Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Kurumsal Kaynak Planlama Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İçerikler;

Günümüzde büyük orta ya da küçük ölçekli firma fark etmeksizin kurumsal kaynak planlama yazılımından yararlanan şirket sayısı bir hayli fazladır. Kurumsal kaynak planlaması her büyüklükteki işletmenin ihtiyaçlarını karşılayacak çözümler içermektedir. Kurumsal kaynak planlaması İngilizce olarak Enterprise Resource Planning şeklinde ifade edilmektedir. Yazımızda kurumsal kaynak planlama ne işe yarar sorusunun cevabını içeren bilgileri derledik.Kurumsal Kaynak Planlama Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Kurumsal Kaynak Planlama Nedir?

 

Kısaca ERP olarak adlandırılan kurumsal kaynak planlama nedir dediğimizde bir şirketin işleyişindeki; üretim, satış, insan kaynakları, muhasebe, tedarik, gibi pek çok operasyonda kullanılan çözümlerin tümünü kapsayan bir yazılımdır. Akıllı bir işleyişe sahiptir. Birbirinden farklı kurumsal kaynakların bir araya getirilmesi şeklinde çalışır. Yazılımda her bir uygulama farklı bir iş sürecine odaklanır ve aynı veritabanını paylaşır. ERP üretimden dağıtıma kadar tüm iş süreçlerini barındıran kompleks çözümler içeren yazılımsal teknolojiler sunmaktadır.

 

Kurumsal kaynak yazılımı tüm iş süreçlerini tek bir sisteme entegre eder. Şirketlerin işleyişini kolaylaştırması açısından sıkça tercih edilir. Kurumsal kaynak planlaması ile şirketlerdeki tüm süreçler tek bir arayüzden yönetildiği gibi veri ve raporlamalar oldukça kolaydır.

 

Günümüzde pek çok şirket ERP yazılımını kullanarak her bilgi ve kaynağa anında ulaşabilmektedir. ERP yazılımı çok çeşitli departmanlara hizmet vermesiyle de komplike bir hizmetler bütünüdür.

 

İlgili İçerik; Kurumsal Kimlik Oluşturma Rehberi


Kurumsal Kaynak Planlama Nedir?

 

Kurumsal Kaynak Planlama Ne İşe Yarar?

 

İşletmeler iş süreçlerinde pek çok zorlukla karşılaşmaktadır. Karmaşık iş süreçlerini yürütmek, tamamlamak günlük akışta zor olmaktadır. Özellikle veriye ulaşma konusunda sıkıntı çeken işletmeler için kurumsal kaynak yazılımları büyük kurtarıcı olmaktadır.

 

İlgili İçerik; Kriz İletişimi ve Kriz Yönetimi İpuçları

 

Kurumsal kaynak planlaması ne işe yarar dediğimizde aşağıda birkaç maddede sıraladık;

 
 • Ortak veri tabanı kullanarak çeşitli departmanlardan bilgi toplar ve aynı anda pek çok departmanın bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmasını mümkün kılar.
 • Finans, üretim, envanter ve sipariş yönetimi, müşteri iletişimi, satış ve pazarlama, proje yönetimi ve insan kaynakları gibi kritik iş süreçlerinin işleyişlerini kolaylaştırır.
 • İhtiyaç duyulan her iş alanı için ayrıntılı analitik ve raporlamalar sunar.
 • Kurumsal kaynak planlaması iş süreçlerini verimli hale getirerek maliyetlerin azalmasını, zamandan tasarruf etmeyi mümkün kılar.
 

İlgili İçerik; Finansal Planlama Rehberi


Kurumsal Kaynak Planlama Ne İşe Yarar?

 

Kurumsal Kaynak Planlama Yazılım Türleri Nelerdir?

 

Kurumsal kaynak yazılımı tüm iş süreçlerini tek bir sisteme entegre eder. Şirketlerin işleyişini kolaylaştırması açısından sıkça tercih edilir. Kurumsal kaynak planlaması ile şirketlerdeki tüm süreçler tek bir arayüzden yönetildiği gibi veri ve raporlamalar oldukça kolaydır.

 

ERP yazılımı için şirket içi, bulut ve hibrit dahil olmak üzere çeşitli dağıtım modelleri vardır. Bulut ERP son yıllarda son derece popüler hale gelirken, hangi yaklaşımın en iyi olduğu şirket ihtiyaçlarına bağlıdır. İşletmeler, bir kazanan seçmeden önce kısa bir tedarikçi listesinin yeteneklerini, uygulama modellerini, entegrasyon gereksinimlerini ve toplam sahip olma maliyetini anladıklarından emin olmalıdır.

 

Kurumsal Kaynak Planlama Yazılım Türleri Nelerdir?

 

Kurumsal Kaynak Planlamasını Kimler Kullanabilir?

 

Farklı iş modellerine sahip her sektördeki şirketler, ERP’yi kullanmaktadır. İşletmelerini yürütmek için ERP'ye güvenen endüstriler şunları içerir:

 
 • Giyim, ayakkabı ve aksesuarlar
 • Reklam ve dijital medya
 • Mağazalar
 • Danışmanlık şirketleri
 • Finansal hizmetler
 • Eğitim
 • Enerji
 • Gıda sektörü
 • Sağlık ve güzellik alanı
 • BT hizmetleri
 • Ulaştırma ve lojistik
 • Medya ve yayıncılık
 • Yazılım ve teknoloji
 • Dağıtım şirketleri
 

Kurumsal Kaynak Planlamasını Kimler Kullanabilir?

 

İşletmeler Kurumsal Kaynak Planlamasını Neden Kullanmalıdır?

 

ERP sistemleri, işletmelerin finansal sermaye açısından kara geçmelerini, performans ve kalite anlamında iş süreçlerini iyileştirmelerini sağlar. Öte yandan planlama, tasarruf ve hız anlamında verimliliği büyük oranda arttırır. Pek çok alana aynı anda dokunabilen ERP sistemleri çalışanların mevcut envanteri ve müşteri siparişlerini ayrıntılı olarak görebilmesini sağladığı gibi tedarikçinin işlerini hızlandırır, muhasebe alanında ise raporlama ve veri ulaşımını kolaylaştırır.

 

İşletmeler Kurumsal Kaynak Planlamasını Neden Kullanmalıdır?

 

ERP Sistemi Nasıl Çalışır?

 

Kurumsal kaynak planlama sistemleri tanımlanmış, standart bir veri yapısı üzerinden çalışmalarını yürütmektedir. Herhangi bir departman tarafından girilen bilgiler veri olarak işlenir ve sisteme kaydolur. O bilgiye izni olan diğer kişilerin ulaşması da mümkün olur. Böylece iş akış süreçlerinde ihtiyaç duyulan bilgiye anında ulaşılır. ERP kişilere gerçek zamanlı veriler sunmaktadır. Bir şirket birden fazla satıcının iş sistemlerini kullandığında, verilerin otomatik olarak ERP'ye akışını sağlamak için entegrasyonlar genellikle mümkündür.

 

ERP Sistemi Nasıl Çalışır?

 

Kurumsal Kaynak Planlaması Bir İşletme için Neler Yapar?

 

ERP, şirketlerin iyileştirme veya genişleme fırsatları olan iş alanlarını belirlemelerini sağlar.  

 

Finans ve muhasebe alanı

 

Muhasebe ekipleri kurumsal kaynak planlama sistemlerinden sıklıkla yararlanan bir alandır. Borç hesapları, alacak hesapları ve bordro dahil olmak üzere sistemdeki tüm işlemleri ve diğer finansal bilgilerin izlenmesi ve raporlanması ERP sistemleri ile mümkün olmaktadır.

 

ERP ile finansal planlama ve analiz uzmanları ister ayrı bir rolde isterse muhasebe departmanının bir parçası olsun kapsamlı finansal verileri tahminlere ve gelir, gider ve nakit akışına ilişkin raporlara dönüştürebilir.

 

İlgili İçerik; Muhasebe-ERP Entegrasyonları

 

Finans ve muhasebe alanı

 

Tedarik zinciri

 

Satın alma temsilcilerini, envanter planlayıcılarını, depo yöneticilerini ve üst düzey tedarik zinciri liderlerini içeren tedarik zinciri alanı geniş bir operasyondur ve ERP bu alanının iş süreçlerini büyük oranda kolaylaştırmaktadır. Kurumsal kaynak planlaması ile tedarikçiden müşteriye sorunsuz ve sürekli bir mal akışı sağlamak mümkün olmaktadır. Envanter seviyelerini optimize etmek, siparişlere öncelik vermek, zamanında sevkiyatları en üst düzeye çıkarmak, tedarik zinciri kesintilerini önlemek ve verimsiz veya manuel süreçleri belirlemek için sistem önemli çözümler içermektedir.

 

Tedarik zinciri

 

Satış ve pazarlama

 

Kurumsal kaynak planlama olası satış yönetimini otomatikleştirerek ve potansiyel müşterilerin şirketinizle olan etkileşimlerini izleyerek satış ekibinizin üretkenliğini artırabilir ve daha iyi sonuçlar sağlayabilir.


Satış ve pazarlama

 

İnsan kaynakları

 

İK departmanı, ERP'deki tüm çalışan bilgilerini ve daha geniş işgücü eğilimlerini takip eder. Her çalışanın iletişim bilgilerini, ücret ve yan haklar detaylarını ve diğer belgeleri hızlı bir şekilde bulabilir. İK ayrıca kendi personelini daha iyi tahsis etmek ve iş kolu yöneticilerine yardımcı olmak için departmana göre elde tutma, unvana göre ortalama ödeme, terfi oranı ve diğer metrikler gibi metrikleri izleyebilir.

 

İlgili İçerik; İnsan Kaynakları Yönetimi Hakkında 5 Kilit Başlık

 

İnsan kaynakları


 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret