Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Youtube Etkileşiminizi Arttıracak SEO Teknikleri

İçerikler;

Günümüzde sosyal medya platformlarının sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Yeni sosyal medya platformlarının ortaya çıkmasının ardında yatan unsur ise sosyal medya kullanımın artmasıdır. Bir gün içerisinde yüz binlerce kişi farklı sosyal medya platformlarında hesap oluşturmakta ve bu hesaplarını hem ticari hem de kişisel olarak kullanmaktadırlar.

 

Son dönemlerde herkes tarafından yoğun bir şekilde kullanılan sosyal medya platformlarından birisi de Youtube’dur. Youtube, sosyal medya istatistikleri incelendiğinde en çok kullanılan sosyal medya platformları arasında yer almaktadır. Bu platform üzerinde bir hesabı bulunan kullanıcılar farklı türlerde içeriklerden bir konu hakkında bilgi alabilmekte ve yeni bir şeyler öğrenmektedir.

 

Youtube kanalı olan kişiler ise bu içerikleri izlemek isteyen kişilere ulaşmak ve hem abone sayılarını hem de izlenme sürelerini arttırmak istemektedir. Bu nedenle Youtube Kanalı olan kişiler Youtube Seo teknikleri üzerine çalışmalar yapmakta ve ürettikleri video içeriklerin arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmasını hedeflemektedirler.

 

Youtube Etkileşiminizi Arttıracak SEO Teknikleri adlı bu yazımızda sizlere Youtube Videolarınızda kullanabileceğiniz seo teknikleri hakkında bilgi vereceğiz. Siz de bu yazımızı inceleyerek Youtube seo teknikleri hakkında bilgi alabilir ve bu teknikleri kanalınızda uygulayarak görünürlüğünüzü arttırabilirsiniz.

 

Youtube Etkileşiminizi Arttıracak SEO Teknikleri

 

Youtube Nedir?

 

Youtube, 2005 yılında Jawed Karim, Chad Hurlet ve Steve Chen tarafından San Bruno’da geliştirilen bir sosyal medya platformudur. Youtube herkes tarafından bir video barındırma sitesi olarak da bilinmektedir.

 

Youtube kurulduğu günden beri geliştirilmeye devam eden bir sosyal medya platformu olsa da özellikle 2006 yılında Google tarafından alındıktan sonra geliştirilmesi hız kazanmıştır. Google’ın Youtube almasının ardından bu sosyal medya platformunda da SEO çalışmalarının önemi artmıştır.

 

Youtube Nedir

 

Youtube SEO Nedir?

 

Youtube SEO, bir youtube kanalı olan kişilerin Youtube vidolarının Google arama motoru sonuçlarında, Youtube aramalarında ve diğer arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlayan SEO optimizasyonuna verilen isimdir.

 

Youtube Seo çalışmalarının kişilere ve işletmelere sağladığı birçok avantaj bulunmaktadır. Bunlar;

 
 • Youtube seo çalışmaları sayesinde kanal görünürlüğü daha fazla artış gösterdiği için hedef kitlenizde yer alan kişilere ulaşmanız kolaylaşmaktadır.
 • Youtube seo çalışmaları ile kanalınıza abone olan kişi sayısı artış göstermektedir.
 • Youtube seo çalışmaları sayesinde Youtube videolarınızın izlenme süresi artış göstermektedir.
 • Ticari amaçları için bir youtube kanalı açan işletmeler hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşarak marka bilinirliklerini arttırabilmektedir.
 • Youtube seo tekniklerini başarılı bir şekilde uygulayan kişi ve işletmeler hem diğer sosyal medya platformlarındaki hesaplarına hem de internet sitelerine daha hızlı bir şekilde trafik çekebilmektedir.
 

Sizler de bu tür avantajlardan yararlanmak istiyorsanız yazımızın devamında sizlerle paylaşacağımız Youtube SEO tekniklerini inceleyebilir ve bu seo tekniklerini Youtube videolarınız için kullanarak hem etkileşiminizi hem abone sayınızı hem de videolarınızın izlenme süresini hızlı bir şekilde arttırabilirsiniz.

 

Youtube SEO Nedir

 

Rakiplerinizi Analiz Edin

 

Youtube Etkileşiminizi Arttıracak SEO Teknikleri hakkında çalışma yapmak istiyorsanız ilk olarak yapmanız gereken şeylerden birisi rakiplerinizi analiz etmektir.

 

Her sektörde ve her sosyal medya platformunda olduğu gibi Youtube’da da içerik üreten kişilerin belirli rakipleri bulunmaktadır. Youtube kanalı olan kişi ve işletmeler Youtube seo teknikleri üzerine çalışmalar yapmadan önce ilk olarak rakip analizi yapmalıdır. Rakip analizi sayesinde kanal sahipleri;

 
 • Rakiplerinin neler ile ön plana çıktığını görecektir.
 • Youtube rakip analizi ile rakiplerinin nasıl bir pazarlama stratejisi izlediği hakkında bilgi sahibi olacaktır.
 • Youtube rakip analiziyle rakiplerin neyi nasıl yaptığını görmeniz mümkün olacaktır.
 

Sizler de bu nedenle youtube seo teknikleri için çalışma yapmadan önce rakip analizi yapmalı ve rakipleriniz hakkında bilgi almalısınız?

 

Youtube SEO Rakip Analizi

 

Anahtar Kelimelere Önem Verin

 

Youtube Etkileşiminizi Arttıracak SEO Teknikleri hakkında bilgi almak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli şeylerden birisi Anahtar kelimelerdir. Çünkü günümüzde internetten bir konu hakkında bilgi almak isteyen kişilerin hepsi belirli anahtar kelimeler kullanarak araştırma yapmaktadır.

 

Youtube videolarını öne çıkarmak isteyen kişiler hem Google Sıralamalarında ön planda olmak hem Youtube arama sonuçlarında çıkmak hem de diğer arama motorlarında ön planda olmak için bu anahtar kelimeleri içeren açıklama metinleri yazmalıdır. Youtube kanalı olan kişilerin;

 
 • İlk olarak Keywordtool.io, Google Trends, Ahrefs gibi anahtar kelime planlama araçlarını kullanmaları gerekmektedir.
 • Bu araçları kullanacak kişilerin youtube videoları ile ilgili anahtar kelimeler hakkında araştırmalar yapması gerekmektedir.
 • Youtube için anahtar kelime analizi yapan kişiler kısa kuyruklu anahtar kelimeler ile uzun kuyruklu anahtar kelime kullanımına da önem vermelidir.
 • Anahtar kelime araştırması yaparken yalnızca yüksek arama hacmi olan anahtar kelimelere önem verilmemelidir. Yüksek volümlü anahtar kelimeler ile düşük volümlü anahtar kelime kullanımı sağlanmalıdır.
 • Bu anahtar kelime gruplarını ve anahtar kelimeleri içeren video açıklamaları yazılmalıdır.
 

Böylece Youtube’da kanalı olan ve youtube için video çeken kişiler bir SEO çalışmasının en önemli olan aşamasını tamamlayacaktır. Böylece youtube videoları daha çok izlenme ve etkileşim alacaktır.

 

İlgili İçerik; Ücretsiz Anahtar Kelime Planlayıcıları

 

Youtube SEO Anahtar Kelime Kullanımı

 

Youtube Thumbnails Görselinizin Optimizasyonunu Yapın

 

Youtube için video çeken kişi ve işletmelerin önem vermesi gereken bir diğer konu ise Youtube video kapak görseli yani kısacası Youtube Thumbnails görselidir. Youtube kapak görseli hazırlamak isteyen kişi ve işletmeler belirli unsurları göz önünde bulundurmalıdır.

 
 • Youtube kapak görseli hazırlanırken ilk olarak profesyonel bir şekilde kapak görseli oluşturmaya özen verilmelidir.
 • Kapak görseli oluştururken Canva, Adobe Photoshop gibi profesyonel tasarım araçları kullanılmalıdır.
 • Youtube kapak görsellerinin ilgi çekici olması oldukça önemlidir. İlgi çekici kapak görselleri videonuza tıklama ihtimalini arttıracaktır.
 • Kapak görseli yüklenirken içeriğiniz ile ilgili anahtar kelimeleri kullanmanız oldukça önemlidir.
 

Böylece Youtube videonuzun dikkat çekmesini sağlayabilir ve belirli anahtar kelimelerde videonuzu ön plana çıkararak etkileşiminizi arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; 2021 Sosyal Medya Görsel ve Video BoyutlarıYoutube SEO Thumbnail Görselleri

 

Youtube Videolarınız İçin Backlink Çalışmaları Yapın

 

Youtube Etkileşiminizi Arttıracak SEO Teknikleri arasında yer alan bir diğer SEO Tekniği de backlink çalışmalarıdır. Bir web sitesi için yapılan backlink çalışmaları kadar Youtube için yapılan backlink çalışmaları da seo sıralamalarınızı arttırmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle;

 
 • Youtube’da yer alan rakiplerinizi analiz edin.
 • Rakiplerinizin backlink aldıkları internet sitelerini bulun.
 • Sizler de Youtube videolarınız için rakiplerinizin backlink aldığı internet siteleri üzerinden backlink alın.
 • Backlink alırken backlink alacağınız internet sitesinin sektörünüzle ilgili olmasına önem verin.
 

Böylece Youtube videolarınızın otoritesini arttırabilir ve sıralamalarda ön plana çıkabilirsiniz. Sıralamalarda ön plana çıkarak Youtube videolarınızın görünürlüğünü ve etkileşimlerini arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Backlink Almak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Youtube SEO Video Backlink Çalışmaları

 

Hashtag Kullanın

 

Youtube Etkileşiminizi Arttıracak SEO Teknikleri içerisinde yer alan önemli faktörlerden birisi de hashtaglerdir. Bir kelimenin önüne # işareti getirilerek oluşturulan hashtagler belirli bir konuda araştırma yapan kişilere ulaşmanızı sağlayacaktır.

 

Youtube’da etkileşim kazanmak isteyen kanalların #hashtag kullanımına önem vermesi gerekmektedir. Hashtagler sayesinde hem hedef kitlenizde yer alan kişilere ulaşmanız kolaylaşacak hem de etkileşim oranlarınız hızlı bir şekilde artacaktır. Hashtag kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise kullanacağınız hashtage karar vermeden hashtag analiz araçları ile Youtube’da hangi hashtage ne kadar ilgi olduğunu saptamaktır. Böylece bu ilgiden yararlanabilir ve etkileşimlerinizi hızlı bir şekilde arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Hashtag Nedir, Nasıl Kullanılır?

 

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret