Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Türkiye'nin En Fazla İhracat Yaptığı Ürünler

İçerikler;

Türkiye’den yurtdışına ürün satacak olan ihracat ve e-ihracat firmaları Türkiye’nin en çok sattığı ürünlere yönelmeyi ister. Çünkü ülkemizden en fazla ihracat yaptığımız ürünler firmalara büyük karlar bırakır. Bu nedenle birçok firmanın Türkiye en çok ne ihraç ediyor sorusuna yanıt arıyor. Bu soruya yanıt bulan markalar bu ürünleri satmaya yönelerek gelirlerini artırmayı planlıyor.

 

Genellikle Türkiye’nin dışarıya en çok sattığı ürünler otomotiv, hazır gıda, hazır giyim gibi ürünler olarak karşımıza çıksa da aslına bakıldığında birçok ürün kategorisinde Türkiye’nin yurt dışına ihracat yaptığı biliniyor.

  
 

Türkiye'nin En Fazla İhracat Yaptığı Ürünler adlı bu yazımızda Türkiye dışarıya en çok ne satıyor sorusuna yanıt arayan kişi ve işletmeler için en fazla ihracat yaptığımız ürünler hakkında bilgi vereceğiz. Bunun yanı sıra ülkemizin en çok ihracat yaptığı ülkeler hakkında da sizleri bilgilendireceğiz.

 

Siz de bu yazımızı inceleyebilir ve hedef Pazar ülkenizi seçtikten sonra yurtdışına ne ihraç edeceğinizi öğrenebilirsiniz. Böylece e-ihracat ve ihracattaki riskleri ortadan kaldırarak hareket edebilir ve gelir elde edebilirsiniz.

 


 

Türkiye’nin En Çok İhracat Yaptığı Ülkeler

 

Türkiye’nin dış ticareti dendiğinde genellikle birçok kişinin aklına Türkiye’ye komşu olan ülkeler geliyor olsa da aslına bakıldığında Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler birbirinden oldukça farklıdır.

 

Türkiye’nin dış ticaret istatistikleri göz önünde bulundurulduğunda ülkemizden en çok satışın yapıldığı ülkeler olarak karşımıza:

 
 • Almanya
 • Birleşik Krallık
 • Amerika Birleşik Devletleri
 • İtalya
 • İspanya
 

Gibi ülkeler çıkmaktadır. Yukarıda paylaştığımız bu ülkeler Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler listesinde yer almaktadır. Genellikle bu ülkelere satış yapacak olan kişi ve işletmeler hedef Pazar ülkelerini seçerken daha çok yapılan satış adedini, satış miktarını ve satılan ürünleri göz önünde bulundurarak hareket etmektedir.


İlgili İçerik; E-ihracat Satışlarını Nasıl Arttırabilirsiniz? 

 

İlgili İçerik; Almanya'ya E-ihracat ile Nasıl Ürün Satabilirsiniz?

 

Türkiye'nin En Fazla İhracat Yaptığı Ülkeler

 

Türkiye’nin En Çok İhraç Ettiği Ürünler

 

Türkiye’den yurtdışına satış yapacak olan markalar ihracat ve e-ihracat istatistiklerini inceledikleri takdirde belirli ürün grupları ile karşı karşıya kalmaktadır.

 
 • Otomotiv Ürünleri
 • Yedek Parça
 • Hazır Giyim Ürünleri
 • Tekstil Ürünleri
 • Beyaz Eşya
 • Hazır Gıda
 • Konserve Ürünler
 • Balık
 • Fındık ve Çay
 

Gibi ürün grupları Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ürünler arasında yer almaktadır. Gelin şimdi bu ürün gruplarına daha detaylı bir şekilde göz atalım ve bu ürünleri hangi ülkelere ihraç ettiğimiz hakkında bilgi edinelim.

 

İlgili İçerik; KOBİ'ler için E-ihracat Rehberi


İlgili İçerik; E-ihracat ile Yurtdışına Tekstil Ürünü Nasıl Satabilirsiniz?

 

Türkiye'nin En Çok İhracat Yaptığı Ürünler

 

Otomotiv Ürünleri

 

Otomotiv ürünleri en fazla ihracat yaptığımız ürünler listesinde ilk sırada yer almaktadır. Aslına bakıldığında Türkiye’nin Bursa şehrinde otomotiv sektörünün çok büyük oranda geliştiğini söylemek mümkündür. Bursa’da üretilen otomotiv ürünleri, yedek parçalar vb. ürün grupları genellikle markalar tarafından yurt dışına satılmak istenmektedir.

 

Euro ve dolar üzerinden alışveriş yapacak olan yurtdışı firmaları döviz cinsinden ürün ithal ettiği için de genellikle üretim maliyetlerinin oldukça düşük olduğu Türkiye’den ürün ithal etmeyi tercih etmektedir.

 

Türkiye’nin en çok otomotiv ürünleri ihraç ettiği ülkeler arasında da Almanya, İtalya ve İspanya yer almaktadır. Fakat bu ülkelerin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık gibi ülkelere de en fazla ihracat yaptığımız ürünler listesinde otomotiv ürünlerinin ilk sıralarda yer aldığını söylemek mümkündür.


İlgili İçerik; İnternetten Oto Aksesuar Satma Rehberi Türkiye'nin En Fazla İhracat Yaptığı Ürünler Otomotiv


Yedek Parça

 

Aslına bakıldığında Türkiye dışarıya en çok ne satıyor sorusuna yanıt arayan kişi ve işletmelerin otomotiv ürünlerinin ardından aklına ilk olarak yedek parçalar geliyor. Birçok kişi ve işletmeyse yedek parça dendiğinde Türkiye’den yurtdışına en çok otomotiv yedek parçaları satıldığını düşünüyor. Fakat yaygın olarak kabul edilen bu görüş oldukça yanlış bir görüş olarak karşımıza çıkıyor.

 

Çünkü ülkemizden ihracat yapılan ürünler incelendiğinde otomotiv sektörünün yanı sıra sanayi, teknoloji, beyaz eşya vb. sektörler için de üretilen yedek parçalar da genellikle Türkiye en çok ne ihraç ediyor sorusuna yanıt arayan kişi ve işletmelerin yöneldiği ürün grupları arasında yer alıyor.

 

Türkiye'nin En Fazla İhracat Yaptığı Ürünler Yedek Parça

 

Hazır Giyim Ürünleri

 

Kadın, erkek, anne ve bebek giyim ürünleri dendiğinde üretim yeri olarak ilk olarak Türkiye ön plana çıkıyor. Ülkemizin tekstil bölgeleri arasında yer alan İstanbul ve Bursa gibi illerimizde hazır giyim ürünleri üretimi oldukça fazladır. Bu nedenle bu civarlarda hazır giyim ürünü üreten satıcılar ürettikleri ürünlerin bir bölümü ülkemiz içerisinde satışa sunarken bir bölümünü de yurt dışı pazarında satmaktadır.

 

Bu noktada hem ihracat hem de e-ihracat sektörlerinde hazır giyim ürünü satışlarının fazla olduğunu söylemek mümkündür. Genellikle Türkiye’nin en çok ihraç ettiği ürünler listesinde yer alan Hazır giyim ürünleri Almanya, Amerika, İngiltere, İspanya, Fransa, Rusya ve Balkan ülkelerine daha fazla ihraç edilmektedir. Bu ülkelerin yanı sıra ülkemizin ihraç ettiği ürünler arasında yer alan Hazır giyim ürünlerinin Ortadoğu ülkelerine de bir hayli fazla satıldığı bilinmektedir.

 

Türkiye'nin En Fazla İhracat Yaptığı Ürünler Giyim

 

Hazır Gıda ve Organik Gıda Ürünleri

 

Üretimde GDO’nun yaygınlaşması ve insan sağlığına zararlı olan birçok ürünün üretilmesinden kaynaklı olarak artık bireyler sağlıklı ürünler tüketmeyi istemektedir. Bu noktada da kişilerin sağlıklı beslenme ürünleri tüketmek istediği herkes tarafından bilinmektedir.

 

Artık sağlıklı beslenmek isteyen kişiler organik yollar ile üretilen sebze ve meyvelerin yanı sıra organik konserve ürünlerini de üretmeyi istemektedir. Bu noktada da tarımın oldukça geliştiği ülkeler arasında yer alan ülkemizde üretilen ürünlerin yurtdışına daha fazla gönderildiği bilinmektedir.

 

Türk nüfusunun en çok olduğu ülkeler arasında yer alan Almanya başta olmak üzere Fransa, İngiltere, Yunanistan, Bulgaristan, Rusya ve Azerbaycan gibi ülkelere ülkemizin en çok ihraç ettiği ürünler arasında hazır gıda ve organik gıda ürünlerinin de olduğunu söylemek mümkündür.

 

Sizler de e-ihracat ya da ihracat ile yurtdışına ürün satışı yapmak istiyorsanız ürünleriniz arasına hazır gıda ve organik gıda ürünlerini ekleyebilirsiniz.

 

Türkiye'nin En Fazla İhracat Yaptığı Ürünler Gıda

 

Beyaz Eşya

 

Türkiye’nin yurtdışına en çok ihraç ettiği ürünler listesinde yer alan beyaz eşya ürünleri genellikle Avrupa ülkelerine daha fazla ihraç edilmektedir. Başta buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi beyaz eşya ürünleri olmakla beraber bunların yanı sıra küçük ev aletleri ihracatının da fazla olduğunu söylemek mümkündür.

 

Çoğu zaman yurt dışına ihracat yapacak olan kişi ve işletmeler beyaz eşya ürünleri ile beraber beyaz eşya yedek parçalarını da yurt dışına ihraç etmeyi tercih etmektedir. Özellikle beyaz eşya ihracatının en fazla olduğu ülkeler olarak karşımıza Almanya, İspanya ve Birleşik Krallık çıkmaktadır.

 

İlgili İçerik; E-ticarette Müşteri Memnuniyeti Rehberi

 

Türkiye'nin En Fazla İhracat Yaptığı Ürünler Beyaz Eşya

 

Balık

 

Özellikle karedeniz bölgesinde yaygın olan balıkçılık sektörü ülkemizin en çok ihraç ettiği ürünler arasında balıkların da yer almasını sağlamaktadır. Ülkemizde çiftliklerde üretilen alabalık gibi balık türlerinin yurtdışına özellikle Rusya’ya ihracatı oldukça yaygındır.

 

Türkiye'nin En Fazla İhracat Yaptığı Ürünler Balık

 

E-ihracat ile Yurtdışına Satış Yapmaya Başlayın

 

E-ihracat sektörünün hızlı bir şekilde gelişiyor olması ihracat ve e-ihracat yapmak isteyen kişi sayısının da artmasını sağlamıştır. Artık günümüzde birçok kişi ve işletme kendisine ait bir e-ihracat sitesi açarak internetten ürün satışı yapmayı istemektedir.

 

Bu noktada profesyonel bir şekilde hareket etmek isteyen kişi ve işletmeler en güvenilir e-ihracat alt yapıları arasında yer alan Ticimax’ı tercih etmektedir. Sizler de Türkiye’den yurtdışına e-ihracat yapmak istiyorsanız Ticimax ile e-ticaret sitenizi açabilir ve böylece internetten yurtdışına satış yapabilirsiniz.

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret