Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Kullanıcı Dostu Web Sitesi Nedir? Neden Önemlidir?

İçerikler;

Yeni bir site kurmak isteyen kişilerin son dönemlerde en çok önem verdiği konular arasında kullanıcı dostu web siteleri yer alıyor. Çünkü kullanıcı dostu web siteleri bir internet sitesini ziyaret eden kişileri anlıyor ve onların ulaşmak istedikleri içeriklere ve ürünlere daha kolay bir şekilde ulaşmalarını sağlıyor.

 

Son dönemlerde web sitesi tasarımı yapmak isteyen kişi ve işletmeler ise bu nedenden dolayı UI ve UX Designerlar ile çalışarak web sitelerinin kullanıcı deneyimini artırmayı hedefliyor. Böylece kullanıcılara fayda sunan işletmeler daha kolay sadık müşteriler kazanma fırsatı yakalıyor. Tabi kullanıcı deneyiminin kişi ve işletmelere sunduğu faydalar da yalnızca bunlarla kalmıyor.

 

Kullanıcı Dostu Web Sitesi Nedir? Neden Önemlidir adlı bu yazımızda sizlere kullanıcı dostu siteler hakkında bilgi vereceğiz. Siz de bu yazımızı inceleyebilir ve böylece neden kullanıcı dostu bir web sitesi tasarlamanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Ücretsiz Mailing Tasarım Programları


Kullanıcı Dostu Web Sitesi Nedir? Neden Önemlidir

 

Kullanıcı Dostu Web Sitesi Nedir?

 

Kullanıcı dostu web sitesi, bir internet sitesini ziyaret eden kullanıcıları tanıyan ve anlayan, onların istediklerini kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmalarını sağlayan ve ziyaretçilerin ilgili deneyimlerinden memnun kalmalarına yardımcı olan web sitesi tasarımlarına verilen isimdir.

 

Ziyaretçilerin iyi bir site ve ziyaret deneyimi yaşaması da ilgili kişi ve işletmelerin internet sitelerine olan ziyaret oranlarını artıracak ve markaların sadık müşteriler kazanmalarını kolaylaştıracaktır.


Kullanıcı Dostu Web Sitesi Nedir?

 

Kullanıcı Dostu Web Sitelerinin Sağladığı Faydalar

 

Kullanıcı dostu yazılımlar kullanarak tasarlayacağınız web sitelerinin hem sizler hem de internet sitenizi ziyaret eden kişiler için faydaları oldukça büyüktür. Bir internet sitesinin kullanıcı deneyimini ön planda tutarak tasarlanması markaların birçok avantajdan yararlanmasına yardımcı olmaktadır.

 
 • Kullanıcı dostu yazılımlar kullanılarak tasarlanan web siteleri arama motorları tarafından daha kolay bir şekilde taratabilmektedir.
 • Kullanıcı dostu web sitelerinin arama motorları tarafından indexlenme süresi oldukça azdır. Genellikle kullanıcı dostu yazılımlar ile tasarlanan siteler hızlı ve kolay bir şekilde indexlenmektedir.
 • Kullanıcı dostu web siteleri sitenizi ziyaret eden kişilerin iyi bir deneyim yaşamasına yardımcı olmaktadır.
 • Kullanıcı deneyimini ön planda tutan e-ticaret siteleri ve blogların ziyaretçi sayısı her geçen gün artış göstermektedir.
 • Genellikle kullanıcı deneyimini ön planda tutarak tasarlanan siteler sayesinde markalar kullanıcılarına değer kazandırmaktadır. Bu da aslına bakıldığında ziyaretçilerin markanıza güvenmesini sağlamaktadır.
 • Kullanıcı dostu web sitelerinde kişilerin gezinmesi kolaydır. Özellikle e-ticaret siteleri bakımından incelendiğinde bir e-ticaret sitesinin kullanıcı deneyimini ön planda tutarak tasarlanması ziyaretçilerin kolay bir şekilde alışveriş yapmalarına yardımcı olacaktır.
 • Kullanıcı dostu yazılımlar sayesinde markalar sitelerini responsive olarak tasarlayabilmektedir. Bu da markaların mobil cihazlar üzerinden aldığı ziyaret oranlarını artırmalarına yardımcı olacaktır.
 • Kullanıcılar kullanıcı deneyimini ön planda tutan bir siteyi ziyaret ettikleri takdirde yeniden bu firma ile etkileşime geçmeyi isteyecektir. Özellikle e-ticaret sektöründe kullanıcı deneyimini ön planda tutmak markaların satışlarını artırmalarına yardımcı olacaktır.
 • Kişilere özel içerikler sunmak firmalar tarafından hazırlanan blog yazılarının okunma oranlarını artırmaya yardımcı olmaktadır.
 • Kullanıcı dostu web siteleri sayesinde tüketiciler istedikleri ürün ve hizmetlere hızlı bir şekilde ulaşma fırsatı yakalamaktadır.
 • Bireyler kullanıcı dostu yazılımlar kullanarak tasarlanan web sitelerini ziyaret ederken zaman kazanmaktadır.
 

Kullanıcı dostu e-ticaret siteleri ve web sitelerinin markalara ve kişilere sağladığı başlıca avantajlar bunlardır. Bu tür avantajlardan yararlanmak isteyen her markanın site tasarımı yaparken kullanıcı dostu olmayı hedeflemesi ve kullanıcı dostu web sitesi tasarlaması gerekmektedir.


Kullanıcı Dostu Web Sitelerinin Sağladığı Faydalar

 

Kullanıcı Dostu Web Sitelerinde Olması Gereken Özellikler

 

Kullanıcı dostu web sitesi tasarımı yapmak isteyen markaların önem vermesi gereken birçok özellik bulunmaktadır. Kullanıcı dostu web sitelerinin özellikleri dendiğinde ise kişilerin aklına gelmesi gereken başlıca özellikler şunlardır:

 
 • Mobil uyumluluk
 • Site hızı
 • Site içi navigasyonlara
 • Ürün ve hizmetlere ait detaylı bilgiler
 • Sitelerde kullanılacak olan renkler
 

Kullanıcı dostu web sitelerinin genel özellikleridir. Bir internet sitesinin bu özellikleri göz önünde bulundurarak tasarlanması da kullanıcıların ilgili siteden aldığı verimin artmasına yardımcı olacaktır.

 

İlgili İçerik; Mobil Kullanıcı Deneyimi Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler


Kullanıcı Dostu Web Sitelerinde Olması Gereken Özellikler

 

Mobil Uyumlu Web Sitesi Tasarlayın

 

Günümüzde internette gezinen ya da alışveriş yapmak isteyen kişilerin büyük bölümü mobil cihazları üzerinden internet sitelerine ulaşmaktadır. Bu nedenle kullanıcı dostu web sitesi tasarlamak isteyen kişi ve işletmelerin önem vermesi gereken konuların başında responsive tasarımlar yani mobil uyumluluk yer almaktadır.

 

Bir e-ticaret sitesinin ya da bloğun responsive olarak tasarlanması mobil cihazlar üzerinden sitelere ulaşan kişi sayısının artmasını sağlarken kişilerin sitelerde gezinmesini de kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle kullanıcı dostu web sitesi tasarlamak isteyen herkesin ilk olarak mobil uyumluluğa önem vermesi gerekmektedir.


Mobil Uyumlu Web Sitesi Tasarlayın

 

Site Hızını Önemseyin

 

İnternette gezinen ya da bir ürün satın almak isteyen kişilerin büyük bölümü hızlı yüklenen e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmayı ister. Çünkü kişilerin istediği şeylerden birisi alışveriş yaparken zaman kaybetmemektedir. Bu nedenle kullanıcı dostu web sitesi tasarımı yaparken kişi ve işletmelerin önem vermesi gereken konular arasında site hızı da yer almaktadır.

 

Genellikle markalar hem seo sıralamalarını artırmak hem de kullanıcılara hızlı bir site deneyimi sunmak için sitelerinde optimizasyon çalışmaları yapmaktadır. Böylece e-ticaret sitelerinin hızlı bir şekilde yüklenmelerini sağlayan işletmeler satışlarını artırma fırsatı da yakalamaktadır.

 

İlgili İçerik; Grid Tasarım Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Site Hızını Önemseyin

 

Site İçi Navigasyonlar Ekleyin

 

E-ticaret siteleri için olmazsa olmaz özelliklerden birisi de site içi navigasyonlardır. Genellikle bir e-ticaret sitesini ziyaret eden kişiler sitede hızlı bir şekilde hareket etmeyi ve gezinmeyi istemektedir. Bu nedenle e-ticaret sitesi tasarımı yaparken kullanıcı dostu web sitesi tasarlamak isteyen kişi ve markalar sitelerinde kullanıcıların daha kolay gezinmesini sağlayacak navigasyon menüleri ve filtreleme seçenekleri eklemektedir.

 

Siz de kullanıcı dostu web sitesi tasarlamak istiyorsanız buna önem verebilir ve sitenizi bunlara uygun bir şekilde tasarlayabilirsiniz.


Site İçi Navigasyonlar Ekleyin

 

Ürün ve Hizmetlere Ait Detaylı Bilgiler Paylaşın

 

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı yapacak olan markaların kullanıcı dostu web sitesi tasarlayabilmek için e-ticaret sitelerindeki ürün ve hizmetler hakkında da detaylı bilgiler vermesi gerekmektedir. Çünkü bir e-ticaret sitesini ziyaret kullanıcılar çoğu zaman ürün ve hizmetler hakkında detaylı bilgilere ulaşamadıkları takdirde ilgili siteden alışveriş yapmayı istememektedir.

 

Bu nedenle e-ticaret firmalarının kullanıcı deneyimini ön planda tutan kullanıcı dostu web sitesi tasarlayabilmeleri için ürün ve hizmetler hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı ve ürün görsellerinin profesyonel bir şekilde çekildiği ürün sayfalarının tasarımına önem vermesi gerekmektedir.

 

İlgili İçerik; 2023'de Dikkatleri E-ticaret Sitenize Çekecek 10 Tasarım Trendi


Ürün ve Hizmetlere Ait Detaylı Bilgiler Paylaşın

 

Sitenizde Kullanacağınız Renkleri İyi Seçin

 

Kullanıcı dostu web sitesi tasarlamak istiyorsanız önem vermeniz gereken konulardan birisi de sitenizde kullanacağınız renklerdir. Genellikle bir e-ticaret sitesinde kullanıcıların dikkatini çekmek için farklı renk tonlarını kullanmak kullanıcıların markanıza duydukları güvenin azalmasına neden olacaktır. Bu nedenle markalar site tasarımı yaparken kurumsal kimliklerine en uygun olan renkleri kullanmaya özen göstermelidir.


Sitenizde Kullanacağınız Renkleri İyi Seçin

 

Ticimax ile Kullanıcı Dostu Bir E-ticaret Sitesi Tasarlayın

 

E-ticaret sitenizi kurarken sizler de Ticimax e-ticaret altyapısını tercih edebilirsiniz. Altyapımızda yer alan modülleri ve özellikleri kullanarak kullanıcı deneyimini ön planda tutan bir e-ticaret sitesi tasarlarken e-ticaret süreçlerinizi de profesyonel bir şekilde yönetme fırsatı yakalayabilirsiniz.

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret