Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Ticimax Blog

E-ticaret ile işinizi büyütmeniz için ihtiyacınız olan tüm bilgiler ve önemli ipuçları Ticimax Blog'ta.

E-Ticaret Nasıl Yapılır? Aşama Aşama!

İçindekiler;

 
 • E-ticarete Nasıl Başlanır?

 • Dünyada E-ticaret Hacmi

 • Türkiye'de E-ticaret

 • E-ticaret Alt Yapısı
 

Günümüzde girişimci ruhlu kişilerin aklındaki en önemli soruların başında E-Ticaret Nasıl Yapılır? Sorusu gelmektedir. Burada sektördeki bilgi ve tecrübelerimize dayanarak e-ticaret paketleri ile ve nasıl yapıldığı ile ilgili bilgilendirmelerde bulunmak istiyoruz...

 

E-Ticaret Nasıl Yapılır? Aşama Aşama!

 

E-ticarete Nasıl Başlanır?

 

1- Öncelikle Satmak İstediğiniz Ürün ve Hizmeti Belirlemelisiniz
 

E-Ticaret Nasıl Yapılır? Sorusunu soran kişilerin çok büyük bir ihtimalle aklında satmak istediği ürün ile alakalı olarak bir fikri vardır. Satılacak ürün ile alakalı olarak bir fikre sahip değilseniz e-ticaret sektöründe şirket açmadan önce buna karar vermelisiniz ve pazar araştırması yapmalısınız. Bu şekilde yapmanız halinde e-ticaret girişiminizin başarılı olma ihtimali çok daha fazla artacaktır.

 

2-Tedarik Zincirlerini Araştırmanız Gerekmekte
 

E-ticaret serüvenine katılmak istiyorsanız satılacak ürün ile alakalı olarak karar verdikten sonra tedarik zincirlerini de iyi bir şekilde araştırmanız gerekir. Sanal dünyada açacak olduğunuz bu mağazayı reelde açtığınızı düşünerek hareket etmelisiniz. Ürünlerinizi gerçek potansiyeli ile satmak için uygun maliyetler ile tedarik etmeniz gerekir aksi takdirde başarılı olma şansınız çok ciddi bir şekilde düşecektir.

 

İlginizi çekebilir:E-ticaret Xml Tedarikçi Listesi

İlgili İçerik: Tedarik Aşamasında Gözden Kaçırmamanız Gereken 5 Bilgi

 

3-Güçlü Altyapıya Sahip E-Ticaret Mağazası Kurmanız Gerekir
 

E-ticaret nedir nasıl yapılır? Sorusunu soran kişilerin güçlü, güvenilir bir altyapıya sahip e-ticaret sitesi açması gerektiğini biliyor olması gerekir. Herhangi bir yazılım bilgisine sahip olunmasa da hazır e-ticaret paketleri ile e-ticarete ilk adım atılabilir. Hazır en iyi e-ticaret paketleri ile aynı gün içinde sektörüne uygun ihtiyaçlarını tam karşılayan bir sanal mağazaya sahip olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:E-ticaret Paketleri
 

İlgili Video: E-ticaret Altyapısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler


 

4-Şirket Açılışı Yapmalısınız
 

Müşterilerinize fatura kesecek bir durumda olabilmeniz için başlangıçta en azından bir şahıs şirketi açmanız gerekmektedir. Vergi mükellefi olmadığınız takdirde sanal mağazanıza hiçbir ödeme yöntemini kullanamazsınız. Doğal olarak da bu şekilde herhangi bir satış gerçekleştiremezsiniz.


İlgili İçerik: Şirket Nasıl Kurulur?

İlgili İçerik: 
Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

 

5- Reklam ve Pazarlama Çalışmaları Yapmalısınız
 

E-ticaret sektöründe başarılı olmanın en önemli şartlarından bir tanesi de düzenli bir şekilde reklam ve pazarlama çalışmaları yapmaktan geçmektedir. Google Ads reklamları, Facebook reklamları ve Instagram reklamları hususunda yeterli bilgi ve birikime sahip olmanız veya bu alanlarda tecrübeli personelleri bünyenize katabilir ya da hizmet alabileceğiniz ajanslardan destek alabilirsiniz.


E-ticaret dünyasında yeni müşteri kazanmak ve satışlarınızı arttırmak konusunda gerek site içerisinde yapacağınız kampanyalarla gerekse online reklam ve mailing çalışmalarıyla kendinize sağlam bir yer edinebilirsiniz.


İlgili İçerikE-ticarette Satışlarınızı Arttıracak 6 Pazarlama Yöntemi (2021 Yeni)


İlgili İçerikE-ticarete Yeni Başlayanlara Pazarlama Önerilerie-ticaret hacmi, dünyada e-ticaret, e-ticaret nasıl yapılır


Dünyada E-ticaret Hacmi

 

E-ticaret nasıl yapılırdan önce neden e-ticaret sorusunun cevabına rakamlar ve istatistikler aracılığıyla cevap arayalım. Küresel bazda dünyada 2019 yılında 3,5 trilyon ABD dolarına ulaşan e-ticaret pazarında Çin Halk Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Japonya ve Almanya gibi ülkeler başı çekmektedirler. Dünyada e-ticaret davranışlarında bulunanların büyük çoğunluğunu ise dijital yerliler olarak anılan y kuşağının oluşturduğu görülmektedir.


İlgili İçerik: Dünyanın En Büyük 8 E-ticaret Şirketi

 

Türkiye'de E-ticaret

 

E-ticaret nasıl yapılır sorunusuna cevap ararken verilmesi gereken en önemli cevaplardan biri hangi ürün kategorisi veya kategorileri seçileceğidir. Bu alanda dünya genelinde iki yöntem mevcuttur. Özel ürün ve genele hitap eden ürün. Bazı girişimciler sınırlı alanda hatta bazen tek tür ürün üzerinden e-ticaret yapabilmektedir. Bu tarz ticaret yapan girişimcilerin ürünlerinin piyasada muadili oldukça azdır ve özel bir kitleye hitap eder. Genel kategorileri tercih eden girişimciler ise pazar payını göz önüne alarak bu tercihi yaparlar.

 

Büyük hacimli sektörleri düşünen kişiler için verilere geri dönecek olursak; Türkiye e-ticarette verilere göre yıllık bazda yaklaşık olarak %40 oranında büyüme göstermekte ve bu oran her yıl artmaktadır. Gelişmekte olan ülkelerin içeresinde e-ticaret büyüme hacimini artırma bakımından Türkiye başı çeken ülkelerin içinde yer almaktadır. Ülkemizde e-ticaretin sıkça kullanıldığı alanlar aşağıda sıralanmıştır.

 

 • Giyim
 
 • Elektronik
 
 • Yemek Siparişi
 
 • Konaklama ve Seyahat
 
 • Kitap-Dergi
 
 • Gıda

 

Elbette hemen hemen her alanda e-ticaret faaliyeti ülkemizde gerçekleşmektedir. Yukardı verdiğimiz sektörler büyük hacme sahip genel kategorilerdir.


İlgili İçerik: 2019 E-Ticaret İstatistikleri

İlgili İçerik: 2020 Yılı 6 Aylık E-ticaret Verileri

sosyal medya, sosyal medyanın e-ticarete etkisi, e-ticarette sosyal medya, sm
 Sosyal Medyanın E-ticarete Etkisi

 

E-ticaret yaparken sosyal medya kullanımı çok büyük önem arz etmektedir. Sosyal medyada kullanılan alanların başında instagram, facebook, youtube, twitter gibi mecralar gelmektedir. Firmanızın sosyal medya hesaplarının doğru yönetimi sizlerin e-ticaret karlılığınızı önemli ölçüde artıracaktır. Bunun yanında, Google üzerinde yaptığınız SEO ve Ads çalışmaları e-ticaret sitenizin ziyaret edilme oranını artıracaktır. İyi bir sosyal medya yönetimi satış olarak dönmese bile kurumsallığınız için çok önemlidir.


İlgili İçerik: E-ticaret Siteleri İçin Sosyal Medya Pazarlama İpuçları


İlgili İçerik: Sosyal Medyada Satış Arttırma Taktikleri


 

E-ticaretin Yararları

 

Dijitalleşen dünyada sanal mecralar ticari ve sosyal hayatın merkezine oturmaya başladı. Corona virüs salgını da dijital yatırımların önemini bize bir kez daha hatırlatmış oldu. Birçok faydası bulunan e-ticaretin firmanıza olan belli başlı yararları aşağıda sıraladığımız gibidir.

 

 • Ölçek ekonomisi ile oluşan maliyet avantajının sağlanması
 
 • Satın alma işlemlerinin tek bir platform üzeriden yürütülmesi
 
 • Şeffaf ve güvenli bir alışveriş ortamının oluşması
 
 • Tüketici davranışlarının kolaylıkla izlenebilmesi
 
 • Alternatif ödeme seçeneklerinin bulunması
 
 • Stok yönetiminin kolaylaştırılması
 

E-ticaret yöntemi hem tüketiciler hem hizmet ve mal arz eden firmalar için büyük kolaylıklar sağlamaktadır.


İlgili Video: E-ticaretin Avantajları


 

Sanal Ödeme Yöntemleri

 

Sanal ödeme yöntemlerinin başında panel ile ödeme yöntemi, sanal pos, mesajlaşma ile ödeme gibi yöntemler gelmektedir. Yazımızın bu bölümünde sizlere sanal pos ile ilgili kısa bilgiler vereceğiz.

Sanal pos e-ticaret yapılırken en çok kullanılan ödeme yöntemidir. Web sitenizde ürünlerinizi tüketicilere sunduysanız ve ödeme alıyorsanız kolay bir entegrasyon olan ve hem bankalar hem de alternatif ödeme yöntemleri sunan firmalar tarafından sağlanan sanal pos hizmetini uygun komisyon oranları ile kullanmanız mümkündür.


İlgili İçerik: Sanal Pos Nasıl Alınır?


İlgili İçerik: Sanal Pos Hakkındaki En Kilit 5 Başlık


sanal ödeme, ödeme yöntemleri, sana ödeme yöntemleri

 

Ticimax e-ticaret paketlerini kullanmak ve kendi e-ticaret sitenizi açmak istediğiniz takdirde E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 


 

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  /  E-Mail : [email protected]
© 2005-2020 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
7/24 Bize Ulaşabilirsiniz. 0850 811 08 20