Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Durum Analizi Nedir? Durum Analizi Teknikleri

İçerikler;

Ticari işletmelerin pazarlama planı yaparken bir süreç izlemesi gerekmektedir. Sürecin aşamaları; giriş, durum analizi, amaçlar, bütçeleme, strateji, uygulama ve değerlendirmedir. Bu yazımızda pazarlama planının ikinci aşaması olan durum analiziyle ilgili bilinmesi gereken tüm detayları sizinle paylaşacağız.

 

Durum Analizi Nasıl Yapılır? Durum Analizi Nedir?
 

Durum Analizi Nedir?

 

Durum analizi nedir dediğimizde bir işletmenin iş ortamının, yeteneklerinin, etkilerinin ve potansiyel müşterilerinin açık bir şekilde tanımlanmasını sağlar. Durum analizi yapan işletme; güçlü ve zayıf yönlerini, değerlendirebileceği her türlü fırsatı ve kendisini etkileyebilecek tüm tehditleri belirleme şansı yakalar. Durum analizi sonrasında çıkan sonuçlar, işletmenizin durumu hakkında ipuçları verir.

 

Bu ipuçları sayesinde pazarlama stratejinizi planlayabilirsiniz. Durum analizi sayesinde işletmenin; insan kaynakları, üretim bölümü, organizasyonel yapısı, finansal durumu, çevresi ve rakipleri açıkça ortaya konulur. Durum analizi yöntemleri sadece işletmelerle sınırlı değildir. Bir proje ya da uygulama için de uygulanabilmektedir.

 

İlgili İçerik; E-ticaret Sitenizin Trafiğini Organik Olarak Arttırma Stratejileri

 

İlgili İçerik; Hemen Çıkma Oranını Düşürmek İçin Yapmanız Gerekenler


Durum analizi yöntemleri
 

Durum Analizi Nasıl Yapılır?

 

Durum analizi nasıl yapılır denildiğinde hazırlanırken işletmelerin ya da e-ticaret firmalarının kendilerine sorması gereken bazı sorular bulunmaktadır.

 
 • Rakiplerini tanımaları ve rekabet durumlarını incelemelidir.
 • Rakipleriyle kendilerini birkaç noktada karşılaştırmalı ve farklarını ortaya koymalıdır.
 • Pazarlama ve reklam stratejilerinin neler olduğunu belirlemelidir.
 • Bütçelerini hesaplamalıdır.
 • Yıllık satışlarını hesaplamalıdır.
 

Durum analizi yapılırken belli aşamalardan geçilir. Durum analizi aşamaları;

 
 • 5C Analizi
 • SWOT Analizi
 • Porter’ın 5 Kuvvet Analizi
 

İlgili İçerik; SEO Analizi Nasıl Yapılır?

 

İlgili İçerik; KEY Performance Indicator (KPI) Nedir? Nasıl Ölçülür?


Durum Analizi Nasıl Yapılır?
 

5C Analizi Nedir?

 

5C analizi, çok kapsamlı bilgilere ulaşılmasını sağlar. Piyasa ortamını analiz etmenin en işlevsel ve yaygın yollarından biridir. 5C analiziyle;

 
 • Şirketin kapasitesi, hedefleri ve izleyebileceği stratejileri ortaya çıkar. Hedeflerine ulaşabilmek için izleyebileceği yollar açığa çıkar.
 • İşletmedeki iş modelinin gelişim ortamının olup olmayacağı da belirlenebilir.
 • Rakip analizi yapılır. Doğrudan ve dolaylı rakipler açığa çıkar.
 • Rekabet edilen firmaların sektör içindeki konumu ve işletme için oluşturabilecekleri tehditlerin belirlenmesinde yardımcı olur.
 • Şirketin rekabete hazırlanmasında yardımcıdır.
 • Müşteri analizinin belirlenir. Müşteri analizindeki önemli alanlar; demografi, pazar büyüklüğü ve potansiyel büyümedir.
 

İlgili İçerik; Kohort Analizi Hakkında Bilmeniz Gerekenler5C Analizi Nedir?
 

SWOT Analizi Nedir?

 

SWOT analizi, bir şirketin ya da e-ticaret şirketinin güçlü ve zayıf yönlerini analiz etmesini sağlar. Ayrıca yakalayabileceği fırsatları ve karşısına çıkabilecek riskleri de açığa çıkarır. SWOT analizi, stratejik planlama tekniği ve kurumsal pozisyonlama analizi olarak da karşımıza çıkar.

 

İşletme SWOT analizi sonuçlarına göre işletmeler zayıf yönlerine odaklanarak iyileştirmeler yapabilir ve güçlü yönlerinin de farkına varabilirler. SWOT analizi; bir proje, hizmet ya da ürün için de yapılabilir. SWOT analizi, güçlü, zayıf, fırsat ve tehdit kelimelerinin İngilizce baş harflerinden birleşimidir. (Strengths, Weaknesses, Opportunities, and Threats)

 

İlgili İçerik; Sektör Analizi Nedir? İşletmelerin Bilmesi Gereken 4 Kilit Nokta

 

İlgili İçerik; A/B Testi Nedir? E-ticaret Siteleri için A/B Test İpuçları

SWOT Analizi Nasıl Yapılır?

 

SWOT analizi yapılırken aşağıda paylaşacağımız dört adımının izlenmesi gerekmektedir.

 
 • İlk adımda öz analiz olarak bilinen dahili analiz yapılır. İşletmenin güçlü ve zayıf yönlerinin listelemesi yapılır. Sahip olunan kaynaklar, çalışanlar, bilgi ve beceriler, başarılı alanlar vs. gibi birçok kıstas bu listelemeye girmektedir.
 • İkinci adımda pazar piyasası ve çevre analizi yapılır. Bu analiz sayesinde işletme piyasadaki konumunu ve ne durumda olduğunu analiz etmiş olur. Değerlendirebileceği fırsatlar ve karşılaşabileceği riskleri görmüş olur. Sonuçlara göre piyasadaki rekabet gücünü gören işletme iyileştirme yolunda doğru adımlar atabilir.
 • Üçüncü adımda rekabet analizi yer alır. İşletmenin piyasadaki rekabet gücü ortaya çıkar. Belirlenen stratejilerin durumu, sunulan ürün ve hizmetlerin kalitesi, ödeme ve teslimat süreciyle ilgili analizler yapılır. Bu sonuçlara göre işletme iyileştirme adımları atar.
 • Dördüncü adım ise müşteri analizi olarak karşımıza çıkar. İşletme hedef kitlesini belirler ve o kitlenin gereksinimlerini öğrenir. Bu analiz sayesinde işletme müşterilerine uygun ürün ve hizmetleri araştırır ve satışını artırabilmek için belli stratejiler geliştirir.


SWOT Analizi Nasıl Yapılır?
 

SWOT Analizinin Amaçları Nelerdir?

 

SWOT analizi, e-ticaret işletmeleri ve şirketlerin en iyi kararları verebilmesini amaçlar. Analizleri doğru yorumlayarak özeleştirisini yapan işletme iyileşme yönünde büyük adımlar atabilir. Hedefine sağlam adımlarla ilerleyerek başarılı ede edebilir. Bazı önlemler alarak somut stratejiler ortaya koyabilir. Fırsatları zamanında değerlendirebilir ve riskleri önceden planlayarak daha emin adımlarla ve planlı ilerleyebilir.

 

İlgili İçerik; SWOT Analizi Nedir, Neden Önemlidir?

 

Porter’ın 5 Kuvvet Analizi Nedir?

Porter’ın 5 Kuvvet Analizi Nedir?

 

Porter’ın 5 Kuvvet analizinden daha verim alabilmek için SWOT analizinden sonra yapılmasında yarar vardır. Porter’ın Beş Kuvvet Analizi, işletmenin stratejisinin doğruluk düzeyini analiz etmek ve iş ortamının rekabet koşullarını değerlendirmek için kullanılır.

 

Güçlü bir analiz yöntemidir. Bu analizle işletmeler piyasada kendilerini etkileyebilecek diğer firmaları görerek stratejilerini daha doğru yönetebilmektedir. Zayıf yönlerini o doğrultuda iyileştirebilir, güçlü yönlerinden de daha doğru yararlanabilmektedir. Risk ve fırsatları görerek de yanlış kararlar almaktan uzak durur.

 
İlgili İçerik; Rekabet Analizinin Şirketler İçin Önemi

Porter’ın 5 Kuvvet Analizinin Unsurları Nelerdir?

 

Bu durum analizi işletmelerin faaliyet gösterdiği piyasadaki rekabet ortamını oluşturan ve karlılığı etkiyen beş güç belirlenmektedir. Bu güçler;  

Tedarikçilerin gücü: Bu unsurda işletme tedarikçilerini değerlendirir. Ne kadar tedarikçisi olduğunu ve piyasadaki diğer tedarikçilerle farkını ortaya koyabilir. Tedarikçinin fiyatlarını yükseltmesinin ne kadar kolay olduğu da belirlenmektedir. İşletme bu unsura dikkat edip piyasadaki diğer tedarikçi seçeneklerine göz atarak daha ucuz bir alternatife geçmesinin maliyetini hesaplar.

 

Piyasadaki tedarikçi sayısı arttıkça işletmelerin diğer bir tedarikçiye geçmesi kolay olur. İşletmenin sunduğu ürün ve hizmetinin tedarikçisi piyasada ne kadar azsa tedarikçinin gücü o kadar artar ve işletmenin geçişi de bir hayli maliyetli ve zor olur. Sonuç olarak da işletmenin kar oranı da etkilenmiş olur.

 

Müşterilerin gücü: Bu unsurda işletme müşterileri tanır. Kaç tane müşterisi olduğunu ve sunduğu ürün/hizmetlerin üzerindeki etkisini değerlendirir. Müşterilerinin, sunduğu ürün ve hizmetlerinin fiyatlarını düşürme üzerindeki etkisini analiz eder.

 

Müşterilerin siparişlerinin büyüklüğüne ve istikrarlılığına göz atarak rakip firmalara geçtiklerindeki maliyetlerini hesaplar. Bir işletmenin ne kadar çok müşteri varsa gücü o kadar artar. Fakat birkaç müşterisi varsa gücü azalır ve müşterilerin işletmenin üzerindeki gücü artar, rakip firmaya geçildiğinde de işletmeye maliyeti bir o kadar artar.

 

İkame ürünlerin tehdidi: Bu maddedeki durum analizi aşamaları olarak işletmeler sunduğu ürün ve hizmetlerin ikamesini değerlendirir. Müşterilerin, sunulan ürün ve hizmetlerle yapılan işleri daha farklı bir şekilde yapma şansı elde etmesi bu ürünleri terk etme ihtimalini ortaya çıkarır. Bu sebeple de işletmelerin piyasadaki pozisyonu zayıflayabilir, karlılığı düşebilir ve maliyeti artabilir.

 

Sektördeki rekabet: Bu unsurda işletmenin rakip sayısı ve rakiplerin gücü değerlendirilir. İşletme rakiplerinin kimler olduğunu ve ne sattığı hakkında fikir sahibi olur. İşletme, rakiplerinin ürün ve hizmet kalitesini kendi kalitesiyle karşılaştırmalıdır.

 

Rekabetin yoğun olduğu ortamda müşterileri memnun etmek için etkili kampanyalar ve reklamlar düzenlenmelidir. Memnun kalmayan müşteriler hızlı bir şekilde rakiplere yönelebilir. Rekabetin minimum düzeyde seyrettiği bir piyasada ise işletmeler güç, itibar ve yüksek kar elde edebilmektedir.

 

Sektöre yeni girenlerin tehdidi: Bu durum analizi yöntemleri işletmeler piyasaya girecek olan yeni firmaların kendilerini ne yönde etkileyeceğini analiz eder. Sektöre yeni bir rakibin girmesinin ne kadar kolay olabileceği değerlendirilir.

 

Sektöre giriş kolay ve zahmetsiz ise işletmenin karlılığı ve konumu olumsuz etkilenir. Fakat girişler ne kadar zor ve maliyetliyse işletme kendini bir o kadar korur ve oluşabilecek risklere de hazırlık yapabilir.

 

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2023 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax