Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yaz Döneminde E-ticaret Satışlarını Artırma Stratejileri

İçerikler;

Yaz aylarının başlamasıyla beraber e-ticaret sektöründe de hareketlenmeler başlıyor. E-ticaret firmaları yaz döneminde belirli stratejiler yürüterek hedef kitlesinde yer alan kişilere daha kolay ulaşıyor ve böylece satışlarını hızlı bir şekilde arttırma fırsatı yakalıyor. Yaz aylarında doğru stratejiler yürütmeyen işletmeler ise bu dönemde satışlarını arttırma şansı yakalayamıyor. Bu da işletmelerin kötü bir dönem geçirmesine neden oluyor.

 

Yaz döneminde e-ticaret satışlarını arttırmak isteyen işletmeler için kaleme aldığımız Yaz Döneminde E-ticaret Satışlarını Artırma Stratejileri adlı bu yazımızda sizlere belirli satış arttırma stratejileri hakkında bilgi vereceğiz. Sizler de bu yazımızda paylaştığımız stratejileri uygulayarak yaz aylarında satışlarınızı arttırabilir ve e-ticaret firmanızı büyütebilirsiniz.

 

Yaz Döneminde E-ticaret Satışlarını Artırma Stratejileri

 

Ürün Çeşitliliğinizi Arttırın

 

Yaz mevsimi dendiği zaman herkesin aklına ilk olarak gelen şey tatildir. Bu dönemde tatile çıkmak isteyen kişilerin büyük bölümü tatil alışverişlerini e-ticaret siteleri üzerinden yapmaktadır ve bu dönemde tüketicilerin ihtiyaç duyduğu ürünler birbirinden farklılaşmaktadır.

 

E-ticaret firmaları yaz aylarında satışlarını arttırmak istediği takdirde ilk olarak ürün çeşitliliğini arttırmaya önem vermelidir. Çünkü bir e-ticaret firmasının ürün çeşitliliği ne kadar fazla olursa hitap ettiği hedef kitlenin o kadar genişlediğini söylemek mümkündür. Bu nedenle e-ticaret firmalarının yapması gereken ilk yazlık ürünleri bünyelerinde tutmak olmalıdır.

 
 • Bikini
 • Güneş Koruyucu ve Bronzlaştırıcılar
 • Bavul
 • Seyahat Boy Ürünler
 • Yazlık Şort, Tişört gibi ürünler
 • Yazlık Elbiseler
 • Bone, Deniz Gözlüğü, Palet vb. ürünler
 

Yaz aylarında kişiler tarafından en çok satın alınan ürünlerdir. Özellikle kadın giyim sektöründe faaliyet gösteren işletmeler bu dönemde bikini, yazlık şort, tişört ve yazlık elbiseler gibi ürün gruplarını bünyesinde bulundurmalıdır. Kişisel bakım sektöründe internetten ürün satan kişilerin ise güneş koruyucu süt, krem ve bronzlaştırıcı krem gibi ürünleri bünyesinde bulundurması satışlarını arttıracaktır.

 

Sizler de e-ticaret firmanızı yaz aylarına hazırlamak ve yaz aylarında satışlarınızı arttırmak istiyorsanız sektörünüze uygun olan ürünler arasında bulunan yazlık ürünleri bünyenize ekleyebilir ve satışlarınızı hızlı bir şekilde arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; İnternetten Satılacak Ürün Tavsiyeleri

 

İlgili İçerik; E-ticarette Ürün ve Faydayı Öne Çıkartmak için 5 İpucu

 

İlgili İçerik; Ürün İncelemesi Nasıl Yapılır? Kapsamlı İnceleme Rehberi

 

Yaz Döneminde Satış Arttırma Ürün Çeşitliliği

 

Kampanyalar Yaratın

 

Yaz Döneminde E-ticaret Satışlarını Artırma Stratejileri arasında bulunan bir diğer strateji ise kampanyalardır. Genellikle yaz aylarının başlangıcında e-ticaret firmaları kış sezonunda sattıkları ürünleri ellerinden çıkarmak için kampanyalar düzenlemektedir. En büyük indirimlerin yapıldığı bu kampanya döneminde kışlık alışverişi yapmak isteyen kişilerin hepsi haziran ve temmuz kampanyalarında alışverişlerini yapmaktadır.

 

Sizler de yaz aylarında e-ticaret firmanızın satışlarını arttırmak istiyorsanız kış sezonunda sattığınız ürünler için kampanyalar yaratabilirsiniz. Bu kampanyalar sayesinde kış sezonu ürünlerini hızlı bir şekilde satabilir ve yaptığınız yatırımların gelirleri ile e-ticaret firmanızı yaz sezonuna hızlı bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; En iyi E-Ticaret Kampanyaları

 

İlgili İçerik; E-ticaret Firmaları İçin Önemli Kampanya Günleri

 

Yaz Döneminde Satış Arttırma Kampanya

 

E-ticaret Sitenizin Tasarımında Değişiklik Yapın

 

Yaz Döneminde E-ticaret Satışlarını Artırma Stratejileri arayan e-ticaret firmalarının önem vermesi gereken bir diğer konu ise e-ticaret sitesi tasarımıdır. Genellikle e-ticaret firmaları yaz sezonuna hazırlanırken e-ticaret sitelerinde tasarımsal değişiklikler yaparak hedef kitlelerinde yer alan kişileri daha kolay etkileyebilmektedir.

 
 • İlk olarak işletmenizin e-ticaret sitesi mobil uyumlu değilse responsive tasarımlardan yararlanmalı ve e-ticaret sitenizi mobil uyumlu bir hale getirmelisiniz.
 • E-ticaret sitenizin tasarımını yaparken sarı, yeşil, mavi vb. yaz renklerini kullanarak sitenizde yaz sezonu yansıtabilirsiniz.
 • E-ticaret sitenizin banner ve slider alanlarını yaz sezonuna özel tasarımlar ile geliştirebilirsiniz.
 • E-ticaret sitenizin vitrin bölümü, en çok satılan ürünler, yeni gelen ürünler ve öne çıkan ürünler bölümünde yaz sezonu için satmak istediğiniz ürünleri sergileyebilirsiniz.
 

Böylece hem e-ticaret sitenize yaz havası katabilir hem de yazlık ürünleri ön plana çıkararak satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Sayfa Tasarımınızı Güçlendirmenin 5 Etkili Yolu

 

İlgili İçerik; Sayfa Tasarım Sihirbazı

 

E-ticaret Siteniz İçin SEO Çalışmaları Yapın

 

Yaz Döneminde E-ticaret Satışlarını Artırma Stratejileri arayan e-ticaret firmalarının önem vermesi konulardan biri de SEO çalışmalarıdır. Genellikle e-ticaret firmaları arama motorlarında daha görünür olmak için arama motoru optimizasyonu çalışmaları yapmaktadır. Arama motoru optimizasyonu sayesinde e-ticaret firmaları ürün ve kampanya sayfalarını Google’da ilk sıralara çıkararak satışlarını arttırabilmektedir.

 

Yaz aylarına özel SEO çalışmaları yapmak için;

 
 • Hedef kitlenizde yer alan kişilerin yaz aylarındaki ilgi alanlarını analiz edin.
 • Rakipleriniz yaz aylarında seo çalışmalarında neler yaptığına göz atın.
 • Bikini, Yazlık şort, yazlık tişört gibi yaz ürünlerini barındıran metinlerle ürün ve görsel açıklamalarınızı düzenleyin.
 • E-ticaret sitenizin yaz kampanyaları için oluşturduğunuz sayfalarınız için sayfa yüklenme süresini azaltın.
 • E-ticaret sitenize eklediğiniz yazlık ürünler için site içi ve site dışı backlink çalışmaları yapın.
 • Kampanya, ürün ve hizmet sayfalarınızda bulunan görselleri ve kodları optimize edin.
 

Böylece yazlık ürünler ve yaz kampanyaları sayfanız için başarılı seo çalışmaları yapabilir ve e-ticaret sitenizin Google’daki görünürlüğünü arttırabilirsiniz. Google sıralamalarınızı arttırdığınız takdirde e-ticaret sitenize daha fazla trafik çekebilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; SEO Rehberi


İlgili İçerik; Longtail Keywords ve SEO’daki Önemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler Yaz Döneminde Satış Arttırma Arama Motoru Optimizasyonu

 

Teslimat Süreçlerinizi Kısaltın

 

E-ticaret ile internetten ürün satan kişi ve işletmelerin yaz aylarında satışlarını arttırmalarını sağlayacak stratejilerden birisi ise teslimat süreçlerini kısaltmaktır. Genellikle yazlık alışverişi yapan kişiler ürünlerine hızlı bir şekilde ulaşmak istedikleri için teslimat sürecini kısa tutan işletmelerden alışveriş yapmayı tercih etmektedirler. Teslimat süreçleri kısa olduğu takdirde de kişiler aynı e-ticaret firmasından alışveriş yapmaya devam etmektedirler.

 

Kısacası e-ticaret firmaları yaz aylarında teslimat süreçlerini kısa tuttukları takdirde hem hızlı bir şekilde satışlarını arttırmaktadır hem de daha kolay kalıcı müşteriler edinmektedir. Bu nedenle teslimat süreçleri ve operasyonel süreçleri iyi yönetebilmek için e-ticaret firmaları;

 
 • Tedarikçileri ile görüşerek ürün tedarik sürelerini kısaltmaya önem vermelidir.
 • E-ticaret firmaları kargo anlaşmaları yaparken çalışma koşulları iyi olan ve hızlı teslimat süreçleri bulunan işletmeler ile çalışmaya önem vermelidir.
 • E-ticaret sitesi tasarımı yaparken ürün ve kategori sayfalarına ‘’ aynı gün teslimat’’, ‘’ ertesi gün kargo’’ gibi etiketler eklemelidir.
 • Genellikle teslimat süreçleri 3-4 gün olacak şekilde e-ticaret firmaları tarafından ayarlanmalıdır.
 • E-ticaret sitelerinden alışveriş yapan müşterilere teslimat süreçleri ile ilgili bilgilendirme mesajları e-mail ve sms yolu ile kişilere atılmalıdır.
 • E-ticaret sitelerine kargo entegrasyonu eklenerek tüketicilerin ürünlerinin durumunu ve kargo süreçlerini takip etmeleri sağlanmalıdır.
 

Böylece teslimat süreçlerini iyi bir şekilde yönetebilir ve yaz aylarında satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Hızlı Teslimat ve E-ticaret İlişkisi

 
İlgili İçerik; E-ticaret Siteleri İçin Sosyal Medya Pazarlama İpuçlarıYaz Döneminde Satış Arttırma Teslimat Süreçleri

 

Dijital Pazarlama Çalışmalarına Önem Verin

 

E-ticaret ile internetten ürün satan kişi ve işletmeler Yaz Döneminde E-ticaret Satışlarını Artırma Stratejileri arıyorsa bu döneme özel dijital pazarlama çalışmalarına ayrı bir önem vermelidir. Çünkü yaz aylarında tatil, yıllık izin gibi dönemlerde birçok kişinin boş zamanı olmaktadır ve genellikle kişiler boş zamanlarını değerlendirmek için e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapmayı tercih etmektedir. Bu nedenle e-ticaret firmaları;

 
 • Yaz aylarında satışlarını arttırmak için sosyal medya ve dijital pazarlama çalışmalarına önem vermelidir.
 • Influencer marketing çalışmaları yaparak hedef kitlelerini büyütmeyi hedeflemelidir.
 • Sosyal medya platformlarında paylaşılacak görseller için yaza özel şablonlar oluşturarak tasarım ile dikkat çekmeye özen göstermelidir.
 • Yazlık ürünler için verilecek reklamlarda reklam bütçesine önem verilmelidir.
 

Böylece işletmeler hem dijital pazarlama çalışmalarını güçlendirebilmekte hem de yaz aylarında e-ticaret satışlarını arttırabilmektedir.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret