Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Sunum Nedir ve En Çok Kullanılan Sunum Programları Nelerdir?

İçerikler;

Sunum, bir topluluk önünde konuşma yapacak, bir toplantıyı yönetecek, bir araştırma konusu hakkında bilgi verecek ya da bir ekibi bilgilendirecek kişilerin hem görsel iletişim hem de yazılı iletişim araçlarından yararlandığı slayt gösterilerine verilen isimdir.

 

Sunum hazırlamak isteyen kişiler sunum hazırlarken belirli program ve araçları kullanmaktadır. Sunum nedir ve en çok kullanılan sunum programları nelerdir adlı bu yazımızda sizlere sunum hazırlama programları hakkında bilgi vereceğiz. Bununla beraber sunum hazırlarken dikkat etmeniz gereken noktaları da sizlerle paylaşacağız.

 

Siz de bu yazımızı inceleyebilir ve hem sunum hazırlama konusu hakkında hem de sunum hazırlarken kullanabileceğiniz programlar hakkında bilgi alabilirsiniz. Böylece sunum araçlarını kullanarak etkili slaytlar hazırlayabilir ve profesyonelliğinizi gösterebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Etkili Sunum Teknikleri Hakkında 5 Kilit Başlık

 

Sunum Nedir ve En Çok Kullanılan Sunum Programları Nelerdir?

 

Sunum Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Sunum hazırlamak isteyen kişilerin akıcı ve etkileyici sunumlar hazırlayabilmeleri için dikkat etmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Gelin şimdi sunum hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler nelermiş bir göz atalım.

 
 • Slayt hazırlamak isteyen kişilerin ilk olarak dikkat etmesi gereken şey slayt zeminidir. Sunumlarda kullanılacak olan şablon ya da arka planların açık renkli olması oldukça önemlidir.
 • Sunum şablonu seçerken sade şablonlar seçmeniz sunumunuzu izleyen kişilerin farklı detaylara takılmasını engelleyecektir.
 • Sunumlarınızda metinler yer alıyorsa bu metinlerin renginin sunum şablonu ile uyumlu olmasına önem verin .
 • Sunum renklerinin birbirine zıt olmamasına dikkat edin.
 • Sunumlarınızı hazırlarken görsel kullanmaya önem verin ve sunumunuzda kullanacağınız görsellerinizi seçerken görsel boyutu ve pixelini göz önünde bulundurun.
 • Sunumlarınızda dinleyicilerin dikkatini dağıtacak uzun cümlelerden arındırın. Konu ile ilgili hatırlatıcı olan başlıkları ekleyin.
 • Sunumunuzu başlıklarla bölün ve kullanıcıların hangi konuda anlatım yaptığınızı anlamasına yardımcı olun.
 • Slayt hazırlarken kullanacağınız yazı şekline ve karakter boyutuna önem verin. Resmiyetten uzak olan yazı fontlarını kullanmaktan kaçının.
 • Slayt hazırlarken başlıklarınızı 44 punto, alt başlıklarınızı 32 punto ve metinlerinizi 28 punto olarak ayarlamayı unutmayın.
 • Sunumlarınızı hazırlarken konuşacağınız tüm metni sunum içine yazmayın. Bu dinleyicilerin sunumunuzu takip etmesini zorlaştıracak ve sunumdan kopmasına neden olacaktır. Bunun yeni sunumunuzdaki önemli noktaları slayta ekleyebilir ve geri kalan bölümü kendiniz anlatabilirsiniz.
 

Sizler de sunum hazırlarken bunları göz önünde bulundurabilir ve böylece profesyonel sunumlar hazırlayarak etkinizi artırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Duyusal Pazarlama Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Sunum Hazırlarken Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

 

En Çok Kullanılan Sunum Hazırlama Programları

 

Sunum hazırlamak isteyen kişiler genellikle sunum hazırlama programlarını kullanmaktadır. Sunun hazırlama programları ücretli ve ücretsiz programlar olarak ikiye ayrılmaktadır. Günümüzde birçok kişi ücretli olarak piyasaya sunulan Power Point’i sunum hazırlamada kullanırken birçok kişi ise Powerpoint alternatifi programlardan yararlanmaktadır.

 
 • Power Point
 • Google Slaytlar
 • Prezi
 • Libre Office
 • Canva
 • Slide Rocket
 

Sunum hazırlamak isteyen kişilerin kullanabileceği sunum hazırlama araçlarıdır. Gelin şimdi hep beraber bu araçlara detaylı bir şekilde göz atalım.

 

En Çok Kullanılan Sunum Programları Nelerdir?

 

Power Point

 

Power Point, Microsoft tarafından geliştirilen bir sunum hazırlama programıdır. Power point, Microsoft office programlarının yer aldığı bir paket halinde satışa sunulmaktadır. Bu paket içerisinde MS Word, MS office, Microsoft 365 vb. birçok ofis programı bulunmaktadır.

 

Sunum hazırlama dendiği zaman herkesin aklına ilk gelen program olan Power Point, özellikleri bakımından oldukça gelişmiş bir sunum hazırlama programıdır. Program içerisinde yer alan şablonlar ve temalar profesyonel sunumlar hazırlamanızı kolaylaştırmaktadır. Bununla beraber Microsoft Power Point ile sunum hazırlayacak kişiler belirli şablonlardan yararlanabilmekte ve sunumlarını daha etkileyici hale getirebilmektedir.

 

Sizler de okul ya da iş hayatınızda herhangi bir konu hakkında sunum hazırlayacağınız zaman Microsoft Power Point’i kullanabilir ve profesyonel sunumlar hazırlayabilirsiniz. Böylece sunum yapacağınız kitlenin ilgisini daha fazla çekebilir ve vereceğiniz emeğin karşılığını alabilirsiniz.

 

En Çok Kullanılan Sunum Programları PowerPoint

 

Google Slaytlar

 

Sunum hazırlama programları arasında yer olan Powerpoint alternatiflerinden birisi de Google Slaytlardır. Google Slaytlar, Google tarafından geliştirilen ve 2006 yılında piyasaya sunulan online bir sunum programıdır.

 

Google Slaytlar ile sunum hazırlamak isteyen kişilerin ilk olarak bir Gmail hesabının bulunması gerekir. Gmail hesabında oturum açan kişiler sağ üst bölümde yer alan menüye tıklayarak slaytları seçmelidir. Bu bölüm seçildikten sonra Google Slaytlar kullanarak sunum hazırlamanız mümkündür.

 

Google Slaytlar web sürümünde kullanılabileceğiniz gibi telefon ve tablet gibi cihazlarda da uygulamayı indirerek mobil slaytlar da hazırlayabilirsiniz.

 

En Çok Kullanılan Sunum Programları Google Slides

 

Prezi

 

2009 yılında piyasaya sunulan Prezi, Powerpoint’e alternatif olarak kullanılabilecek bir sunum hazırlama programıdır. Prezi hem internet tarayıcıları hem de mobil cihazlar üzerinden kullanabileceğiniz bir sunum hazırlama programıdır.

 

Powerpoint’in aksine Prezi birçok özellikle donatılmıştır ve slayt hazırlamak isteyen kişilerin profesyonel şablonlar ve efektler sayesinde profesyonel sunum hazırlamasına olanak sağlamaktadır. Çünkü Prezi sunum hazırlama aracı içerisinde hem sunumun konusuna hem yönelik şablonlar bulunmakta hem de sunumlarınızı daha etkileyici kılacak efektler yer almaktadır.

 

Öğrenciler için ücretsiz sunum hazırlama araçlarından birisi olan Prezi’yi kullanarak sizler de sunumlarınızı profesyonel hale getirebilir ve sunum yaptığınız kitleyi daha kolay etkileyebilirsiniz.

 

En Çok Kullanılan Sunum Programları Prezi

 

Libre Office

 

2011 yılında The Document Foundation tarafından piyasaya sunulan Libre Office, açık kaynak kodlu bir sunum hazırlama aracıdır. Android ve IOS işletim sistemine sahip mobil cihazlarda ve Windows, Mac OS, Linux işletim sistemine sahip bilgisayarlarda kullanabileceğiniz bu araç ücretsiz bir şekilde kullanabileceğiniz sunum hazırlama programlarından birisidir.

 
 • Belge Düzenleme
 • Hesap Tablosu
 • Metin ve Resim Ekleme Özelliği
 • Tablo Ekleme Özelliği
 • Formül Ekleme Özelliği
 • Profesyonel Sunum Şablonları
 • Sunum Geçiş Efektleri
 

Vb. özellikler sayesinde Libre Office profesyonel sunum hazırlamak isteyen kişilerin ihtiyaçlarına yanıt vermektedir. Siz de sunum hazırlamak için Libre Office kullanabilir ve etkileyici sunumlar yaratabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Ürün Lansmanı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

En Çok Kullanılan Sunum Programları Libre Office

 

Canva

 

2013 yılında Avustralya’da geliştirilen ve piyasaya sunulan tasarım aracı olan Canva, içerisinde birçok özelliğin bulunduğu ve farklı alanlarda tasarım yapabileceğiniz bir araçtır. Hem bilgisayarlar üzerinden hem de Canva Mobil uygulaması sayesinde mobil cihazlar üzerinden kullanılabilen bu araç web sitesinden sosyal medya tasarımına, kartvizitten slayt hazırlamaya yönelik birçok şablonun bulunduğu tasarım araçlarından birisidir.

 

Canva hem ücretli hem de ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir tasarım aracıdır. Bu programı kullanarak profesyonel bir sunum hazırlamak için ilk olarak Canva üyeliği açmanız gerekmektedir. Ardından siteye giriş yaparak arama çubuğuna sunum yazdığınız takdirde araç size kullanabileceğiniz sunum şablonlarını gösterecektir.

 

Canva sunum şablonlarından birisini seçerek sizler de profesyonel bir şekilde sunum hazırlayabilir ve ardından hazırladığınız sunumları ister PDF isterseniz de Power Point sunum dosyası olarak indirebilirsiniz. Sunumlarınızı daha profesyonel bir şekilde hazırlamak için Canva Pro sürümünü kullanabilir ve belirli özellikler ve efektlerden yararlanabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Canva Nedir ve Nasıl Kullanılır?

 

En Çok Kullanılan Sunum Programları Canva

 

Slide Rocket

 

Sunum hazırlama programları arasında yer alan Slide Rocket 2006 yılında piyasaya sunulmuştur. Power Point’e alternatif sunum programı arayan kişilerin tercih ettiği araçlardan birisi olan Slide Rocket, Clear Slide olarak da bilinmektedir.

 

Program içerisinde bulunan sunum şablonları, geçiş efektleri vb. tasarımsal özellikler profesyonel sunum hazırlamak isteyen kişilerin ihtiyaçlarına yanıt vermektedir. Siz de bu aracı kullanarak profesyonel slaytlar hazırlayabilir ve sunumların etkisini artırabilirsiniz.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret