Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

İyi Bir E-ticaret Sitesi Nasıl Olmalı?

İçindekiler;

 
 • Sitenizin Tasarım Özelliklerine Önem Verin
 • Ana Sayfa Tasarımınıza Özen Gösterin
 • Ürün Fotoğrafları ve Açıklamaları
 • SSL Sertifikaları ile Güvenliği Sağlayın
 • Ödeme Sayfası Tasarımına Özen Gösterin
 • Sanal Poslar
 • Ticimax ile İyi Bir E-ticaret Sitesi Sahibi Olun

 

 

Her gün biraz daha fazla büyüyen bir sektör olan e-ticarete olan ilgi artıyor. E-ticaret’in büyüyen Pazar hacminden yararlanmak isteyen birçok kişi ve firma bir e-ticaret sitesi kurarak internetten satış yapmak istiyor fakat bu kişi ve firmalardan bazıları e-ticaret sitelerine gereken önemi vermediği için veya e-ticaret sitesi tasarlarken belirli unsurları atladığı için satışlarını arttırmakta güçlük çekiyor.

 

E-ticaret ile internetten ürün satmak veya e-ticaret sitesinde değişiklik yapmak isteyen kişiler için hazırladığımız İyi Bir E-ticaret Sitesi Nasıl Olmalı adlı bu yazımızda e-ticaret sitesinde olmazsa olmazlar ve e-ticaret sitesi tasarımında dikkat edilmesi gerekenler hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Siz de bu yazımızı inceleyerek e-ticaret sitesinde neler olmalı sorunuza yanıt bulabilir ve bu önerilerimizi dikkate alarak iyi bir e-ticaret sitesi tasarlayabilirsiniz.

 

İyi Bir E-ticaret Sitesi Müşteri Memnuniyeti
 

Sitenizin Tasarım Özelliklerine Önem Verin

 

İyi bir e-ticaret sitesi nasıl olmalı sorusuna ilk olarak site tasarımı ile ilgili cevaplar vereceğiz. Bir e-ticaret sitesinin tasarım özelliklerine dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Özellikle site tasarımları satış arttırmak isteyen e-ticaret firmalarının önem vermesi gereken unsurlar şunlardır;

 
 • Responsive Tasarım ; Responsive yani mobil duyarlı bir e-ticaret sitesi tasarımı, e-ticaret sitesinde olmazsa olmazlar arasında yer alır. Günümüzde mobil cihaz kullanımının her geçen gün artması ve internetten alışverişlerin %70’inin mobil cihazlar üzerinden yapılması bir e-ticaret sitesinin responsive olarak tasarlanmasını beraberinde getiriyor. Sizler de e-ticaret sitesi tasarımınızın responsive olmasına önem vermeli ve mobil cihaz kullanan kullanıcılara daha kolay ulaşmayı hedeflemelisiniz.
 • Kurumsal Kimlik ; Her e-ticaret firmasının logo, yazı fontu, yazı puntosu gibi belirlediği ve markaları ile özdeşleşmiş bir kurumsal kimliği bulunur. İyi bir e-ticaret sitesi hazırlamak istiyorsanız kurumsal kimliğinizi kullanmaya önem vermeli ve e-ticaret sitenizde bunu yansıtmalısınız. Kurumsal kimliğinizi e-ticaret sitenizde kullanmanız müşterilerinizin firmanıza duyduğu güveni ve marka bilinirliğinizi arttıracaktır.
 • Tasarım ; Bir e-ticaret sitesi tasarlarken dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan birisi de modern ve şık tasarımlar kullanmaktır. Günümüzde bir çok e-ticaret firması sitelerini tasarlarken karmaşık yapılar kullanmaktadır. Fakat bu oldukça yanlış bir şeydir. Sizler bu hataya düşmemek için modern ve şık tasarımlar ile e-ticaret sitenizi tasarlayın ve ziyaretçilerini yormayın.
 • Banner ve Slider Alanları ; E-ticaret sitesinde olmazsa olmazların başında yer alan banner ve slide alanlarının e-ticaret firmalarına sağladığı birçok avantaj söz konusudur. Banner ve Slider alanları ile e-ticaret firmaları ürün ve kampanya tanıtımlarını daha kolay bir şekilde yapmaktadır. Böylece firmalar satışlarını hızlı bir şekilde arttırma fırsatı yakalamaktadır. Sizler de e-ticaret sitenizi tasarlarken bu alanlara yer vermeyi unutmayın.
 

E-ticaret sitelerinin tasarım özellikleri ile ilgili verilecek en kısa bilgileri sizinle paylaştık. Yazımızın devamında e-ticaret sitesinde neler olmalı diyenler için önemli olan sayfa tasarımları, e-ticaret sitesi güvenliği vb. konular hakkında sizleri bilgilendireceğiz.

 

İlgili İçerik; E-ticarette Responsive Tasarım Neden Önemlidir?

 

İlgili İçerik; Etkili Banner Tasarımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

İyi Bir E-ticaret Sitesi Site Tasarımı
 

Ana Sayfa Tasarımınıza Özen Gösterin

 

E-ticaret sitelerini ziyaret eden kullanıcıların ilk girdiği sayfa e-ticaret sitenizin ana sayfasıdır. E-ticaret sitenizin ana sayfası müşterilerinizi karşıladığınız sayfa olduğu için tasarımına dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Genellikle e-ticaret sitesi tasarlarken ana sayfa tasarımına daha fazla ilgi gösterilmesi ürün satışlarınızı arttırmanız için oldukça önemli bir unsurdur. E-ticaret sitenizin ana sayfasını tasarlarken;

 
 • Kurumsal kimliğinizi yansıtmaya özen gösterin.
 • Banner ve Slider alanlarınız ile e-ticaret sitenizin ürün kategorilerine, kampanyalarına, öne çıkan ürünlerine yönlendirmeler yapın. Yapacağınız bu uygulama sayesinde müşterileriniz ürünleriniz hakkında daha kolay bilgi alacak ve bu da ürün satışlarınızı olumlu etkileyecektir.
 • E-ticaret firmalarının satışını yaptığı ürünler arasında çok satan ürünler, yeni gelen ürünler, fırsat ürünleri gibi gruplandırma yapabilmesi oldukça kolaydır. Genellikle bir e-ticaret sitesinde olmazsa olmazlar arasında yer alan bu ürün grupları ile ilgili bilgiler e-ticaret sitelerinin ana sayfalarında gösterilmelidir. Böylece firmanızın satış arttırması daha kolay olacaktır.
 

Bu unsurları göz önünde bulundurarak sizler de iyi bir e-ticaret sitesi hazırlayabilir ve müşterilerinize daha fazla ürün seçeneği sunarak satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-ticaret Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

 

İlgili İçerik; Perakende Sektörü İçin E-ticaret Rehberi

 

İyi Bir E-ticaret Sitesi Anasayfa
 

Ürün Fotoğrafları ve Açıklamaları

 

E-ticaret sitelerinin olmazsa olmazları arasında yer alanlardan biri de ürün fotoğrafları ve açıklamalarıdır. E-ticaret sitesi tasarımı yaparken ürün fotoğrafları ve ürün açıklamalarına önem verilmesi gerekir.

 

E-ticaret sitenize giren bir kişi ürünlerle ilk temasını fotoğraflar üzerinden gerçekleştirir. Bu nedenle bir e-ticaret sitesinde ürün fotoğraflarına önem verilmesi gerekir. E-ticaret sitenizde ürün fotoğrafı kullanırken;

 
 • Ürün fotoğraflarınızın yüksek kaliteli görseller olmasına özen gösterin.
 • Fotoğraf çekimi yaparken arka plan kullanımına oldukça önem verin.
 • Ürün fotoğraflarınızda ürününüzün her detayını gösterin.
 • Fotoğrafların yetersiz kalacağını düşünürseniz ürün inceleme videoları ile içeriğinizi zenginleştirin.
 

E-ticaret sitelerinde olmazsa olmazlar arasında bulunan başka bir unsur da ürün açıklamalarıdır. Ürün fotoğraflarından yeterli bilgiyi alamayan kişiler ürün açıklamaları ile ürününüzü daha yakından tanımaktadır. Bu nedenle;

 
 • Ürününüzün kimler için uygun olduğu
 • Ürünün içeriğinde neler bulunduğu
 • Ürününüzü kullanmanın sağladığı avantajlar
 

Gibi unsurları göz önünde bulundurarak ürün açıklamalarınızı oluşturmanız gerekir. Bununla beraber ürünleriniz ile ilgili seo çalışması yapmak için anahtar kelimeler belirlemeli ve bu kelimeleri de ürün sayfalarınız içerisinde geçirmeye özen göstermelisiniz.

 

İlgili İçerik; Ürün Fotoğraflamada Kaçınılması Gereken 6 Önemli Hata

 

İlgili İçerik; E-ticarette Müşteri Arttırma Teknikleri

 

SSL Sertifikaları ile Güvenliği Sağlayın

 

İyi Bir E-ticaret Sitesi Nasıl Olmalı sorusuna yanıt verdiğimiz yazımızın bu bölümünde e-ticaret sitesinin olmazsa olmazları arasında bulunan SSL sertifikaları hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

 

E-ticaret sitelerinden alışveriş yapan kişiler genellikle güvenilir sitelerden alışveriş yapmayı tercih etmektedir. Müşterilerinizin kişisel verilerinin korunduğunu gösteren SSL Sertifikaları müşterilerinize güvenilir bir ortamda alışveriş yapma imkânı sağlamaktadır.

 

Genellikle SSL sertifikaları kullanım alanlarına göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle e-ticaret firmaları e-ticaret siteleri için üretilen SSL Sertifikalarını kullanmaya özen göstermeli ve müşterilerinin güvenilir ortamlarda alışveriş yapmasını sağlamalıdır.

 

İlgili İçerik; SSL Sertifikası Nedir, Ne İşe Yarar?

 

İlgili İçerik; ISO Belgeleri ile Ticimax Kalitesi Tescillendi

 

İlgili İçerik; Güven Damgası Nedir?
İyi Bir E-ticaret Sitesi SSL

 

Ödeme Sayfası Tasarımına Özen Gösterin

 

E-ticaret sitesinde neler olmalı diyen kişiler arasındaysanız bilmeniz gereken başka bir unsur da ödeme sayfası tasarımıdır. Genellikle e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan kullanıcıların büyük bölümü ödeme sayfası ekranına ulaştıklarında yaptıkları alışverişlerden vazgeçmektedir. E-ticaret sitelerinin bu durumla karşı karşıya kalmasında ise belirli etkenler rol oynamaktadır. Bunlar;

 
 • Ödeme sayfasının yetersizliği
 • Ödeme sayfasının karmaşık olması
 • Ödeme sayfasının güven vermemesi
 

Gibi unsurlardır. Bir e-ticaret firması ödeme sayfası tasarımı yaparken sade ve şık tasarımlar kullanmaya özen göstermelidir. Bununla beraber ödeme sayfalarında sepet tutarı ve indirim tutarı da kullanıcılar ile paylaşılmalıdır. Son olarak ödeme sayfanızdan güvenli bir şekilde ödeme aldığınız göstermek için de bu sayfaya kişisel verilerin korunmasını sağlayan SSL Sertifikalarının e-ticaret sitenizde var olduğu varsa güven damganızın bulunduğuna dair notlar da eklemeniz müşterilerinizin sepeti terk etme oranını azaltacaktır.

 

Bunları göz önünde bulundurarak sizler de ödeme sayfanızı tasarlayabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-ticaret Entegrasyon Modelleri Nelerdir?

 

İlgili İçerik; İSS (İnternet Servis Sağlayıcı) Nedir? 

 

İlgili İçerik; Ticimax İYS (İleti Yönetim Sistemi) Entegrasyonu

Sanal Poslar

 

E-ticaret sitesinde neler olmalı diyenler için vereceğimiz yanıtlardan bir diğeri de sanal poslardır. Bir e-ticaret sitesinde sanal pos anlaşması olmadığı takdirde siteniz bir katalog gibi görünecektir veya yalnızca Havale / EFT ödeme yöntemleri ile ödeme kabul edecektir.

 

Bu yöntemler kullanıcılara çok güven vermediği için bir e-ticaret sitesinin olmazsa olmazlarından biri sanal poslardır. Sanal poslar müşterilerinizin kredi veya banka kartı ile güvenli bir şekilde ödeme yapmasını sağlayan pos türleridir. Sizler de satışlarınızı arttırmak ve iyi bir e-ticaret sitesi sahibi olmak istiyorsanız sanal pos anlaşması yapmalı ve bu posları e-ticaret sitenizde kullanmalısınız.

 

İlgili İçerik; Sanal Pos Nasıl Alınır?

 

İlgili İçerik; 2021 E-Ticaret Trendleri

 

İlgili İçerik; Moka Sanal Pos Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır?

 

İyi Bir E-ticaret Sitesi Sanal Pos

 

Ticimax ile İyi Bir E-ticaret Sitesi Sahibi Olun

 

İyi bir e-ticaret sitesine sahip olmak isteyenlerin tercih ettiği e-ticaret alt yapılarından birisi olan Ticimax, SSL sertifikaları ile müşteri güvenliğini ön planda tutulduğu, responsive tasarımlar ile e-ticaret sitelerinin mobil duyarlılığının sağlandığı, sanal pos anlaşmaları ile güvenli ödeme seçeneklerinin sunulduğu bir e-ticaret alt yapısıdır.

 

İlgili İçerik; E-Ticaret Sitesi Örnekleri

 

Ticimax e-ticaret alt yapıları içerisinde bulunan tüm özellikler iyi bir e-ticaret sitesi yaratmanız için hayata geçirilmiştir. Sizler de iyi bir e-ticaret sitesi kurmak ve e-ticarette doğru adımlar atmak için Ticimax’ı tercih edebilir ve e-ticaret sitenizi kurabilirsiniz.

 

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2020 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret