Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

CRM İle İlgili Bilmeniz Gereken 5 Kilit Başlık

İçerikler;

Ürün ve hizmet sektörlerin ilk zamanlarında karşımıza çıkan marka ve ürün odaklı yönetim anlayışı globalleşmenin ve iletişimin de etkisi ile yerini müşteri odaklı bir yönetim anlayışına bırakmıştır. Diğer yandan internet kullanımın yaygınlaşması ve tüketim alışkanlıklarının değişmesi ile birlikte pazarlama kanalları da çeşitlenmiş ve bireysel satışlar ön plana çıkmaya başlamıştır.

 

Özellikle e-ticaret sektöründe yaşanan gelişmeler müşterilerle birebir temas kurulmasına imkan tanımış, hem üretici hem tedarikçi hem de tüketici ağındaki iletişim biçimleri değişmiştir.

 

“CRM İle İlgili Bilmeniz Gereken 5 Kilit Başlık” konusunu işleyeceğimiz bu içeriğimizde, CRM nedir, CRM yazılım ne anlama gelir, CRM strateji ne demektir sorularına cevap vereceğiz. E- crm nedir, e-crm örnekleri nelerdir başlıklarını da bulabileceğimiz içeriğimize dilerseniz önce CRM açılım nedir sorusuna cevap vererek başlayalım.

 

Crm Hakkinda Bilinmesi Gerekenler

 

CRM Açılımı Ne Anlama Gelir?

 

CRM, Customer Relationship Management kelimelerinin baş harflerinden oluşan, İngilizce bir kısaltmadır. Türkçeye Müşteri İlişkileri Yönetimi olarak çevirebileceğimiz CRM, kurum ya da şirketlerin mevcut müşterileri ile kurdukları ilişkiyi daha verimli bir hale getirerek,daha etkili sonuçlar almalarına yardımcı olur.

 

Marka sadakati yaratmasının yanı sıra karlılığın arttırılmasında da önemli bir rol oynayan CRM, üretici ya da satıcı ile müşteri arasındaki iletişimde köprü vazifesi gören yöntemler bütünüdür.

 

Kurum ya da şirket yöneticilerinin yaptıkları işi daha iyi gözlemleyebilmek, firmanın gidişatını daha iyi anlayabilmek ve hatalarının farkına varmak için başvurdukları CRM yöntemi,müşteri odaklı bir yöntemdir ve genellikle CRM yazılımları ile birlikte anılır.

 

İlgili İçerik; E-ticarette Müşteri İlişkileri Yönetimi Neden Önemlidir?

 

İlgili İçerik; Özel Günlerde CRM Müşteri Verilerini Verimli Kullanma Yöntemleri

 

Crm Açılımı Nedir

 

CRM Nedir?

 

Büyük ölçekli holdinglerden orta ölçekli şirketlere ya da yerel firmalara kadar hemen her kuruluşun satış rakamlarını ve karlılık oranlarını arttırmak için kullandıkları yöntemlerin başında CRM yazılımları gelmektedir.

 

Müşterilerin ihtiyaç ve arzularını iyi anlayarak,çalışmalarına bu doğrultuda yön veren şirketler; ürün gelişme, satış ve pazarlama konularında CRM yazılımlarını kullanırlar. Müşterİ ilişkilerini daha verimli hale getirerek bu süreci etki bir pazarlama yöntemine çeviren CRM yazılımı, paradan ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

 

İhtiyaçları doğru okumak,bu ihtiyaçlara en iyi şekilde cevap vermek, istenilen ürünü üretmek,bu ürünlerin hedef kitle ile buluşmasını sağlamak, doğru zamanda harekete geçmek, doğru fiyatlandırma yapmak ve doğru satış kanalına karar vermek gerekir. Tüm bunları yapmanıza olanak tanıyan CRM konusunun detaylarına dilerseniz hep birlikte bakalım.

 

Crm Nedir

 

CRM Stratejisi Nedir?

 

CRM stratejisi, yani daha önce de belirttiğimiz gibi müşteri ilişkileri yönetimi stratejisi, müşteri beklenti ve yorumlarını esas alarak geliştirilen stratejilerdir. Bu amaç için geliştirilen tüm yazılımlara ise CRM yazılımları adı verilmektedir.

 

CRM yazılımları, yeni müşteriler kazanmayı ve mevcut müşterileri kitlesinin devamlılığını sağlayarak,ürün bağlılığı ve marka sadakati yaratmayı hedefler. İzlenen bu stratejide amaç, müşterilere kendini özel hissettirerek bağlılık geliştirmektir.

 

Crm Stratejisi Nedir

 

CRM Yazılımları Nelerdir?

 

CRM yazılımları; şirketlerin, müşteri iletişimi yönetimi ile elde ettiği verilerin işlenmesini, araştırmaların istatiki olarak sonuçlandırılmasını ve bu sonuçların depolanmasını sağlayan yazılımlardır.CRM uygulamaları denilince akla gelen bu yazılımlar kurumsal iletişim alanında da çok önemlidir.

 

Sadık bir müşteri kitlesi yaratmak için tüm veriler analiz edilir ve satışlardan daha fazla kar elde edilmesi hedeflenir. İyi bir CRM yazılımı sayesinde yalnızca müşteri verileri değil, çalışanların performans değerlendirmeleri de yapılabilir.

 

Teknik altyapısı iyi hazırlanmış CRM yazılımları; satış,pazarlama, teknik servis ve müşteri yönetimi konularının tümünü kapsar.

 

Crm Yazılımları Nelerdir

 

CRM Yazılımlarının Faydaları Nelerdir?

 
 • Doğru müşteri ilişkileri yönetimi ile şirket karlılığı arttırılabilir.
 • Firma, müşteriyi anlayan, isteklerini dinleyen ve sorularına cevap veren bir iletişim yolu benimser.
 • Var olan müşterilerin korunması ve potansiyel müşterilere ulaşılması kolaylaşır.
 • Firma ürünleri arasında çapraz satışlar yapılmasının yolu açılmış olur.
 • Firma, siparişlerini daha hızlı teslim eder ve elindeki kaynağı daha hızlı siparişe dönüştürür.
 • Klasik müşteri ilişkilerinde olduğu gibi müşteriler genellenmez. Bunun yerine analiz yapılabilecek detaylı ilişkiler kurulur.
 • CRM yazılımları ile şekillenen müşteri ilişkileri yönetimlerinde, tüketicilerin satın alma davranışları detaylı olarak bilindiği için, ürün satışı yapmak kolaylaşır ve hızlanır.
 • CRM yazılımları ile satış personelinin performans değerlendirmesi hızlı ve güvenilir olarak yapılır. Uygulama sayesinde personelin performansı kolayca izlenebilir.
 • Ürün pazarlama aşamasında, mevcut kampanyalardan bütün personelin haberdar olmasına imkan veren CRM yazılımı sayesinde personel çapraz satışa yönlendirilebilir.
 • Müşteriyi daha iyi anlamak ve onlara fikirlerinin ciddiye alındığını göstermek için CRM yazılımından faydalanmak en mantıklı yollardan biridir.
 • Profesyonel işleyen bir müşteri ilişkileri yönetimi ile marka sadakati sağlanarak, daha fazla karlılık elde edilir.
 • Crm uygulamaları, müşterilerin satın alma davranışı hakkında detaylı bilgiler içerdiği için belirli bir sınıflandırma yapmanıza olanak tanır. Bu sınıflandırma sayesinde satış pazarlama personeli,aha hızlı ve daha kolay çalışabilir.
 

İlgili İçerik; Müşteri Sadakati Kazanmak İçin İpuçları

 

İlgili İçerik; Google Ads Hedef Kitle Belirleme İpuçları

 

Crm Yazılımlarının Faydaları Nedir

 

E-Crm Nedir?

 

Elektronik müşteri ilişkileri yönetimi anlamına gelen E-CRM, belirlenen CRM hedeflerine ulaşmak için internet tabanlı teknolojilerin kullanılması anlamına gelir. E-crm esnasında, web siteleri, forumlar, sohbet odaları, e-postalar ve bunlar gibi pek çok kanal bütünleşik olarak kullanılır.

 
 • Müşteri ilişkileri yönetiminin dijitalleşmesi satış ve pazarlama sürelerini kısaltırken crm süreci de otomatikleştiği için hata payı en aza iner.
 • Müşterilerin ihtiyaçlarını, internet tabanlı iletişimin sağladığı avantajlarla bireysel olarak karşılayan, çok daha hızlı çözüm üreten, taleplere cevap veren e-crm, üretici ve tüketici arasındaki etkileşimi arttırır.
 • E-crm üretici ve tüketici bağını kuvvetlendirir ve marka sevgisi yaratır.
 • Crm stratejisi belirlerken amaç işletmenin tamamında etkili olmasıdır ancak e-crm’nin esas amacı çalışan ve tüketici arasındaki etkileşimi büyütmektir.
 • Teknolojinin ve dijital dünyanın sağladığı olanakların sonucunda mobil cihazlar, dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar ya da tv setleri e-crm platformu olarak kullanılabilir. Bu sayede erişim kolaylığı ve hızlı iletişim sağlanır.
 • E-crm’de temel prensip müşteri ilişkileri yönetimini web tabanlı olarak yürütmektir.
 • Müşterilerin internet üzerinden yaptığı alışverişler sonucu, işlem geçmişi farklı kanallardan izlenebildiği için aha güvenilir ve analitik bir veri tabanı oluşturulur.
 


E-crm Nedir

 

E-CRM Faydaları

 

E-crm örnekleri vermeden önce dilerseniz bu sistemde kullanılan bilgilerin neleri kapsadığına bakalım. İnternet temelli bu bilgilerde; müşteri bilgileri, tıklama içeriği, bakılan ürünlerin içeriği, ürün bilgileri ve işlem geçmişi hakkında detaylı bilgi toplanır. Bu bilgilerden hareketle etkinlik analizi hazırlanır. Hazırlanan analiz müşteri ilişkileri yönetimi için yol haritası olarak kabul edilir. Başarılı e-crm örnekleri, firma satışlarını arttırır ve stok adedini düşürür.

 

Elde edilen bilgilerin ve analizlerin doğru okunması ile satın alma davranışı üzerinde bir modelleme yapılabilir. Bu modelleme ile kampanya yönetimi araçları birleştirildiğinde çok daha verimli sonuçlar alınacaktır.

 

E-crm, otomatik cevap verme, HTML sayfalarının dağılımı, farklı web sitelerine yönlendirme, mesajlara aktif link ekleme gibi farklı özelliklere sahiptir. Tüm bunlar müşteri ilişkilerinde olduğu kadar reklam iletişiminde başarı getirir.

 

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret