kelime planlaması ve özel reklam metni oluşturulmasını mümkün kılmaktadır.

 

E-posta yeniden pazarlama: E-posta yeniden pazarlaması da en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Kişiye özel teklifler, fırsatlar, duyurular, kampanyalar bu yolla oluşturulan çalışmalarla gerçekleştirilir. Araştırmalara göre; kişiselleştirilmiş yeniden pazarlama e-postaları, işletmelerin genel içerikli e-postalardan 10 kat daha fazla gelir elde etmesine yardımcı olmaktadır.

 

İlgili İçerik; Ücretsiz E-Posta Pazarlama Araçları

 

İlgili İçerik; E-posta Pazarlama Dönüşüm Oranlarınızı Nasıl Arttırabilirsiniz?

 

Mobil uygulama yeniden pazarlaması: Mobil uygulama konusunda da remarketing yapmak mümkündür. Mobil uygulamanızı kullanan, uygulamanızı indiren, sitenizi ziyaret eden kullanıcıları hedefleyerek onlara özel teklif ya da kampanyalarla karşılarına çıkabilirsiniz.

 

Video yeniden pazarlama: Video remarketing de dijital pazarlamanın içerisinde en çok tercih edilen yeni nesil yöntemlerden biri haline gelmiştir. Youtube gibi kitlesi geniş video sitelerinde yeniden pazarlama faaliyetleri yürütmeniz mümkündür.

 

Youtube reklamları ile yeniden pazarlama yapmanız mümkündür. Öte yandan Youtube kanalınız ile etkileşime geçmiş kullanıcılar için de yeniden pazarlama listeleri oluşturabilirsiniz. Youtube yeniden pazarlaması için; abone olanlar, video reklamlarınızı izleyen/görüntüleyen ya da kanaldaki videolarınızı izleyen/beğenen vb. gibi eylemlere göre hedeflerinizi belirleyebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Dönüşümlerinizi Arttıracak Video Reklam Modelleri

 

Sosyal medya yeniden pazarlama: Yeniden hedefleme reklamlarınızı, e-ticaret sitenizi ziyaret edenlere Facebook, Instagram, Twitter ve LinkedIn gibi sosyal medya platformlarından ulaşarak hatırlatmalar yapabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Instagram Etkileşim Arttırma Teknikleri

 

Yeniden Pazarlama Nasıl Yapılır

 

E-Ticarette Yeniden Pazarlama Ne İşe Yarar?

 

E-ticarette yeniden pazarlama işletmelerin olmazsa olmazlarındandır. E-ticaret sitesinin müşteri kazanmasında, kalıcı bir müşteri portföyü oluşturmasında oldukça etkilidir. Yeniden pazarlama, potansiyel müşterilerinizin yeterli marka bilinci oluşturması ve satın alma kararı vermesi için geçen süreyi kısaltmada başarılıdır. Hayata geçirilen çalışmalar ile satın alma eylemini yapmak istediklerinde markanızın ilk akla gelen olması olasıdır.

 

Aşağıda remarketing faydaları konusunda birkaç madde sıraladık;

 
 • E-ticaret sitesinin trafiğinin artmasına katkı sunması
 • Siteyi daha önce ziyaret etmiş kişilerin siteye geri dönerek eyleme geçmesini sağlama
 • Marka sadakati oluşturma, markaya dair algıyı sağlamlaştırma
 • Dönüşümlerin arttırılmasına katkı sağlama
 • Geniş hedef kitlelere ulaşma imkanı
 • Müşteri beklentilerini daha net bir şekilde analiz etme ve başarı elde etme
 • İlgili kitlelere ilgili reklamları gösterme şansı yakalama, kişiselleştirilmiş reklam çalışmalarının başarısını arttırma
 • Sepetten geri dönüşleri en aza indirme
 • Müşteriler hakkında doğru verilere ulaşma
 • Tüketici beklentilerine doğru karşılık verebilme
 

İlgili İçerik; E-ticaret Ziyaretçilerini Satın Almaya İkna Edecek 10 İkna Tekniği

 

Yeniden Pazarlama Ne İşe Yarar

 

Yeniden Pazarlama Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Yeniden pazarlamanın her zaman mı yoksa gerektiğinde mi ya da yeniden pazarlamaya ne zaman ihtiyaç duyulur gibi sorular işletmeler tarafından merak konusudur. Bazı dijital pazarlama profesyonelleri “her zaman açık” mottosuyla e-ticaret sitelerini ziyaret eden, dönüşüm sağlamayan, form doldurmayan vb. gibi eylemlerde bulunmayan ziyaretçileri hedeflemektedir.

 

Bazı dijital pazarlama profesyonelleri ise yeniden pazarlama uygulamalarını daha gelişmiş ve kişiselleştirilmiş bir yaklaşımla yürütmektedir. Örneğin, yalnızca belirli bir ürün sayfası gibi belirli sayfalara gelen ziyaretçiler için veya yalnızca günün veya yılın belirli bir saatinde e-ticaret sitesini ziyaret eden kullanıcılar için yeniden pazarlama kampanyaları yürütmek yürütmektedir. Stratejiler hedeflere göre değişiklik göstermektedir.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2020 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret