Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

E-ticaret Siteniz Yurtdışı Satışa Hazır Mı?

İçerikler;

E-ticaret siteleri için yurtiçi satış yapmak kadar yurtdışına satış yapmak da önemlidir. Çünkü yurtdışına satış yapmak yani e-ihracat yapmak e-ticaret sitelerinin büyümelerine yardımcı olmakta ve rakipleri ile girdikleri rekabetten sıyrılmalarını sağlamaktadır. Fakat e-ticaret siteleri üzerinden yurtdışına ürün satışı yapmak isteyen işletmelerin birçok hazırlık yapması gerekmektedir. Çünkü e-ihracat yapmak e-ticaret yapmak kadar kolay değildir.

 

E-ticaret sitelerini yurtdışı satışına açmak isteyen işletmelerin satışlara başlamadan önce bilmesi gereken önemli noktalar ve yapması gereken hazırlıklar bulunmaktadır. E-ticaret sitelerini yurtdışı satışına açmak isteyen kişi ve işletmeler için hazırladığımız E-ticaret Siteniz Yurtdışı Satışa Hazır Mı adlı bu yazımızda yurtdışına satış yapmanız için e-ticaret sitenizde yapmanız gereken hazırlıklardan bahsedeceğiz.

 

Sizler de bu yazımızı inceleyebilir ve e-ticaret sitenizi yurtdışı satışlarına hazırlayarak daha kolay bir şekilde gelir elde edebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Ticimax ile E-ihracata Güçlü Başlayın

 

E-ticaret Siteniz Yurtdışı Satışa Hazır Mı?

 

Yurtdışında Satış Yapmak İstediğiniz Pazara Karar Verin

 

Yurtdışına internetten ürün satmak isteyen işletmelerin ilk yapması gereken çalışmalardan birisi satış yapacakları pazara karar vermek olmalıdır. Çünkü işletmelerin satış yapacakları pazara ve ilgili pazarda bulunan hedef kitlelerine göre yapması gereken hazırlıklar farklılık göstermektedir.

 

Satış yapacağınız pazara karar verdikten sonra ilgili pazarda bulunan hedef kitlenizi ve rakiplerinizi analiz etmeniz gerekmektedir.

 
 • Hedef kitlenizi analiz ederken;
 • Hedef kitlenizin demografik bilgileri
 • Hedef kitlenizin yaş aralığı
 • Hedef kitlenizin internet kullanım alışkanlıkları, kullandığı sosyal medya platformları
 • Hedef kitlenizin internetten alışveriş yapma alışkanlığı ve internet alışverişlerinde kullandığı ödeme yöntemleri
 

Gibi unsurları göz önünde bulundurabilir ve ürünlerinizi satacağınız topluluğu daha kolay bir şekilde tanıyabilirsiniz. Bunun sonrasında hedef kitlenizin kullandığı sosyal medya platformlarında pazarlama çalışmaları yapabilir ve internet alışverişlerinde kullandıkları ödeme yöntemlerine e-ticaret sitenizde yer verebilirsiniz.

 

Rakiplerinizi tanımak için ise şunları yapabilirsiniz ;

 
 • Rakiplerinizin kim olduğunu belirleyin.
 • Rakiplerinizin e-ticaret sitelerini ve sosyal medya hesaplarını kontrol ederek kendilerini nasıl ön plana çıkardıklarını anlayın.
 • Rakiplerinizin hangi platformlarda satışlar yaptığını gözlemleyin.
 • Rakip firmaların ürün fiyatlandırma stratejilerini gözlemleyin.
 

Böylece gireceğiniz pazarı, satış yapacağınız hedef kitleyi ve pazardaki rakiplerinizi daha iyi tanıyabilir e-ticaret sitenizi yurtdışı satışına daha kolay hazırlayabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-ihracat Nasıl Yapılır?

 

E-ticaret Yurtdışı Satış Pazar Analizi

 

Çok Dilli E-ticaret Sitesi Kurun

 

Yurtdışına internetten ürün satmak isteyen işletmelerin e-ticaret sitelerinde yapacakları değişikliklerden birisi de e-ticaret sitesinin diline yönelik olmalıdır. İşletmeler, yurtdışına satışlarını hangi ülkeye yapmak istiyorsa bu noktada satış yapacakları ülkenin dilini de barındıran bir e-ticaret sitesi kurmaya yada çoklu dil özelliği olan e-ticaret paketlerini seçmeye özen göstermelidir.

 

Çoklu dil özelliği sayesinde e-ticaret siteleri farklı dillerde çalışabilmekte ve işletmeler bir panel kullanarak tüm dillerdeki içeriklerini düzenleyebilmektedir. Bu da işletmelerin bir e-ticaret sitesi üzerinden farklı birçok ülkeye satış yapmalarına yardımcı olmaktadır.

 

Sizler de e-ticaret siteniz ile yurtdışına satış yapmak istiyorsanız çoklu dil özelliğine önem vermelisiniz.

 

E-ticaret Yurtdışı Satış Çoklu Dil Desteği

 

Çoklu Para Birimi Ekleyin

 

E-ticaret Siteniz Yurtdışı Satışa Hazır Mı sorunuza yanıt arıyorsanız yapmanız gereken şeylerden biri de e-ticaret sitenize para birimi eklemek olmalıdır.

 

Sitenize para birimi eklerken satış yapacağınız ülkenin kullandığı para birimini eklemeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra bölgesel olarak internetten satış yapmak istiyorsanız satış yapmak istediğiniz kıtada yer alan ülkelerin para birimlerini de eklemeniz satışlarınızı olumlu bir şekilde etkileyecektir.

 

E-ticaret Yurtdışı Satış Çoklu Para Birimi

 

Farklı Ödeme Seçeneklerinden Yaralanın

 

Ülkemizde her ne kadar sanal pos entegrasyonları ile ürün tahsilatı gerçekleştiriyor olsanız da yurtdışına satış yaparken önem vermemiz gereken bir diğer konu da farklı ödeme yöntemlerini kullanmaktır.

 

Bu nedenle yurtdışında satış yapmaya başlamadan önce satış yapmak istediğiniz ülkeler ve bölgelerde kullanılan ödeme yöntemleri hakkında araştırma yapmanız ve buralarda bulunan ödeme yöntemlerine de e-ticaret sitenizde yer vermeye çalışamanız gerekmektedir.

 

E-ticaret Yurtdışı Satış Ödeme Seçenekleri

 

E-ticaret Sitenizin Ana Sayfasını Tasarlarken Dikkatli Olun

 

E-ihracat yapmak isteyen işletmelerin önemsemesi gereken bir diğer unsur da ana sayfa tasarımıdır. Çünkü farklı ülkelerde yaşayan kişilerin kültürleri ve internet kullanım alışkanlıkları birbirinden farklılık göstermektedir. Bu nedenle e-ticaret siteleri üzerinden yurtdışına satış yapmak isteyen kişi ve işletmelerin satış yapacakları ülkelerin yerel kültürünü önemsemesi ve bu kültüre uygun tasarımlar yapması gerekmektedir.

 

E-ticaret sitelerinin ana sayfası tasarlanırken ülkelerin kültürüne yönelik tasarımlar ile beraber kullanıcı deneyimini ön planda tutan, responsive özellikli premium e-ticaret ve e-ihracat temalarını kullanmaya da özen göstermeniz gerekmektedir. Böylece sitenizi satış yapacağınız pazara ve bu pazarda bulunan müşterilere uygun bir şekilde tasarlayabilir ve satışlarınızı arttırma fırsatı yakalayabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Ticimax E-ihracat

 

E-ticaret Yurtdışı Satış Anasayfa Tasarımı

 

Yurtdışı Kargo Anlaşmalarına Önem Verin

 

E-ihracat ile yurtdışına satış yapacak olan işletmelerin yurtdışı kargo anlaşmaları yapması gerekmektedir. Çünkü yurtiçinde satış yapan e-ticaret firmalarının kargo anlaşması yurtdışında geçerlilik göstermemektedir. Bu nedenle işletmelerin anlaşmalı olarak çalışacakları kargo firmalarını bulmaları ve bu firmalardan birini seçerek çalışmaya başlamaları gerekmektedir.

 

Yurtdışına kargo gönderimi yapabilmek için kargo firmanızı seçerken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar şunlardır;

 
 • Çalışacağınız kargo firmasının yurtdışı gönderim ücretleri
 • Yurtiçindeki anlaşmalı olduğu kargo firmaları
 • Yurtdışına kargo gönderim süreleri
 • Adrese teslim seçenekleri
 

Gibi unsurları göz önünde bulundurarak sizler de yurtdışı kargo anlaşması yapabilir ve yurtdışına sattığınız ürünleri daha uygun fiyatlar ile gönderebilirsiniz.

 

E-ticaret Yurtdışı Satış Kargo Anlaşmaları

 

SEO Çalışmalarına Önem Verin

 

E-ihracat ile yurtdışına ürün satmak isteyen işletmelerin e-ihracat için sitelerini hazırlarken yapması gereken çalışmalardan biri de seo çalışmalarıdır. SEO Çalışmaları, e-ticaret sitenizin arama motorlarında ön plana çıkmasını sağlamakta ve hedef kitlenize ulaşmanızı kolaylaştırmaktadır. E-ticaret firmaları e-ihracat seo tekniklerinden yararlanırken belirli unsurları göz önünde bulundurarak hareket etmelidir.

 
 • İlk olarak yapmanız gereken şey gireceğiniz pazara ve bu pazarda hangi dil ile içerik üreteceğinize karar vermek olmalıdır.
 • Bunun ardından işletmeler seo anahtar kelime bulma araçlarını kullanarak e-ticaret siteleri için anahtar kelime araştırması yapmalıdır. Anahtar kelime araştırması yaparken genellikle en çok kullanılan seo araçları olan Semrush, Ahrefs ve Keywordtool.io gibi araçları kullanabilirsiniz.
 • Anahtar kelime araştırması yaparken kısa kuyruklu anahtar kelimeler ile beraber uzun kuyruklu anahtar kelimeleri de kullanabilir ve ürün aramalarını farklı anahtar kelimeler ile gerçekleştiren kişilere daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.
 • Anahtar kelimelerinizi seçtikten sonra anahtar kelimelerinizin geçtiği ürün, marka ve kategori içerikleri üretip bunları e-ticaret sitenizde düzenlemeniz gerekmektedir.
 • İçeriklerinizi ürettikten sonra ise arama sonuçlarında ön plana çıkabilmek için backlink çalışmaları yapmanız gerekir. Burada önem vermeniz gereken noktalardan birinin ise dofollow backlinkler kadar nofollow backlinklerin de önemli olduğunu kavramak olmalıdır.
 

Bunları göz önünde bulundurarak e-ticaret sitenizi yurtdışı satışlarına hazır hale getirmek için seo çalışmaları yapabilir ve hedef kitlenizde yer alan kişilere hızlıca ulaşarak satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; SEO Rehberi

 

E-ticaret Yurtdışı Satış SEO Arama Motoru Optimizasyonu

 

Markanızı Hedef Kitlenize Tanıtın

 

E-ticaret sitenizi yurtdışı satışlarına hazır hale getirmek istiyorsanız yapmanız gereken bir diğer çalışma da marka tanıtımı olmalıdır. Çünkü gireceğiniz pazarda yeni satış yapmaya başlayan bir e-ticaret firması olacağınız için bu pazarda bulunan tüketicilere ulaşmanız oldukça zordur.

 

Bu nedenle tüketicilere marka bilinirliği sağlamak ve güven vermek için sosyal medya platformlarında ve arama motorlarında markanızı tanıtmaya yönelik pazarlama çalışmaları yapmanız gerekmektedir.

 

İlgili İçerik; E-İhracat Sitesi Nasıl Kurulur?

 

E-ticaret Yurtdışı Satış Hedef Kitle

 

Ticimax ile E-ihracat Sitenizi Kurun

 

E-ihracat ile yurtdışına ürün satışı yapmak isteyen e-ticaret firmaları tarafından en çok tercih edilen e-ticaret alt yapısı olan Ticimax ile sizler de hızlı bir şekilde e-ihracat sitesi kurabilir ve ürünlerinizi yurtdışına satarak gelir elde edebilirsiniz.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret